دعای شب عروسی [شب زفاف]

خواندن دعای شب عروسی (شب زفاف) مخصوص گرفتن حاجت و برکت در ازدواج توسط ائمه ما سفارش شده است. ما در این پست مجربترین این دعاها را گردآوری کردیم.

دعای شب عروسی مخصوص گرفتن حاجت

خداوند متعال انسان را آفرید و او را در این سرزمین برای عبادت و آباد کردن زمین و اصلاح آن و عدم فساد قرار داد و در هنگام ساختن زمین چندین مرحله را طی می کند. یکی از این مراحل و مهمترین آنها ازدواج اسلامی بر اساس مبانی شریعت اسلامی است، زیرا ازدواج راه اصلاح و تغییر است که سنگ بنای اساسی در جامعه است، زیرا برای تشکیل یک خانواده خوب و دارای تاثیر مثبت بر ساخت جوامع.

از طرف دیگر ازدواج یکی از نعمت هایی است که خداوند متعال به بندگانش ارزانی داشته است چرا که ازدواج مانع از افتادن بنده به گناهان و نافرمانی هایی می شود که خداوند ما را از آن نهی کرده است.


دعای شب عروسی [شب زفاف]

در شب عقد، انجام برخی عبادات از جمله: خواندن دعای شب عروسی (شب زفاف)، دو رکعت نماز و آنچه هنگام همبستر شدن با همسر خوانده می‌شود و تضرع از خداوند متعال برای زوجین مستحب است. در ادامه برخی از این دعاهای مخصوص شب عروسی برای حاجت گرفتن و برکت از پیامبران و دیگر امامان را ارائه می‌کنیم.


دعای پیامبر (ص) برای شب ازدواج فاطمه (س)

از حضرت محمد (ص) دعاهایی برای شب ازدواج حضرت علی (ع) و حضرت فاطمه (س) روایت شده است که خواندن آن به همه زوج‌ها توصیه می‌شود.

پیامبر اکرم (ص) پس از حمد و ستایش پروردگار در شب زفاف فاطمه و انجام سجده شکر این دعا را خواندند:

«جمع اللهشملکما و بارک علیکما، و اخرج منکما صالحا طیّباً»

(خدا پراکندگی شما را جمع کند و برکاتش را بر شما مقرر سازد و از شما فرزندی صالح و پاکیزه به و جود آورد)

ابن عباس نقل کرده است که پیامبر در این شب فرمودند:

اللّهم انها منی و انّی منها. اللّهم کما اذهبت عنی الرّجس و طهّرتنی، فطهِّرها»

(بارالها، همانا فاطمه از من است و من از اویم. همانگونه که پلیدی را از من دور گرداندی و پاکیزه ام نمودی، فاطمه را نیز پاکیزه فرما!).

و همچنین فرمودند:

 «جمع اللهشملکما، و اصلح بالکما»

(خداوند پراکندگی شما را جمع کند و کار شما را اصلاح فرماید)

همچنین بخوانید: دعای سفره

دعای شب عروسی (شب زفاف) برای گرفتن حاجت


دعای شب عروسی (شب زفاف) برای گرفتن حاجت و برکت از امام صادق

در روایات آمده است که امام صادق (ع) فرموده اند که مرد در شب عروسی دست بر پیشانی زن گذاشته و رو به قبله ایستاده و دعای مخصوص این شب را بخواند:

«اَللّهُمَّ بِأمانَتِکَ أخَذْتُها وَبِكَلِماتِکَ اسْتَحْلَلْتُها فَإنْ قَضَيْتَ لي مِنْها وَلَدآ فَاجْعَلْهُ مُبَارَكآ تَقِيّآ مِنْ شِيعَةِ آلِ مُحَمَّدٍ وَلا تَجْعَلْ لِلشَّيْطانِ فِيهِ شِرْكآ وَلا نَصِيبآ».

بار خدايا، به امانت تو او را به همسرى گرفتم وبا كلمات تو وى را بر خود حلال كردم، پس اگر براىمن از او فرزندى مقدّر كرده‌اى او را مبارك وپرهيزگار واز شيعيان آل محمّد قرار ده واز براى شيطان در اوشراكت وبهره‌اى قرار مده.

