چرا خدا به شما کمک نمی کند؟

چرا خداوند به ما کمک نمی کند و حاجت هایمان را برآورده نمی کند؟

چرا خدا کمکم نمیکنه

حتما تا به حال در زندگی تان با شرایطی مواجه شده اید که با مشکلی سخت گرفتار باشید و مدام ناله و گریه کنید و از خداوند طلب کنید، اما احساس کنید خداوند به حرف هایتان گوش نمی دهد و شرایط سخت تر و سخت تر می شود، به طوری که مدام می پرسید “پس چرا خدا به من کمک نمی کند؟”

در این مطلب از مجله آلامتو به این سوال شما پاسخ خواهیم داد، لطفا تا انتها با ما همراه باشید.


1. اعتقاد نداریم که خداوند به هر چیزی تواناست

گاهی واقعا ما به وجود خدا و اینکه می تواند در هر شرایطی کنار مان باشد ایمان نداریم و از وجودش غافل هستیم، اما همین که با مشکلی مواجه می شویم به درگاهش پناه می بریم و درخواست کمک می کنیم.

برای اینکه خداوند دعای ما را اجابت کند، باید ایمان داشته باشیم که او وجود دارد و به کسانی که سخت به وجود او اعتقاد دارند و ایمان آورده اند، پاداش می دهد.

اگر ایمان شما به خداوند واقعی باشد، مطمئن هستید که هیچوقت و در هیچ شرایطی تنهایتان نخواهد گذاشت و قبول خواهید کرد که در هر اتفاقی حکمتی وجود دارد.


2. در زندگی خود گناه های زیادی داریم

ما نمی توانیم اراده کنیم که از خدا سرپیچی کنیم و همزمان انتظار داشته باشیم که او به ما کمک کند و از شرایط سخت نجاتمان بدهد.

ما به عنوان والدین، زمانی که فرزندانمان کاری بر خلاف میل مان انجام می دهند، آن ها را توبیخ می کنیم و سعی می کنیم به نحوی تنبیهشان کنیم، پس چطور از خداوند انتظار داریم با وجود این همه گناه و معصیت همچنان نجات بخش و کمک کننده ما باشد؟

اگر ما در زندگی خود به انجام گناهانی پایبند هستیم و حاضر به ترک آن نیستیم، یا در حال انجام کارهایی هستیم که نباید انجام دهیم و از راهی بر خلاف راه راست در حرکت هستیم، نمی توانیم انتظار داشته باشیم که خداوند دعای ما را اجابت کند.

اگر از خداوند انتظار داریم تا ما را به حاجت هایمان برساند، پس ما نیز باید در جهت نزدیکی به او گام برداریم و از تکرار گناهان فاصله بگیریم.

مهمتر از سلامتی، ثروت و خوشبختی این است که آیا رابطه درستی با خدا داریم؟ او اغلب از شرایط سخت برای کمک به ما برای درک اینکه چقدر به او نیاز داریم، استفاده می‌کند.


3. ما باید یاد بگیریم که به خدا اعتماد کنیم

ایمان ما اندک اندک و با هر چالشی افزایش می ‌یابد. مانند یک عضله، هرچه بیشتر اعتماد به قدرت خدا را تمرین کنیم، بیشتر تقویت می شود.

امتحان های الهی، دلشکستگی ها و شرایطی که خارج از توان ماست ما را مجبور می کند که به خدای متعال خود روی آوریم و به این صورت طولی نمی کشد که لیستی طولانی از دعاهای مستجاب شده داریم که اعتماد به خدا را آسان و آسان تر می کند.

با تمام قلب خود به خداوند اعتماد كن و به عقل خود متكی نباش. در تمام راههاي خود او را تصديق كن و ببین که چگونه او تو را به بهترین چیزها هدایت خواهد کرد.

همچنین بخوانید: چه موقع دعا مستجاب می شود

4. بهترین چیز از نظر شما با بهترین چیز از نظر خدا متفاوت است

اغلب ما در مواجهه با یک شرایط سخت و دشوار، می خواهیم هر طور شده از آن خارج شویم و خواهان تسکین هستیم.

گاهی واقعا آن چیزی که می خواهیم و از خداوند طلب می کنیم به مصلحت ما نیست، اما ما روی آن پافشاری می کنیم و در صورتی که به آن نرسیم می گوییم خداوند هیچ توجهی به ما ندارد.

به یاد داشته باشید که بهترین اتفاق از نظر شما با چیزی که خداوند برایتان بهترین می داند و برایتان مقدر کرده است، فرق دارد. خداوندی که ما را آفریده و از روح خود در سرشت ما دمیده، بیش از خودمان مصلحت ما را می داند.

خداوند دانای متعال است، او چیزهایی را می داند که ما نمی دانیم، پس با این تفاسیر شاید چیزی که برایمان اتفاق افتاده بهترین مقدرات است.


5. حکمت و درسی وجود دارد که باید یاد بگیریم

وقتی شوهرم شغل خود را از دست داد، یاد گرفتیم که خدا روزی رسان ماست.

وقتی از نوزادی مبتلا به کولیک و دیگری با عفونت های مداوم گوش مراقبت کردم، صبر، مهربانی و بخشش را آموختم.

گاهی بهتر است در هنگام مواجهه با شرایط سخت، به جای اینکه بپرسیم چرا خدا به من کمک نمی کند، بپرسیم که چگونه از این شرایط درس بگیرم؟


6. خدا داستان ایمان ما را می سازد تا بتوانیم روزی آموخته های خود را با دیگران در میان بگذاریم

ستایش خداوند است که در همه مشکلات ما را تسلی می دهد، تا بتوانیم با آرامش خود به کسانی که در مشکلی گرفتار شده اند نیز تسلی بدهیم.

تجربه وفاداری خداوند به ما در این اوقات سخت، باعث می شود که وقتی می بینم فرد دیگری در شرایط سختی گرفتار شده است، با اطمینان بگویم: “خدا به تو کمک خواهد کرد.”

همچنین بخوانید: چگونه به خدا نزدیک شویم

7. خدا کاری شگفت انگیز انجام می دهد

ایمان داشته باشید که خداوند در همه حال ناظر ماست و می داند چگونه مراقب مان باشد.

شما خداوند را نمی‌بینید اما همانطور که خودش در آیات نورانی قرآن کریم گفته، از رگ گردن به شما نزدیک تر است و در همه حال مواظب شماست، پس اگر چیزی مطابق میل شما پیش نمی‌رود، آن را به خدا بسپرید و به او اعتماد کنید.


8. عبادت هایمان خالص نیست

خدایا چرا کمکم نمیکنی

مگر نه اینکه گاهی اوقات نماز و روزه و … را فقط برای رفع تکلیف و گاهی حتی از سر اجبار می خوانیم؟ خداوند نیازی به نماز خواندن ما ندارد، نماز برای نزدیکی روح ما به اوست و اگر این کار را خالصانه انجام ندهیم، هیچ ارزشی ندارد.

خداوند بارها و بارها در آیاتی که نازل کرده فرموده عبادت بندگانش را دوست دارد، شنیدن صدای بندگان و خلوت کردن آن ها با خودش را دوست دارد.

شاید یکی از دلایلی که فکر می کنیم خداوند آرزوها و حاجت های ما را مستجاب نمی کند، این است که به قدر کافی او را عبادت نمی کنیم.

به هیچ وجه از رحمت خداوند غافل نشوید، با او راز و نیاز کنید و هر آنچه می خواهید را فقط و فقط از خودش بخواهید.


9. صبر ما کم است

جدول زمانی خدا با جدول زمانی ما یکسان نیست. او بهتر از ما می داند چه زمانی بهترین زمان استجابت دعاهای ما است و اگر زمانی که ما می خواهیم دعایمان اجابت نشده، حتما هنوز زمان آن فرا نرسیده است.

اگر به خداوند توکل کرده ایم و همه چیز را به او سپرده ایم، پس نباید در انجام آن دخالت کنیم.

هر زمان که برایمان بهتر باشد، خداوند آرزوها و خواسته هایمان را مستجاب خواهد کرد. برای اینکه خداوند آنچه را می خواهیم به ما بدهد، باید “مطابق خواست او” بخواهیم و درخواست کنیم.


87 دیدگاه

 1. علی

  ۴۲ سالمه مجردم سالها از خدا یک همسر خوب خواستم ولی ….. بنابراین ریدم تو ذات خدا که ابتدایی ترین خواسته های منو ندیده گرفته ریدم تو ذات کثیف خدا

 2. ای شاپ

  عالی بود خیلی مطالب جالبی داشتی هرروز سایت شما رو بررسی میکنم

 3. dev88

  البته در نظر قبلی بگم که فقط متاهل بودنم درسته بقیش عکسش هست

 4. dev88

  به نام خداوند (بخشنده) و ( مهربان )
  فقط کافیه درکش کنیم.
  (یه آدم پاک و متاهل و بدون اعتیاد و دارای شغل عالی ) ….. . . . منم خودمو اینطوری شارژ میکنم.

