متن دعای فرج امام زمان [الهی عظم البلا] + ترجمه و فایل صوتی برای حاجت

دعای فرج از دعاهای مجرب برای حاجت گرفتن است. در این پست متن دعای فرج امام زمان [الهی عظم البلا] با ترجمه و فایل صوتی آن را برای علاقه مندان ارائه می‌کنیم.


دعای فرج امام زمان [الهی عظم البلا] برای حاجت

دعای فرج دعایی است به قصد تعجیل ظهور امام مهدی عصر محمد بن آل حسن مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف. خواندن دعای فرج امام زمان فواید گره گشایی است که بسیاری از بزرگان دینی به آن سفارش کرده‌اند. مهمتر از همه خواندن این دعا به طور مرتب موجب مصونیت روح شما از گناهانی است که از خوبی‌های شما می‌کاهد و بدی های شما را افزایش می دهد تا کاملاً برای حمایت از صاحب عصر و زمان ظهور او آماده باشید.

آنطور که در روایات آمده است اولین بار این دعا توسط امام زمان (عج) به شخصی به نام محمد بن احمد بن ابی لیث تعلیم داده شد است. او شخصی فراری بود که از ترس گرفتار شدن و به هلاکت رسیدن به کاظمین و نزد حضرت پناهنده شده بود. خواندن این دعا او را نجات داد و مرگ خلاصی یافت.

از نظر منبع و سند، دعای الهی عظم البلا برای اولین بار در کتاب “کنوز النجاح” شیخ طبرسی ارائه شده است و در منابع دیگر از جمله کتاب وسائل الشیعه شیخ حر عاملی و کتاب جمال الاسبوع از سید بن طاووس نیز نقل شده است.

همچنین بخوانید: متن دعای توسل همراه ترجمه فارسی و دانلود صوت استاد فرهمند

متن دعای فرج امام زمان [الهی عظم البلا] با ترجمه

إِلهِى عَظُمَ الْبَلاءُ، وَبَرِحَ الْخَفاءُ، وَانْكَشَفَ الْغِطاءُ، وَانْقَطَعَ الرَّجاءُ، وَضاقَتِ الْأَرْضُ، وَمُنِعَتِ السَّماءُ، وَأَنْتَ الْمُسْتَعانُ، وَ إِلَيْكَ الْمُشْتَكى، وَعَلَيْكَ الْمُعَوَّلُ فِى الشِّدَّةِ وَالرَّخاءِ.

خدایا گرفتاری بزرگ شد و پوشیده آشکار گشت و پرده کنار رفت و امید بریده و زمین تنگ شده و از خیرات آسمان دریغ شده و پشتیبان تویی و شکایت تنها به سوی تو است، در سختی و آسانی فقط بر تو اعتماد است،

اللّهُمَّ صَلِّ عَلى مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ أُولِى الْأَمْرِ الَّذِينَ فَرَضْتَ عَلَيْنا طاعَتَهُمْ، وَعَرَّفْتَنا بِذَلِكَ مَنْزِلَتَهُمْ، فَفَرِّجْ عَنّا بِحَقِّهِمْ فَرَجاً عاجِلاً قَرِيباً كَلَمْحِ الْبَصَرِ أَوْ هُوَ أَقْرَبُ .

خدایا! بر محمّد و خاندان محمّد درود فرست آن صاحبان فرمانی که اطاعتشان را بر ما واجب کردی و به این سبب مقامشان را به ما شناساندی، پس به حق ایشان به ما گشایش ده، گشایشی زود و نزدیک همچون چشم بر هم نهادن یا زودتر،

يَا مُحَمَّدُ يَا عَلِىُّ، يَا عَلِىُّ يَا مُحَمَّدُ اكْفِيانِى فَإِنَّكُما كافِيانِ، وَانْصُرانِى فَإِنَّكُما ناصِرانِ .

