نماز جعفر طیار

نماز جعفر طیار را چگونه بخوانیم؟

نماز جعفر طیار یکی از نماز های مستحبی است که فضیلت های بسیاری دارد. از آثار این نماز می توان به آمرزش گناهان و برطرف شدن حاجات اشاره کرد. این نماز توسط پیامبر (ص) به برادر حضرت علی (ع) آموزش داده شده است. این نماز به نماز های تسبیح و حَبْوه نیز مشهور است. در ادامه این مطلب از آلامتو نحوه خواندن نماز جعفر طیار برای ازدواج و حاجت روا شدن و زمان آن را بخوانید.


نماز جعفر طیار برای ازدواج

پیش از آنکه بگوییم به چه علت نماز جعفر طیار برای ازدواج فضیلت دارد ابتدا باید بگوییم که جعفر طیار چه کسی بوده است :

نماز تسبیح، نمازی است که پیامبر اکرم هنگام بازگشتِ جعفر بن ابی طالب از حبشه برای قدردانی از زحماتش، به عنوان هدیه به او آموزش داد؛ از این رو به نماز جعفر طیار مشهور شد. (من لا یحضره الفقیه، ج1، ص553؛ زاد المعاد، ص320-321)
جعفر طیار، پسر عموی پیامبر، برادر امام علی(ع) و از نخستین افرادی بود که به پیامبر ایمان آورده بود. (الاصابة، 1415ق، ج1، ص592)
او سرپرستی گروهی از مسلمانان را برعهده داشت که به دستور پیامبر از مکه به حبشه مهاجرت کرده بودند. (الطبقات الکبری، ج4، ص25-26)
این نماز بدین جهت که هدیه ای از جانب پیامبر(ص) به جعفر بود، نماز «حَبوَه» نیز گفته می شود. (من لا یحضره الفقیه، ج1، ص552)

امام صادق (ع) فرموده اند:

«هر کس نماز جعفر را هر روز بخواند، بدی های او نوشته نمی شود و برابر هر تسبیحی که در این نماز می خواند خداوند به او یک ثواب عطا کرده و یک درجه در بهشت به او می بخشد.»

از زبان آیت الله بهجت نقل شده است که : هرکس این عمل را (نماز جعفر طیار) بجا آورد، به حول و قوه الهی، گشایشی در امر ازدواج خواهد بود. اما این بدان منظور نیست که شخصی با یکبار خواندن نماز جعفر طیار در کار ازدواجش گشایش می باید، این امکان وجود دارد که با خواندن بارها و بارها به این امر دست یابد و هرگز امید خود را به خدا نباید از دست دهد.

بنابراین این نماز سبب حاجت روایی می شود. و دختران و پسرانی که قصد ازدواج دارند اما نمی توانند آنکه مطابق معار های آنان است را بیابند می تواند به این نماز توسل کنند و از خداوند متعال بخواند تا فردی را که او برای آنان میپسندد سر راهشان قرار دهد.

همچنین بخوانید: نماز آیات چگونه است و چه موقع خوانده میشود؟ چند رکعت و قنوت دارد؟

نماز جعفر طیار برای حاجت


نماز جعفر طیار چند رکعت است؟ نحوه خواندن نماز جعفر طیار

نماز جعفر طیار نمازی چهار رکعتی است که باید به صورت دو تا دو رکعتی خوانده شود. که باید در هر رکعت سوره های حمد و توحید خوانده می شود و 15 مرتبه ذکر «سبحان الله و الحمدلله و لا اله الّا الله و الله اكبر» گفته شود. در رکعت اوّل پس از سوره «حمد»، سوره «زِلزال»، در رکعت دوّم بعد از سوره «حمد»، سوره «وَالْعادِیات»، در رکعت سوم پس از سوره «حمد»، سوره «إِذٰا جٰاءَ نَصْرُ اللّٰهِ»، در رکعت چهارم بعد از سوره «حمد» «یک بار» سوره «قُلْ هُوَ اللّٰهُ أَحَدٌ» خوانده می شود.

به گفته امام صادق (ع) : نماز جعفر طیار بدون خواندن تسبیحاتش در حالت سکون مورد قبول است، فرد نمازگذار می تواند بعد از بجای آوردن دو رکعت نماز خود تسبیحات را زمانی بخواند که به انجام کارهای روزمره خود می پردازد.