 5. سعید

  مثالی براتون میزنم فکرکنید فرزندتان بدون اجازه شما بره خارجاز کشور بعد از سه سال بر میگرده خونه با اینکه کار اون ازنظر شما گناهی نابخشودنیست اولین برخورد شما با اون چیه قطعا اون رو به آغوش میکشی و می بوسی این رفتار یه مخلوق بر خورد خالق با انسان گناه کار چیه

 6. Aida

  من فقط یه چیزی میدونم که ب مو میرسه ولی پاره نمیشه
  این لطف خدا توزندگی همتون اتفاق افتاده

 7. فاضل

  بابا بی خیال کی میگه شانس وجود نداره من هر شب شرط بندی میکنم فوتبال نه بازی رو بررسی میکنم تو دنیا انتخاب میکنم هر شب هشت بازی رو درست پیش بینی میکنم یک بازی خراب میکنه بابا توپ لامذهب به در میخوره به دیوار میخوره به تیرک میخوره تو گل نمیره که نمیره که نمیره آخه شانس من چه ربطی به اینتر میلان و یوونتوس داره هرکی خواست بیاد بازی های هر شب رو عکسش رو بفرستم تا مطمعن بشید کاملا راست میگم یک مثال هم میزنم فقط بازی اینتر و اسپزیا رو ببینید تا بفهمید چی میگم

 8. خداوند متعال کمکم کن

  سلام من 50 سالم میباشد ؤ لی 10 سال از خدا کمک کند مواد مخدر مصرف می کنم که ترک کنم ،نمیدونم چکارکنم،خسته شدم،بریدم،داغون شدم،،روزی 6قرص میخورم،،خدا یا کمکم کن نجات م بذه

 9. David

  من الان سی سالمه و خیلی دلم تنگه دستم هم تنگه موهام هم ریخته با یه مادر پیر زندگی میکنم و تمام تلاشمم اینه که اون ازمن راضی باشه خیلی دعا کردم که مشکلاتم حل بشه خیال ازدواج که از سرم پریده چون کسی حاضر نیست دیگه با من ازدواج کنه در اصل پولشم ندارم کار درست حسابی هم که نمیتونم پیدا کنم هر جا میرم یا پول کم میده یا اصلا نمیده ولی همیشه ته دلم یه چیزی میگه درست میشه غصه نخور کارم از گله و شکایت هم گذشته در کل خسته شدم همیشه دعا میکنم و خودم و به حواس پرتی میزنم از نگاه کردن به دخترهای مردم خودداری میکنم دلیلش یکیش ترس از اینه که به من وابسته نشه چون نمیدونه این پسر خوشگل که سرش کلاه گذاشته در واقعیت کچله دوم اینکه گیرم با کچلیمم مشکلی نداشت با بی پولیم چجوری میتونه کنار بیاد خلاصه من تنها چیزی که بهش ایمان دارم اینه که یک روزی شاید درست بشه …این داستان یکی از هزاران دلتنگی های منه

 10. سمانه

  من در سن خیلی کم بچه طلاق شدم همه به من ومادرم یه جو ردیگه نگاه میکردن هر آشغالی به خودش اجازه میدادبیادخواستگاری من
  حالم خیلی بده ترو خدا برام دعا کنید
  الان هم که پسری رو که باتمام وجوددوستش داشتم رهام کرد بدون هیچ دلیلی
  من خیلی دعا کردم ازخداخواستم کمکم کنه تا بهم برسیم اماخدا کمکم نکرد
  دیگه باورم شده خدا هم منو تنها گذاشته و دیگه قرارنیست کمکم کنه
  دیگه حالم بهم میخوره از این جمله که میگن امید داشته باش صبر داشته باش

 11. مریم

  من ازکودکیم اینقدردردکشیدم که دیگه نایی ندارم واسه ادامه زندگی..دلخوشی ندارم توزندگیم..
  حقیقتاخستم ..خدایاکی آخه؟من خستم

 12. x

  مگه خدا توی قرآن نگفته بعد هر سختی آسونیه
  پس اونایی که بدنیا میان سختی میکشن تا از دنیا میرن جز آدما نیستن؟
  منی که به این فکر میکنم میخوام خودمو آروم کنم ولی میبینم اونایی که توی بدبختی و زجر مردن و میمیرن آسونی ندیدن، چجور با این آروم شم؟چجور امید داشته باشم که خدا درست میکنه همه چی رو؟
  تو بدترین شرایط فقط شکر کردم که ناشکری نکرده باشم یه وقت
  جاهایی شکر کردم که به کسی بگم مسخره ام میکنه ولی هیچی درست نمیشه
  دیگه نمیخوام چیزی درست شه خدایا منو بجای هرکی میخوای توی این لحظه بکشی بکش

 13. مددکار

  خانم مبینا 19ساله نمیدونم شما مال کدام شهری ولی شما حتما به بهزیستی شهرتون مراجعه کن یابه 123 زنگ بزن بگو مشکلت رو عزیزم، تا انشالله مشکلت حل بشه وحداقل سرپناهی داشته باشی، مراجعه یشی به خوابگاه یا بهزیستی دختران،،، ک بعدش توانمند وپس از اون مستقل بشی، خیلی لزهمکاران من هستند ک خودشون سختر ازشما شرایط داشتند ولی تنها ومستقل سالم زندگی کردند کار کردند و باینجا رسیدن،،،، برابقبه دوستان آرزوی سلامتی امید شأف دارم میدونم میفهمم درک میکنم چقد سخته بی پناهی به خونه ای،، وخیلی چیزای دیگه،،،منم امشب خیلی درگاه خدا صحبت مردم زجه زدم امیدوارم جواب بده خودش بحدی ک دلم شکسته ک اصلا نمیتونستم نفس بکشم تنهای خودم گریم بندنمیومد وچه حال غریب وبدی داشتم ک دیدم مطالب تون رو،،، ازخدا میخام تنور دلتون همیشه گرم باشه عزیزان،،،، مبینا خانم حتما مطلب منو بخونید،، ،مدیرسایت ممنون بابت مطالبتون انشالله بیشتر با رد مردم عجین باشید ک مطالبتون فوای بهتری داشتباش تو لحظه ای ک مردم حالشون خوب نیس بیشتر آرام بشند،،، دوستان لطفا قضاوت نکنید هم دیگه رو هرکس آزاد نظرشو بزاره کم مشکلات نیست دیگه اینجا به هم دیگه زخم نزنید،،،، ودوست عزیزی ک اول نظرها(کامنت ها) کس دیگررابه افسردگی ملزم کردین، من خودم مددکارهستم هیچ وقت نسخه کامل نمیپیچم شما چطور راحت هم قضاوت کردید هم برچسب افسردگی زدید،،، هرادمی اول باید خودش نمونه باشه تعهد اخلاقیوهمچنین شخصیت وجنبه استفاده از رسانه داشته باشد بعد آن هم اگر درجایگاه بود تشخیص بدهد درمواقع ک کسی مراجعه کند یا نظر بخواهد نه اینکه بی جهت برچسب بزنید پیشنهادم برای شما مراجعه به درمانگر هست،،، دوستان عذرخواهم دوقسمت از مطالبم جایگذاری اشتباه شده

 14. پری اهورا

  نمیدونم چراهمش ازگناه وگناهکارمیگیدمگه ماچیکارکردیم یاچیکاربودیم ک بخوایم گناه کنیم طرف حق هزاران مظلوموبالامیکشه درمیره هزارکثافتکاری میکنه بهترین زندگیوداره،انوقت ماک هیچکاره ایم فقط ازصبح بایدبگیم الهی العفوبخاطرگناه نکرده،احه این چحرفیه انسان اگه خودشوگناه کارگناه نکردبدونه روانی میشه،فقط گاهی وقتاصلاح ادم نیس اون کاری ک ازنظرماخوبه انجام شه،چون خداخالق وقادرمطلقه،ب همچی اگاهه،بایدتوکل کنیموتلاش،ماخوب وبدخودمونونمیدونیم،ن ب گناهه ن ب هیچی دیگه خداخیلی مهربانه ،خیلی کریمه تلاش کنیدوایمان داشته باشیداگرخیرتون باشه انجام میشه

 15. پون

  سلام . زندگی ام اونطوری که دلم میخواد پیش نمیره .از نطر مالی .شغلی .به هدفام دیر میرسم نمیدونم چی کار کنم .چه راهی هست بتنونم به اهدافم برسم ؟کتاب میخونم کمکم کنه یا از کانال های مختلف استفاده میکنم اما گره کاری و شغلی و مالی دارم.لطفا راهنمایی کنین …

 16. سینا

  محراب

  اول سرت توزندگی خودت باشه
  دوم خودتو باید کامل بشناسی از حرفات معلومه افسردگی داری و بدبین شدی اگه بلدی یه فکری برای خودت بکن اگه میوتنخودتو درست کن جامعه و دیگران به تو هیج ربطی نداره وقتی خودت مشکل داری چجوری میتونی در مورد بقیه نظر بدی هان؟؟

