نماز امام حسن مجتبی برای حاجت و ازدواج

نماز امام حسن مجتبی

نماز امام حسن مجتبی از مجربترین نمازها برای حاجت روایی است. در ادامه طریق خواندن نماز امام حسن مجتبی برای حاجت و ازدواج را شرح می‌دهیم.


نماز امام حسن مجتبی برای حاجت و ازدواج

امام حسن مجتبی به بخشندگی شهرت داشتند و آنطور که در روایات آمده است یکی از رئوف ترین معصومین ما بوده اند. برای برآورده شدن حاجات نیز می‌توان به این کریم اهل بیت امام حسن مجتبی متوسل شد. توسل به معنای به واسطه گرفتن شخصی است که در درگاه خداوند دارای جایگاه ویژه‌ای است. واسطه قرار دادن امام حسن مجتبی راهی است برای اینکه استجابت دعا خود را از خدا بخواهید.

با این حال این عمل طریق و آدابی دارد. یکی از آنها نماز امام حسن مجتبی برای حاجت و ازدواج است. دیگر روش‌ها شامل ذکر توسل و دعای مخصوص ایشان، هدیه کریه صلوات به امام حسن (ع)، توسل به امام و ختم هشت روزه ایشان و … است. در ادامه می‌گوییم نماز امام حسن مجتبی چگونه است و چند رکعت دارد.

همچنین بخوانید: نماز امام رضا برای ازدواج و شفای مریض

نماز امام حسن مجتبی چگونه است؟

همانطور که گفتیم نماز امام حسن مجتبی یکی از راه‌های توسل به ایشان برای برآورده شدن حاجت و ازدواج است. در کتاب “جمال الاسبوع” به نقل از “سید بن طاووس) کیفیت نماز امام حسن محبتی (ع) را مانند نماز امیرالمومنین (ع) توصیه کرده‌است که چهار رکعتی است در روز جمعه خوانده می‌شود.

نماز دیگری که به این حضرت منسوب است نیز در روز جمعه خوانده شده که طریقه خواندن آن به ترتیب زیر است:

در هر رکعت آن یک حمد و یک مرتبه سوره توحید (قل هو الله) خوانده می‌شود. در برخی منابع نیز آمده است که 25 مرتبه سوره توحید قرائت شود. بعد از هر دو رکعت یک سلام داده شود.

در پایان نماز نیز دعای زیر خوانده شود:

اللَّهُمَّ إِنِّی أَتَقَرَّبُ إِلَیْکَ بِجُودِکَ وَ کَرَمِکَ‏

وَ أَتَقَرَّبُ إِلَیْکَ بِمُحَمَّدٍ عَبْدِکَ وَ رَسُولِکَ‏

وَ أَتَقَرَّبُ إِلَیْکَ بِمَلاَئِکَتِکَ الْمُقَرَّبِینَ وَ أَنْبِیَائِکَ وَ رُسُلِکَ‏

أَنْ تُصَلِّیَ عَلَى مُحَمَّدٍ عَبْدِکَ وَ رَسُولِکَ وَ عَلَى آلِ مُحَمَّدٍ

وَ أَنْ تُقِیلَنِی عَثْرَتِی وَ تَسْتُرَ عَلَیَّ ذُنُوبِی وَ تَغْفِرَهَا لِی‏

وَ تَقْضِیَ لِی حَوَائِجِی وَ لاَ تُعَذِّبَنِی بِقَبِیحٍ کَانَ مِنِّی‏

فَإِنَّ عَفْوَکَ وَ جُودَکَ یَسَعُنِی إِنَّکَ عَلَى کُلِّ شَیْ‏ءٍ قَدِیرٌ

ترجمه:

خدايا من به درگاه تو تقرب مى‏ جويم با جود و كرمت

و تقرب مى ‏جويم بوسيله محمد (ص) بنده خاص و فرستاده تو

و تقرب مى ‏جويم بوسيله فرشتگان مقرب و پيغمبران و رسولان تو

كه درود فرستى بر محمد (ص) بنده خاص خود و رسول خود و بر آل محمد (ع)

و اينكه از لغزش من درگذرى و گناهانم را مستور گردانى و ببخشى

و حاجتهاى مرا برآورى و مرا به اعمال قبيحم معذب نگردانى

كه اى خدا عفو و بخشش تو مرا هم فرا مى ‏گيرد كه البته تو بر همه چيز قادر هستى.

همچنین بخوانید: نماز وتر چیست و چگونه خوانده میشود؟

نماز امام حسن مجتبی چند رکعت است؟

نماز امام حسن مجتبی (ع) چهار رکعت است که پس از هر دو رکعت آن سلام داده می‌شود.


نماز امام حسن مجتبی در مفاتیح

نماز امام حسن مجتبی در مفاتیح نیز به همین شرح ارائه شده است. یعنی در روز جمعه خوانده شود و در هر رکعت آن یک مرتبه سوره “حمد” و 25 مرتبه سوره “توحید” خوانده شود.


نماز امام حسن مجتبی برای حاجت

نماز امام حسن مجبتی برای حاجت به همان روشی است که در مفاتیح گفته شده است و در این متن نیز به آن اشاره شد. برای برآورده شدن حاجت می‌توان آن را در روز جمعه به جا آورد و یا نیت کرده و ختم هشت روزه را که از روز دوشنبه شروع می‌شود و از مجربترین ختم‌هاست دنبال کرد. در ادامه ختم هشت روزه نماز امام حسن مجتبی از روز دوشنبه شرح داده شد.

همچنین بخوانید: طرز خواندن نماز غفیله برای حاجت و ازدواج چگونه است؟

نماز امام حسن مجتبی برای ازدواج


نماز امام حسن مجتبی برای ازدواج

طریقه خواندن نماز امام حسن مجتبی برای ازدواج نیز به همان ترتیب نماز چهاررکعتی است که به صورت دو نماز دو رکعتی خوانده می‌شود. هر رکعت شامل یک حمد و 25 قل هو الله می‌باشد.

همچنین برای توسل به امام حسن مجتبی (ع) برای ازدواج سفارش شده به این ترتیب عمل کند. پیش از غروب شب جمعه در گوشه‌ای از منزل سجاده‌ای به نیت مزار مطهر امام حسن مجتبی (ع) پهن کرده و از پیش از غروب روی آن شمع روشن کند و تا صبح روشن نگه دارد.

پس از نماز عشاء، دو رکعت نماز زیارت به نیت زیارت امام حسن مجتبی (ع) خوانده و پس از آن دعای زیارت ائمه بزرگوار بقیع (ع) که در مفاتیح الجنان است، قرائت شود. در پایان نیز یک مرتبه سوره یس را به نیت هدیه به روح امام حسن (ع) تلاوت کند.


نماز امام حسن مجتبی در روز دوشنبه

یکی از مجربترین راه‌های توسل به این حضرت، نماز امام حسن مجتبی در روز دوشنبه است که برای جمیع حاجات سفارش شده است. از شب دوشنبه (شب یکشنبه که فردای آن دوشنبه است) تا دوشنبه هفته بعد هر شب پیش از خواب وضو بگیرد و نماز امام حسن مجتبی (ع) به روش گفته شده را بخواند. پس از نماز دعای توسل را خوانده و در فرازی که متعلق به امام حسن مجبتی (ع) با زبان ساده خود بگوید یا امام حسن مجتبی یا امام مظلوم و غریب کلید حل مشکلاتم در دستان شماست، مرا دریاب و بعد ادامه دعای توسل را تا پایان آن بخواند. سپس مبلغی در حد توان به عنوان صدقه در نظر بگیرد و روز هشتم که ختم شد، صبح روز نهم تا ظهر این صدقه را به مستمند برساند. انشاءالله در آن هفته به حاجت خود برسد البته با این شرط که با اعتماد قلبی انجام گردد.

همچنین بخوانید: نماز حاجت دو رکعتی ساده و فوری چگونه است؟ 

سخن آخر

امیدوارم این پست درباره نحوه خواندن نماز امام حسن مجتبی برای حاجت و ازدواج برای شما همراهان گرامی مفید بوده باشد.