به گفته پیامبر اکرم (ص) نیز در هر رکعت نیز سوره توحید می توان خواند و تسبیحات اربعه آن یعنی «سُبْحَانَ اللهِ، وَ الْحَمْدُ لِلهِ، وَ لَا إِلَهَ إِلَّا اللهُ، وَ اللهُ أَكْبَر» را 300 مرتبه به خواند.

پس از اتام نماز جعفر طیار به گفته شیخ طوسی مستحب است که دعای زیر خوانده :

«اللّهمّ انّی افتتح القول بحمدک و انطق بالثّناء علیک و امجدک و لا غایه لمدحک و اثنی علیک و من یبلغ غایه ثنائک و امد مجدک و انّی لخلیقتک کنه معرفه مجدک و ایّ زمن لم تکن ممدوحاً بفضلک موصوفاً بمجدک عوّاداً علی المذنبین بحلمک تخلّف سکّان ارضک عن طاعتک و کنت علیهم عطوفاً بجودک جواداً بفضلک عوّاداً بکرمک یا لا اله الّا انت المنّان ذو الجلال و الإکرام».

همچنین بخوانید: نماز حرز امام جواد برای ازدواج و دفع سحر و چشم زخم + طریقه خواندن آن

نماز جعفر طیار برای حاجت

آیت الله بهجت فرموده اند: «نماز جعفر را به‌ترتیب و دعایی که در کتاب زادالمعاد آمده است بخوانید» و «بعد از نماز و ادعیۀ آن به سجده روید و با چشم گریان اگرچه با قطرۀ اشکی که چشم تَر شود اشک بریزید و حاجتتان را بخواهید». در همین خصوص علامه مجلسی رحمه‌الله فرموده اند: «پس از نوافل یومیه، نمازی مانند این نماز به‌لحاظ سند و زیادی ثواب نیست».


نماز جعفر طیار قنوت دارد؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که نماز جعفر طیار قنوت دارد که در رکعت دوم خوانده می شود. حاجت و دعایی که حاجتمند به دلیل آن نماز جعفر طیار را می خواند می تواند در قنوت ذکر شود.

معجزات نماز جعفر طیار


معجزات نماز جعفر طیار

امام موسی کاظم (ع) : «کسی که نماز جعفر را بخواند اگر گناه او به عدد ریگ‌های در هم فشرده بیابان و به اندازه کف‌های دریا باشد، خداوند همه آن‌ها را می‌بخشد.»

در رابطه با معجزات نماز جعفر طیار امام صادق (ع) فرموده اند: «اى مفضّل! هرگاه تو را حاجت ضرورى پیش آید نماز جعفر را بخوان و این دعا را قرائت کن (دعای بعد از نماز) و حاجتت را از خدا بخواه که به خواست خدا برآورده می‌شود.»

همچنین امام باقر (ع) در رابطه بامعجزات نماز جعفر طیار فرموده اند : «در هر رکعت از نماز جعفر 75 بار تسبیحات گفته می‌شود که هر کدام 4 تسبیح است و جمعاً در هر رکعت 300 تسبیح می‌شود و روی هم 1200 تسبیح در 4 رکعت گفته می‌شود و خداوند عزوجل آن‌ها را مضاعف میسازد (و چنان‌که وعده فرموده در برابر هر حسنه ده حسنه پاداش عطا می‌‌فرماید) به پاداش آن‌ها براى آن شخص، 12000 حسنه منظور می‌کنند که هر حسنه از آن در ارزش و گرانى قدر، مانند کوه احد و بزرگ‌تر از آن است.»

همچنین بخوانید: نماز وحشت یا نماز شب اول قبر را چگونه بخوانیم؟ + نیت و متن نماز

زمان نماز جعفر طیار

نماز جعفر طیار از نمازهای مستحبی است و این نماز را میتوان در هر زمان از شبانه روز خواند اما بهتر است در روز جمعه هنگام طلوع آفتاب خوانده شود با این تفاوت که این نماز را به حساب نوافل شبانه روزی می توان گذارد، یعنی نافله را به این طریق می توان به جا آورد.