  دوما به جای این کارها به فکر اینده وهدف وارزو هات و کار وزندگی باش
  بخدا قسم ناشکری کنی از همینی هم که هستی می افتی اینو تجربه بهم ثابت کرده هیچوقت بازندگیت شوخی نکن بدجوری پاره میشه وقتی میتونی خودتو جمع کنی ناشکری بشینی سرت و تو …دیگران به قول معروف فاز روشنفکری گرفته جامعه بکنی تو از دیگران چه میدونی تو از درونشون چه میدونی مخصوصا الان که تو جامعه ای هزار رنگ زندگی میکنیم

  در مورد خانواده ات هم بگم متأسفانه شما بدبختین مومن باید از حقش دفاع کنه و زیر بار ظلم نره گفتم
  اسلام فقط امید دهنده و کمکی هس دیگه هیجی همه دستوراش حکمت داره در کل ادم برای خودش شخصیتی داره و نباید ساده باشه حداقل از حق ۷ودش دفاع کنه اگه به حق دیگران تجاوز نکنه این کف کاره

 17. سینا

  اینم برای کسایی که فکر میکنن فقط و دعا ونماز بخونن
  همه‌چیز حله وخدا هواشونو داره

  یعنی خوشبختی وبدبختی ادم فقط دست خود ادمه کاشکی من اینو زودتر میدونستم اینهمه بلا سرم نمیومد متاسفانه
  و همه چیز به خود ادم بستگی داره هیچوقت هم از ظاهر ادمها زندگیشونو قضاوت نکنین شما چه میدونید؟؟؟

  از روایات کسانی را معرفی کرده است که دعایشان مستجاب نمی شود، از جمله، افرادی که به تلاش و عزم خود توجه نمی کنند و همه چیز را از خداوند می خواهند. شخصی که در راه کسب و کار، تلاشی نمی کند و از خداوند رزق و روزی می خواهد دعایش مستجاب نمی شود.[3]

  بنابراین؛ دعا کردن نقش بسیار مهمی در حل مشکلات ما دارد ولی این هرگز به معنای نفی تلاش و اراده انسان در راه تحقق خواسته هایش نمی باشد.

 18. سینا

  اینو نمیدونستین پس یعنی خودمون مقصر هر بلایی هستیم که سرمون میاد خدا فقط امید دهنده ومحکم کننده است اینم خیلی مهمه ایمان بدون عمل هیچ ارزش بجز عمر تباه کردن نداره بله ادم باید برای دنیای خویش تلاش کنه قوانین خدا فقط برای شادی و ارامش ماست ودوری از بدبختی البته اگه عمل کنینم ! پس هر چی سرمون میاد از ناآگاهی یا کوتاهی خودمونه ونباید به خدا و پیغنبر چسبوند این عین ناسپاسی

  آيه «انّ الله لا يُغيِّرُ ما بقوم حتّي يغيّرو ما بانفسهم»[1] خداوند سرنوشت هيچ قومي و «ملّتي» را تغيير نمي دهد مگر آنكه آنها خود تغيير دهند، كه در دو مورد از قرآن با تفاوت مختصري آمده است[2]، يك قانون كلي و عمومي را بيان مي كند، قانوني سرنوشت ساز و حركت آفرين و هشدار دهنده!

  اين قانون كه يكي از پايه هاي اساسي جهان بيني و جامعه شناسي در اسلام است، به ما مي گويد: مقدرات شما قبل از هر چيز و هر كسي در دست خود شما است و هرگونه تغيير و دگرگوني در خوشبختي و بدبختي اقوام در درجة اوّل به خود آنها بازگشت مي كند.[3] و اين يك سنّت تغيير ناپذير الهي است.

 19. یه عاشق

  مگه نمیگن خدا عاشق بنده هاش هست من فقط یه چیز رو میدونم که منم عاشق بودم ولی طرف من اصلا منو دوست نداشت حتی با من خیلی بد کرد ولی با همه این اوصاف اگر همین الان مشکلی داشته باشه با تموم وجود کاری بتونم میکنم
  وقتی عاشق باشی حتی اگر دوست نداشته باشه هم بهش توجه داری
  پس چرا خدا هیچ کاری نمیکنه حسش کنم

 20. یه عاشق

  چیز زیادی از خدا نمیخواستم فقط یه چیز کوچیک ببنیم منو میبینه همین

 21. امیر

  سلام دوستان این جهان فانی هستش خوب و بد میگذره همه می‌میرند تجربه مرگ کور مادر زاد هم نگاه کنید که مطمعن شوید اون دنیا هستش اون دنیا عالیه اون دنیا از این زندگیتونم لذت ببرید یا حق

 22. azam

  خدا هست وخدا هست و خداهست .

 23. حسین

  خدارو دریابید
  هرچقدر که زندگیت سخته
  اگه تموم ثروتت کلیه هات باشه بازم ایمانتو حفظ کن
  اینا شعار نیست
  کاری که خدا درستش کنه خیلی قشنگه
  خدا چرا باید بد مارو بخواد؟؟
  از خدا بهتر هیچکسو پیدا نمیکنی
  خدا یعنی نور واحد یعنی تنها نور که هرکسی به وسیله اون پیدا و آشکار میشه ما هرچی میکشیم از دست آدماس
  این خدا همونیه که مارو بوجود آورده
  فرض کنید شما یچیزی رو ساختید یا اختراع کردید
  میزارید کسی خرابش کنه میزارید زیر دست و پا بمونه؟دوسش ندارید؟معلومه که دارید
  بعد خدا ارحم الراحمین یعنی رحم کننده ترین رحم کنندگان
  داداشم آبجیم مادرم پدرم والله قسم اینا شعار نیست
  به خدا ایمان داشته باش ایمان داشته باش ایمان داشته باش
  تو کارای خیلیامون گره افتاده ولی اینو بدونید درسته مشکلات بزرگه ، ولی خدا خیلی از مشکلات بزرگ تره

 24. محمدباقر

  اقا فقط یدونه
  یدونه خواستمو براورده کنه خدا
  بنده بدونم دعا مستجاب شدنی هم هست
  🙁

 25. مسلم

  اینطور که شما میفرمایید خدا فقط مال آدمهای بی گناهه که اونم اصلا گیر نمیاد.بنا بر این نیازی به دعا کردن نیست و باید تاخت.

 26. ۰

  من عاشقانه خدارو دوست دارم چون تونستم به ذات واقعیش پی ببرم نه چیزی که بهم نشون میدن به نظر من اون فوق العاده ترین معجزه زندگی منه ولی بعضی از انسان ها به دلایلی اون رو کامل نشناختن ولی اون حتی به یه ذکر کوچک هم احتیاج نداره و همیشه کنار ماست من زمانی خدارو درک کردم که فیلم خارجی کلبه رو دیدم و واقعا توی زندگی من تاثیر گذاشت و یا فیلم خدا هنوز نمرده است بعد از این فیلم ببینین خیلی خوبه

 27. مهری فرزانه

  من ۳۷سالمه و دو تا پسر ۱۵ ساله و ۱۰ ساله دارم ، تقریبا از همون اوایل ازدواج متوجه مشکل روحی و روانی همسرم شده بودم ولی با این حال همیشه به خودم میگفتم خدا بزرگه و صبر و تحمل این رنج رو به من خواهد داد با توجه به اینکه پدر خودمم از مشکلات ناشی از اعصاب و روان رنج میبرد و همیشه خدا من رو و خواهر برادرما و مخصوصا مادرمو خیلی اذیت میکرد و البته آدم فوق العاده تعصبی مذهبیی بود پدرم ولی ما همیشه از دست پدرم به خدا شکایت میکردیم اینا رو گفتم تا برسم به اینجا که من تقریبا ۳ سال پیش بعد از اذیتهای فراوان شوهرم با مردی آشنا شدم که فوق العاده بهم محبت کرد و شاید باورتون نشه که من طی عمر ۳۷ساله م شاید از هیچ مردی محبت اون چنینی دریافت نکرده بودم تا اینکه روابطمون خیلی عاطفی شد و طی این مسئله و البته چندین بار قبلا هم اتفاق افتاده بود من به پای طلاق کشیده شدم و جالب اینجاست که هر دفعه به مو میرسه میشه و پاره نمیشه و هر وقت به اینجا میرسم یاد اون جمله معروف میفتم که میگه خدا چیزهایی رو میبینه میبینم که شما نمیبینید ولی من الان غرق در این رابطه شدم و زندگیم واسم جهنم شده نه میتونم جایی ابرازش کنم نه میتونم از زندگیم و بچه هام دل بکنم ضمن اینکه فوق العاده از همسرم متنفر شدم و دیگه نمیدونم چیکار باید بکنم و همچنان امیدوارم که خدا کمکم کنه

