طرز تهیه پنکیک با شیر، جوش شیرین و سفیده تخم مرغ

این یک دستورالعمل ساده است و اگر به دنبال یک دستور پخت پنکیک راحت هستید از همین جا شروع کنید! در اینجا چند راه آسان دیگر برای تهیه پنکیک خوشمزه وجود دارد.

مواد لازم برای ۴ نفر
آرد همه منظوره2 فنجان
شکر2 قاشق غذاخوری
بیکینگ پودر4 قاشق چای خوری
نمک1 قاشق چای خوری
تخم مرغ2 عدد
شیر1.5 لیوان
کره آب شدهنصف پیمانه
وانیل2 قاشق چای خوری

طرز تهیه پنکیک با شیر

مرحله 1: مخلوط کردن مواد

در یک کاسه کوچک آرد، شکر، بیکینگ پودر و نمک را با هم مخلوط کنید. سپس در یک کاسه دیگر تخم مرغ، شیر و کره آب شده را با هم مخلوط کنید.

پس از اینکه به خوبی مخلوط شدند، محتویات هر دو کاسه را با هم مخلوط کنید و تا زمانی که به اصطلاح به خورد هم بروند، هم بزنید. البته دقت کنید که بیش از حد خمیر را هم نزنید.

مرحله 2: پخت

¼ خمیر را بر روی یک ماهیتابه یا صفحه فلزی که از قبل گرم و چرب شده بریزید. زمانی که یک طرف پخته شد آن را برگردانید تا طرف دیگر آن نیز بپزد و طلایی شود.

پس از اینکه فرآیند پخت پنکیک به اتمام رسید آن را به بشقابی که در برابر حرارت ایمن است، انتقال داده و سپس آن را در فر بگذارید. پس از اینکه آن را از فر خارج کردید، می توانید آن را به همراه شربت، کره و افزودنی های موردعلاقه تان سرو کرده و نوش جان کنید.


طرز تهیه پنکیک با جوش شیرین

شاید در ابتدا بکینگ پودر جزء مهمی در تهیه پنکیک به نظرتان نرسد، اما اینطور نیست، این ماده اصلی پخت یک عامل اصلی است که باعث می شود پنکیک به جای اینکه متراکم و چسبنده شود، پف کرده و کرکی شود.

شما می توانید با استفاده از¼ قاشق چای خوری جوش شیرین به ازای هر قاشق چای خوری بیکینگ پودر، آن را جایگزین کنید.

تفاوت اصلی بین بیکینگ پودر و جوش شیرین در این است که در هنگام استفاده از جوش شیرین، باید یک اسید هم به دستورتان اضافه کنید. سرکه سفید گزینه مناسب و احتمالا در دسترس شماست.

به ازای هر 1 قاشق چای خوری جوش شیرین، 2 قاشق چای خوری سرکه اضافه کنید. نگران طعم یا بوی سرکه در پنکیک نباشید. این مقدار کم سرکه روی طعم تأثیر نمی گذارد و بو هنگام پخت و پز از بین می رود.


طرز تهیه پنکیک با سفیده تخم مرغ

اگر می خواهید یک پنکیک کرکی خوش مزه داشته باشید، می توانید به جای بیکینگ پودر از سفیده تخم مرغ زده شده استفاده کنید. به ازای هر قاشق چای خوری بیکینگ پودر در دستور العمل خود از 1 عدد تخم مرغ استفاده کنید.

برای استفاده از سفیده تخم مرغ، لازم است خوب با همزن برقی آن را هم بزنید. بعد از هم زدن به آرامی آن را درون مخلوط پنکیک اضافه کنید. سفیده تخم مرغ، پنکیک های فوق العاده سبک و مطبوع با ظاهری هوس برانگیز تحویل شما خواهد داد.


