اعمال، متن دعا و نماز شب اول قبر

در این پست از به مجموعه اعمال، متن دعا و نماز شب اول قبر یا نماز لیله الدفن اشاره می‌کنیم. همچنین در ادامه می‌گوییم بازماندگان چطور می توانند این شب را برای میت آسانتر کنند. با ما همراه باشید.


اعمال، متن دعا و نماز شب اول قبر

همانطور که می دانیم همه انسان ها در نهایت می میرند و سپس در قبری که به اندازه بدن باریک است فقط در تاریکی دفن می شوند. انسان از اولین لحظه وارد شدن به قبر مراحل مختلفی را طی می کند. اعمال، متن دعا و نماز شب اول قبر می‌تواند به او در گذراندن این مراحل کمک کند. در این پست قصد داریم برخی از این دعا را برای لیله الدفن یا همان شب اول قبر معرفی کنیم.

همان گونه که پس از مرگ هر شخصی، او را می شویند و دعا می کنند، مستقیماً قبور را به احترام میت با دفن فوری هدایت می کنند و پس از دفن، از اولین مرحله منازل آخرت عبور می کند. متوفی اگر به کتاب و سنت عمل کند و نمازش را به درستی بخواند و پدر و مادرش را گرامی داشته باشد و گناهان حرام را مرتکب نشود و از قول رسول و پیامبران پیروی کند، نصیب بهشت ​​می‌شود. انشاء الله بدون هیچ عذابی وارد آن شوید و انواع آسایش جسمی و روحی را ببیند و عمرش جاودانه شود.

اما اگر این شخص مرتکب گناه شود، کار بد کند، به کتاب و سنت ایمان نداشته باشد، رسول و پیامبران را نافرمانی کند، نماز را برپا ندارد و پدر و مادر خود را گرامی ندارد، از کسانی است که در عذاب هستند. آتش و در آن جایگاه خود را ببیند و حیاتش از اول شب اول باشد او در قبر عذاب بزرگی دارد.

همچنین بخوانید: نماز توبه چگونه خوانده میشود؟ اثرات نماز توبه چیست؟

نماز شب اول قبر یا نماز لیله الدفن چگونه است؟

خواندن نماز شب اول قبر (نماز وحشت) به سه روش است:

روش اول خواندن نماز شب اول قبر

 • در این روش در رکعت اول سوره حمد و سپس آیة الکرسی خوانده می شود. طبق نظر برخی از علما خواندن آیة الکرسی تا “هو العلی العظیم” کافی است و دیگر نیازی به خواندن سوره توحید نمی‌باشد.
 • پس از رکوع و سجده، در رکعت دوم باید سوره حمد و ده مرتبه سوره قدر خوانده شود.
 • در پایان نماز شب اول قبر نمازگزار باید بگوید: “اللهم صل علی محمد و آل محمد و ابعث ثوابها الی قبر فلان” که به جای کلمه فلان باید نام شخص فوت شده و پدرش ذکر گردد.

روش دوم خواندن نماز شب اول قبر

 • در این روش پس از خواندن سوره حمد باید آیة الکرسی تا “فیها خالدون” یک بار خوانده شود.

روش سوم خواندن نماز شب اول قبر

 • در این روش پس از نیت باید سوره حمد و دو مرتبه سوره توحید قرائت شود.
 • بعد از رکوع و سجده، در رکعت دوم باید بعد از خواندن سوره حمد، 10 مرتبه سوره تکاثر قرائت شود.
 • در پایان نماز بگویید: اللهم صل علی محمد و آل محمد و ابعث ثوابها الی قبر ذلک المیت فلان ابن فلان (که به جای اولین فلان باید نام متوفی و در جای دومین فلان باید نام پدر متوفی گفته شود).

اعمال شب اول قبر برای میت

برخی از اعمال توصیه شده برای اول شب اول قبر برای میت مانند هدیه‌ای است که به آرامش او کمک می‌کند، از جمله:

 1. حاضر شدن در بالای قبر تازه در گذشته و طلب استغفار برای او. حضرت محمد (ص) نیز هیچ تحفه ای را برتر از طلب آمرزش برای متوفی نمی داند.
 2. صدقه دادن برای میت. پیامبر اکرم (ص) می فرماید: وقتی فردی برای مرده خود صدقه می دهد خداوند هفتاد هزار فرشته را مامور حمل آن صدقه به قبرش می نمایند به طوریکه قبر میت نورانی می شود.
 3. برای میت دعا کنید.
 4. خواندن نمازهای قضای میت در صورت وجود و در غیر این صورت هدیه دو رکعت نماز ثواب بسیار دارد.
 5. طعام دادن به 40 مستمند در شب اول قبر.
 6. رفتن به زیارت به نیابت از میت.
 7. خواندن نماز لیله الدفن که به نماز وحشت نیز شناخته می شود.
 8. خواندن زیارت عاشورا.
 9. خواندن قرآن برای متوفی به خصوص سوره های “فاتحه”، “ملک”، “یس”، “صافات”، “ملک”، “احزاب” و ” آیة الکرسی”.
 10. خواندن هفت مرتبه سوره “قدر”.
همچنین بخوانید: نماز وحشت یا نماز شب اول قبر را چگونه بخوانیم؟ + نیت و متن نماز

