نماز توبه چگونه خوانده میشود؟ | اثرات نماز توبه چیست؟

نماز توبه چگونه خوانده میشود؟

همه بندگان گناهانی مرتکب می شوند و هیچ بنده ای بدون گناه نیست. اما می توانیم با طلب آمرزش و استغفار در درگاه پروردگار بخشنده و مهربان گناهان خود را پاک کنیم و نزد خداوند بخشوده و آمرزیده شویم. خواندن نماز توبه می تواند به بندگان کمک کند تا گناهان خود را نزد پرورگار متعالی پاک کنند. بنابراین در ادامه این مطلب از آلامتو نحوه خواندن نماز توبه و فواید و اثرات خواندن این نماز را قرار داده ایم.


نحوه خواندن نماز توبه

برای خواندن نماز توبه ابتدا غسل کنید. سپس دو تا نماز دو رکعتی بخوانید (مانند نماز صبح )، با این تفاوت که در هر رکعت بعد از حمد سه مرتبه سوره­ ی توحید، یک مرتبه سوره­ ی فلق و یک مرتبه سوره­ ی ناس بخوانید. بعد از تمام شدنِ نماز، هفتاد بار استغفار کرده و بعد بگویید:
«لا حَولَ وَ لا قُوَّهَ إلّا بِالله العَلِیِّ العَظیمِ» سپس بگویید:
«یا عَزیزُ یا غَفّارُ إغفِر لِی ذُنُوبِی وَ ذُنُـوبَ جَمیعِ المؤمِنینَ وَ المُؤمِناتِ فَإنَّهُ لا یَغفِرُ الذُّنوبَ إلّا أنتَ»
ای خدای عزیز و ای خدایی که بسیار آمرزنده هستی! گناهان من و گناهان همه­ ی مردان و زنان مؤمن را بیامرز، چرا که کسی جز تو آمرزنده­ ی گناهان نیست»

هنگام خواندن نماز توبه به دو نکته توجه کنید: 

  1. اصل در تمام نمازهای مستحبی این است که دو رکعتی باشند. در غیر این صورت باید دلیل خاص روایی برای آن داشته باشیم. و حال آن که در رابطه با این نماز، هیچ دلیل خاصی وجود ندارد.
  2. به عنوان نمونه، حضرت آیت الله بهجت به عنوان یک فقیه، این نماز را به صورت دو نماز، دو رکعتی می خواندند.
همچنین بخوانید: نماز شب کوتاه و آسان چگونه است و چطور خوانده میشود؟

دعا برای توبه و آمرزش گناهان 


نماز توبه از چه کسی نقل شده است؟

روایت شده که روز یکشنبه ای از ماه ذی القعده، پیامبر صلی اللّه علیه وآله وسلّم بیرون آمد و رو به یارانش فرمود:«مردم! کدامین یک از شما خواستار توبه است»؟ همگان گفتند:«ای پیامبر خدا! همه خواستار توبه ایم».
پیامبر آداب نماز توبه را گفت و سپس فرمود:«هیچ مسلمانی نیست که این نماز را بگزارد، جز اینکه از آسمان بدو ندا شود:ای بنده ی خدا! توبه ی تو پذیرفته شد و گناهان تو بخشوده؛ اینک کار خویش از نو آغاز کن. فرشته ای نیز از فرود عرش بدو می گوید:ای بنده ی خدا! خوشا به حالت، مبارک باد بر تو و بر خاندان و خانواده ی تو.
دیگری بدو ندا می دهد:ای بنده ی خدا! باک مدار که خصمان و مدّعیان خود در قیامت را، خرسند ساختی. دیگری ندا می دهد:ای بنده ی خدا! با ایمان بمیری، دین از تو دور مباد و قبرت گسترده باد و نورانی. دیگری می گوید:ای بنده ی خدا! پدر و مادر از تو خرسندند، گناهان آنها و گناهان تو و گناهان خاندان تو بخشوده است و روزی تو در دنیا و آخرت گسترده است و جبرئیل بدو ندا می دهد:دل خوش دار من همراه با فرشته ی مرگ (ملک الموت) نزد تو خواهم آمد و بدو فرمان خواهم داد با تو مهربان باشد؛ تا مرگ، تو را هیچ نیازارد و روح از جسمت به آرامی و خوشی بیرون رود».
گفتند:«ای رسول خدا! اگر کسی این اعمال را در زمان دیگری به جای آرد چه»؟ فرمود:«همان پاداش و خواص را دارد». و در پایان افزود:«اینها را جبرئیل در شب معراج به من آموخت». (یرزا جواد، ملکی تبریزی، رساله لقاء الله، ص81)

همچنین بخوانید: نماز وحشت یا نماز شب اول قبر را چگونه بخوانیم؟ + نیت و متن نماز

نماز توبه از چه کسی نقل شده است؟


دعا برای توبه و آمرزش گناهان

روایات مختلفی وجود دارد که در آن‌ها اعمال یا ذکرهایی برای توبه و دوری از گناه نام برده شده است به مجموعه ذکرهای توبه صیغه توبه می‌گویند. در ادامه به چند مورد از آن‌ها اشاره می‌کنیم: امام صادق (ع): کسی که قبل از خواب 100 مرتبه سوره توحید را بخواند خداوند گناهان پنجاه ساله او را می‌بخشد. اگر این ذکر را تجربه کنی اثر آن را خواهی دید.
امام علی (ع): هر کس نماز صبح را بجا آورد و پس از آن 11 مرتبه سوره توحید را تلاوت کند در آن روز گناهی مرتکب نشود هرچند شیطان بخواهد.


اثرات نماز توبه چیست؟

به اثرات نماز توبه در زیر اشاره میکنیم :

  • نماز توبه همانگونه که در آیه «عسی ربکم ان یکفر عنکم سیئاتکم؛ امید است (با این کار) پروردگارتان گناهانتان را بپوشاند. » (سوره تحریم، آیه 8) آمده است تمام گناهان را پاک می کند.
  • چنان که در آیات 10 و 11 و 12 سوره نوح آمده است: «فقلت استغفروا ربکم انه کان غفارا- یرسل السماء علیکم مدرارا- و یمددکم باموال و بنین و یجعل لکم جنات و یجعل لکم انهارا؛ به آنها (قوم نوح) گفتم از پروردگار خویش آمرزش بطلبید که او بسیار آمرزنده است تا بارانهای پر برکت آسمان را پی در پی بر شما بفرستد، و اموال و فرزندانتان را فزونی بخشد، و باغهای سرسبز و نهرهای جاری در اختیارتان قرار دهد. » برکات زمین و آسمانهارا بر مردم نازل می کند.
  • همان گونه که در آیه 70 سوره فرقان آمده است که می فرماید: «الا من تاب و آمن و عمل عملا صالحا فاولئک یبدل الله سیئاتهم حسنات؛ مگر کسانی که توبه کنند، و ایمان آورند و عمل صالح انجام دهند که خداوند گناهان آنان را به حسنات مبدل می کند. » تمام گناهان را به حسنه تبدیل می کند.
  • چنانچه توبه خالصانه باشد و فرد خالصانه طلب آمرزش کند ،  در حدیث امام صادق (ع)  آمده «اذا تاب العبد توبة نصوحا احبه الله و ستر علیه فی الدنیا و الآخرة فقلت و کیف یستر علیه؟ قال ینسی ملکیه ما کتبا علیه من الذنوب و یوحی الی جوارحه اکتمی علیه ذنوبه، ویوحی الی بقاع الارض اکتمی ما کان یعمل علیک من الذنوب فیلقی الله حین یلقاه ولیس شی ء یشهد علیه بشی ء من الذنوب. » (44) خداوند آنچنان آثار گناه را می پوشاند که حتی فرشتگانی را که مامور ثبت اعمال او هستند به فراموشی وا می دارد و به اعضاء پیکر او که مامور گواهی بر اعمال وی در قیامتند دستور می دهد که گناهان او را، مستور دارند، و به زمین که گناه بر آن کرده و گواه بر عمل او در قیامت است نیز فرمان می دهد که آن را کتمان کند به گونه ای که روز قیامت هنگامی که در صحنه رستاخیز حضور[245] می یابد، هیچ کس و هیچ چیز برضد او گواهی نخواهد داد.
  • توبه کار حقیقی چنان مورد عنایت و محبت پروردگار قرار می گیرد که حاملان عرش الهی نیز برای او استغفار می کنند، و تقاضای ورود او و خانواده اش را در بهشت برین و جنات عدن می نمایند.
همچنین بخوانید: نماز بین ظهر و عصر جمعه چیست و خواندن آن چه مزایایی دارد؟