حال اگر هر کدام از موادی که در بالا ذکر شد را نداشتیم چه کنیم؟

حالا که دستورالعمل و مواد مورد نیاز اصلی را شناختید، بیایید در مورد جایگزین کردن هر کدام از مواد آن صحبت کنیم.

البته این لیست جامع نیست، و مواد جایگزین دیگری نیز وجود دارد، اما ما سعی کردیم موادی که اغلب در دسترس هستند را عنوان کنیم.


پنکیک ساده بدون شیر

طرز تهیه پنکیک ساده بدون شیر

اگر شیر یا هرگونه ماده لبنیاتی دیگری در دست ندارید می توانید از هر مایع دیگری استفاده کنید و ساده ترین و در دسترس ترین گزینه آب است، اما خب همانطور که می دانید آب هیچ عطر و طعم خاصی به پنکیک شما نخواهد داد.

پنکیک با شیر غیر لبنی: در شرایطی که شیر لبنی ندارید می توانید از جایگزین های طعم دهنده شامل شیر غیر لبنی مانند شیر سویا، شیر بادام، شیر جو دوسر یا شیر بادام هندی استفاده کنید. برای کسب بهترین نتیجه به دنبال انواع شیرین نشده آن باشید، در غیر این صورت ممکن است مجبور شوید مقدار قند موجود در دستورالعمل را نیز کاهش دهید.


پنکیک خوشمزه بدون آرد همه منظوره

طرز تهیه پنکیک بدون آرد

بله می دانم تعجب کردید، اما پختن پنکیک بدون آرد هم امکان پذیر است. اگر تفاوت آرد همه منظوره و آرد نان را بدانید، خواهید دانست که در صورت استفاده از آردهای دیگر پنکیک شما عطر و طعمی که با آرد همه منظوره کسب می کند را دیگر نخواهد داشت.

در هنگام جایگزین کردن هرچیزی به جای آرد، ممکن است مجبور باشید مقادیر سایر مواد را نیز تغییر دهید.


پنکیک با موز:

اگر چندین موز رسیده در خانه دارید آن را خرد و نرم کنید و به جای آرد همه منظوره به خمیرتان اضافه کنید. به ازای هر فنجان آرد مورد نیاز در دستورالعمل، از 1 موز متوسط استفاده کنید.

کار دیگری که باید انجام دهید این است که مقدار شیری که در دستورالعمل ذکر شده را به نصف کاهش دهید و تعداد تخم مرغ را دو برابر کنید، از آنجا که موزها دارای نشاسته هستند، آنها درست مانند گلوتن موجود در آرد کار می کنند تا بتوانند انرژی موردنیاز شما را تامین کنند.

اگر می خواهید بافت پنکیک شما بیشتر شبیه نان و کمتر شبیه بافت خاگینه شود، می توانید ¼ فنجان آرد جایگزین دیگر (مانند آرد جو دوسر، آرد برنج یا آرد بادام) را به خمیر اضافه کنید. در شرایطی که به جای آرد همه منظوره از جایگزین استفاده می کنید، دقت کنید که باید آن را به آرامی طبخ کنید.


پنکیک با آرد جو دوسر:

آرد جو دوسر را نیز می توانید به جای آرد همه منظوره برای پنکیک استفاده کنید. اما نکته ای که در این زمینه وجود دارد این است که نسبت استفاده از این نوع آرد با نسبت آرد همه منظوره یکسان نیست.

برای استفاده از آرد جو دو سر، به ازای هر 1 فنجان آرد همه منظوره یک و یک سوم آرد جو دو سر جایگزین کنید. فایده استفاده از آرد جو دوسر این است که از نظر پروتئین و فیبر غنی تر از آرد همه منظوره است.

علاوه بر این، این آرد یک گزینه کم کربوهیدرات و بدون گلوتن برای پنکیک است. از آنجا که این آرد دارای ماده مغذی بیشتر است، بسیاری از کسانی که به دنبال احساس سیری طولانی تر هستند برای درست کردن پنکیک از آرد جو استفاده می کنند.