 28. محراب

  من تو چهار سالگی حفظ جزع 30 قران بودم,که میخواستم برم برای حفظ کل قران که خانمی به مادرم تحمت بچه ازاری زد در اون موقع ما خیلی خانواده ساده ای بودیم البته الان هم هستیم مادرم از این رو دیگه من را به کلاس قران نفرستاد به دلیل مشغله دادگاه و پاسگاه که اخر هم به نفع ما تموم نشد اونم به دلیل اینکه اون زن دستش را روی قران گذاشت حتا میخواستند مادرم را ببرن تو زندان الکی الکی ,هیچ کس هم به دادمون نمیرسید,هر روز هم مادرم از ترس زندان گریه میکرد از خدا طلب کمک میکرد اما خبری نمیشد ,مادرم همیشه میگه اینا همه امتحان یا حکمت,خوب تا کی امتحان مگه بچه بازیه هی هر روز امتحان,میخایم یک عمر زندگی کنیم هی امتحان یا حکمت, بسه دیگه . اصلا چرا به دنیا اومدم؟چرااا؟ حتما ما باید از خدا بخواهیم که خدا بر اورده کنه مگه خودش نمیبینه؟که چی تو این دنیا ظلیل و علیل بشی که تو اون دنیا بری بهشت من اصلا واقعا برام سخته این بازیه های مسخره را میبینم برام درکشون سخته. یک خری بیاد دست بزار رو قران طرف دیگه اعدام شه یا بره زندان ؟ این واقعه چیزی است که روی من تاثیر بالایی گذاشت,چون مادرم انگار از اون موقع به بعد خشونت بالایی در کارها به کار میبره ,پدرمم که هر روز داره زحمت میکشه اما حاصل دست رنجش کو؟؟ اقا خدا مگه بزرگ نیست؟ مگه مارا نمیبینه؟,پس کو؟؟,کجاست؟؟ جوانان مملکتو نمیبینه که دارن کافر تر از دیروز میشن ؟؟هر روز امار خلاف میره بالا. اگر خدا این هارا برای اینکه بفهمیم در چه سطحی هستیم افریده پس چرا اون هارا تو جهنم میندازه؟ منی که شب و روز فکر یک دوچرخه ام از خدا طلب میکنم کو؟؟ادم های خلاف کار که ,قوی تر ,جوانتر,پولدارتر,از دیروز میشن چی؟؟چرا من تا به حال چیزی از خدا خواستم براورده نشده,هی نگاه دقیقی میندازم به زندگیم خلافی هم نکردم غیر از صواب.خوب چی باعث شده یک نوجوان 14 ساله این حرف هارا بیاد تو یک سایت بزنه؟؟باید از تو حرفام نتایجی را هم گرفته باشید . فقط اخرین سوالم که ,ما کجا داریم میریم؟

 29. پدرام حبیبی

  سلام من بچه که بودم مادرم با یه مرد دیگه دوست شد . یه روز هم سه مرد جلوی من به مادرم تجاوز کردن اونموقع شیش سالم بود بزرگتر شدم تو هفت سالگی به من تجاوز شد و تا ده سالگی ادامه داشت دوازده سالگیم پدرم خشونت رو انتخاب کرد و دست بزن پیدا کرد طوری که هفته ای یه بار منو مادرم رو کتک میزد پونزده سالگیم مادرم‌ دچار مشکلات اعصاب روان شدید شد؛ ناگفته نمونه همون موقع یه خواهر کوچکتر هم داشتم شبا و روزارو با نون خشک و میوه های درختای همسایه خودمونو سیر میکردیم مریض میشدیم کسی مارو دکتر نمیبرد خواهرم شاگرد اول کلاس بود هنوزم هست من خیلی دوستش دارم الان بیست سالمه تو تهران کارتن خواب بودم یه مدتی الان سرکارم ولی اصلا حقوق کفاف منو خواهرم رو نمیده هیچ حایی برای خواب ندارم میرم کار میکنم تو خابگاه میخابم وقتی اومدم تهران چهار بار خفتم کردن یه بار گوشیمو دزدیدن و نتیجه ای که از این بیست سال گرفتم این بود که خدا هیچ جای این ماجرا حضور نداشت اگه جایی اتفاق خوبی بیوفته برات باعث تنها و تنها خودتی تو توی این دنیا تنها هستی دست از توهم بردار از منه تجربه دار بپرس تو پاداش به خودت میدی خدایی در کار نیست باید یه خدا برای زنده موندن خودت بسازی و بهش باور کنی به نظرتون من چطور تو برف لای کارتن شب تا صب تو‌ خیابون خابیدم و زنده موندم؟ خدا کمک کرد؟ نه من خودم سعی کردم قلبمو گرم نگه دارم که الان زنده هستم خدایی که من ساختم برای خودم بهم میگفت باید زنده بمونی خواهرت بهت نیاز داره . با گریه بدنمو داغ نگه داشتم دو سال کارتن خاب شدم تو قبر ها خابیدم تو پارکا کف خیابونا مردم اشغال عوضی منو میدیدن و هیچ‌ واکنشی نشون نمیدادن . اما نکته کلیدی اینجاست : من هنوز نمردم و نمیمیرم تا زندگی همتونو بکشم که به زندگی من تجاوز کردید

 30. 3amane

  سلام
  هر کی یه حرفی واسه گفتن داره همه بریدن
  ولی من دیگه بیشتر از همه بریدم اصلا خدا برای چی دنیا رو آفرید برای چی آدم و حوا رو آفرید؟؟ که انقدر اذیت شیم؟؟ مگه یه بچه ی ۱۳ ساله چه گناهی داره که تمام دنیا به جاش تصمیم بگیرن الا خودش، آدمهای بد هر روز براش نقشه بکشن نه دیگه الکی میگن چوب خدا صدا نداره اتفاقا هر کی بیشتر نامرد باشه همه چی بر وفق مرادشه اما اونی که مهربونه همه حقشو میخورن دنیا دنیای آدمهای بده اتفاقا با خوشبختی شون اون دنیاشون هم میسازن اونی که میره جهنم فقط مهربونا هستن….
  …….

 31. مجتبی

  بیخیال خدا بزرگه .

 32. حمید

  از دل من چی میدونی جوان ۳۵ نه درسی خوندم نه پولی دارم نه کاری دارم نه زنی دارم نه رویی دارم نه وسیله ای دارم خیلی سخته سه تا برادر دارم با خودم چهارتا دوتاشون باهاشون قهرم تنهای تنها هرشب تا صبح بیدارم و گریه میکنم نکنه خدا دلش رحم بیاد میدونم هنوز روزای سختری دارم هنوز غصه های زیادی دارم خدا صبرم بده روزی که پدر مادر نباشن چه کنم همه دوستانم یه گوهی شدن الا من همه یه ازدواج کردن الامن چرا من بعضی وقتها الکی درون یه رویای دروغ نشدنی غرق میشم اما هیچ خیلی ادم ساده ای هستم زود گول میخورم حالا هم که افتادم دنبال تریاک چرا چرآ من کی این کابوس تموم میشه فقط فقط یه چیز خوب دارم اینکه خشکل و خوشتیپم چه فایده این زمونه ای که همه دنبال پولن قدیم نه گوشی نه کارتی نه … نمیدونم.خسته ام خیلی خوابم میاد ببخشید..

 33. خسن

  22 سالمه
  دختری که دوستش داشتم رو نمیتونم بگیرم
  یازده سالم بود بابام ولمون کرد
  بهترین درس خون شهرمون بودم
  بهترین قاری قرآن شهرمون بودم
  از 13 سالگی روزه گرفتم
  همه جوره سعی کردم رعایت خدامو بکنم
  اما با همه اینا تو فامیل و بین دوستان تقریبا فقیرترین بودم
  ولی با نهایت آبرو زندگی کردم
  عاشق فوتبال بودم خیلی تلاش کردم اما به جایی نرسیدم
  همه استعداد صدامو تایید میکردن عاشق خوندن بودم اما صدام از دست رفت
  الآنم به هیچی علاقه ندارم هیچی
  هرچی تلاش بود در کنار یه دنیا دعا بود
  خیلی کار کردم اونقدر کار و زحمت کشیدم که الان تو این سن کمر درد دارم
  این اواخر وضع مالیمون خوب شده باید چیزای خوب رو هم گفت
  همیشه شاکر خدا بودم همیشه الآنم هستم
  اما فقط از خدا توقع بیشتری داشتم دیگه زندگی لذتی نداره برام

 34. فریده

  وجود بعضی از آدم ها بابت اسیب زندگی و تنها راه جدایی
  وقتی فرزندی داری با وجود خانواده شوهر دردسرساز
  باید چه کرد
  باید چه کرد
  تمام نشدنی ….

