طرز خواندن نماز غفیله برای حاجت و ازدواج چگونه است؟

نماز غفیله

نماز غفیله از نمازهای توصیه شدن برای برآورده شدن حاجت است. در اینجا می‌خوانید طرز خواندن نماز غفیله برای حاجت و ازدواج چگونه است؟ همراه با خواص و ذکر نماز غفیله ارائه شده است.


طرز خواندن نماز غفیله چگونه است؟ چند رکعت است؟

نماز غفلیه یکی از نمازهای مستحبی و پر فضیلت است که خواندن آن برای گرفتن حاجات و آمرزش گناهان توصیه می‌شود. وقت خواندن نماز غفیله بین نماز مغرب و عشاء است.

معنای کلمه غفیله به غفلت کوچک برمی‌گردد. آنطور که در روایت از پیامبر اکرم (ص) آمده است، فاصله کوتاه بین مغرب و عشاء به عنوان ساعت غفلت می‌نامد چون در این ساعت شیطان سعی در فریب انسان برای غفلت از یاد خدا دارد.

بهترین روش خواندن نماز مستحبی غفلیه آن است که امام صادق (ع) به هشام بن سالم آموخته است. این نماز در کتاب مفاتیح الجنان آمده است و در بسیاری از مساجد شیعیان، به خصوص در ایران بین نماز جماعت مغرب و عشاء خوانده می‌شود. طبق فتوای برخی از مراجع تقلید، نماز غفیله نمازی جدا از نافله‌های نماز مغرب نیست و نمازگزار قادر به نیت و خواندن آن با دو رکعت از نافله مغرب در یک نماز است.

همچنین بخوانید: نماز حرز امام جواد برای ازدواج و دفع سحر و چشم زخم + طریقه خواندن آن

دعا و متن نماز غفیله

بهترین زمان خواندن نماز غفیله بین مغرب و عشا آن زمانی است که هنوز سرخی آسمان از بین نرفته است. طریقه خواندن نماز غفلیه به ترتیب زیر است؛

در رکعت اول از این نماز دو رکعتی سوره حمد را خوانده و پس از آن به جای “قل هو الله” این آیه خوانده می‎شود:

“وَ ذَا النُّونِ اِذْ ذَهَبَ مُغاضِباً، فَظَنَّ اَنْ لَنْ نَقْدِرَ عَلَیْهِ، فَنادى فِى الظُّلُماتِ اَنْ لا اِلهَ اِلاَّ اَنْتَ، سُبْحانَکَ اِنّى کُنْتُ مِنَ الظّالِمینَ، فَاسْتَجَبْنا لَهُ وَنَجَّیْناهُ مِنَ الْغَمِّ،وَکَذلِکَ نُنْجِى الْمُؤْمِنینَ.”

در رکعت دوم از نماز غفیله نیز بعد از قرائت سوره حمد این آیه را بخوانید:

“وَ عِنْدَهُ مَفاتِحُ الْغَیْبِ لا یَعْلَمُها اِلاّ هُوَ، وَ یَعْلَمُ ما فِى الْبَّرِ وَ الْبَحْرِ، وَ ما تَسْقُطُ مِنْ وَرَقَه اِلاّ یَعْلَمُها، وَ لا حَبَّه فى ظُلُماتِ الاْرْضِ، وَ لا رَطْب وَلا یابِس اِلاَّ فِى کِتاب مُبین.”

سپس قنوت کرده و در قنوت بخوانید:

“اَللّهُمَّ اِنّى اَسْئَلُکَ بِمَفاتِحِ الْغَیْبِ الَّتى لا یَعْلَمُها اِلاَّ اَنْتَ، اَنْ تُصَلِّىَ عَلى مُحَمَّد وَ آلِهِ، وَ اَنْ تَفْعَلَ بى کَذا وَ کَذا.”

در اینجا به جای “کذا و کذا” حاجت خود را بیان کنید و بعد بگویید:

“اَللّهُمَّ اَنْتَ وَلِىُّ نِعْمَتى، وَ الْقادِرُ عَلى طَلِبَتى، تَعْلَمُ حاجَتى، فَاَسْئَلُکَ بِحَقِّ مُحَمَّد وَآلِهِ عَلَیْهِ وَ عَلَیْهِمُ السَّلامُ، لَمّا قَضَیْتَها لى.”

