نماز امام رضا برای ازدواج، شفای مریض، بچه دار شدن و حاجت

نماز امام رضا

نماز امام رضا (ع) برای برآوردن حاجت بسیار موثر است و برای ازدواج، شفای مریض، بچه دار شدن بسیار سفارش شده است. در ادامه به شکل‎ های مختلف نماز امام رضا اشاره می‌کنیم.


نماز امام رضا چگونه است؟

ائمه معصوم ما راهی برای ارتباط بندگان با معبود و پروردگار خود هستند. گاهی برای برآورده شدن حاجت خود نیاز به کمک ایشان نیاز داریم تا زودتر به خواسته خود برسیم. بسیاری از ائمه ما توصیه هایی برای نماز و دعای حاجت دارند که در موارد مختلف به کار می‌رود. امام رضا علیه السلام نیز که به امام مهربانی شهرت دارد، نمازی به مومنان آموخته تا به واسطه آن حاجت خود را درخواست کنند.

اگر حاجتی دارید و خود را در رسیدن به آن ناکام احساس می‌کنید، توکل بر ایشان و خواندن نماز امام رضا برای ازدواج، شفای مریض، بچه دار شدن و حاجت که به روش‌های مختلف در ادامه آمده است را از دست ندهید.

همچنین بخوانید: نماز نفل حاجت چیست و طرز خواندن آن چگونه است؟

نحوه خواندن نماز امام رضا برای حاجت

خواندن این روش از نماز امام رضا برای حاجت که از مجربترین نمازهای حاجت ائمه می‌باشد، بسیار سفارش شده است.

در رکعت اول این نماز پس از سوره حمد، آیة الکرسی و در رکعت دوم پس از خواندن حمد سوره قدر را بخوانید. پس از اینکه نماز به اتمام رسید قرآن را با احترام روی سر بگیرید و بخوانید:

“أَللَّهُمَّ بِحَقِّ مَنْ أَرْسَلْتَهُ إِلی خَلْقِکَ، وَ بِحَقِّ کُلِّ ایَةٍ فیهِ، وَ بِحَقِّ کُلِّ مَنْ‏ مَدَحْتَهُ فیهِ عَلَیْکَ، وَ بِحَقِّکَ عَلَیْهِ، وَ لا نَعْرِفُ أَحَداً أَعْرَفَ بِحَقِّکَ مِنْکَ”

سپس هر یک از ذکرهای زیر را ده مرتبه تکرار کن:

یا سَیِّدی یا اَللَّهُ، بِحَقِّ مُحَمَّدٍ، بِحَقِّ عَلِیٍّ، بِحَقِّ فاطِمَةَ، بِحَقِّ الْحَسَنِ، بِحَقِّ الْحُسَیْنِ، بِحَقِّ عَلِیِّ بْنِ الْحُسَیْنِ، بِحَقِّ مُحَمَّدِ بْنِ عَلِیٍّ، بِحَقِّ جَعْفَرِ بْنِ مُحَمَّدٍ، بِحَقِّ مُوسَی بْنِ جَعْفَرٍ، بِحَقِّ عَلِیّ ‏بْنِ مُوسی، بِحَقِّ مُحَمَّدِ بْنِ عَلِیٍّ، بِحَقِّ عَلِیِّ بْنِ مُحَمَّدٍ، بِحَقِّ حَسَنِ بْنِ عَلِیٍّ، بِحَقِّ الْحُجَّةِ.

حضرت فرموده‌اند: اگر دعا را به ترتیب گفته شده بخوانی پیش از آن که از جای خود برخیزی خداوند جاجت تو را مستجاب می‌گرداند.


نماز امام رضا چند رکعت است؟

نماز امام رضا دو رکعت دارد و نمازگزار باید دعاهای مخصوص آن را در نماز قرائت کند.

همچنین بخوانید: طریقه خواندن نماز حاجت دو رکعتی

نماز حاجت امام رضا برای ازدواج


نماز امام رضا صوتی


نماز حاجت امام رضا برای ازدواج

امام رضا علیه السلام در روایتی به افرادی که قصد ازدواج دارند توصیه کرده‌اند، اگر چنین نیتی دارد از خداوند طلب خیر کن و پس از اینکه دو رکعت نماز با خلوص نیت خواندی، دست‌های خود را به سمت آسمان ببر و این ذکر را بخوان:

“أَللَّهُمَّ إِنّی اُریدُ التَّزْویجَ فَسَهِّلْ لی مِنَ النِّسآءِ أَحْسَنَهُنَّ خَلْقاً وَ خُلْقاً، وَ أَعَفَّهُنَّ فَرْجاً، وَ أَحْفَظَهُنَّ نَفْساً فِیَّ وَ فی مالی، وَ أَكْمَلَهُنَّ جَمالاً، وَ أَكْثَرَهُنَّ أَوْلاداً.”


نماز امام رضا برای شفای مریض

به روایت از امام رضا (ع) آمده است که هر زمان حاجتی داشتید که باعث ناراحتی شما بود و سینه شما را تنگ کرده بود، به نیت رفع مشکل و شفای مریض از روز چهارشنبه تا جمعه را روزه بگیرید، در روز جمعه سر را گل ختمی شستشو دهید و لباس‌های پاکیزه خود را بپوشید، به خود عطر بزنید و صدقه کنار بگذارید و سپس دو رکعت نماز زیر آسمان به جا آورید.

در هر رکعت از نماز پس از سوره حمد 15 مرتبه سوره توحید (قل هو الله) را بخوانید.

در هر رکعت پیش از رکوع، هنگام رکوع و پس از آن، همچنین هنگام سجده اول، بعد از سجده اول و در سجده دوم و بعد از آن، 15 بار سوره توحید را بخوانید.

وقتی سلام نماز را خواندید مجدداً 15 بار سوره توحید را تکرار کنید. سپس به سجده رفته 15 مرتبه سوره توخید را بخوانید. پس از آن سمت راست صورت را بر زمینه گذاشته و 15 مرتبه سوره توحید را بخوانید. پس از آن سمت دیگر صورت را بر زمین بگذارید و 15 مرتبه سوره توحید را تکرار کنید.

سپس با حالت تضرع و زاری به سجده رفته و در حالت گریه بخوانید:

“یا جَوادُ یا ماجِدُ، یا واحِدُ یا أَحَدُ یا صَمَدُ، یا مَنْ لَمْ یَلِدْ وَ لَمْ یُولَدْ وَ لَمْ‏ یَکُنْ لَهُ کُفُواً أَحَدٌ، یا مَنْ هُوَ هکذا وَ لا هکَذا غَیْرُهُ، أَشْهَدُ أَنَّ کُلَّ مَعْبُودٍ مِنْ لَدُنْ عَرْشِکَ إِلی قَرارِ أَرْضِکَ باطِلٌ إِلّا وَجْهَکَ جَلَّ جَلالُکَ، یا مُعِزَّ کُلِّ ذَلیلٍ، وَ یا مُذِلَّ کُلِّ عَزیزٍ، تَعْلَمُ کُرْبَتی، فَصَلِّ عَلی مُحَمَّدٍ وَ الِهِ، وَ فَرِّجْ عَنّی”

در پایان دعای زیر را در حالیکه سمت راست صورت رو به زمین است 3 مرتبه بخوانید و آن را 3 مرتبه نیز در حالیکه طرف چپ صورت را روی زمین گذاشته اید تکرار کنید.

امام رضا (ع) در رابطه با مجرب بودن خواندن این دعا فرموده‌اند:

«وقتی که بنده ای چنین کند خداوند حاجت او را برآورده می سازد و باید در مورد حاجتش به خدا، به محمد و آل محمد متوسل شود و آن را یکی بعد از دیگری نام ببرد.» (مصباح المتهجد , ج1 , ص 341)

همچنین بخوانید: نماز وتر چیست و چگونه خوانده میشود؟

نماز امام رضا (ع) برای بچه دار شدن


نماز امام رضا برای بچه دار شدن

یکی دیگر از موارد نماز امام رضا (ع) برای بچه دار شدن و حاجت روایی و خواسته‌های دیگر که به سفارش شده است، به شرح زیر ادا می شود:

به منظور حاجت روایی سه نماز دو رکعتی به جا آورید و در هر رکعت از آن پس از سوره حمد 10 مرتبه سوره انسان قرائت شود. پس از پایان نماز نیز این دعا را خوانده شود:

” یا صاحِبی فی شِدَّتی وَ یا وَلِیّی فی نِعْمَتی

وَ یا اِلهی وَ اِلهَ اِبْراهیمَ وَ اِسْماعیلَ وَ اِسْحاقَ وَ یَعْقُوبَ

یا رَبَّ کهیعص وَ یس وَ الْقُرْآنِ الْحَکیمِ

اَسْئَلُکَ یا اَحْسَنَ مَنْ سُئِلَ وَ یا خَیْرَ مَنْ دُعِیَ وَ یا اَجْوَدَ مَنْ اَعْطی وَ یا خَیْرَ مُرْتَجی

اَسْئَلُکَ اَنْ تُصَلِّیَ عَلی مُحَمَّد و آلِ مُحَمَّد”

(جمال الاسبوع، ص 277 ؛ بحارالانوار، ج 88 ، ص 189)

همچنین بخوانید: نماز استغفار چگونه خوانده می شود؟

سخن آخر

بسیاری از ما حاجاتی داریم که از رسیدن به آنها ناامید شده‌ایم. در این موارد از طرف ائمه ما اعمال و نمازهایی روایت شده است که در مستجاب شدن خواسته‌ها بسیار موثر بوده است. از جمله نماز امام رضا برای حاجت که در این مطلب به آن و روش‌های مختلف موجود پرداختیم. اگر شما هم تجربه‌ای از نتیجه این دعا و نماز دارید می‌توانید آن را در بخش نماز با ما به اشتراک بگذارید.