چگونه می توانیم به خدا نزدیک شویم؟

12 راهکار برای نزدیک‌تر شدن به خدا؛

love-god

خدا را دوست دارید؟ بعید می‌دانم فرد دین‌داری در جهان باشد که به این سوال پاسخ منفی بدهد. ولی اگر بخواهیم واقعاً صادق باشیم، شاید پاسخمان مثبت هم نباشد.

آیا شما عاشق خداوند هستید؟ دوست داشتن خدا فقط به معنای دعا کردن و عبادت کردن و ستایش کردن او نیست، دوست داشتن خداوند چیزی بیشتر از انجام اعمال دینی است. اگر کمی بیشتر مطالعه کنید می‌بینید که طبق روایات کتب دینی، نه تنها با تمام قلب، روح و روان بلکه باید با تمام قدرتمان خداوند را دوست داشته باشیم.

این مهم است که ما درک کنیم چگونه واقعاً باید خدا را دوست داشته باشیم. برای راهنمایی شما در دوست داشتن و نزدیک تر شدن به خدا، در این مطلب از مجله آلامتو، 12 روش موثر برای نزدیک شدن به خداوند را از منابع معتبر گردآوری کرده‌ایم. لطفا تا انتها با ما همراه باشید.


 1. خداوند را بشناس

دوست داشتن یعنی شناختن بیشتر! هر چه قدر که شما اطلاعات‌تان را در مورد خداوند افزایش دهید و او را بهتر و بیشتر بشناسید، قطعا به او احساس نزدیکی بیشتری خواهید کرد.

می توانید با خواندن آیه‌های نورانی قرآن، انواع روایات و احادیث ائمه و سایر منابعی که در دسترس هستند و به خوبی پروردگار عالمیان را توصیف کرده‌اند، به درک جامع و کاملی از خداوند برسید.

پس مطالعه و کسب اطلاعات بیشتر در مورد خداوند، یکی از مهم ترین و تاثیرگذارترین روش های نزدیک شدن با خداوند است.


 1. از دستورات خداوند پیروی کن

رضا و تسلیم یکی از مراحل کمال انسانی است، کسی که واقعا خداوند را دوست داشته باشد در برابر دستوراتش همیشه تسلیم و است و همان چیزی که خداوند فرموده را اطاعت می‌کند.

اگر همچنان از دستورات خدا سرپیچی می کنید، چگونه می توانید بگویید که او را دوست دارید؟ از این رو، با پیروی از دستورات خداوند به او نزدیک شوید و دوست داشتن‌تان را به مراحل بالاتری برسانید.


 1. هم نوع هایتان را دوست داشته باشید

اگر کسی بگوید من خداوند را دوست داریم و در عین حال از هم نوعان و عزیزانش متنفر باشد، این یک تناقض بزرگ است.

خداوند عشق و دوست داشتن و مهربانی را در وجود و سرشت هر یک از آفرینندگان خود دمیده است، اگر دوست دارید به خداوند نزدیک‌تر باشید سعی کنید عزیزان واطرافیان تان را دوست داشته باشید و با آنان با مهربانی رفتار کنید.

عشق به مخلوقات خداوند یکی از راه های دوست داشتن بیشتر خداوند است.


 1. پول پرستی را کنار بگذارید

کسب مال بیشتر و کار کردن هیچ مشکلی ندارد، اما گاه پیش می آید که آن قدر به پول وابسته می‌شویم و مدام به دنبال کسب مال بیشتر هستیم که کلا خداوند و ارتباط با او را از یاد می بریم. پول پرستی ریشه همه بدی هاست.

اگر قلب شما عشق به پول و ثروت را در خود بپروراند، چگونه می‌تواند عاشق خداوند هم باشد؟ به یاد داشته باشید که خدا، خدای سخاوت و خیرات است نه خدای حرص و بخل!


 1. به چیزهای دنیوی بیش از حد وابسته نباشید

گذشته از پول، چیزهای مادی دیگری را که در گذر زمان از بین می روند نیز می توانند شما را روز به روز از خداوند دور کنند، چرا که این موارد فقط می توانند منجر به حرص و آز، حسد، پرخوری و حتی بت پرستی شوند که با آموزه های خدا مغایرت دارد.

شروع عشق ورزیدن به خداوند، یعنی پایان دادن به وابستگی نسبت به چیزهای دنیوی!


 1. عشق به خداوند را با اعمال نیکوکارانه نشان بدهید

اگر نیازمندی را می بینیم اما به او کمک نمی کنیم، یا اگر مدام به دنبال عیب جویی در دیگران هستیم و با رفتارهایمان آن ها را آزار می دهیم چگونه می توانیم انتظار داشته باشیم که به خداوند نزدیک باشیم؟

دوست داشتن خداوند فقط ادای کلمات و شعار دادن نیست، بلکه عمل کردن است. اگر دوست دارید به خداوند نزدیک شوید سعی کنید تا حد توان به دیگران کمک کنید و کارهای خیر انجام بدهید.


