دعای رفع تب و لرز

دعای رفع تب و لرز

اگر دمای بدن بالا رود و تب رخ دهد باید پیگیری و درمان را شروع کنیم. زیرا وقتی بدن در حالا مقابله و جنگ با میکروب های مختلف است تب می کند. علاوه بر پیگیری و مراجعه به متخصص برای درمان این موضوع، کمک خواستن و توسل به خداوند بسیار بزرگ هم بهتر است از یاد نرود. صحبت کردن از ته دل، نماز خواندن و دعا کردن در کنار شفا یافتن ما را به خداوند نزدیک می کند.

از پیشوایان چند دعای سریع الاجابه، دارای قدرت و پرفیض به ما رسیده که هر کدام فضایل خود را دارند. با این حال همگی در رفع تب به شدت تاثیرگذار هستند. ما تعدادی از دعاهای پر فیض جهت رفع تب را از منابع معتبر جمع آوری کرده ایم تا امروز در آلامتو به معرفی تعدادی دعای رفع تب و لرز بپردازیم. در نقل قول های مختلفی به مصرف سیب و استفاده از آب سرد بر بدن توصیه شده است.

همچنین بخوانید: دعای سریع الاجابه از امام علی (ع)

متن دعای نور برای تب

1- هنگامی که پیامبر به خانه حضرت زهرا وارد شد امام مجتبی را تب دار یافت و ناراحت شد. در همین هنگام جبرئیل بر او نازل شد و دعایی زیر را جهت رفع تب به ایشان آموخت.

((اللَّهُمَّ لَا إِلَهَ إِلَّا أَنْتَ الْعَلِيُّ الْعَظِيمُ ذُو السُّلْطَانِ الْقَدِيمِ وَ الْمَنِّ الْعَظِيمِ‏ وَ الْوَجْهِ الْكَرِيمِ لَا إِلَهَ إِلَّا أَنْتَ الْعَلِيُّ الْعَظِيمُ وَلِيُّ الْكَلِمَاتِ التَّامَّاتِ وَ الدَّعَوَاتِ الْمُسْتَجَابَاتِ حُلَّ مَا أَصْبَحَ بِفُلَانٍ))

2- برای رفع تب و لرز دعای زیر را بر سه عدد سیب بنویسد و هر روز یکی از آن سیب ها را میل کند. انشاءالله که بهبود خواهد یافت.

((انا اعطیناک الکوثر، به همراه آیه 66 سوره انفال))

((متن آیه: الْآنَ خَفَّفَ اللَّهُ عَنْكُمْ وَعَلِمَ أَنَّ فِيكُمْ ضَعْفًا ۚ فَإِنْ يَكُنْ مِنْكُمْ مِائَةٌ صَابِرَةٌ يَغْلِبُوا مِائَتَيْنِ ۚ وَإِنْ يَكُنْ مِنْكُمْ أَلْفٌ يَغْلِبُوا أَلْفَيْنِ بِإِذْنِ اللَّهِ ۗ وَاللَّهُ مَعَ الصَّابِرِينَ))

3-بر یک ظرف آب 41 بار سوره حم را بخوانید و به فرد تب دار بدهید تا بنوشد، انشاء الله که شفا خواهد یافت.

4-در حدیث منقول است که یکی از فرزندان امام صادق(ع) بیمار شد. حضرت فرمودند ده مرتبه «یا اللَّه» بگوید. همچنین در ادامه ی سخنان خود گفتند که هیچ مومنی این را نگوید مگر آن که در همان لحظه خداوند در پاسخ بگوید: لبیک،حاجت خود را بگو.

5- شخصی به پیامبر مراجعه کرده و از طولانی شدن تبش ناله کرد. حضرت به او گفت آیه الکرسی را در ظرفی بنویسد، در آن آب بریزد و آن آب را بنوشد.

6- دکمه ی پراهنتان را باز کنید و سر را در یقه فروبرید. سپس اقامه گفته و پس از آن 7 بار سوره ی حمد را بخوانید.

متن دعای نور برای تب

سيّد ابن طاووس  در کتاب خود از قول سلمان روايتى را نقل كرده است. در بخشی از این روایت سلمان می گوید که حضرت فاطمه عليها السلام كلامى به من آموخت كه از پیامبر صلى اللّه عليه و آله آموخته بود و به گفتن آن دعا در کل روز مداومت می ورزید و به من نیز فرمودند: اگر میخواهى هرگز در دنيا دچار تب نشوى بر آن مداومت كن.

