نماز عید فطر چگونه خوانده می شود

به روزهای پایانی ماه مبارک رمضان نزدیک می شویم. برای آشنایی با نماز عید فطر و تعداد رکعات آن، تا انتهای این مطلب از آلامتو با ما همراه باشید.

نماز عید فطر

روز عید فطر از اعیاد مهم مسلمانان است. در این روز نماز عید فطر خوانده می شود که دارای ترتیب خاصی است. همچنین نماز عید فطر برای شیعه و اهل سنت دارای تفاوت های جزئی است. در ادامه این مطلب از آلامتو می گوییم نماز عید فطر چگونه خوانده می شوند و چند رکعت دارد.

همچنین بخوانید: نماز آیات چگونه و چه موقع خوانده میشود؟

نماز عید فطر چگونه خوانده می شود؟

زمان خواندن نماز عید فطر از بالا آمدن آفتاب تا ظهر است. در روز عید فطر مستحب است که پس از بالا آمدن آفتاب افطار مومن افطار کند و زکات فطره را بدهد و سپس نماز عید فطر را بخواند. این نماز را می تواند به صورت جماعت و فرادی خواند.

نماز عید فطر دو رکعت دارد. نمازگزار در رکعت اول پس از خواندن سوره حمد، به جای سوره توحید سوره “اعلی” خوانده می شود. سپس پنج مرتبه تکبیر گفته و بعد از هر تکبیر یک قنوت بخواند و پس از پنجمین قنوت، یک بار دیگر تکبیر گفته و به رکوع بروید. سپس دو سجده را گفته و بلند شوید.

در رکعت دوم پس از خوانده سوره حمد، سوره شمس را بخوانید و سپس چهار مرتبه تکبیر گویید و بعد از هر تکبیر یک قنوت گفته شود و در پایان پس از تکبیر پایانی به رکوع رفته و بعد از رکوع دو سجده آخر را به جا آورده و تشهد و سلام را بخوانید.


نماز عید فطر چند رکعت است؟

نماز عید فطر شامل دو رکعت است و تفاوتی که با نماز صبح دارد در سوره های قرائت شده در آن و تعداد قنوتی است خوانده می شود.


نماز عید فطر چند قنوت دارد؟

نماز دارای پنج قنوت در رکعت اول و چهار قنوت در رکعت دوم است.


آیا نماز عید فطر واجب است؟

آنطور که در کتب دینی آمده است نماز عید فطر در دوران غیبت امام زمان (عج) مستحب است و در حضور ایشان واجب می شود.

همچنین بخوانید: نماز استغاثه به امام زمان

طریقه خواندن نماز عید فطر اهل سنت


طریقه خواندن نماز عید فطر اهل سنت

طریقه خواندن نماز عید فطر اهل سنت فرقه حنفی نیز دو رکعت دارد و به این ترتیب خوانده می شود که، ابتدا باید نیت کنید که دو رکعت نماز عید فطر یا اضحی را به امام می خوانید و همزمان با امام تکبیر تحریمه را بگوید و دست ها را جلو سینه می بندد. پس از خواندن سبحانک اللهم، امام سه مرتبه تکبیر گفته و اقامه کنندگان نماز همراه با امام دست ها را بالا برده و پایین بیاورند و پس از سه مرتبه تکبیر، امام سوره حمد و سوره دیگری که اغلب چیزی به جز توحید است را می خواند. سپس رکوع و سجود انجام می شود.

دومین رکعت شامل سوره حمد و یک سوره دیگر است که پس از خواندن آن و پیش از رکوع امام سه مرتبه تکبیر گفته و نمازگزاران با هم دست ها را بالا برده و پایین می آوردند. سپس امام چهارمین تکبیر را می گوید و نمازگزاران به رکوع می روند، پس از سجده نیز همه اقامه کنندگان نکاز با هم می نشینند و تشهد و سلام را می خوانند. در پایان نیز باید آرام نشسته و خطبه های نماز را گوش کنند.


قنوت نماز عید فطر

قنوت نماز عید فطر هر چیزی می تواند باشد اما خواندن این دعا رایج تر است: للَّهُمَّ اهْلَ الْكِبْرِياءِ وَ الْعَظَمَة وَ اهْلَ الْجُودِ وَ الْجَبَرُوتِ وَ اهْلَ الْعَفْوِ وَ الرَّحْمَةِ وَ اهْلَ التَّقْوى‏ وَ الْمَغْفِرَةِ اسْئَلُكَ بِحَقِّ هذَا الْيَوْمِ الَّذِى‏ جَعَلْتَهُ لِلْمُسْلِمينَ عيداً وَ لِمحَمَّدٍ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَ آلِهِ ذُخْراً وَ شَرَفاً وَ كِرامَةً وَ مَزيداً انْ تُصَلِّىَ عَلى‏ مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ انْ تُدْخِلَنِى‏ فى‏ كُلِّ خَيْرٍ ادْخَلْتَ فيهِ مُحَمَّداً وَ آلَ مُحَمَّدٍ وَ انْ تُخْرِجَني مِنْ كُلِّ سُوءٍ اخْرَجْتَ مِنْهُ مُحَمَّداً وَ آلَ مُحَمَّدٍ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَ عَلَيْهِمْ اللَّهُمَّ انّى اسْئَلُكَ خَيْرَ ما سَئَلَكَ بِهِ عِبادُكَ الصَّالِحُونَ وَ اعُوذُ بِكَ مِمَّا اسْتَعاذَ مِنْهُ عِبادُكَ الْمُخْلَصُونَ”


فضیلت و ثواب خواندن نماز عید فطر

سلمان فارسی به روایت از پیامبر اکرم (ص) آورده است: هر که در روز عید فطر چهار رکعت نماز پس از نماز امام جماعت به جا آورد، که در رکعت اول آن پس از سوره حمد، سوره اعلی را بخواند، مانند آن است که تمام کتاب های آسمانی نازل شده بر پیامبران را خوانده است و اگر در رکعت دوم پس از سوره حمد، سوره الشمس را بخواند، ثواب آن به وسعت حیطه ای است که خورشید آن را روشن می کند، و اگر در سومین رکعت پس از سوره حمد، سوره والضحی را بخواند، ثوابی معادل با ثواب سیر کردن و پاکیزه کردن همه فقرا کسب می کند، و اگر در چهارمین رکعت پس از سوره حمد سی مرتبه سوره توحید را بخواند، پروردگار گناهان پنجاه سال گذشته و پنجاه سال آینده او را می بخشد.

همچنین بخوانید: نماز شب چند رکعت است

سخن آخر

امیدواریم این مطلب از آلامتو توانسته باشد سوال شما درباره اینکه نماز عید فطر چگونه خوانده می شود را پاسخ گفته و شما را در فضیلت خواندن این نماز سهیم کند.