طرز تهیه آرد جو دوسر: 2 فنجان جو دوسر پرک (از جو دوسر سریع یا فوری استفاده نکنید) را با مخلوط کن کاملا نرم کنید. حاصل دو فنجان جو پرک حدود 1 فنجان آرد جو دوسر خواهد بود.


طرز تهیه پنکیک بدون تخم مرغ

طرز تهیه پنکیک بدون تخم مرغ

نقش تخم مرغ در دستورالعمل پخت پنکیک یک ماده اتصال دهنده است.

پنکیک با سس سیب:

اگر تخم مرغ ندارید، سس سیب یک جایگزین خوب محسوب می شود. به ازای هر تخم مرغ از ¼ فنجان سس سیب استفاده کنید.

دلیل این که سس سیب به عنوان یک جایگزین برای تخم مرغ کار می کند تا حد زیادی به دلیل پکتین موجود در آن است.

پکتین همان ماده اتصال دهنده ای است که در فیلینگ پای میوه مورد استفاده قرار می گیرد. از آن جایی که چربی و کلسترول سس سیب بسیار پایین است، شاید بخواهید که حتی در صورت داشتن تخم مرغ د رمنزل، باز هم آن را جانشین تخم مرغ کنید.

اگر به دنبال کاهش کالری دریافتی هستید و می خواهید سلامت قلب تان نیز تقویت شود، این یک گزینه بسیار خوب است.

پنکیک با سس مایونز:

اگر تخم مرغ ندارید و به دنبال جایگزینی هستید که پنکیکی کرکی و لذیذ تحویل تان دهد، سس مایونز را امتحان کنید. به ازای هر تخم مرغ موجود در دستور العمل، از 3 قاشق غذاخوری سس مایونز استفاده کنید.

از آنجا که سس مایونز در درجه اول از تخم مرغ ساخته می شود پ، دارای قدرت اتصال دهندگی مشابه تخم مرغ تازه است. اصلا نیازی به نگرانی نیست، با استفاده از مایونز پنکیک شما کرکی تر از حالت معمول خواهد شد.


طرز تهیه پنکیک بدون کره

طرز تهیه پنکیک خوشمزه بدون کره

زمانی که می خواهید پنکیک درست کنید اما کره ندارید، هر روغن آشپزی با طعم خنثی را می توانید جایگزین آن کنید. به جای کره ذوب شده از نسبت برابر روغن پخت و پز خود استفاده کنید. روغن های مورد علاقه ما برای استفاده در پنکیک روغن گیاهی یا روغن نباتی و روغن کانولا هستند.

پنکیک با روغن پخت و پز یا روغن نارگیل:

اگر طعم نارگیل را دوست دارید، روغن نارگیل هم می توانید جایگزین خوبی برای کره باشد. فقط قبل از استفاده از روغن نارگیل در مخلوط پنکیک حتما باید آن را ذوب کنید. عطر و بوی نارگیل تنها تفاوت قابل توجه در این پنکیک است.

پنکیک با روغن تردکنندهٔ شیرینی:

روغن ترد کننده شیرینی یا چربمایه آب شده یکی دیگر از جایگزین های ایده آل برای کره است. اگر این روغن را در اختیار دارید، می توانید آن را جایگزین کره کرده و با آن پنکیک درست کنید.

طعم این روغن تا حدودی نزدیک به طعم کره است، به همین خاطر اگر طرفدار طعم کلاسیک پنکیک هستید، استفاده از چربمایه بهترین انتخاب شما خواهد بود.

♨ نکات مهم «طرز تهیه پنکیک ساده با شیر، جوش شیرین و سفیده تخم مرغ»

اگر فر ندارید پنکیک را مقدار بیشتری روی ماهیتابه نگه دارید تا خمیر آن به خوبی پخته شود.


نظر خود را بیان کنید