نماز شب اول قبر


اعمال شب اول قبر برای بازماندگان

به جز موارد ذکر شده در سطرهای بالاتر، در مورد اعمال شب اول قبر برای بازماندگان از امام صادق نقل شده است: ثواب اعمال خیری که فرد برای اموات انجام می دهد، تنها برای آن میت بلکه برای خود فرد نیز نوشته می شود. در این خصوص مرحوم “علامه مجلسی” به روایت از حدیثی گفته اند که امام صادق در هر شب برای اولاد خود و در هر روز برای والدین خود دو رکعت نماز می خواندند و به روحشان هدیه می دادند و این نماز شامل دو رکعت است که در رکعت اول سوره “قدر” و در رکعت دوم “کوثر” خوانده می شود.

از دیگر اعمال شب اول قبر برای بازماندگان در جای دیگر به نقل از کتاب دعوات قطب راوندی آمده است که، هر زمان میتی دفن شد بر سر قبر او ذکر “اللهم انی اسئلک بحق محمد و آل محمد ان لا تغذب هذا المیت” خوانده شود تا خداوند عذاب او را تا روز رستاخیز و دمیده شدن در صور بردارد.


متن دعای شب اول قبر

برخی از روایات دعای شب اول قبر را برای میت توصیه می‌کنند. این مربوط به یک دعا نیست و مجموعه ای از ادعیه در این شب برای متوفی خوانده می شود. دعایی که برای میتخوانده می شود مؤثرترین راهی است که می‌توان از طریق آن به اموات حسنه رساند. پس از مرگ آنها می‌تواند دعاها را توشه سفر آنها کرد تا با سهولت از آن گذر کنند. از جمله این دعاها عبارتند از:

یکی از دعاهایی که طبق فرموده پیامبر اکرم (ص) خواندن آن برای میت پاداش اخروی فراوانی به همراه دارد، دعای زیر است:

مَا مِنْ مُؤْمِنٍ أَوْ مُؤْمِنَةٍ مَضَی مِنْ أَوَّلِ الدَّهْرِ أَوْ هُوَ آتٍ إِلَی یوْمِ الْقِیامَةِ إِلَّا وَ هُمْ شُفَعَاءُ لِمَنْ یقُولُ فِی دُعَائِهِ:

»اللَّهُمَ اغْفِرْ لِلْمُؤْمِنِینَ وَ الْمُؤْمِنَاتِ». وَ إِنَّ الْعَبْدَ لَیؤْمَرُ بِهِ إِلَی النَّارِ یوْمَ الْقِیامَةِ فَیسْحَبُ فَیقُولُ الْمُؤْمِنُونَ وَ الْمُؤْمِنَاتُ: یا رَبَّنَا، هَذَا الَّذِی کانَ یدْعُو لَنَا، فَشَفِّعْنَا فِیهِ، فَیشَفِّعُهُمُ اللَّهُ فِیهِ، فَینْجُو.

ترجمه: هیچ مرد و زن مؤمن از اول روزگار تا روز قیامت نیست جر آنکه شفیع آن کسی است که در میان دعایش چنین بگوید: «اللَّهُمَ اغْفِرْ لِلْمُؤْمِنِینَ وَ الْمُؤْمِنَاتِ».

متن دعای شب اول قبر دیگر که توسط امام صادق (ع) سفارش شده است، خواندن آیات تبارک (الملک) است که خواندن آن در شب اول قبر عذاب بالای مزار متوفی عذاب او را کاهش می دهد.


نماز شب اول قبر قنوت دارد؟

نماز شب اول قبر مانند سایر نمازهای دیگر در رکعت دوم قنوت دارد اما ذکر یا دعای خاصی برای آن سفارش نشده است. پس خواندن هر دعای از جمله ادعیه ای برای طلب آمرزش خوب است.

همچنین بخوانید: نماز حرز امام جواد برای ازدواج و دفع سحر و چشم زخم + طریقه خواندن آن

سخن آخر

در این پست از آلامتو ما متن دعا، تماز شب اول قدر و اعمال مخصوص این شب را به شما معرفی کردیم. این اعمال مربوط به شب اول دفن متوفی است و مانند هدیه ای است از طرف بازماندگان که می تواند روح متوفی را شاد کرده و از سنگینی این شب برای او بکاهد.