نماز بین ظهر و عصر جمعه چیست

در این پست از آلامتو می‌گوییم نماز بین ظهر و عصر جمعه چیست و خواندن آن چه مزایایی دارد. تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.


نماز بین ظهر و عصر جمعه چیست؟

روز جمعه نسبت به سایر ایام هفته برتری خاصی دارد و انجام اعمال مذهبی و امور نیک در این روز همراه با ثواب بیشتری است. در این روز خداوند گناهان را می‌بخشاید، دعاها را مستجاب، حاجات را برآورده و اندوه را برطرف می‌کند.

در منابع و کتب دینی مانند مفاتیح الجنان و وسائل لشیعه برای این اعمال خاصی از جمله، دعا و نماز توصیه شده است. در اینباره شیخ طوسی در کتاب “مصباح المتهجد” به نقل از ائمه معصوم آورد است: هر کسی که در روز جمعه بعد از نماز ظهر دو رکعت نماز اقامه کند و در هر رکعت پس از سوره “حمد” 7 مرتبه سوره “توحید” را بخواند و در بعد از نماز بگوید:

“اَللّهُمَّ اجْعَلْنِی مِنْ أَهْلِ الْجَنَّةِ، الَّتِی حَشْوُهَا الْبَرَکَةُ، وَ عُمَّارُهَا الْمَلائِکَةُ، مَعَ نَبِیِّنَا مُحَمَّدٍ صَلَّی اللَّهُ عَلَیْهِ وَ آلِهِ، وَ أَبِینَا إِبْرَاهِیمَ عَلَیْهِ السَّلامُ.”

خدایا! مرا از اهل بهشت قرار ده، آن بهشتی که انباشته از برکت و نعمت است و آباد کنندگانش فرشتگان هستند، در کنار پیامبر ما، محمّد (درود خدا بر او و خاندانش باد) و پدرمان ابراهیم (بر او درود و سلام باد).

تا جمعه بعدی بلایا، شر و فتنه از او دور می‌ماند و خداوند وی را در کنار پیامبر اکرم (ص) و اهل بیت ایشان و حضرت ابراهیم علیه السلام قرار دهد.

علامه مجلسی (رحمه الله) تاکید کرده اند افرادی که از عوام بوده و سید نیستند در خواندن دعا باید به‌ جای “وَ أَبِینا” بگویند “وَ أَبِیهِ”.

همچنین بخوانید: ذکر روز جمعه با معنی و تصویر و صوتی

اعمال روز جمعه


دیگر اعمال سفارش شده برای روز جمعه

به جز نماز بین ظهر و عصر جمعه برخی دیگر از اعمال و فرائض دینی وجود دارد که بجا آوردن آنها از طرف پیامبر اکرم (ص) و ائمه علیه السلام سفارش شده است که در ادامه به برخی از آنها می‌پردازیم:

غسل روز جمعه

توصیه شده است روز جمعه را با غسل شروع کنید. در این خصوص از امام صادق (ع) روایت شده است که روز جمعه غسل کنید و این دعا را بخوانید:

أَشْهَدُ أَنْ لَاإِلهَ إِلّا اللّهُ وَحْدَهُ لَاشَرِیکَ لَهُ، وَأَشْهَدُ أَنَّ مُحَمَّداً عَبْدُهُ وَرَسُولُهُ، اللّهُمَّ صَلِّ عَلی مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ وَاجْعَلْنِی مِنَ التَّوَّابِینَ، وَاجْعَلْنِی مِنَ الْمُتَطَهِّرِینَ.

گواهی می دهم که شایسته ی پرستشی جز خدا نیست، شریک و انبازی ندارد و گواهی می دهم که محمّد بنده و فرستاده ی اوست، بار خدایا، بر محمّد و خاندان محمّد درود فرست و مرا از بسیار توبه کنندگان و پاکان قرار ده.

به این ترتیب او تا جمعه بعد طاهر و پاک می‌شود یعنی عاری از گناهان خواهد شد و اعمال با طهارت معنوی خواهد بود و مورد قبول خداوند واقع می‌گردد. توجه کنید که زمان غسل جمعه از طلوع خورشید تا ظهر است و هر چه به ظهر نزدیک‌تر باشد بهتر است.

ذکر صلوات روز جمعه

هر که روزهای هفته به خصوص روز جمعه پس از نماز صبح و ظهر بگوید:

اللّهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ وَعَجِّلْ فَرَجَهُمْ.

خدایا بر محمّد و خاندان محمّد درود فرست و طلوع ظهورشان را زود گردان.

نمی‌میرد مگر این حضرت قائم (عج) را دریابد.

با صد مرتبه ذکر صلوات خداوند سی حاجت از دنیا و سی حاجت از حاجات آخرت این شخص را برآورده می‌کند.

ذکر روز جمعه

ده مرتبه گفتن ذکر زیر در روز جمعه، برای فرد حسنه فراوانی دارد:

“یَا دَآئِمَ الْفَضْلِ عَلی‏ الْبَریِّه، یا باسِطَ الْیَدَیْنِ بِالْعَطِیَّه، یا صاحِبَ الْمَواهِبِ السَّنِیَّه، صَلِّ عَلی‏ مُحَمِّدٍ وَ آلِهِ خَیْرِ الْوَری‏ سَجِیَّهً، وَ اغْفِرْ لَنا یا ذَاالْعُلَی‏ فِی‏ هَذِهِ الْعَشِیَّه” :

ای کسی که فضل و بخششت بر خلق دائمی است، و ای آن که دو دست احسانت به عطابخشی باز است، ای‏ دارنده بخشش های ارجمند، درود فرست بر محمّد و آلش که به ترین مردم اند در سرشت و نهاد، و ما را ای خدای بلند مرتبه در این شب بیامرز.

همچنین بخوانید: نماز وحشت یا نماز شب اول قبر را چگونه بخوانیم؟ + نیت و متن نماز

خواندن دعا هنگام غروب روز جمعه

شیخ طوسی درباره دعا در روز جمعه اینطور فرموده است:

زمان استجابت دعا ساعات پایانی روز جمعه تا هنگام غروب آفتاب است، شایسته است مومن در این ساعات به دعا مشغول شود؛

و دعایی نیز به روایت از پیامبر (ص) وجود دارد که سفارش شده در ساعت استجابت دعا خوانده شود، این دعا به شرح زیر است:

سُبْحَانَکَ لا إِلهَ إِلّا أَنْتَ، یَا حَنَّانُ یَا مَنَّانُ، یَا بَدِیعَ السَّمَاوَاتِ وَ الْأَرْضِ، یَا ذَا الْجَلالِ وَ الْإِکْرَامِ.

پاک و منزّهی، پرستیده ای جز تو نیست، ای پرمهر، ای بخشایشگر، ای پدیدآورنده ی آسمان ها و زمین، ای دارای بزرگی و کرم.

ذکر استغفار

از دیگر اعمال روز جمعه بعد از عصر هفتاد مرتبه تکرار ذکر “ذکر أَسْتَغْفِرُ اللّهَ رَبِّی وَ أَتُوبُ إِلَیْهِ” است تا خداوند گناهان او را ببخشاید.


سخن آخر

همانطور که در این پست اشاره شد روز جمعه در بین دیگر روزهای هفته دارای ارزش و اهمیت بالاتری است به طوریکه انجام اعمال دینی و مذهبی از ثواب و فضیلت بالاتری برخوردار خواهد بود. نماز بین ظهر و عصر یکی از این اعمال است که در اینجا به نحوه اقامه آن شرح داده شد. اگر این مطلب را مفید می‌دانید می‌توانید آن را در دیگر شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید.