مجله آلامتو

انواع شخصیت حسود، خوش بین، اعتمادکننده، بدبین

آیا شما فردی حسود هستید یا زودباور؟ نظریه بازی می تواند این را به شما بگوید
(4 رای, امتیاز میانگین: 2٫75 از 5)

طبق مطالعه ای که در مجله Science Advances منتشر شده است، ۹۰ ٪ کل جمعیت انسانی را می توان به چهار نوع شخصیت اصلی طبقه ‌بندی کرد: خوش بین، بد بین ، زودباور و حسود.

حسود بیش ‌ترین جمعیت را در این بین به خود اختصاص می دهد و ۳۰ درصد کل جمعیت را تشکیل می‌ دهد. خوش بین، بدبین و زودباور هر کدام ۲۰ درصد هستند. ۱۰ ٪ بقیه افراد ، ترکیبی از هر چهار نوع هستند.

چگونه این مطالعه با این اعداد و ارقام انجام شد؟

طبق گزارش ‌های علمی، محققان دانشگاه کارلوس III مادرید، ۵۴۱ داوطلب تصادفی را جمع‌ آوری کرده و با استفاده از تئوری بازی اطلاعات دریافتی از آنها را شبیه سازی کردند. نظریه بازی یک سیستم مدل ‌سازی ریاضی برای رفتار انسان است. نظریه بازی چگونگی تعامل افراد با هم، زمانی که باید با یکدیگر کار کنند تا یک مشکل را حل کنند، آزمایش می کند. این جایی است که چهار نوع شخصیت بالا وارد بازی می‌ شوند: افراد وقتی که مجبور می‌ شوند با غریبه‌ ها تصمیم ‌گیری کنند، خوش بین، بدبین، زودباور و یا حسود هستند.

با استفاده از این ایده، محققان، داوطلبان را با ترکیبات تصادفی جفت کردند تا چندین دور از چهار بازی معمای زندانی یا دوراهی زندانی (Prisoner’s Dilemma) ، شکار گوزن ( Stag hunt) ، snowdrift و بازی هارمونی (Harmony Game) را بازی کنند. تمام بازی ‌ها ، بازیکنان را وادار به انتخاب بین هم ‌کاری یا خیانت به شریکی که با آن ‌ها جفت شده‌ اند، می کنند.

چیزی که محققان در طول دوره بازی ‌های این بازی ‌ها کشف کردند این بود که داوطلبان انتخاب‌ های منطقی نمی ‌کردند – یعنی، آن‌ ها همیشه گزینه‌ ای را که به نفع شان بود، انتخاب نمی‌ کردند. در عوض، داوطلبان به خاطر اعتقادات شخصی خود به جای هر گونه انگیزه‌ ای در بازی، برای هر بازی به شریک خود خیانت می ‌کنند. این مطالعه توضیح می ‌دهد:

گروهی وجو دارد که عمدتا در HG همکاری می کند، گروه دوم که در هر دو HG و SG همکاری می کند و سومین همکاری در HG و SH است. بازیکنان در گروه چهارم در همه بازی‌ ها همکاری می ‌کنند و در نهایت، یک گروه کوچک پیدا می ‌کنیم که به طور تصادفی تقریبا با احتمال تقریبی ۰.۵ در همه جا همکاری می ‌کند.

برای هر گروه، یک ستون یک بازیکن متعلق به گروه متناظر خود را نشان می ‌دهد، در حالی که چهار ردیف بیانگر چهار ارزش همکاری متوسط هستند.

نتایج شگفت ‌انگیز هستند، به این دلیل که تصمیمات همکاری اتخاذ شده است.. بزرگ‌ ترین شگفتی این مطالعه این بود که این تی پ‌های شخصیتی به طور ارگانیک از داده‌ ها ظاهر شدند. افراد داوطلب به طور طبیعی شخصیت ‌های خوش بین، بدبین، زودباور و حسود را از طریق تعاملات خود ایجاد کردند. محققان به سادگی آن ‌ها را ” با تجزیه و تحلیل داده ‌ها با یک الگوریتم گروه بندی بدون نظارت، شناسایی و برچسب گذاری کردند. ما نتیجه گرفتیم که همه افراد با میزان زیادی از ثبات رفتاری ( حسود، خوش بین، بدبین و زودباور ) با تنها بخش کوچکی از موضوعات نامشخص مطابقت دارند.

همچنین بخوانید: شخصیت شناسی از روی گروه خونی

Yamir Moreno یکی از محققان دانشگاه زاراگوزا در نشریه مطبوعاتی می گوید : ” نتایج بر علیه نظریه‌ های خاص پیش می ‌رود ” که بیان می‌ کند که انسان‌ ها به طور کاملا منطقی عمل می‌ کنند و بنابراین باید در طراحی مجدد سیاست ‌های اجتماعی و اقتصادی و نیز افراد درگیر در همکاری توجه داشته باشند. [ این مطالعه ] مهم است زیرا نظریه‌ های موجود در رفتار انسان را با دادن پایه تجربی به آن ‌ها بهبود می‌ بخشد.” و این یعنی ریاضی می ‌تواند شخصیت ما را به حدی پیش‌ بینی کند.

در نهایت نتیجه اینکه: ما فقط جمع تعاملاتمان با دیگران نیستیم؛ بلکه ما کسانی هستیم که با انتحاب هایمان خودمان را معرفی می ‌کنیم.

به اشتراک بگذارید: تلگرام گوگل‌پلاس لینکدین

نظر خود را بیان کنید