 35. Sadra

  من از ۴ سالگی زندگیم خراب شد پدر و مادرم از هم تقریبا از هم جدا شدن از اون به بعد زندگیم تویه دادگاه و فقر آشغال گذشت تویه ۶ سالگی من با مادرم زندگی کردم پیش پدربزرگم که خیلی با ما بد رفتار میکرد و خیلی بد بود یک خونه ویلایی۵۰۰ متری تویه شهر داشت ما تویه زیر زمین که پر آشغال و سوسک وعنکبود بود زندگی کردیم البته اگه بشه گفت زندگی . هروز بدتر میشد دره زیرزمین که تو حیاط بود با باد باز میشد و گربه می آمد سوسک و حشرات که رو ما راه میرفتن بعد دو سه سال رفتم پیش پدرم خونش بهتر بود و باز بعد سه سال دیگه رفتم پیش مادرم همش این جنگ ها ادامه داشت
  همش زندگیم بدتر میشد حتا فکرشو نمیکردم اینقدر زندگیم بدشه هیچ کس به ما کمک نکرد نه پدربزرگام نه فامیلام تازه از ما خششون نمیومد همشون شغل های خیلی خوبی داشتن با در آمد خوب یکی دکتر یکی مهندس عمران یکی رعیس فرودگاه یکی رعیس بانک… تا چند سال پیش البته الان هم هست فقت دادگاه کمتر وخونه ۷۰ متری رهن که بعد از اینکه پدر بزرگم مورد به ما رسید الان فقت منتظرم تا یکم سود از اون پول ۴۰۰ میلیونی بهمون برسه اگه بازار بورس خوب باشه الان کل در آمدمون همونه. فقط میخوام زندگی کنم جرمه خدایا چیکار کردم توکه مهربونی حداقل یکم بهم کمک کن یک پولی بیاد دستم فکر کنم یا چهار سال دیگه یا تویه خیابونم یا تو آشغالی یا یک زندگی خیلی ناچیز تویه یک خونه صد متری خدایا صدام رو میشنوی چیکار کنم من یک پسره ۱۷ ساله م درسم خوبه اما انقدر زندگیم بده که مغزم کار نمیکنه فقط میدونم کاری که خدا میخواد البته نمیدونم وجود داره اینکه (لبخند بزنی کار خوب بکنی و ایمان داشته باشی) حتا اگر یک درصد ایمان نباشد. امید وارم حرکسی که از این به بعد به دنیا میاد هیچ سختی و فقر نداشتخ باشه حدقال قبل ۲۰ سالگیش.

 36. …..

  هی از جواب های نگرفته
  کاشکی جوابمو میدادی فقط میگفتی چرا به چه علت…..

 37. تنهاترین تنها

  بنظرنن اینا همش حرفه این مطالب هیچکس جز خود خدانمیدونه داره چکارمیکنه ،تا ببینی دلیلیش چی باشه خودش فقط میدونه ایناهم یه مشت حرفا که ازخودتون درمیارین چهارتامطلب شنیدن از قدیم‌جامونده حالا هزارتا میزارین روش وهربارتعقیرش میدن ومیدن به خورد ما ، خداازهرکی خوشش بیاد میده بهش ازهرکی هم‌ بدش بیاد داغش میکنه دلیلشم کسی نمیدونه پس جوری مطلب ننویسین انگار رفیقشین وخودشون بهتون میگه دلیل کاراشو

 38. وحید

  هیچ وقت به خدا بی ایمان نشید هیچ وقت خداوند رو هرچی ببینی همون میشه من ب قول عیسی یه پدر مهربان میبینمش و…اگ امروز زیر بار قرض زیر بار مشکلات لگد مال میشم نباید استرس بکشم نباید شکایت کنم من باید بشم یه ادم شاد بگم بخندم و بگم خدا هست به هرحال بعد از هر سختی آسانی هست

 39. فاطمه

  من وقتی یه نفر کمکی ازم بخواد دلم نمیاد نه بگم، خدای ما که مهربونتر و بخشنده تر از همه ی آدماس پس چرا من باید هر روز بهش التماس کنم کمکم کنه؟ تا کی، به خدا خسته شدم، خدایا من خسته ام خواهش میکنم امتحانتو تموم کن بزار یه نفس بکشم باز دوباره شروع کن این یکی خیلی سخته، ازت خواهش میکنم التماست میکنم.
  دیگه آدم قبلی نیستم که هیچ وقت امیدمو از دست نمیدادم و نمازم رو همیشه سر وقت میخوندم، الان وقتی دعا هم میکنم باز توی دلم میگم خدا صدامو نمیشنوه و نمیخواد کمکم کنه.
  هر شب سوره یاسین میخونم ولی دلم پره دیگه نمیکشه

 40. آنا

  حال خودم از همتون بدتره، کارم فقط اشک و غصه ست، دیگه از اشک ریختن و غصه خوردنم حالم به هم میخوره، میدونم مشکلات مال همه س، میدونم الان همه جوونا درگیر گرفتاری و مشکلات و شکست و ناامیدی هستن اما به حقیقتی رو بهتره زودتر بهش برسیم، اینکه به خاطر مشکلات روحیه رو از دست ندیم، خودمونو نبازیم، برعکس باید سعی کنیم به خودمون مسلط باشیم و تمرکز کنید، تصمیم بگیریم و اقدام و عمل کنیم، بیخیال غما و غصه ها، عزلت نشینی و زانوی غم به بغل گرفتن فقط حال آدمو بدتر میکنه،. انرژی رو به هدر میده،. همون انرژی که میتونیم صرف بررسی زندگی و پیدا کردن راه حل کنیم، من فقط میدونم آدم برا حرکت نیاز به یه ذهن آروم و متمرکز داره، درجه اول باید روحیه رو تقویت کنیم، مشکلات همیشه هستن باید بهشون بی اعتنایی کرد و راه رفتنی رو رفت، بدون شک این درست ترین کاره، خدا هم دقیقا همینو ازمون میخواد، میخواد ناامید نشیم و مسیر جدیدی که جلومون گذاشته رو ببینیم و توش قدم بذاریم، هر چند میدونم دل گیرید از خدا، اما اون تنهامون نمیذاره اوه تصمیم درست بگیریم و راه درست رو بریم

 41. ایران(جزیره بدبختی)

  یه فیلسوفی که اسمشو نمیدونم میگف شاید این دنیا جهنم دنیا دیگه باشه .

 42. علی

  من توی زندگیم مشکل دارم کم نیست.. مستاجری سخته.. تا مدرک دکتری درس خونده باشی و دوزار نداشته باشی و همیشه غرورت له بشه سخته… ولی به هرچی مقدسات قسم اینقدری که من برای کوچکترین چیزها به خدا التماس کردم اگه پیش سگ گریه و زاری می کردم میرفت یک کاری برام می کرد… خیلی سال طول کشید که بفهمم هیچ کس غیر از خود انسان کاری براش نمی کنه.. خیلی سال… چندین سال شب و روز التماس خدا رو گفتم یک خونه میخوام فقط مستاجر نباشم… چیز زیادیه؟؟ بابا آدم دوتا دونه گوسفند هم که میخره اول نگاه می کنه ببینه طویله داره یا نه! خدایا خو منو خلق کردی من رو اگه گوسفند هم فرض می کنی یک طویله چهل متری بده توش بشینم خسته شدم از اجاره نشینی.. از بی پولی… از گرسنگی… از اینکه یک کیلو گوشت نمی تونم برای خانه بخرم!! از له شدن غرورم از خودم بقران خسته شدم…خیلی التماس خدا رو کردم… فریب حرف اخوندا رو
  نخورید.. به حضرت عباس هم پدرم سیده و هم مادرم سیده… توی این روزا که شب شهادت فاطمه زهراست جندین ساله عین سگ التماسش کردم گفتم مادر جان زک نگاه هم به من بنداز. . به حضرت عباس قسم محل سگ هم بهم نکردن..اینقدر راحت فریب این داستان ها رو نخورید! مگه من چکار کردم؟ کلاه کی رو بلند کردم؟؟ به خود قرآن قسم یک فقیر رو می بینم تو خیابون اگه هزار تومن پول دارم میدم بهش و اشکم در میاد.. دل کسی رو نشکوندم…با مول فقیری کمیته امداد بزرگ شدم… یک عمر نون نداشتیم بخوریم و درس خوندم که آینده داشته باشم… این همه التماستون کردم… بابا خوش انصاف ها شما که می گن برای یهودی و مسیحی بی دین و مذهب معجزه می کنید من سید اولاد پیغمبره سالهاست التناستون می کنم رو محل سگ نمی کنید!! آخه بزارید یک بار یک چیزی ببینم از شما… بابا به پیغمبر خسته ام..

 43. احمدرضا

  سلام، بیشتر این مطالبی که نوشتین رو تو زندگیم دیدم، این مقاله واقعا مقاله خیلی خوبه برای ایمان و امید داشتن.
  ممنون …

 44. نهال

  نمی‌دونم چ گناهی کردم تو زندگیم ک خدا منو دچار این حسودای بدذات کرده نمی‌دونم چیکار کردم ک هیچ زمانی توزندگیم از دست این سگای حسود آرامش نداشتم و ندارم چرا خدا جوابشون رو نمی‌ده یا باب الحوایج واگذارشون میکنم ب خودت من توانایی مقابله با این سگای حسود رو ندارم خودت بزن تو پوزشون

 45. الی

  سالهاخداتنهایی وزجه های منودیدوفقط نگاه کردتاابدیادم نمیره بی رحمی خدارو

 46. بنیامین

  من خودم خیلی زندگی پر از فراز و نشیبی رو تحمل کردم خیلی از عزیزانم رو از دست دادم تولدم با سالگرد مادرم یکیه..‌. الان توی خونه پدرخوانده ام زندگی میکنم …. افتخار دیدن مادر و پدرم رو نداشتم….اما همه اینا به کنار …. میگن میگذرد
  خب به زور به من گفتن از کوچیکی تا الان که دینم مسیحیه اما چرا واقعا؟؟؟ نمیزارن دینم اسلام شه…
  شاید تو دین اسلام بهتر خدا رو میشناسی…
  هر روز ی مشکل دارم ….. الان اینا رو مینویسم واقعاا دارم گریه میکنم….و خوشحالم که خدایی هست…
  که به داد ما میرسه …..ازش ممنونم….ولی ای کاش نگام بکنه یکم از مشکلاتم رو حل کنه …..

