دعای سفره و صلوات قبل و بعد از غذا با معنی + فایل صوتی

بر مسلمان واجب است در همه حال به یاد خدا باشد، حتی هنگام غذا. در این پست دعای سفره و صلوات قبل و بعد همراه با فایل صوتی ارائه می‌نماییم.


دعای سفره

در اسلام غذا خوردن نیز مانند بسیاری از کارهای دیگر آدابی دارد که لازم است هر مسلمان آن را رعایت کند و به فرزندان خود نیز بیاموزد. از جمله شستن دست‌ها، متعادل نشستن سر سفره، غذا خوردن با دست راست. علاوه بر این پیامبر از هیچ غذایی ایراد نمی‌گرفت و این سنت است که باید به آن عمل کنیم. از دیگر آداب غذا خوردن پرهیز از خوردن و آشامیدن زیاد یا کثیف ماندن محل بعد از غذا و نوشیدنی است. خواندن دعا قبل و بعد از غذا یکی دیگر از این آداب مهم است.

شکر خدا و تکرار دعا برای غذا از آداب غذا خوردن محسوب می‌شود، چرا که غذا یکی از نعمت‌های خداوند بر انسان است. دعاهای زیادی در رابطه با غذا وجود دارد که مهمترین آنها دعاهایی که بعد از خوردن غذا برای حمد و سپاس خداوند برای این نعمت خوانده می شود. شکی نیست که مشتاق بودن به این دعاها و مانند آن چیزی است که انسان را در درک نعمت های بی شمار خداوند یاری می‌دهد، زیرا خداوند صاحب نعمت است و سزاوارترین سپاس و ستایش است. در این پست با دعای سفره و صلوات قبل و بعد از غذا خوانده می‌شود آشنا می‌شویم.

همچنین بخوانید: دعای امام رضا (ع)، متن دعای مخصوص امام رضا علیه السلام با صوت 

دعای سفره و صلوات قبل و بعد از غذا با معنی

همانطور که گفتیم دعای سفره و صلوات قبل و بعد از غذا به صورت جدا خوانده می‌شود. با این وجود دعای سفره سندی معتبر در کتب دینی ندارد به این معنا که منبعی که آن را به ائمه معصوم نسبت دهد وجود ندارد. اما هدف از خواندن آن شکر خداوند است که به شرح زیر است:

دعای سفره قبل از غذا

  • انسان باید قبل از شروع به خوردن غذا بسم الله (بسم الله الرحمن الرحیم) بگوید. از امام صادق (ع) نقل شده است که هر زمان مسلمانی بخواهد غذایی بخورد، در ابتدای غذا بِسْمِ اللّهِ وَ الْحَمْدُلِلّهِ رَبّ الْعالَمینَ بگوید تا خداوند پیش از رسیدن لقمه به دهانش خداوند گناهانش را ببخشاید.
  •  از دیگر دعاهای قبل از غذا که خواندن آن مرسوم است می‌توان به دعای زیر اشاره کرد، البته همانطور که گفته شد می‌توان دعای دیگر حتی به فارسی خواند:

“الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ، هَنیئاً لِلآکِلین وَ بَرَکَةً لِلباذِلین، زادَ الله النِّعَم، دَفَعَ اللهُ النِّقَم، بِحُرمَةِ سَیِّدِ العَرَبِ وَالعَجَم، اللهُمَّ تَقَبَّل هذا الاِحسان مِن مُحسِنِها، بِحُرمَةِ مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّد وَ بِحُرمَةِ سورةِ الفاتِحَةِ مَعَ الصَّلَوات”.

حمد و ستایش مخصوص خداوندی است که پروردگار جهانیان است. خوشا به حال کسانی که می خورند و خوشا به حال کسانی که می بخشند، خداوند برکات را زیاد کرده، لعنت ها را دفع کرده است، به حرمت سرور عرب و عجم، خداوند این احسان را از نیکوکارش بپذیرد. به حرمت محمد و آل محمد و به حرمت سوره فاتحه با نماز.

فایل صوتی دعای سفره و صلوات قبل از غذا

در برخی منابع نیز نقل شده است که هر زمان سفره‌ای نزد پیامبر اکرم (ص) پهن می‌شد ایشان این دعا را ذکر می‌کردند:

” سُبْحانَکَ اَلَلّهُمَّ ما اَحْسَنَ ماتَبْتَلینا سُبْحانَکَ ما اَکْثَرَ ماتُعْطینا سُبْحانَکَ ما اَکْثَرَ ماتُعافینا اَللّهُمَّ اَوْسِعْ عَلَیْنا وَعَلى فُقَراءِ الْمُؤْمِنینَ وَ الْمُؤمِناتِ وَ الْمُسْلِمینَ وَ الْمُسْلِماتِ”.