ای محمّد و ای علی، ای علی و ای محمّد، مرا کفایت کنید که تنها شما کفایت‌کنندگان من می‌باشید و یاری‌ام دهید که تنها شما یاری‌کنندگان من هستید،

يَا مَوْلانا يَا صاحِبَ الزَّمانِ، الْغَوْثَ الْغَوْثَ الْغَوْثَ، أَدْرِكْنِى أَدْرِكْنِى أَدْرِكْنِى، السَّاعَةَ السَّاعَةَ السّاعَةَ، الْعَجَلَ الْعَجَلَ الْعَجَلَ، يَا أَرْحَمَ الرَّاحِمِينَ بِحَقِّ مُحَمَّدٍ وَآلِهِ الطَّاهِرِينَ.

ای مولای ما ای صاحب زمان، فریادرس، فریادرس، فریادرس، مرا دریاب، مرا دریاب، مرا دریاب، اکنون، اکنون، اکنون، با شتاب، با شتاب، با شتاب، ای مهربان‌ترین مهربانان به حق محمّد و خاندان پاک او.

همچنین بخوانید: متن دعای چهل کلید حضرت زهرا برای ازدواج و بخت گشایی همراه با معنی

متن دعای فرج امام زمان


دعای فرج صوتی


دعای فرج برای حاجت

خواندن دعای فرج برای حاجت از جایگاه ویژه‌ای برای شیعیان به خصوص ایرانیان برخوردا است. در این ایام که ظلم و ستم، بلایا و بیماری‌ها و حوادث زیاده شده است باید برای رفع بلا و برآورده شدن حاجت دعا و تضرع را در پیش گرفت. همه ما باید توسل کنیم تا شاید فرجی حاصل شود. حتی اگر خواندن این دعا موجب فرج عمومی نشود، برای شخصی که آن را خوانده است مفید خواهد بود.

آیت الله بهجت اینطور گفته اند: اگر ایمان آورندگان به امام عصر خود متوسل شوند او را پناه حقیقی خود بدانند و امکان ندارد که از طرف ایشان مورد عنایت قرار نگیرند و حاجت آنها برآورده خواهد شد.

خواندن دعای فرج در آخر زمان نشان دهنده این است هنوز ایمان جاری است. اما شرط خواندن دعا این است که تنها تکان داد زبان نباشد و باید با توبه از گناهان و باور قلبی باشد.


علت خواندن دعای فرج امام زمان چیست؟

شاید برای برخی این سوال ایجاد شود که اگر ظهور مهدی (عج) حتمی و از پیش تعیین شده باشد و حتی اگر یک روز از دنیا باقی بماند، خداوند آن را طولانی می‌کند تا او ظهور کند. این بدان معناست که خداوند او را حفظ و نگهداری کرد تا وعده خود را ثابت کند و خداوند بر او مسلط است. پس چه حکمتی دارد که برای او دعا کنیم تا او را از شر دشمنان حفظ شود.

شکی نیست که امام (عجل الله تعالی فرجه الشریف) به خاطر فطرت انسانی خود نیازمند حفظ خود از خطر است و همچنین نیاز دارد که مؤمنان برای او سلامتی و طول عمر دعا کنند، مثلاً تقیه ممکن است محدود شود به دعای مؤمنان، اما دعا برای سلامتی و حفظ و انجام برخی عبادات نسبت به ایشان مانند صدقه، تربیت عالی اسلامی است که پیوند انسان با امام زمانش را تقویت می کند.

همچنین بخوانید: دعای سریع الاجابه از امام علی (ع) 

سخن آخر

یکی از دعاهایی که برای تعجیل در ظهور امام زمان (عج) مورد سفارش بسیاری از علمای دین بوده، دعای فرج (الهی عظم البلا) است. در این پست از آلامتو متن دعای فرج امام زمان الهی عظم البلا به همراه ترجمه و فایل صوتی آن ارائه شده است. امید است این مطلب مورد پسند شما واقع گردد. شما می‌تواند تجربیات خود را از خواندن این دعا برای حاجت در بخش نظرات با دیگران به اشتراک بگذارید.