 47. بنیامین

  انصافا چی میگید…..
  دو دقیقه فکر کنید بعد حرف بزنید….
  آره منم آدم خوبی بودم منم با خدا بودم مومن بودم و.‌…
  اما انسان از ی جایی به بعد واقعا نمیکشه واقعا نمیکشه….

 48. امیرحسین

  من یه پسر هستم 11و نیم سالمه همه چیم حل و درست فقط تنها مشکلی که دارم پول کم داریم البته پول که زیاد داریم یه خونه خیلی گرون داریم نمیگم چند تومان ولی خیلی گرون و بزرگ و گوشی نوت 8T دارم کامپیوتر هم دارم ولی خیلی ضعیف وقتی اینترنت رو میبینم همه کامپیوتر شون حرفه ای می‌سوزم این خیلی مشکل توی زندگی کنه واقعاً مشکل

 49. یک بدبخت آواره

  من یک جوان افغانی هستم از 12سالگی بدترین شرایط رو داشتم و هنوز هم دارم هیچ چیز تو زندگیم تغییر نکرده بلکه همه چیز بدتر و سختر هم شده نسبت به قبل همیشه در سختی ها قرار دارم همیشه بدترین شرایط رو دارم من فقط به این اعتقادم که آدم هر مشکلی تو زندگیش داشته باشه همش حل شدنی هست ولی فقط یک چیز ن اونم پول سختترین و بدترین مشکل هر آدم مشکل مالی هست

 50. بی نام

  هیچکس قرار نیست کمکتون کنه نه خدا و نه بنده
  باید بگم شما تنهای تنهایید

 51. پریچهر

  پاسخ یونس :خدا هم میدونه همه نمیتوانند به اوج برسند ولی شرایط به اوج رسیدن را سر راه همه قرار میده.حالا دیگه بقیه اش با خود انسانهاست که به قول غزاله جون ،قوی باشند یا نه به مرز خودکشی کشیده شوند.خدا خودش در قران فرموده اونقدر آزمایش میشوید تا حقیقت ایمانتان مشخص شود.در ماجرای طوفان نوح خدا به حضرت نوح میگه به همراهانت بگو هسته خرمایی که میخورند را بکارند وقتی نخل بزرگی شد از شر قوم ستمکار نجاتتان میدهم.ولی وقتی هسته ها نخل میشوند و حضرت نوح درخواست نجات میکنه خدا دوباره میگه باید قومت دوباره هسته خرما بکارند تا نخل شود و اینچنین میشود که عده ای از همراهان نوح از او دور میشوند و بی ایمان میشوند وقتی بار دوم نخل ها بزرگ میشوند نوح از خدا درخواست نجات میکند ،میگوید میترسم نجات را به تاخیر بیندازی باز عده ای مایوس و بی ایمان شوند.که خدا میفرماید این تاخیر و صبر برای این بود تا مومنان واقعی مشخص شود و انان نجات یافتگان هستند.و دستور ساخت کشتی را میدهد.اری.انسانی که در سختیهای زندگی ،صبر جمیل کند به راز حکمت خدا روزی پی خواهد برد و اگر ضعف ایمانش اورا به خودکشی بکشاند کسی جز خود او مسول نیست.

 52. پریچهر

  حرفم با یونس هست.لطفا حرفهای غزاله جون را در همین صفحه دوباره با مکث بخون.

 53. یونس

  سوال اول:چرا سایت های ایرانی بی فایده هستند و دروغ زیاد می نویسند.
  سوال دوم:ظرفیت همه انسان ها یکی نیست. اگر خداوند بحران برای یک نفر را تعالی می بیند چرا ان فرد در اثر تحمل نکردن ان بحران خودکشی میکند و نزول میکند?

 54. پریچهر

  عزیزان.به همه تون سلام میدهم.عزیزای من اینجوری قضاوت نکنید.یکی از بی پولی یکی از بی سر پناهی یکی از تنهایی شکایتش را برده پیش خدا.من پول دارم.هرگز مشکل بی پولی نداشتم ولی اگر قصه زندگی ام را براتون تعریف کنم شب تا صبح از خدا بخاطر زندگیتون و حتی فقرتون شکر میکنید.بعضی دردها و غم ها خیلی غمگین هستند.بی پولی که چیزی نیست.بی شوهر و بیوه بودن که مشکلی نیست همون خدایی که تو را بیوه کرده اگر اراده کند یکی بهتر از قبل بهت شوهر میده.خودش داد خودش هم به هر دلیلی گرفت.تو که از بی پولی مینالی راضی هستی حسابهایت پر از پول باشه ولی شرمنده جگر گوشه ات باشی واسه خواستن یک چیز کوچک.من نمیتونم خیلی توضیح بدهم چون دنیا خیلی بزرگتر از این چیزهاست که نوشتید.درد همتون سخته ولی به خدا سختیهای بیشتر و بزرگتر هست طوری که با تمام داراییتان حاضر نیستی نفس بکشی ولی باید بکشی چون جگری داری که به نفسهای تو محتاج هست.فقط توصیه ام بهتون اینه که هرگز خدا را فراموش نکنید امیدتان به اون باشه.دنیا به آخر نرسیده باید حتما مشکلات بزرگتر مردم را ببینید تا قدر زندگی خودتون را بدانید. همین که آزادید سالم هستید شرمنده ی انسان بی گناهی نیستید شکر کنید.اگر شاکر باشید خدا حتما یه روزی یه جایی نفستون را باز میکنه.اونوقت شرمنده ازش میشید بخاطر این حرفاتون.درد غم های من خیلی بیشتر از درد و غم های شماست.بدون اینکه آدم بدی باشم.بدون اینکه گناهکار باشم ولی خدا در انتهای نامیدی همیشه برایم یک شمع روشن کرد و من با همون شمع زندگی کردم.الان هم خیلی خسته بودم از این زندگی.اومدم بهم امید بدهید یاری ام کنید دیدم همتون ناامید هستید.نباشید.چون خدا هست و یک روزی یک جایی بهمون خواهد گفت دیگه قوی شدی دیگه آزمایش ات نمیکنم.دیگه نمیخواهد برای راحتی ها صبر کنی.دیگه نمیخواهد نگران خاموش شدن شمعی که بهت دادم باشی برایت خورشید را آوردم.من مطمعنم.

 55. ناشناس

  من از 14سالگی یه عالمه مشکل واسم پیش اومد پدرو مادر پیری دارم و درآمد خوبیم نداریم اونا گناهی ندارن اما یه داداش دارم خدا لعنتش کنه اصلن به پدر بیچاره و پیرش فک نمیکنه بره کار کنه فقط توخونه لم داده و مارو اذیت میکنه بخدا من حتی چندجز از قرانو حفظم دختر مومنیم امسال بخاطر کرونا مجبور شدم گوشی بگیرم ولی اون عوضی یه آدم روانیه همش گوشیمو چک میکنه بی دلیل کتک من و خونوادم میزنه حتی بابام دیگه خسته شدم خدا مث اینکه قصد نداره تمومش کنه

 56. Ghazleh

  سلام دوستان بنظر من همه تو زندگیشون مشکلاتی دارن، و هر کسی به نحوی من مطمنم کسی وجود نداره که بگه من تو زندگیم هیچ مشکلی تا حالا نداشتم، شماها فک میکنین دوستان که فقط خودتونین که مشکل دارین چون شما فقط به ظاهر ادما نگا میکنین ولی از دل ادما خبر ندارین، شما اگ نگاهی به بیوگرافی های ادمهای موفقتر و مشهورتر بندازید متوجه میشید که هر کدوم از اونها مشکلاتی بزرگتر نسبت به دیگر افراد معمولی جامعه داشتن، دوستان مشکلات در زندگی همه انسانها وجود داره اما فرق ما با ادمای موفق اینک اونا تسلیم نشدن و تونستن این طوفانهای تکاندهنده رو با پیروزی پشت سر گذاشتن درسته که ناامید هستین اون ها هم ناامید میشدن لطفاا به عمق مشکلاتون نگا کنین از اونا یه پلی برای موفقیت بسازین نه یه دلیلی برای ناامیدی و افسردیگتون، ما انسانها که عالم به همه چیز نیستیم قدیسه هم که نیستم که دلیل مشکلاتمون از اسمون بهمون وحی برسه که چرا ولی مطمن باشین در دل این سختی ها حکمتی وجود داره که ما نمیدونیم و تنها دانای به اسرار غیب تنها و تنها خداس اینک ما زود جا میرنیم حتی خود من این مدت خیلی بهم سخت گذشت دلیل بر ایمان ضعیف ماس ما بایدتلخی های زندگیمون تبدیل به موفقیت ها و پیروزیها کنیم حتی خود من این حرفا برای خودمم هس فقط نیومدم الکی رجز بخونم که امیدوارتون کنم ولی نمتونمم الکی ناامیدتون کنم چون دوسدارم این حرف دلمو بزنم شاید ناجی خیلی از کسایی شد که همه کشتی رویاهاشون غرق شده، مطمن باشین بعد هر سختی راحتی وجود داره این حرف من نیس عین گفته قران هستش پس این حرفای من امید واهی نیس بلکه امید واقعیست. امیدوارم این حرفای من باعث بش که خیلی از ادمای ناامید امیدوار بشن و هر چه زودتر از این طوفانها و بحرانهایی که تا ابد نمینونن بالاخره از بین میرن با موفقیت پشت سر بزارن همانگونه که الماس در دل سخترین بحرانها تبدیل به زیباترین و گرانقیمت ترین عنصر هستی میش. با ارزوی خوشبختی یکایک شماااا عزیزان ایشالا روزای خوبتون میرسه قرار نیس همیش شب باشه خدا رو شکر که پدیده ای مث گذر زمان وجود داره. مییییییییگذرررررره

 57. علی

  همه آدمها دو دسته اند یا سرشون امده یا نه ، اگر آمده باشه که دیگه این حرف ها و توجیهات که خدا فلان و چنان اصلا معنی نداره اگر هم سرت نیومده که چرت می گی
  البته این ربطی به خریت های ما نداره مثلا خانم میره با یکی دوست میشه و بعد کلی رفاقت و کیف و حال ازدواج می کنه و بعد می بینه شوهرش با یک دیگه دوسته بعد میگه پس خدا کو ؟ خب اونی که با تو دوست میشه یعنی خدا رو کاری نداره که بخواد بعدش که با تو هست مومن باشه یا میری وام 20 درصد میگیری بعد میگی ای وای چرا من بی پولم. می ری خرید از هیچ کسی مشورت نمی گیری
  اما اونجایی که می بینی تو داری کاملا بر اساس عقل و احتیاط به دور ا تنبلی می ری پیش اما خدا هر چی آدم بیشعوره می گذاره جلوت و اونها هم زندگی تو سیاه می کنند حتی مادرت را می کشند ، و خدا هم فقط نگاه می کنه این حرفها می شه نفهمی

 58. شقایق

  به همتون پیشنهاد میکنم قسمت های مختلف مستند زندگی پس از زندگی که شبکه چهار پخش میشد رو ببینید انشاالله آروم میشید

 59. هستی

  دوستان عزیزم خدا همیشه هست و خواهد بود و ما باید همیشه بیاد داشته باشیم که ب هیچ کس و هیچ چیز به جز خدا نیاز نداریم.این حرفا که خیلی از دوستان زدن فقط پیام شیطانه که داره شما رو از صراط مستقیم دور میکنه و حس ناامیدی رو در وجودتان شعله ور میکنه تا در راه اونم قدم برداریم و در چاه عمیقتری سقوط کنیم..دوستان یادتون باشه خدا هست خدا هست خدا هست و چقد خوبه ما هیجوقت امیدمون و از دست ندیم چون خدایی که ما رو خلق کرده قطعا حواسش نگاهش توجهش بما هست و محاله ما رو فراموش کنه.این مشکلات قطعا حل میشه و ماندنی نی فقط ظن مثبت بخدا داشته باش و توکل کن..سعی کنید سوالات مثبت از خودتون بپرسین مثلا اگه مشکلم ب راحتی حل بشه چی?اگه خدا هوامو داشته باشه چی?اگه روز به روز خوشبختر بشم چی?اگه ب تمام خواسته هام و ارزوهام برسم چی?وسوالاتی از این قبل…یادتون باشه ما ب هیچ کس و هیچ چیز بجز خدا نیاز نداریم.اونام که از خدا گله دارند مسیولیت زندگیشون و بعهده نگرفتن …موفق باشید

 60. حسینی

  آقای نویسنده چقدر درد کشیدی
  درد بیماری !!!!!! من الان چند سالیه همش دارم
  درد میکشم دکترها میگن داری فلج میشی
  تو شکم سیری داری زیر کولر داری حروف میچینی…
  حرف باد هواست .. تجربه جای کسی بودن نشدنیه
  پس ساخته ذهن خودتو تعمیم نده لطفاً

 61. نهال

  هیچی درست نمیشه ادم بدبخت بدبخت میمونه من هرروز از خودم میپرسم واقعا چیکار کردم دارم تاوان چیو میدم که این همه مشکل و بدبختی دارم من هنوز اول جوونیمه ولی دیگ نه جونی برام مونده نه امیدی کاش زودتر بمیرم راحت شم از این زندگی این دنیاهم مال خود خدا و ادمای خوش شانسش اینجا جای ما نیست شاید اصن کلا هیچ جا جای ما نیست

 62. سعید

  انقدر از این حرفا و مطالب شنیدم خسته شدم روم هیچ اثری نمیذاره.کی میتونه تعیین کنه کی چی کشیده و چجوری باید زندگی کنه.هیچ موقع همه چیز به خوشی تموم نمیشه.

 63. احمد

  لعنت به اون پاداشی هر چقدم میخاد بزرگ باشه . که بعد از سال ها به آدم داده بشه …موقعه ای که از لحاظ جسمی روحی و راوانی آدم داغون بشه من اگه ۱۰ سال دیگه ثروتمند ترین آدم روی زمین باشم ..نمیخوام ! چون ارزشش رو نداره اون موقه دیگه زندگی هیچ معنا و مفهومی نداره برام بدون شک اگه ثروتمند ترین آدم جهان هم باشم به همون خدا قسم تمام دارییم رو تا ۱ ریال آخر رو میدم به نیازمندا چرااا که خداوند چیزهایی رو که الان میخوام بهم نمیده در صورتی که من لیاقت پادشایی روی زمین رو دارم ، پس وقتی خدا صدامو میشنوه ولی جواب نمیده یعنی من براش ارزشی ندارم .. خدایا حالا که من برات ارزشی ندارم بشین یه حساب کتابی کن اگه میرم جهنم که خیلی خوشحال میرم ولی یه جهنم بزرگ برام درست کن که فقط خودم توش باشم و اگرم میرم بهشت که همون جلو در بهشت نابودم کن چرا که من در زمین نزد تو هیچ ارزشی نداشتم

 64. تنها

  سلام بنظر شما من چجور میتونم ب خدایی ک دوبار نامزدی شدم ک خیانت دیدم و خدا سکوت کرد .وبعد از نامزدی کسی منو میخواست و فریبم داد وسکوت کرده..هرچیدحاجت مبخوام فقط سکوت کرده ..حق نیست کفری بشم؟

 65. HMD

  من قبلا خیلی با خداتر و مومن تر از حالا بودم و برای زندگیم برنامه ها داشتم و خوش حال بودم و اصلا تو سنی نبودم که بخوام گناه بزرگی انجام بدم ولی نمیدونم که چرا با شدیدترین عذاب روبرو شدم یعنی از دست دادن سلامتی و مجبورم تا آخر عمرم همینجوری زندگی کنم . خیلی از خدا خواهش و التماس کردم و به هر کسی که فکر میکردم پیش خدا آبرو داره متوسل شدم تا مشکلمو حل کنه آخه دکترا جوابم کردن . خلاصه حالا به نظرم خدا نه صدامو میشنوه نه میخواد کمکم کنه .

 66. بیتا

  میشه کمکم کنید لطفا
  من یه ادم ساده ومومنی بودم .به خدا ایمان داشتم اما نمیگم هر روز نماز میخوندم اینا. حجابم متوسط بود.من یه زن متهل هستم به خاطر مشکلاتی که تو زندگی داشتم از لحاظ روحی بسیار اسیب دیدم .شوهرم معتاد وبیکار ورفیق باز بود اصلا زندگی خوبی نداشتم با یه پسری اشنا شدم وشروع کردم هرروز با اون حرف زدن .اهل شهر دیگه ای بود هراز گاهی میومد یواشکی همدیگرو میدیدیم اما رابطه نامشروع وبوس اینا نداشتیم اصلا.به رور زمان من فک میکردم این مرد به من نظر بد دارد وحرفایی پیش میکشید که من اصلا دوست نداشتم با اینکه میدونستم داره درموردم بد فک میکنه اما رابطه رو تموم نمیکردم تا اینکه یه روز شوهرم پیامک هایی که بینمون بود رو دید منم همه چیو از اول تا اخر بهش توضیح دادم حتی ریز و جزعش رو.خیلی کتک خوردم اما هرکاری کردم نتونستم بهش ثابت کنم که رابطه نامشروع نداشتم .من از این قضیه درس گرفتم که خدا خواست شوهرم بدونه تا من به کار حرام نیافتم ومتحول بشوم الان من کاملا باحجاب هستم چادر سر میکنم ونماز وروزه میگیرم وهروز دعا میخونم.اما خدا اصلا کمکم نمیکنه .هرروز سر نماز گریه زاری میکنم و توبه میکنم وازش کمک میخوام که یه راهی بهم نشون بده تا به شوهرم ثابت کنم که کار نامشروعی نکردم اما خدا اصلا کمک نمیکنه الان 9 ماه هست که تو عذاب زندگی میکنم واین قضیه تمومی نداره

 67. مهرداد

  مگه نشنیدی چی گفت..ثابت قدم بمون و خدا رو فراموش نکن ..همون فرمان برو جلو…؟!!!!

