چگونه می توانیم به خدا نزدیک شویم؟

12 راهکار برای نزدیک‌تر شدن به خدا؛

love-god

خدا را دوست دارید؟ بعید می‌دانم فرد دین‌داری در جهان باشد که به این سوال پاسخ منفی بدهد. ولی اگر بخواهیم واقعاً صادق باشیم، شاید پاسخمان مثبت هم نباشد.

آیا شما عاشق خداوند هستید؟ دوست داشتن خدا فقط به معنای دعا کردن و عبادت کردن و ستایش کردن او نیست، دوست داشتن خداوند چیزی بیشتر از انجام اعمال دینی است. اگر کمی بیشتر مطالعه کنید می‌بینید که طبق روایات کتب دینی، نه تنها با تمام قلب، روح و روان بلکه باید با تمام قدرتمان خداوند را دوست داشته باشیم.

این مهم است که ما درک کنیم چگونه واقعاً باید خدا را دوست داشته باشیم. برای راهنمایی شما در دوست داشتن و نزدیک تر شدن به خدا، در این مطلب از مجله آلامتو، 12 روش موثر برای نزدیک شدن به خداوند را از منابع معتبر گردآوری کرده‌ایم. لطفا تا انتها با ما همراه باشید.


 1. خداوند را بشناس

دوست داشتن یعنی شناختن بیشتر! هر چه قدر که شما اطلاعات‌تان را در مورد خداوند افزایش دهید و او را بهتر و بیشتر بشناسید، قطعا به او احساس نزدیکی بیشتری خواهید کرد.

می توانید با خواندن آیه‌های نورانی قرآن، انواع روایات و احادیث ائمه و سایر منابعی که در دسترس هستند و به خوبی پروردگار عالمیان را توصیف کرده‌اند، به درک جامع و کاملی از خداوند برسید.

پس مطالعه و کسب اطلاعات بیشتر در مورد خداوند، یکی از مهم ترین و تاثیرگذارترین روش های نزدیک شدن با خداوند است.


 1. از دستورات خداوند پیروی کن

رضا و تسلیم یکی از مراحل کمال انسانی است، کسی که واقعا خداوند را دوست داشته باشد در برابر دستوراتش همیشه تسلیم و است و همان چیزی که خداوند فرموده را اطاعت می‌کند.

اگر همچنان از دستورات خدا سرپیچی می کنید، چگونه می توانید بگویید که او را دوست دارید؟ از این رو، با پیروی از دستورات خداوند به او نزدیک شوید و دوست داشتن‌تان را به مراحل بالاتری برسانید.


 1. هم نوع هایتان را دوست داشته باشید

اگر کسی بگوید من خداوند را دوست داریم و در عین حال از هم نوعان و عزیزانش متنفر باشد، این یک تناقض بزرگ است.

خداوند عشق و دوست داشتن و مهربانی را در وجود و سرشت هر یک از آفرینندگان خود دمیده است، اگر دوست دارید به خداوند نزدیک‌تر باشید سعی کنید عزیزان واطرافیان تان را دوست داشته باشید و با آنان با مهربانی رفتار کنید.

عشق به مخلوقات خداوند یکی از راه های دوست داشتن بیشتر خداوند است.


 1. پول پرستی را کنار بگذارید

کسب مال بیشتر و کار کردن هیچ مشکلی ندارد، اما گاه پیش می آید که آن قدر به پول وابسته می‌شویم و مدام به دنبال کسب مال بیشتر هستیم که کلا خداوند و ارتباط با او را از یاد می بریم. پول پرستی ریشه همه بدی هاست.

اگر قلب شما عشق به پول و ثروت را در خود بپروراند، چگونه می‌تواند عاشق خداوند هم باشد؟ به یاد داشته باشید که خدا، خدای سخاوت و خیرات است نه خدای حرص و بخل!


 1. به چیزهای دنیوی بیش از حد وابسته نباشید

گذشته از پول، چیزهای مادی دیگری را که در گذر زمان از بین می روند نیز می توانند شما را روز به روز از خداوند دور کنند، چرا که این موارد فقط می توانند منجر به حرص و آز، حسد، پرخوری و حتی بت پرستی شوند که با آموزه های خدا مغایرت دارد.

شروع عشق ورزیدن به خداوند، یعنی پایان دادن به وابستگی نسبت به چیزهای دنیوی!