“بار خدايا، تو منزّهى، چه نيك ما را مى‌آزمايى، منزّهى تو چه بسيار به ما عطا مى‌كنى، منزّهى توچه بسيار از ما درمى‌گذرى. بار خدايا، بر ما وبر نيازمندان از مؤمنين ومؤمنات ومسلمين ومسلمات وسعت وگشايش ده”.

همچنین بخوانید: دعای رفع تب و لرز [دعای نور] سریع الاجابه برای رفع تب کودک

دعای سفره و صلوات بعد از غذا

دعای سفره و صلوات بعد از غذا

  • پس از پایان غذا، فرد باید خداوند متعال را حمد کند، از انواع حمد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

الحمدلله ربّ العالمین، الحمدلله ربّ الشاکرین، الحمدلله کما هو اهله اللهم ارزقنا رزقاً حلالاً واسعاً، اللهم ارزقنا عافیةً شاملاً، اللهمَّ اَدِّ دیُونَنا، اللهمَّ اشفِ مَرضانا، اللهمَّ اجعل عواقبَ اُمُورِنا خیراً، اللهمَّ لاتَکِلنا الی أنفُسِنا طَرفَةَ عینٍ اَبَداً، اللهمَّ اجعل محیانا محیا محمدٍ و آلِ محمّد و مماتنا ممات محمدٍ وَّ آلِ محمد، اللهمَّ اغفر لَنا واجعلنا مِن اَنصارِ قائمِ آلِ محمدٍ، اللهمَّ اغفر للمؤمنینَ والمؤمنات، والمسلمینَ والمسلماتِ، لا سیمّا اللهمَّ اغفر اَمواتَ صاحبَ البیتِ والطّعام، و بلِّغ الی ارواحِهِم ثَوابَ بَذلِ الطّعامِ وَ الفاتحةِ وَالصلواتِ.

الحمدلله پروردگار جهانیان است، الحمدلله پروردگار شکرگزاران، الحمدلله که او اهل بیت اوست، خدایا به ما روزی حلال وسیع عطا کن. خدایا به ما سلامتی همه جانبه عطا کن، خدایا بدهی ما را ادا کن، خدایا بیماران ما را شفا بده، خدایا عاقبت امور ما را خوب کن. خدایا ما را برای یک چشم به هم زدن به حال خود رها نکن. خدایا زندگی ما را زندگی محمد و آل محمد قرار ده و مرگ ما مرگ محمد و آل محمد است. خدایا ما را ببخش و از یاران قائم آل محمد قرار ده. خدایا مردان و زنان با ایمان را ببخش، مردان و زنان مسلمان، مخصوصاً خدایا اموات صاحب خانه و غذا را ببخش. و ثواب اطعام و فاتحه و نماز را به روحشان برسان.

  • همچنین دیگر دعای سفره و صلوات بعد از غذا برای زیاد شدن رزق و روزی به شرح زیر است:

بِسمِ الله الرّحمنِ الرَّحِيم

الّلهُمَ ارْزُقْنَا رِزْقاً حلالاً طيِّبا واسِعاً مِن غَيرِ كَدَّ، واستَجَب دَعْوتَنا مِن غَيرِ رَدِّ، ونعوذُ بِكَ مِنَ الفَضِيحَتَينِ الفَقْرِ والدَيْنِ، بحَقِّ السَيّدَينِ السَنَدَينِ السِبطَينِ الحَسنِ والحسينِ.

به نام خداوند بخشنده

خدایا به ما روزی حلال و نیکو و فراوان و بدون زحمت عطا کن. و دعای ما را بدون اجابت مگذار، از دو رسوایی، فقر و قرض به تو پناه می بریم. و این دو را از من دور بگردان به حق دو امام بزرگوار حسن و حسین علیه السلام.

فایل صوتی دعای سفره و صلوات بعد از غذا

همچنین بخوانید: متن زیارت آل یاسین + فضایل آن برای حاجت، ازدواج، رزق و اموات

سخن آخر

در این پست از آلامتو به آداب توصیه شده به مسلمانان برای غذا خوردن پرداختیم از جمله شروع غذا با نام خداوند روزی دهنده. در ادامه چند نمونه دهای سفره و صلوات قبل و بعد از غذا با معنی و فایل صوتی آن ارائه گردید. امیدواریم این مطلب مورد پسند شما واقع شده باشد.