نماز ماه رجب چگونه است

نماز ماه رجب از اعمال مستحب این ماه است که از طرف پیامبر و ائمه مورد توجه زیادی بوده است. در این مطلب نماز ماه رجب و فضائل آن را ارائه می‌کنیم.

نماز ماه رجب چگونه است؟

ماه رجب یکی از ماه‌هایی است که به عبادت و انجام اعمال دینی در آن تاکید شده است. یکی از اعمالی که در این ماه به خواندن آن سفارش شده، نماز ماه رجب است. نماز ماه رجب شامل نماز هر روزه ماه رجب، نماز شب لیلة الرغائب، نماز شب اول ماه رجب و … است که برای هر یک فضائل ویژه‌ای شمرده شده است. در ادامه به طریقه خواندن نماز ماه رجب و فضائل آن اشاره می‌کنیم.

همچنین بخوانید: نماز حرز امام جواد برای ازدواج و دفع سحر و چشم زخم

نماز ماه رجب چگونه خوانده می شود؟

چندین نماز ماه رجب در کتب ادعیه و اعمال سفارش شده از ائمه موجود است. مهمترین نماز این ماه، نماز مستحبی دو رکعتی ماه رجب است که رسول خدا صلی الله علیه و آله آن را به مومنان آموختند.

 • ایشان فرمودند در ماه رجب شصت رکعت نماز بخوانید.
 • در هر شب دو رکعت به جا آورید که هر رکعت آن شامل یک حمد و سه مرتبه سوره کافرون و یک مرتبه سوره توحید باشد.
 • سپس دست‌ها را بلند کرده و این ذکر را بخوانید:

“لا إِلَهَ إِلا اللَّهُ وَحْدَهُ لا شَرِیکَ لَهُ لَهُ الْمُلْکُ وَ لَهُ الْحَمْدُ یُحْیِی وَ یُمِیتُ وَ هُوَ حَیٌّ لا یَمُوتُ بِیَدِهِ الْخَیْرُ وَ هُوَ عَلَی کُلِّ شَیْ‏ءٍ قَدِیرٌ وَ إِلَیْهِ الْمَصِیرُ وَ لا حَوْلَ وَ لا قُوَّةَ إِلا بِاللَّهِ الْعَلِیِّ الْعَظِیمِ اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ النَّبِیِّ الْأُمِّیِّ وَ آلِهِ”

درباره فضیلت خواندن نماز ماه رجب از پیامبر اکرم (ص) روایت شده است: هر که این نماز را بخواند ثواب شصت حج واجب و شصت حج عمره را می‌برد.


نماز ماه رجب چند رکعت است؟

نماز ماه رجب 60 رکعت است که هر روز از این ماه باید دو رکعت از این نماز را خواند.


نماز ماه رجب روز جمعه

نماز ماه رجب روز جمعه از پیامبر اکرم (ص) اینطور روایت شده است:

 •  چهار رکعت نماز در بین نماز ظهر و عصر جمعه بخواند.
 • در هر رکعت یک مرتبه سوره حمد و هفت مرتبه آیة الکرسی، پنج مرتبه سوره توحید باشد.
 • پس از نماز ده مرتبه این ذکر را بگوید: ” استغفرالله الذی لا اله الّا هو و اساله التّوبة”

ثواب بسیاری برای کسی نماز روز جمعه را خوانده در نظر گرفته شده است. به ازای هر روز زندگی او تا بمیر هزار حسنه نوشته می‌شود و به اندازه هر آیه‌ای که خوانده شهری در  بهشت ساخته شده از یافت و در عطا می‌شود، با حوری بهشتی ازدواج می‌کند، خداوند از او راضی باشد و مورد غضب پروردگار قرار نگیرد و از عبادت‌کنندگان به شمار رود و سعادت و مغفرت شامل حال او شود.

همچنین بخوانید: نحوه خواندن نماز غفیله برای حاجت و ازدواج

نماز ماه رجب لیله الرغائب


نماز ماه رجب لیله الرغائب

اولین جمعه از ماه رجب به “لیله الرغائب” شناخته می‌شود که دارای فضائل بسیار است. نماز ماه رجب لیله الرغائب باید در این شب خوانده شود. طریقه خواندن نماز ماه رجب لیله الرغائب به ترتیب زیر است. روز پنجشنبه اول از ماه رجب را روزه بگیرید و مابین نماز مغرب و نماز عشاء، دوازده رکعت نماز به شکل نمازهای دو رکعتی بخوان:

 • در هر رکعت از نماز پس از قرائت سوره حمد سه مرتبه سوره قدر و 12 مرتبه سوره توحید خوانده شود.
 • پس از نماز این ذکر را بگوید: “اللهمّ صلّ علی محمّد النّبیّ الامّیّ و آله”
 • سپس به سجده برود و هفتاد مرتبه این ذکر را بگوید: ” سبّوح قدّوس ربّ الملائکة و الرّوح”
 • سر از سجده بردارد و بگوید: ” ربّ اغفر و ارحم و تجاوز عمّا تعلم انّک انت العلیّ العظیم”
 • بار دیگر به سجده رفته و هفتاد مرتبه بگوید: ” سبّوح قدّوس ربّ الملائکة و الروح”. و در پایان حاجت و خواسته خود را از خداوند طلب کنید.

نماز ماه رجب شب اول

در منابع مختلف نماز ماه رجب شب اول به نحوه مختلف خوانده می‌شود که در اینجا به نماز آسان شب اول رجب اشاره می‌کنیم:

پس از نماز مغرب ده نماز دو رکعتی شامل یک حمد و توحید در هر رکعت بخواند.

درباره فضیلت نماز شب اول ماه رجب پیامبر اکرم (ص) فرمودند: این نماز را روح الامین به من آموخت و اگر کسی آن را بخواند، خودش، خانواده‌اش، اموالش، فرزندانش محفوظ بمانند و از عذاب قبر در امان باشد و از صراط به سرعت بگذرد.


نماز آسان شب اول رجب

همچنین می‌توان نماز شب اول رجب را به شکل دیگری خوانده که به شرح زیر است:

 • پس از نماز عشاء دو رکعت نماز خوانده که در رکعت اول آن سوره “حمد” و “الم نشرح” را یک مرتبه و سوره “توحید” را سه مرتبه بخواند.
 • در رکعت دوم هر یک از سوره‌های “حمد”، “الم نشرح”، “توحید” و “معذوتین” را یک مرتبه خوانده، سپس تشهد را بخواند و سلام دهد.
 • پس از آن 30 بار ذکر “لا اله الا الله” را گفته و 30 مرتبه بر پیامبر اکرم (ص) صلوات بفرستد.

درباره فضیلت نماز اول رجب حضرت محمد (ص) می‌فرمایند: کسی که نماز شب اول رجب را بخواند گناهان گذاشته او مورد آمرزش قرار گرفته و همچون روزی که از مادر زاده شده، پاک می‌شود.

همچنین بخوانید: نماز جعفر طیار را برای ازدواج و حاجت چگونه بخوانیم؟

سخن آخر

ماه رجب از بهترین ماه‌هاست و به ماه خدا شناخته می‌شود. استغفار و عبادت در این ماه فضیلت بسیاری برای مومن دارد. از میان اعمال این ماه به نماز و روزه مستحبی تاکید بیشتری شده است. در این پست از آلامتو طریقه خواندن نماز ماه رجب و فضائل آن ارائه شد. امیدواریم از برکات این ماه حداکثر استفاده ببرید و ثواب آن شامل حال شما عزیزان گردد.