حدیث دیگر از امام صادق علیه السلام آمده است که دعای شب عروسی (شب زفاف) را به جهت دور کردن شیطان در شرکت در نطفه انسان هنگام آمیزش شب عروسی و شب‌های دیگر سفارش کرده‌اند که به این شرح است:

«بِسْمِ اللّهِ الرَّحْمـنِ الرَّحِيمِ الَّذِي لا إلـهَ إِلاَّ هُوَ بَدِيعُ السَّماواتِ وَالاْرْضِ اللّهُمَّ إِنْ قَضَيْتَ مِنِّي فِي هـذِهِ اللَّيْلَةِ خَلِيفَةً فَلا تَجْعَلْ لِلشَّيْطانِ فِيهِ شِرْكآ وَلا نَصِيبآ وَلا حَظّآ وَاجْعَلْهُ مُوْمِنآ مُخْلِصآ مُصَفًّى مِنَ الشَّيْطانِ وَرِجْزِهِ جَلَّ ثَناؤُکَ»

به نام خداوند بخشنده مهربان. خدايى كه جز او خدايى نيست. همو كه آفريننده آسمان‌ها وزميناست. بار خدايا، اگر در اين شب براى من فرزندى مقدّر كردى، براى شيطان در او شراكت وبهره‌اى قرار مدهواو را مؤمنى با اخلاص وپاكيزه از شيطان وپليدى شيطان قرار ده، تو مستحقّ ستايش بزرگى.


دعای شب زفاف از مخصوص برکت از امام باقر (ع)

امام باقر (ع) سفارش کرده‌اند در این شب زوج وضو گرفته و دو رکعت نماز بخوانند. سپس مرد دعا بخواند و زن آمین دعا را بگوید و در پایان نیز عروس و داماد دعای زیر را با هم قرائت کنند:

«اللّهم ارزقنی ولداً و اجعله تقیّاً زکیّاً لیس فی خلقه زیادة و لا نقصان، و اجعل عاقبته الی خیر»

خداوندا! بـه من فرزندی عطا کن و وی را با تقوا و پاک گردان و از نظر جسمی سالم و بدون نقص باشد و وی را عاقبت بـه خیر بگردان.

همچنین بخوانید: دعای چهل کلید

دعای شب زفاف از حضرت علی برای گرفتن حاجت و برکت


دعای شب زفاف از حضرت علی برای گرفتن حاجت و برکت

امام علی (ع) نیز خواندن دعای مخصوص شب زفاف را سفارش کرده‌اند که مومن پیش از زفاف این دعا را بخواند تا اگر حاصل این نزدیکی فرزندی شد، شیطان هرگز به او آسیب نزند:

«بِسْمِ اللّهِ وَبِاللّهِ اللّهُمَّ جَنِّبْنِي الشَّيْطانَ وَجَنِّبِ الشَّيْطانَ ما رَزَقْتَنِي»

به نام خدا وبه ذات (پاك) خدا (آغاز مى‌كنم). بار خدايا، شيطان را از من وفرزندى كه نصيب منمى‌كنى دور كن.

همچنین در حدیثی دیگر امام علی (ع) خواندن این دعای شب عروسی یا شب زفاف را به داماد سفارش کرده‌اند:

«اَللّهُمَّ بِكَلِماتِکَ اسْتَحْلَلْتُها وَبِأمانَتِکَ أخَذْتُها اللّهُمَّ اجْعَلْها وَلُودآ وَدُودآ لا تَفْرَکُ تَأْكُلُ مِمّا راحَ وَلا تَسْألُ عَمَّا سَرَحَ»

بار خدايا، او را با كلمات تو بر خود حلال كردم وبه امانت تو وى را به همسرى گرفتم. بار خدايا، از اوفرزندان بسيارى به من عطا كن وبر محبّتش بيفزا، به گونه‌اى كه دشمنى نكند و به آنچه برايش آوردهمى‌شود قناعت كند واز آنچه ندارد نپرسد.

همچنین بخوانید: دعای زبان بند قوی

سخن آخر

در پایان مطلب نحوه خواندن دعای شب عرسی مخصوص گرفتن حاجت و برکت از پیامبر و دیگر امامان ارائه کردیم. همچنین اهداف ازدواج در اسلام را در اختیار شما عزیزان قرار داده ایم. امیدواریم این مطلب برای شما مفید واقع شده باشد. اگر این مطلب را می‌پسندید می‌توانید آن را در دیگر شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید.