فواید دعا کردن

همه ما در شرایطی که مستأصل هستیم، استرس انجام کاری داریم یا حتی زمانی که با شرایط ناراحت کننده مانند از دست دادن عزیزمان یا حتی از دست دادن شغل و امثال این برخورد می کنیم، فقط به یک ریسمان چنگ می زنیم و آن دعا کردن و راز و نیاز با خداوند مهربان است.

دعا کردن و ارتباط قلبی با خالق یکتا یک راه تسکین دهنده بسیار موثر در شرایطی است که فرد احساس ناتوانی کرده و یا مشکلی دارد که احساس می کند به تنهایی از پس آن برنمی آید.

دعا و نیایش همچنین می تواند به عنوان نوعی انگیزه ذهنی متمرکز برای رسیدن به اهداف شخصی نیز مفید باشد.

در این مطلب از مجله آلامتو می خواهم تاثیرات دعا کردن بر روی سلامتی را بررسی کنیم، با ما همراه باشید.

واضح است که مردم نماز می خوانند و دعا می کنند به این خاطر که باعث می شود احساس بهتری داشته باشند، یا اینکه این کار امید را در وجودشان زنده می کند و یا به نوعی باعث می شود که فرد احساس کند که تنها نیست و خداوند در هر لحظه در کنار اوست.

بنابراین، با توجه به همه موارد فوق می توان گفت که دعا و نیایش می تواند به خصوص در مواقعی که فرد به لحاظ روحی به هم ریخته، بسیار مؤثر عمل کند.

برای بسیاری از افراد، دعا کردن بخشی جداناپذیر از ایمان آنها است و تحقیقاتی در این زمینه وجود دارد که نشان می دهد دعا و نیایش دارای فواید سلامتی هستند.

درست است که همه ما در شرایطی که بیمار هستیم سلامتی مان را از خدا طلب می کنیم، اما این نباید باعث شود که درمان بیماری را کنار بگذاریم.

کارشناسان جایگزین کردن معالجه پزشکی با دعا کردن و درمان معنوی را نادرست می دانند و معتقدند که این کار در شرایط جدی مانند افسردگی و اضطراب، می تواند منجر به عوارض جدی تر شود.

همچنین بخوانید: چه موقع دعا مستجاب می شود

آیا دعا کردن می تواند منجر به شفا یافتن بیماری شود؟

بسیاری از مطالعات به تأثیرات دعا و نیایش بر روی سلامتی پرداخته اند و جالب اینکه برخی از این تحقیقات مزایای مثبت دعا کردن را اثبات کرده اند.

یک مطالعه، که سال گذشته در مجله PLoS OneTrusted Source منتشر شد، نشان داد افرادی که بیش از یک بار در هفته در مسجد یا کلیسا حضور داشتند، 55 درصد کمتر از افرادی که به طور مرتب به این مکان ها نمی روند، در طول یک دوره پیگیری 18 ساله، جان خود را از دست دادند.

با این حال، در این مطالعات مشخص نیست که آیا این مذهب است که باعث تقویت سلامتی می شود یا عامل دیگری مانند پشتیبانی اجتماعی!


دعا می تواند سلامت روان را تقویت کند

با توجه به اینکه دعا و نیایش تاثیر مثبتی بر بهزیستی ذهنی افراد می گذارد، می توان این گونه در نظر گرفت که دعا کردن برای دیگران، در کنار تاثیرات خوب برای فرد دعا شونده، می تواند فواید بسیار خوبی بر روی سلامت ذهنی و روانی شخص دعا کننده نیز داشته باشد.

دکتر Koenig می گوید: “آن دلسوزی که افرد هنگام دها کردن برای دیگران دارد، می تواند تاثیرات خوبی بر روی خودش هم داشته باشد.”

جالب است بدانید که دعا و نیایش می تواند تأثیراتی مشابه مدیتیشن و یوگا بر روی بهزیستی روان فرد داشته باشد.

Koenig در ادامه می گوید: “هر فایده ای که دعا کردن بر روی سلامت روان و ذهن فرد داشته باشد به تدریج به جسم هم می رسد، به عبارت بهتر، تاثیرات معنوی دعا کردن کم کم از روح و ذهن به جسم هم می رسد. البته باید مدنظر داشته باشید که نباید از دعا کردن به عنوان درمان بیماری های خود انتظار داشته باشید، اما این کار به نوبه خود می تواند به “عملکرد بهتر فیزیولوژیکی”، مانند سطح پایین تر هورمون استرس یا کورتیزول، فشار خون پایین، و بهبود عملکرد سیستم ایمنی منجر شود.”

در یک مطالعه معتبر در سال 2009، Koenig و همکارانش دریافتند که شش جلسه دعا یا نیایش هفتگی، می تواند باعث کاهش علائم افسردگی و اضطراب و افزایش خوش بینی آن ها شود.


آیا می توان دعا و نیایش را جایگزین درمان کرد؟

Koenig معتقد است که مطالعات زیادی در این زمینه انجام شده و تاثیرات مثبت دعا کردن بر سلامت جسم و روح اثبات شده، اما این در صورتی است که فرد درگیر شرایط جدی خاصی نباشد.

شرایط جدی نیاز به درمان تخصصی دارند. به عنوان مثال، در صورت عدم درمان، اختلال اضطراب می تواند منجر به مشکلات جسمی و افزایش خطر خودکشی و افسردگی شود. جالب است بدانید که اختلال افسردگی با بیماری های جسمی، انزوای اجتماعی و مرگ زودرس نیز مرتبط است.

یک مطالعه انجام شده در سال گذشته نشان داد افرادی که دعا و نیایش و معنویت را جایگزین درمان های معمول برای بیماری سرطان برگزیده اند، 2.5 برابر بیشتر از افرادی که از درمان های معمول سرطان استفاده می کردند، جان خود را از دست دادند.

این مطالعه به طور خاص به دعا کردن و نیاش نمی پردازد، اما خطرات جلوگیری از مراقبت های پزشکی را نشان می دهد.

كوینیگ معتقد است که : “تركیب بهترین مراقبت های پزشکی و داشتن ایمان مذهبی قوی می تواند منجر به سلامت روحی و جسمی بهتر شود.”


و اما سخن پایانی …

همه ما مسلمانیم و معتقد! معتقدیم که اگر دعا کنیم خداوند صدایمان را خواهد شنید و خواسته هایمان را اجابت خواهد کرد. مصداق این موضوع حتی در قرآن هم آمده است، در آیه 60 از سوره غافر خداوند می فرماید: “بخوانید مرا، تا استجابت کنم شما را”.

پس اگر مشکلی دارید، اگر حرفی دارید که به جز خالق، با کسی نمی توانید در میان بگذارید، اگر احساس می کنید از لحاظ روحی خسته شده و یا هر مشکل دیگری که دارید، کافیست دعا کنید و خدا را صدا بزنید، خواهید دید که چگونه همین دعا کردن و صحبت کردن به ظاهر ساده، قلب تان را از نور آرامش پر خواهد کرد و انگیزه ای خواهد بود تا دوباره روی پای تان بایستید و از نو شروع کنید.