 1. عشق به خداوند را با اعمال نیکوکارانه نشان بدهید

اگر نیازمندی را می بینیم اما به او کمک نمی کنیم، یا اگر مدام به دنبال عیب جویی در دیگران هستیم و با رفتارهایمان آن ها را آزار می دهیم چگونه می توانیم انتظار داشته باشیم که به خداوند نزدیک باشیم؟

دوست داشتن خداوند فقط ادای کلمات و شعار دادن نیست، بلکه عمل کردن است. اگر دوست دارید به خداوند نزدیک شوید سعی کنید تا حد توان به دیگران کمک کنید و کارهای خیر انجام بدهید.


 1. صبور، مهربان، راستگو، متواضع و صالح باشید

عشق صبور و مهربان است. عشق حسادت نمی کند و لاف نمی زند، عشق تحریک پذیر یا کینه توز نیست، با این تفاسیر اگر عشق به خداوند را می خواهید باید در جهت دستیابی به تمام خصایص خوب و نیکو تلاش کنید. صبور باشید و زود قضاوت نکنید.

مهربان باشید و در خوبی کردن به دیگران تلاش کنید. این خصایص نیکو می تواند به خوبی نهال عشق شما به خداوند را هر روز سبزتر کند.


 1. تمام فضایل خوب خود را با هم متحد کنید

سعی کنید با هم نوع ها و خواهرها و برادرهای دینی تان با مهربانی رفتار کنید، اگر فردی به شما بدی کرد جوابش را با بدی ندهید، ببخشید همانطور که خداوند شما را می بخشد.

یکی از ویژگی های عشق واقعی این است که تمام فضایل خوب شما را با هماهنگی کاملی پیوند می دهد. این شفقت، مهربانی، فروتنی و صبر شما را هماهنگ می کند.

بنابراین اگر می خواهید خدا را دوست داشته باشید، باید این خصوصیات را انتخاب کرده و به خوبی آن ها را به هم پیوند دهید.


 1. روح تان را برای خداوند و رسیدن به او حفظ کنید

اگر خدا را دوست دارید، به او ایمان داشته باشید، صالح باشید، ایمان خود را با عمل تقویت کنید و از دستورات او پیروی کنید تا اطمینان داشته باشید که روح شما نجات می یابد و با او زندگی ابدی خواهید داشت.


 1. از شیطان نترسید

در عشق ترس جایی ندارد. عشق کامل، ترس را از بین خواهد برد.

دوست داشتن خدا یعنی اینکه که همه وسوسه های شیطانی را هرچقدر هم که وسوسه انگیز و قدرتمند باشند رد کنید.

وقتی عشق شما به خداوند عمیق و کامل باشد شیطان و اعمال شیطانی راهی برای نفوذ به شما پیدا نخواهند کرد.


 1. خدا را با تمام قلب، روح، ذهن و توان خود دوست داشته باشید

عشق شما به خدا نه تنها باید محصول عواطف، شخصیت و افکار شما باشد بلکه باید ثمره اعمال یا کار شما باشد.

اگر شما یک عاشق واقعی باشید، همه این عشق زیبا به خداوند را، در تمام اعمال و کردار شما به وضوح خواهند دید.

اگر می خواهید به خداوند نزدیک شوید، باید او را در تمام لحظات زندگی تان به خاطر داشته باشید و مصلحت و خشنودی او چراغ راه شما باشد.


 1. عشق تان به خداوند را حفظ کنید

آخرین راهکار و مهم ترین آن، حفظ همه جانبه عشق به خداوند است. ما باید در عاشقی با خداوند پایدار باشیم و عشق خود را طوری حفظ کنیم که گویی زندگی ما به آن بستگی دارد.

دوست داشتن خدا مستلزم شناختن او، اطاعت صادقانه از دستورات او، متحد کردن همه فضایل خوب در وجودمان، رد وسوسه های شیطانی، خدمت صادقانه به پروردگار، محبت فوق العاده به او و سرانجام زنده نگه داشتن و حفظ این عشق است.


27 دیدگاه

 1. مهدی

  سلام ای آقا ای مهربان ای پاک ای سخاوتمند
  ای آفریننده همه چیز ای بخشنده ترین بخشنده ها خدایا ای خدای بزرگ ای هدایتگر ای یاور بر حق ای صاحب رحمت ، خواهش میکنم التماس میکنم ،رحمت بی نهایتت رو بفرست بر تمام برگزیده هایت خوبانت ورحمت فرست بر تمام شهیدان عزیزت اللخصوص آقامون امام حسین ویاران و خانواده عزیزش و رحمت فرست بر برگزیده برگزیده هایت آقامون محمد( ص) و خاندان پاکش و به حق این عزیزان ای خدای عزیز ای لایق تمام نامهای زیبا خواهش میکنم لطف کن لطف کن همه مارو ببخش ای بخشنده به خاطر خطاها، کوتاهیها، اشتباهها،قضاوتهای غلط(خدایا کمکمون کن تا چیزی رو به چشم ندیدیم باور نکنیم)وغیبتها (خدایا ای راهنما کمکمون کن چرا انقدر نادون باشیم که آبروی یک بنده رو ببریم حتی ،،) و تهمت ها و دروغها(خدایا ای صادق کمکمون کن همه مارا جزء صادقینت قراربده ودرک اینکه چه نعمت بزرگیه)حسادتها(خدا اگاهمون کن به داشته هامون وهزاران نعمتی که لایقش نبودیم وبه ما عطا کردی و اینکه تو ای خدای بزرگ فقط خوبی مارو میخوای آخه تو خدا هستی ما نمیدونیم حکمت تو) و حق وناس (خدایا کمکمون کن و آگاهمون کن و در راه رضایت از کسانیکه حقی به گردنمون دارن چه مالی و چه غیبت و چه تهمت یا قضاوت یا احساس کسی (دل کسیرو شکستیم) ادا کنیم )
  و حق پدر و مادر خدایا ببخش به بی احترامی هایی که به پدر و مادرامون کردیم و اونارو راضیشون کن و دعاهاشون و ودعاهامونو ای توبه پذیرنده بعد از اینکه توبه هامونو قبول کردی ‌ اجابت کن ‌ ای اجابت کننده آمین ای پروردگار جهانیان، خدایا ای خدای بزرگ شکرت و ممنونم و عاشقتم چقدر خوب که خدا یعنی تو صاحب تمام نامهای نیک حمد و ستایش سپاسگذاری شکر مخصوص تو ولایق توست

 2. Chihiro

  سلام
  چه اسم قشنگی داره خدا نه؟
  هیچوقت تکراری نمیشه
  تا ابد هم دربارش بشنوی، بازم واست ارامش بخشه
  چه خوب که داریمش
  امیدوارم خدا انقدررر نور شو بپاشه رو زندگیامون،
  که اون شبایی که کارمون فقط گریه اس از غم و ناراحتی،
  تاریک ِ تاریک نباشه.
  خدا مثل یه نور باشه وسط زندگیامون و دلگرم باشیم به اینکه تنها نیستیم.
  باید امید داشت به خدا دیگه، نه؟
  خدا میشینه یه گوشه منتظر میمونه ببینه بین این همه چیزی که بجایه خودش، ازشون کمک میخوای، یه روز تموم میشن که تو بالخره بری سمت اصل کاریه؟
  اونوقته که با اینکه دیر اومدی و دیر اعتماد کردی، ولی یکی از بهترین گنجینه هاشو برات باز میکنه و زندگیتو از این رو به اون رو میکنه 🙂 به همین سادگی 🙂
  فقط کافیه دست بکشیم از دنیا و ادماش و بریم سمت خودش ♡
  خدا بزرگتر از مشکلات ماست، مگه نه؟
  این همیشه باید یادمون بمونه
  خدای ِ براورده کننده‌ی ِ آرزوهای ِ دور و دست نیافتنی، دوستت داریم

 3. سکینه

  سلام ممنونم از مطالب بسیار خوب و آموزنده تون ….
  مطالب زیبای همه دوستان رو مطالعه کردم خیلی قشنگ بودن میدونم قلب مهربونتون خیلی قشنگ تر از حرفایی هست که میزنید
  امروز اصلا حالم خوب نبود هیچ کس هم ندارم که باهاش دردو دل کنم یهو یاد این افتادم که زیارت عاشورا بخونم و ثوابش رو به روح بلند امام عصر (عج) تقدیم کنم شاید حالم بهتر بشه، اما هنوز دلم گرفته است…
  تا جایی که ممکنه سعی میکنم محض رضای خدا هوای اطرافیانم رو داشته باشم و بی احترامی به کسی نکنم …

  از دوستان خوب و مومن میخوام برام دعا کنن ، چرا که دعای مومن در حق مومن مستجاب هست. منم بعنوان یک بنده کوچیک خدا ، براتون دعا میکنم خیر دنیا و آهرت نصیب شما بشه ….