آنطور که به روایت از امام صادق (ع) آمده است اگر کسی نماز غفیله را به این ترتیب بخواند خداوند خواسته او را مستجاب کند.

همچنین بخوانید: نماز شب چطور خوانده میشود و چند رکعت است؟ چه ساعتی خوانده میشود؟

نماز غفیله برای ازدواج


نماز غفیله صوتی


نماز غفیله برای ازدواج

خواندن دعا و نمازهای مستحبی برای فراهم شدن امکان ازدواج با شخص مناسب از کارهای مستحبی است که به انجام آن سفارش شده است. از جمله آنها می‌توان به نماز غفیله برای ازدواج اشاره کرد.


نماز غفیله برای حاجت

خواندن نماز غفیله برای حاجت یکی دیگر از مواردی است که از طرف پیامبر اکرم (ص) و ائمه معصوم سفارش شده است. همانطور که اشاره شد شخص باید در طول نماز و هنگامی قنوت را به جا می‌آورد حاجت خود را از دل گذرانده و با خلوص نیت برآورده شدن آن را از خداوند خواستار باشد.


خواص نماز غفیله

خواص نماز غفیله شامل بخشودگی گناهان است و به همین خاطر آن را نمازی مختص افراد توبه کننده می‌دانند.

به نقل از امام صادق (ع) و او از پدران خود آمده است که پیامبر (ص) فرموده‌اند: “صَلُّوا فی ساعَةِ الْغَفْلَةِ وَلَوْ رَکْعَتَیْنِ فَاِنَّهُما تُورِدانِ دارَ الْکَرامة” نماز در ساعت غفلت نماز بخوان و اگرچه دو رکعت بخوانی، این دو رکعت شما را وارد بهشت می‌کند.

از دیگر خواص نماز غفیله برآورده شدن حاجات است، به طوری که در مجرب بودن آن گفته شده هر آنچه فرد بخواهد خداوند به او عنایت می‌کند.


ذکر نماز غفیله

ذکر نماز غفیله و آیاتی که در آن خوانده می‌شود اثر و خواصی دارد که ائمه اطهار بر آن آگاه بودند. این ذکرها به “ذکر یونسی” شناخته می‌شود. یکی از این ذکرهای نماز غفیله لااله الاّانت است که در ابتدای نماز غفیله گفته می‌شود و در روایت از پیامبر اکرم آمده است که از اسامی اعظم خداست و بر لب آوردن آن دعا را مستجاب می‌کند.

بخش دیگر ذکر غفیله که در رکعت اول خوانده می‌شود آیات 87 و 88 از سوره انبیاء است. این همان دعایی است که وقتی حضرت یونس (ع) غفلت کرد و از قوم خود جدا شد، هنگامیکه در شکم نهنگ گرفتار بود آن را برای نجات خود و کمک پروردگار خواند. ترجمه آن به این ترتیب است:

“(یونس) را یاد کن آن دم که خشمناک برفت و گمان داشت بر او سخت نگیریم پس از ظلمات ندا داد که معبودى جز تو نیست منزهى تو که همانا من از ستمکاران بوده ام پس دعایش مستجاب کردیم و از تنگناى غم نجاتش دادیم و این چنین مؤمنین را نجات دهیم”

ذکر دیگر که در رکعت دوم و پس از سوره حمد آمده است آیه 59 سوره انعام است. این آیه به اسرار غیب اشاره دارد و ترجمه آن به این شرح است:

“کلیدهاى (گنجینه هاى) غیب نزد او است و جز او (کسى) غیب نداند و هر چه در خشکى و دریاست مى داند هیچ برگى نیفتد جز آنکه آن را بداند و نه دانه‌اى در ظلمات زمین و نه تر و نه خشکى مگر آنکه در نامه روشن ثبت است”

همچنین بخوانید: نماز امام جواد روز چهارشنبه برای رزق، حاجت و خانه دار شدن چگونه خوانده میشود؟

سخن آخر

اگرچه نماز غفیله از نمازهای مستحبی است اما به جا آوردن آن در فاصله نمازهای عشاء و مغرب فضیلت بسیاری دارد. این نماز یادآوری کننده غفلت های کوچک است که می‌تواند موجب دوری از خداوند شود. به همین علت به خواندن آن برای توبه و برآورده شدن حاجات توصیه شده است.