سلمان فرمود: چون این دعا را آموختم، آن را به هزاران نفر از مردم مكه و مدينه كه دچار تب بودند تعليم دادم. و به اذن خداى تعالى شفا يافتند. این دعا همان دعای نور است که ما متن آن را در ادامه برایتان خواهیم آورد. در وصف فرایض دعای نور روایت بالا، توجه خاص سلمان به آن و مداومت حضرت فاطمه عليها السلام به گفتن آن در روز کافی است. چرا که این همه فرایض برای دعا قطعا شما را به خواندن آن به خصوص پیشگیری و رفع تب دعوت می کند.

همچنین بخوانید: دعای آیت الکرسی

دعای رفع تب و لرز

((بِسْمِ اللّٰهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحِیمِ

بِسْمِ اللّٰهِ النُّورِ، بِسْمِ اللّٰهِ نُورِ النُّورِ، بِسْمِ اللّٰهِ نُورٌ عَلیٰ نُورٍ، بِسْمِ اللّٰهِ الَّذِی هُوَ مُدَبِّرُ الْأُمُورِ، بِسْمِ اللّٰهِ الَّذِی خَلَقَ النُّورَ مِنَ النُّورِ. الْحَمْدُ لِلّٰهِ الَّذِی خَلَقَ النُّورَ مِنَ النُّورِ، وَأَنْزَلَ النُّورَ عَلَی الطُّورِ، فِی کِتابٍ مَسْطُورٍ، فِی رَقٍّ مَنْشُورٍ، بِقَدَرٍ مَقْدُورٍ، عَلیٰ نَبِیٍّ مَحْبُورٍ. الْحَمْدُ لِلّٰهِ الَّذِی هُوَ بِالْعِزِّ مَذْکُورٌ، وَبِالْفَخْرِ مَشْهُورٌ، وَعَلَی السَّرَّاءِ وَالضَّرَّاءِ مَشْکُورٌ. وَصَلَّی اللّٰهُ عَلیٰ سَیِّدِنا مُحَمَّدٍ وَآلِهِ الطَّاهِرِینَ.))

((به نام خدای مهربان، به نام خداوند نور، به نام خداوند نور نور، به نام خداوند نور بر نور، به نام خداوندی که تدبیرگر امور است، به نام خداوندی که نور را از نور آفرید و سپاس خداوندی را که نور را از نور آفرید و نور را در کوه طور فرو فرستاد، در کتابی بر نوشته، در ورقه ای گشوده، با اندازه ای درخور، بر پیامبری آراسته، سپاس خدای را که به عزّت یاد شود و به عظمت مشهور است و بر شادی و بدحالی سپاسگزاری شود، درود خدا بر مولای ما حضرت محمد صلى اللّه عليه و آله و خاندان پاک او.))

برگرفته از (مکارم الاخلاق ص418؛ دلائل الامامة ص. 28؛ بحارالانوار ج92 ص. 27).

همچنین بخوانید: دعای امام رضا

دعای سریع الاجابه برای رفع تب کودک

دعای سریع الاجابه برای رفع تب کودک

پیامبر نزد حصرت علی رفت و او را در تب یافت. دعای زیر را به حضرت علی آموخت. حضرت به محض خواند این دعا شفا یافت. دعای زیر برای درمان سریع تب در کودکان مفید است و به شدت توصیه شده است.

به نام خداوند بخشنده مهربان

(( اَللهُمَّ ارْحَمْ جِلْدیَ الرَّقیقَ و عَظْمیَ الدَّقیق و اعوذُ بِکَ مِنْ فَوْرَةِ الْحَریقِ یا اُمَّ مِلْدَمٍ اِن کُنْتِ آمَنْتِ بِاللهِ فَلا تَاْکُلْی اللَّحْمَ و لا تَشْرَبی الدَّمَ و لا تَفُوری مِنَ الْفَمِ وانْتَقِلی اِلی مَن یَزْعَمُ اَنَّ مَعَ اللهِ اِلٰهاً اٰخَرَ فَاِنّی اَشْهَدُ اَنْ لا اِلٰهَ الاَّ اللهُ وَحْدَهُ لا شَریکَ لَهُ و اشْهَدُ اَنَّ محمداً عَبدُهُ و رَسولُهُ ))

((خداوندا بر پوست و استخوان باریک من رحم بفرما و پناه می برم به تو از شعله های گرم  آتش. ای تب! اگر به خدا ایمان داری گوشت را نخور و خون را ننوش و از دهان فوران نکن و منتقل شو بسوی کسی که گمان می کند که خدای دیگری به همراه خدا وجود دارد. پس بدرستی  من شهادت می دهم که نیست خدایی جز خدا! یکتاست، هیچ شریکی ندارد و شهادت می دهم که محمد، بنده و رسول اوست.))