 4. علی ب

  باپوزش فراوان من مطلبی راکه بار اول وحتی دومین بازهم نوشتم به گمان خودم پاراگراف مطالب خواننده به خالقشون میباشد !!درهرصورت وبسایت وراه انداختن یک چنین جایی خرسند شادمان شده وارزو روزافزون وپیشرفت برای شما وهمکارانتان راازخدا خواستارم با تشکر ع ب

 5. علی ب

  خدایا تورا سپاس ،خدایا جوری تورا دوست دارم که احساس دوستداشتن تو رادرخود. حس میکنم ،بارالها همه جا ذکر توگوییم که تو پاکی وخدایی،

 6. nana

  حالم رو خوب کرد این یاداوریا 🙂

 7. ع ب

  خدایا تورا آنقدر دوستدار که خود مغاری برای اندازه گیری او نمیشناسم باتمام اعضای که تو عطا کردی عاشقانه مخلصانه خادمانه پوستشو میکنم نمیدانم که میدانی آنچه کسان دیگر نمیداند

   

 8. امیر

  سلام خدای خوبم شاید بگی نا شکریه ولی همیشه دوست دارم و سپاسگزارتم
  خدایا کمکمون کن که زندگیم دوباره به حالت اولش برگرده خدایا مامانمو شفا بده به بابام کمک کن و شفاش بده خدایا به داداشم یه عقل درست حسابی بده و به خودمم شفای عاجل و سلامتی بده و هر چی صلاحمه برام رقم بزن
  امین یارب العالمین

 9. Erfan

  دل همه ی ما انسان ها فقط با ی چیزه اروم میگیره
  اونم تقرب نزدیکی ب خداست
  باید انقدر متواضع باشیم که به نعمت های دنیوی کوچیک ترین وابستگی نداشته باشیم
  داشتن نعمت های دنیوی مفیده اما همیشه اول خدا و نماز
  اگر کسیم دنبال نعمت های دنویه فقط با تقرب ب خدا میتونه به همه چیز برسه
  خدایا دست همه ی مارو بگیر
  برای ظهور اقا امام زمان صلواتی ختم کنید
  ممنون از همگی

 10. الهام

  خداوند معجزه کرد انسان را آفرید تو معجزه کن انسان بمان

 11. Marjan

  واقعن ب خاطر مطالب عالی ک گذاشته بودین ممنون . من نزدیک چند سال اصلن نماز نمی‌خوندم ‌و علاقه ای ب خدا نداشتم و فقط اعتقاد داشتم ک خدا هست . خوشبختانه ی تلنگری تو زندگیم داشتم ‌باعث شد که من چندین ماه ی نماز قضا هم نداشته باشم و خوشحالم ک با تمام وجودم خدا رو دوست دارم و میدونم اون فقط می‌تونه کمکم کنه و آرومم کنه . تنها منبع آرامش خیلی زیادی ک دارم فکر کردن ب خداس . واقعن خوشحالم از اینکه اینقدر تونستم پیشرفت کنم . خدارو خیلی خیلی دوست دارم و ب بودنش کاملا اعتقاد دارم . خوشحالم که اجازه نماز خواندن رو دارم و خدا هم اجازشو بهم داده و میتونم بهش نزدیک شم .
  خیلی دوسش دارم خیلی :))❤️

 12. Mohana

  الهی تکیه بر لطف تو کردم
  ی مدت بود دلم واسه خدا خیلی تنگ میشد
  بعد نماز دلم براش تنگ میشد محال بود چیزی نخوام و بهم نده همیشه مورد لطف قرار گرفتم و تا آخر عمرم ب درگاهش نیاز دارم
  ولی شیطان بهم رسوخ کردو همه چی رو خراب کرد
  حالا هم دارم تلاش میکنم دوباره مثل قدیم بشم بچه ها خدا خیلی شریفه و با ارزش واقعا شرمنده ام ک اون جور ک باید بپرستمش نمیتونم بپرستم خدایا ترو ب حق حضرت زینب دستمو محکم بگیر

 13. مریم

  خدای مهربانتر از جانم دوستت دارم تو در کلمه نمی گنجی عزیز دلم زیباترین سپاسگزارم برای همه چیز…………

 14. R.S

  خدا جونم واقعا دوست دارم لطفا زمانی که راه اشتباه دارم میرم خودت از اون راه برگردونم و راه درستو پیش روم بزار

 15. Sultana_R

  سلام اول از همه ممنونم از مقاله خوبتون .
  اینکه میگن در نماز ما همیشه فکرمون ی جایه دیگس این کاملا طبیعیه!!
  از اون جایی که شیطان به ذهن و فکر ادما دسترسی داره ، میتونه یک فکری رو ور داره و یک فکر دیگه رو بجاش بزاره..
  دیدین گاهی اوقات برخی چیزها یادتون میره ؟ اینم مربوط به همین مسئله است. چون شیطان تونایی اینو داره که فکری رو جایگزین ی فکر دیگه کنه . راه حلشم اینه که ایمانتو اینقدر قوی کنی و از خدا کمک بخوای تا تسلط شیطان بر ذهنت روزبه روز کمترو کمتر بشه . حتی برای این مسئله فیلمی هم ساخته شده !!! فیلم وحی که موضوعش درباره ی لایه های رویاست که پس از برداشت هر فکر باید یک فکر جایگزین بشه !!
  میتونین فیلمشو ببینین یا هم تحلیلات این فیلم رو گوش کنین…

 16. ………

  تا الان قدرتو نمی دونستیم! تا الان گناه می کردیم بازم تو روت نگاه می کردیم می گفتیم دوست داریم! ولی این خیال بافیا بسه! دیگه باید تمام سعیمون رو بکنیم که طوری زندگی کنیم که وقتی بعد یه مدت تو آیینه خودمون رو نگاه کردیم از خودمون بدمون نیاد..نزار طوری باشم که دوس نداری.. می خوام طوری بشم که دوست داری.. هدایتم کن که تنها تو هدایت گره منی

 17. SHR

  خداجونم همیشه کنارم باش و خیلی دوست دارم :))

 18. Parya

  بهترین یارو یاورم دوستداااااااارم نفسم،ببخش ک قدرتو نمیدونیم و بدرگاهت بجای شکر،اینهمه گناه میکنیم،،،ما رو ببخش و حلالمون کن ای کسی ک از رگ گردن بما نزدیکتری♥

 19. اسماعیل

  دوست دارم همه کسم در بی کسی

 20. Y

  من این روزا که دلم شکسته بیشتر یاد خدا میفتم من همیشه از خدا خواستم اگه راهی رو اشتباه میرم بهم بفهمونه اما شاید انقد بنده بدی بودم وه نخواسته بهم نگاه کنه بخاطر همین همیشه اذیتم ایییی کاش یه روزی فک کنم که حرفامو میشنوه و جوابمو میده

 21. ولی احمدی

  اگه خدارو میخواهیم باید از ته قلبمان دوسش داشته باشیم وبدونیم خدا کیست.

 22. بنده خدا

  باسلام همه می دئنیم که خداوندنیازی به دوست داشتن ومحبت ما ندارد بلکه این ماانسانها هستیم که نیازبه توجه ومحبت خواوندمتعال داریم..وهمه مامی دونیم که قدرت برترتما دنیا واخرت تنها یکنفره وانهم خداونده .اگریک انسان چیزی راازته دل وقلبی ازخدابخواد مطمئنابهش عطاخواهدکرد((مانندبچه ای که وقتی گرسنه میشه باگریه وزاری ازمادرخوددرخواست شیرمیکنه اگرانسان هم اینکارراازروی خلوص ونیت پاک انجام بده صدرصدبدست میاره.)حالا ماچکارکنیم که خدارابهتربشناسیم وهمیشه تمام فکروذکرمون مخصوصا موقع نمازخوندن فقط خداباشه وبه هیچ چیزجزاوفکرنکنیم..مثلا من خودم رامیگم کاری بابقیه ندارم موقع نمازخوندن دارم نمازمی خونم ولی تمام گرفتاریهاوکارایی که کردم بیادم میاد می خوام هم اینطورنباشه ولی نمیشه بازفکرم جایی دیگه می ره اگه کسی بتونه کمکم کنه لطف بزرگی بهم کرده ومطمئنا نزد خداهم پاداش میگیره ممنون

 23. مهدیا مستقیم

  من خدا رو دوست دارم ولی دوست دارم ببینمش

 24. حوری

  بسیار مفید بود. سپاس

 25. نگین

  ممنونم بابت توضیحاتتون عالی بود

 26. شیدا

  خیلی مفید و خوب

 27. Reyhane

  عااشقتم خدا

نظر خود را بیان کنید