 1. صبور، مهربان، راستگو، متواضع و صالح باشید

عشق صبور و مهربان است. عشق حسادت نمی کند و لاف نمی زند، عشق تحریک پذیر یا کینه توز نیست، با این تفاسیر اگر عشق به خداوند را می خواهید باید در جهت دستیابی به تمام خصایص خوب و نیکو تلاش کنید. صبور باشید و زود قضاوت نکنید.

مهربان باشید و در خوبی کردن به دیگران تلاش کنید. این خصایص نیکو می تواند به خوبی نهال عشق شما به خداوند را هر روز سبزتر کند.


 1. تمام فضایل خوب خود را با هم متحد کنید

سعی کنید با هم نوع ها و خواهرها و برادرهای دینی تان با مهربانی رفتار کنید، اگر فردی به شما بدی کرد جوابش را با بدی ندهید، ببخشید همانطور که خداوند شما را می بخشد.

یکی از ویژگی های عشق واقعی این است که تمام فضایل خوب شما را با هماهنگی کاملی پیوند می دهد. این شفقت، مهربانی، فروتنی و صبر شما را هماهنگ می کند.

بنابراین اگر می خواهید خدا را دوست داشته باشید، باید این خصوصیات را انتخاب کرده و به خوبی آن ها را به هم پیوند دهید.


 1. روح تان را برای خداوند و رسیدن به او حفظ کنید

اگر خدا را دوست دارید، به او ایمان داشته باشید، صالح باشید، ایمان خود را با عمل تقویت کنید و از دستورات او پیروی کنید تا اطمینان داشته باشید که روح شما نجات می یابد و با او زندگی ابدی خواهید داشت.


 1. از شیطان نترسید

در عشق ترس جایی ندارد. عشق کامل، ترس را از بین خواهد برد.

دوست داشتن خدا یعنی اینکه که همه وسوسه های شیطانی را هرچقدر هم که وسوسه انگیز و قدرتمند باشند رد کنید.

وقتی عشق شما به خداوند عمیق و کامل باشد شیطان و اعمال شیطانی راهی برای نفوذ به شما پیدا نخواهند کرد.


 1. خدا را با تمام قلب، روح، ذهن و توان خود دوست داشته باشید

عشق شما به خدا نه تنها باید محصول عواطف، شخصیت و افکار شما باشد بلکه باید ثمره اعمال یا کار شما باشد.

اگر شما یک عاشق واقعی باشید، همه این عشق زیبا به خداوند را، در تمام اعمال و کردار شما به وضوح خواهند دید.

اگر می خواهید به خداوند نزدیک شوید، باید او را در تمام لحظات زندگی تان به خاطر داشته باشید و مصلحت و خشنودی او چراغ راه شما باشد.


 1. عشق تان به خداوند را حفظ کنید

آخرین راهکار و مهم ترین آن، حفظ همه جانبه عشق به خداوند است. ما باید در عاشقی با خداوند پایدار باشیم و عشق خود را طوری حفظ کنیم که گویی زندگی ما به آن بستگی دارد.

دوست داشتن خدا مستلزم شناختن او، اطاعت صادقانه از دستورات او، متحد کردن همه فضایل خوب در وجودمان، رد وسوسه های شیطانی، خدمت صادقانه به پروردگار، محبت فوق العاده به او و سرانجام زنده نگه داشتن و حفظ این عشق است.

17 دیدگاه

 1. Marjan

  واقعن ب خاطر مطالب عالی ک گذاشته بودین ممنون . من نزدیک چند سال اصلن نماز نمی‌خوندم ‌و علاقه ای ب خدا نداشتم و فقط اعتقاد داشتم ک خدا هست . خوشبختانه ی تلنگری تو زندگیم داشتم ‌باعث شد که من چندین ماه ی نماز قضا هم نداشته باشم و خوشحالم ک با تمام وجودم خدا رو دوست دارم و میدونم اون فقط می‌تونه کمکم کنه و آرومم کنه . تنها منبع آرامش خیلی زیادی ک دارم فکر کردن ب خداس . واقعن خوشحالم از اینکه اینقدر تونستم پیشرفت کنم . خدارو خیلی خیلی دوست دارم و ب بودنش کاملا اعتقاد دارم . خوشحالم که اجازه نماز خواندن رو دارم و خدا هم اجازشو بهم داده و میتونم بهش نزدیک شم .
  خیلی دوسش دارم خیلی :))❤️

 2. Mohana

  الهی تکیه بر لطف تو کردم
  ی مدت بود دلم واسه خدا خیلی تنگ میشد
  بعد نماز دلم براش تنگ میشد محال بود چیزی نخوام و بهم نده همیشه مورد لطف قرار گرفتم و تا آخر عمرم ب درگاهش نیاز دارم
  ولی شیطان بهم رسوخ کردو همه چی رو خراب کرد
  حالا هم دارم تلاش میکنم دوباره مثل قدیم بشم بچه ها خدا خیلی شریفه و با ارزش واقعا شرمنده ام ک اون جور ک باید بپرستمش نمیتونم بپرستم خدایا ترو ب حق حضرت زینب دستمو محکم بگیر

