تاریخ روز دختر ۱۴۰۳ [امسال] چه روزی است؟ چندم و چند شنبه است؟

تاریخ دقیق روز دختر امسال

روز دختر چه روزی است

آیا می دانید روز دختر در تقویم ایران چه روزی است؟ در این نوشته، اطلاعات کاملی در مورد تاریخ دقیق روز دختر ۱۴۰۳ (تاریخ شمسی، قمری و میلادی)، دلیل نام گذاری روز دختر و… را برای تان گردآوری کرده ایم.


تاریخ روز دختر در سال 1403 کی و چه روزی است؟

تاریخ دقیق روز دختر سال 1403 در تقویم شمسی مصادف است با:

جمعه، ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۳
۱۴۰۳/۰۲/۲۱


تاریخ دقیق روز دختر سال ۱۴۰۳ در تقویم قمری 1445:

تاریخ دقیق روز دختر سال 1403 در تقویم قمری 1445 مصادف است با:

الجمعة، ١ ذوالقعده ١٤٤٥
۱۴۴۵/۱۱/۰۱


تاریخ دقیق روز دختر سال ۱۴۰۲ در تقویم میلادی 2024:

تاریخ دقیق روز دختر سال 1403 در تقویم میلادی 2024 مصادف است با:

Friday, May 10, 2024
2024-05-10


روز دختر در ایران

سالروز میلاد حضرت فاطمه معصومه (س) در تقویم ایرانی با عنوان روز «دختران» نامگذاری شده‌است؛ نامگذاری‌ای که ظاهرش ریشه در ازدواج نکردن آن حضرت و تجردش دارد و باطنش نیز در پی معرفی الگویی برجسته برای دختران مسلمان و به‌ ویژه شیعه اهل بیت است.

حضرت فاطمه معصومه (سلام الله علیها) اول ماه ذی القعده 173 هجری در مدینه منوره به دنیا آمدند و روایت است که برادرشان حضرت امام رضا (علیه السلام) ایشان را معصومه صدا می کردند و جدشان امام صادق (علیه السلام) قبل از تولد ایشان، او را به «کریمه اهل بیت» ملقب نمودند.

همچنین بخوانید: عکس نوشته روز دختر مبارک جدید برای واتساپ و پروفایل به انگلیسی

حضرت معصومه (سلام الله علیها) نزد برادرشان حضرت امام رضا (علیه السلام) پرورش یافتند زیرا که در سال ولادت ایشان، پدر بزرگوارشان حضرت امام موسی الکاظم علیه السلام به دستور هارون عباسی به زندان منتقل شدند و سپس در سال 183 هجری به شهادت رسیدند.

موقعی که مامون حضرت امام رضا (علیه السلام) را به خراسان فرا خواند، حضرت معصومه (سلام الله علیها) برای دیدار با برادرشان عزم سفر نمودند بالاخص این که حضرت امام رضا (علیه السلام) خاندان خود را از شهادت خویش در این سفر آگاه نموده بودند ولی به دلیل سختیهای سفر بیمار شدند و ایشان را به شهر قم منتقل نمودند و حضرت معصومه (سلام الله علیها) پس از هفده روز یعنی در روز دهم ربیع الثانی 201 هجری دار فانی را وداع کردند.
تاریخ دقیق روز دختر در تقویم ۹۸ چه روزی است ؟


روز دختر در سال 1403 چه تاریخی دارد؟

روز دختر در ایران، اول ماه ذی القعده زادروز حضرت فاطمه معصومه (س) است. و به علت قمری بودن تاریخ تولد حضرت فاطمه معصومه (س) در ایران روز دختر تاریخ هجری شمسی ثابتی ندارد و هر ساله این روز در تقویم شمسی ما در حال گردش است.

همچنین بخوانید: متن تبریک روز دختر جدید و زیبا از طرف پدر، مادر و عشق

روز دختر در کشورهای مختلف (روز بین‌المللی دختر)

روز یادبود بین‌المللی اعلام شده از سوی سازمان ملل است که به روز دختر نیز مشهور است. ۱۱ اکتبر ۲۰۱۲، اولین روز دختر بود. این یادبود در حمایت از فرصت‌های بیشتر برای دختران و ارتقای آگاهی در خصوص نابرابری جنسیتی که دختران در سطح جهان به خاطر جنسیت شان مواجه اند برگزار می‌شود.


چرا تاریخ روز دختر هر سال تغییر می کند؟

روز دختر در ایران، اول ماه ذی القعده زادروز حضرت فاطمه معصومه (س) است. و به علت قمری بودن تاریخ تولد حضرت فاطمه معصومه (س) در ایران روز دختر تاریخ هجری شمسی ثابتی ندارد و هر ساله این روز در تقویم شمسی ما در حال گردش است.

این اتفاق به این خاطر می افتد که تعداد روز های ماه قمری 354 روز است و تعداد روز های شمسی 365 روز که در سال کبیسه به 366 روز نیز تغییر پیدا می کند. از این رو روز های ماه قمری با روز های ماه شمسی و میلادی کاملا متفاوت است و در هر سال 11 روز و یا بیشتر تغییر پیدا می کند.

همچنین بخوانید: روز دختر مبارک به انگلیسی

☀ فال روزانه بر اساس ماه تولد