 68. بنده خدا

  ببینید این فقط نظر و تجربه شخصیمه؛
  هفته بعد امتحان سختی داشتم که واقعا توش اخر میشدم؛شروع کردم از خدا کمک خواستن و…
  این سایتم یه دوباری اومدم….
  تا روز اخر دیدم کمکی نکرد دیگه داشتم دیشب ناامید میشدم اما هنوز یه مقدار امید داشتم تا که امروز صبح امتحان دادم….
  تو این ازمون نمره مهم نبود رتبه مهم بود..
  فکر کنید سطح درسی که معلم داده بود ۱۰ بود و من در حد ۳ بلد بودم و اونم در حد ۳ ازمونو گرفت،،،
  الان دوستام زنگ میزنن میگن چرا اینجوری داد ما سوتی دادیم و اینا…
  اما کمکم کرد…
  فقط یه چیزیو بگم،خدا کریم تر از اونیه که تلاش بندشو بده و جواب زحماتشو نده و کریم تر از اونیه که اگه تو دعاتون به حضرت محمد و خاندانش صلوات بفرستی و برای سلامتی امام زمان دعا کنی و اونو بپذیره و دعای تورو نپذیره…

 69. امیرمحسنی

  خدا پدرو مادر نویسنده و انتشار دهنده رو بیامرزه خیلی روم تأثیر گذاشتید، شدیدا خواهش میکنم که به فعالیتتان ادامه بدین جامعه ی ما تشنه ی افراد فهیم و آگاهی مثل شماست. ای کاش میشد مطالب جدیدتان رو هم به جیمیل بنده ارسال میکردید. پاینده باشید

 70. R

  سلام امیدوارم هر چ زودتر مشکلت حل بشه
  اگر درس میخونی و تک فرزند هستی برو دانشگاه
  اگر هم خواهر یا برادر کوچکتر داری تو مراقبشون باید
  باشی و نباید تنهاشون بذاری سعی کن یه شغل پیدا کنی داخل یه محیط سالم یا یک سال به خودت سختی بدی یک حرفه ای یاد بگیری و مستقل بشی
  تا کم کم انشا… درست بشه ‘

 71. رضا

  قطعا نویسنده خودش تو شرایط ما نبوده ک راه،حلی به درد بخور به ما بده

 72. Mobina

  سلام من ی دختر۱۹ساله ام از بچگی ک یادم پدر و مادرم اختلاف داشتن خیانت پدر م اعتیادش ب شیشه کتک زدناش الانم مادرم درخاست طلاق داد منک پیش پدرم نمیتونم بمونم اعتیادش ب شیشه است مادرمم سرپرستی مو قبول نمیکن چون خانوادش نمیزاره پدربزرگم مارو نمیخاد من واقعا نمیدونم چیکار گنم خیلی سختی کشیدم خیلی سرکوف میخورم بخدا دیگ خیلی خسته شدم هیچکس پشتم نیس یکی بگه من چیکار کنم ؟؟؟؟

  • مبینا

   سلام نماز مضطر رو بخون ایشالا که درست شه مشکلت

  • حسین

   دلم درد گرفت با این حرفات

  • سید حبیب

   شما بهتره با یک روانشناس صحبت کنید..

  • Ali

   ببین تو 19 سالگی پدر مادرت مشکل پیدا کردن من از ۶ سالگی یعنی یک سال قبل از مدرسه پدرم‌ اعتیاد‌ شدید‌ به تریاک گرفت و‌ مادرم‌ هم طلاق‌ خواست‌ و بعد از کولی‌ کش و قوس طلاق‌ گرفتن‌ پدرم‌ پیش‌ پدرش‌ زندگی‌ میکنه مادرم‌ هم نمی تونست خرج منو‌ در بیاره رفتم‌ کار کردم‌ الان هم منو از کار اندختن‌ بیرون‌ دیگه من‌ امید‌ ندارم وضعیت مالی‌ پدر هم مناسب نبود فک کن همه به من میگفتن‌ پدرشو‌
   بدختای‌ گدا من‌ دوباره‌ پاشدم‌ رفتم یه حساب‌ اینستا‌ راه اندختم‌ اونم هک کردن‌ رفتم‌ سمت گیم گفتن تو نمی تونی چون امنیت‌ مالی نداری و وضعیت مالیت خوب نیست فک کن همه اینها برای یه بچه ۱۵ ساله است الان دارم‌ با بدبختی‌ یه حساب اینستا‌ راه میندازم بعد بعضی ها خواهر و برادر دارن من تنهایی همه‌ اینا رو دیدم دیگه‌ برید‌ه‌ ام چون‌ واقعا‌ خدا تو این ۱۵ سال نه از نظر احساسی نه نظر مالی پدر‌ مادرم یا خودمو تامین‌ نکرد من دنبال‌ هدف هم رفتم شکست‌ خوردم پاشدم‌ بازم رفتم ولی خب‌‌خدا نمیخواد و امید وارم هر چه زودتر بمیرم‌ یا راه بیاره جلو ام چون واقعا دیگه خسته شد ام

  • علیرضا

   همه به یک شکلی عذاب میکشن در زندگی شون ولی من واقعا نمیدونم چرا یکی باید اینقدر زیاد شاد باشه در زندگیش و یکی مثل من وشما اینقدر باید زجر بکشه امیدوارم که مشکلت حل بشه.

 73. !

  چرت و پرت!

 74. Parisa

  نه شمابفرماخدابنظرمن که اصلا وجودنداره اگه داشت من 22ساله روبیوه نمیکرد

  • سید حبیب

   چی داری میگی..خیلیا از تو بدترن مثل تو مشکلشونو به لنگ خدا نمیندازن..اینقد شهامت داری که خودتو مقصر مشکلاتت بدونی یا مثل بزدلا میخوای به لنگ خدا و دیگران بندازی

 75. Ahmad

  ممنون از معلومات زیبایی تان

 76. حسن

  بسیار عالی

 77. منصور

  بیشتر جملات مبهم و نوعی سفسطه هم بود که توضیحی نداده‌

 78. نا امید

  سلام
  مطالبی که نوشتید رو کامل خوندم . خیلی قشنگ و ایده ال بودن . ولی من چندین سال سعی کردم تا حدودی چیزهایی که نوشتین رو عمل کنم . میدونی نتیجه چی بود ؟ از بین رفتن سالهای جوونیم و از بین رفتن تمام امیدی که به همه چی داشتم و در نهایت هم هیچی از این حرفای قشنگی که نوشتی کمکی نکرد . در مورد قوی شدن نوشتین و راستش واقعا برام سوال پیش اومد که وقتی عمر به انتها میرسه و انسان به واسطه مشکلات قوی شده دیگه اون موقع به چه دردی میخوره ؟؟؟ راستش به نظرم این چیزایی که نوشتین اگه از قشر مرفه جامعه بودی خودت از خوندنشون تعجب میکردی !!!! در ضمن چرا همیشه خدا میخواد ما بی پولهای فقیر جامعه رو امتحان کنه ؟؟؟ چرا ماهاروبا بی پولی و استرس از اینده نا معلوم امتحان میکنه ولی پولدارهارو با مشروب و دختر و پارتی و عشق و حال و زندگی لاکچری ؟؟؟؟؟ من ترجیح میدادم با زندگی لاکچری امتحان بشم وسربلند بیرون نیام تا با فقرو استرس و اخرش هم فقیر و هم پولدار با هم به خاطره گناهاشون میرن ته جهنم . مطالبت قشنگ بود ولی خیلی جنبه شعاری داشت . موفق باشی .

 79. دخترتنها

  خیلی عالیه. ممنون….مادرنازنینم…همه چیز وهمه کسم…ازپیشم رفت.باورم نمیشه مادرمهربانم فوت کرده ….یااااخداااا……فقط با یاد خدا ارامش میگیرم

  • علی

   سلام. بنده هم سه سال هست پدرم را از دست داده ام. توکل بخدا. همه ی ما در این دنیای فانی رهگذریم، خوب زندگی کنیم، درست است که انسان ها تغییر کرده اند اما در حد توان کمک کنیم و در زندگی مثبت اندیش باشیم. تفکر مثبت رهایی از تمام مشکلات و رسیدن به خوشبختی و سعادت هست. همه ما بسوی خدا به شتابان خواهیم رفت. تا باشد خداوند از تمامی گناهان ما بگذرد و در منزلگاه خوبان سعادتمند شویم. الهی آمین. فاتحه برای تمامی اموات بفرستید. من الله توفیق.

  • مهرداد

   خدا رحمتشون کنه خواهر عزیزم…فقط به خدا پناه ببر که منبا اصیل آرامشه

نظر خود را بیان کنید