 3. مریم

  خدای مهربانتر از جانم دوستت دارم تو در کلمه نمی گنجی عزیز دلم زیباترین سپاسگزارم برای همه چیز…………

 4. R.S

  خدا جونم واقعا دوست دارم لطفا زمانی که راه اشتباه دارم میرم خودت از اون راه برگردونم و راه درستو پیش روم بزار

 5. Sultana_R

  سلام اول از همه ممنونم از مقاله خوبتون .
  اینکه میگن در نماز ما همیشه فکرمون ی جایه دیگس این کاملا طبیعیه!!
  از اون جایی که شیطان به ذهن و فکر ادما دسترسی داره ، میتونه یک فکری رو ور داره و یک فکر دیگه رو بجاش بزاره..
  دیدین گاهی اوقات برخی چیزها یادتون میره ؟ اینم مربوط به همین مسئله است. چون شیطان تونایی اینو داره که فکری رو جایگزین ی فکر دیگه کنه . راه حلشم اینه که ایمانتو اینقدر قوی کنی و از خدا کمک بخوای تا تسلط شیطان بر ذهنت روزبه روز کمترو کمتر بشه . حتی برای این مسئله فیلمی هم ساخته شده !!! فیلم وحی که موضوعش درباره ی لایه های رویاست که پس از برداشت هر فکر باید یک فکر جایگزین بشه !!
  میتونین فیلمشو ببینین یا هم تحلیلات این فیلم رو گوش کنین…

 6. ………

  تا الان قدرتو نمی دونستیم! تا الان گناه می کردیم بازم تو روت نگاه می کردیم می گفتیم دوست داریم! ولی این خیال بافیا بسه! دیگه باید تمام سعیمون رو بکنیم که طوری زندگی کنیم که وقتی بعد یه مدت تو آیینه خودمون رو نگاه کردیم از خودمون بدمون نیاد..نزار طوری باشم که دوس نداری.. می خوام طوری بشم که دوست داری.. هدایتم کن که تنها تو هدایت گره منی

 7. SHR

  خداجونم همیشه کنارم باش و خیلی دوست دارم :))

 8. Parya

  بهترین یارو یاورم دوستداااااااارم نفسم،ببخش ک قدرتو نمیدونیم و بدرگاهت بجای شکر،اینهمه گناه میکنیم،،،ما رو ببخش و حلالمون کن ای کسی ک از رگ گردن بما نزدیکتری♥

 9. اسماعیل

  دوست دارم همه کسم در بی کسی

 10. Y

  من این روزا که دلم شکسته بیشتر یاد خدا میفتم من همیشه از خدا خواستم اگه راهی رو اشتباه میرم بهم بفهمونه اما شاید انقد بنده بدی بودم وه نخواسته بهم نگاه کنه بخاطر همین همیشه اذیتم ایییی کاش یه روزی فک کنم که حرفامو میشنوه و جوابمو میده

 11. ولی احمدی

  اگه خدارو میخواهیم باید از ته قلبمان دوسش داشته باشیم وبدونیم خدا کیست.

 12. بنده خدا

  باسلام همه می دئنیم که خداوندنیازی به دوست داشتن ومحبت ما ندارد بلکه این ماانسانها هستیم که نیازبه توجه ومحبت خواوندمتعال داریم..وهمه مامی دونیم که قدرت برترتما دنیا واخرت تنها یکنفره وانهم خداونده .اگریک انسان چیزی راازته دل وقلبی ازخدابخواد مطمئنابهش عطاخواهدکرد((مانندبچه ای که وقتی گرسنه میشه باگریه وزاری ازمادرخوددرخواست شیرمیکنه اگرانسان هم اینکارراازروی خلوص ونیت پاک انجام بده صدرصدبدست میاره.)حالا ماچکارکنیم که خدارابهتربشناسیم وهمیشه تمام فکروذکرمون مخصوصا موقع نمازخوندن فقط خداباشه وبه هیچ چیزجزاوفکرنکنیم..مثلا من خودم رامیگم کاری بابقیه ندارم موقع نمازخوندن دارم نمازمی خونم ولی تمام گرفتاریهاوکارایی که کردم بیادم میاد می خوام هم اینطورنباشه ولی نمیشه بازفکرم جایی دیگه می ره اگه کسی بتونه کمکم کنه لطف بزرگی بهم کرده ومطمئنا نزد خداهم پاداش میگیره ممنون

 13. مهدیا مستقیم

  من خدا رو دوست دارم ولی دوست دارم ببینمش

 14. حوری

  بسیار مفید بود. سپاس

 15. نگین

  ممنونم بابت توضیحاتتون عالی بود

 16. شیدا

  خیلی مفید و خوب

 17. Reyhane

  عااشقتم خدا

نظر خود را بیان کنید