بهترین دعا برای رفع سر درد شدید و میگرنی

دعا برای رفع سر درد

سردرد یکی از مشکلات رایجی است که گاهی با دارو درمان نشده و جایگزین دارو دعاست. در این پست بهترین دعا برای رفع سر درد شدید و میگرنی به صورت سریع الاجابه ارائه گردید.


بهترین دعا برای رفع سر درد شدید سریع الاجابه

از دعاهای مجرب برای رفع سریع سردرد دعایی است که امام باقر (ع) فرموده‌اند آن را نوشته و برگردن فردی که دچار سردرد شدید است آویزان کنید:

“اللَّهُمَّ إِنَّکَ لَسْتَ بِإِلَهٍ اسْتَحْدَثْنَاهُ وَلاَ بِرَبٍّ يَبِيدُ ذِكْرُهُ وَلاَ مَعَکَ شُرَكَاءُ يَقْضُونَ مَعَکَ وَلاَ كَانَ قَبْلَکَ إِلَهٌ نَدْعُوهُ وَنَتَعَوَّذُ بِهِ وَنَتَضَرَّعُ إِلَيْهِ وَنَدَعُکَ وَلاَ أَعَانَکَ عَلَى خَلْقِنَا مِنْ أَحَدٍ فَنَشُكُّ فِيکَ لاَ إِلَهَ إِلّاَ أَنْتَ وَحْدَکَ لاَ شَرِيکَ لَکَ عَافِ فُلاَنَ بْنَ فُلاَنَةَ وَصَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَأَهْلِ بَيْتِهِ”

خدایا! تو معبودى نیستى که ما به وجودت آورده باشیم پروردگارى نیستى که یادش از دلمان برود و شریک‌هایى ندارى که همراهت حکم کنند و پیش از تو معبودى وجود نداشته که او را بخوانیم و به او پناه ببریم و به درگاهش تضرع کنیم بلکه تو را مى‌خوانیم و کسى تو را در آفرینش ما یارى نداد تا در وجودت تردید کنیم. یکتایى و شریکى ندارى فلانى فرزند فلانى را سلامت بده و بر محمّد(صلی الله علیه وآله) و اهل بیتش درود: بفرست»

در روایت دیگر به این ترتیب آمده است:

أَسْأَلُکَ بِاسْمِکَ الَّذِي قَامَ بِهِ عَرْشُکَ عَلَى الْمَاءِ أَنْ تُصَلِّيَ عَلَى مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ وَأَنْ تَشْفِيَ فُلاَنَ بْنَ فُلاَنَةَ مِنَ الصُّدَاعِ وَالشَّقِيقَةِ (فَضَرَبْنا عَلَى آذانِهِمْ فِي الْكَهْفِ سِنِينَ عَدَدآ) وَأَسْأَلُکَ بِاسْمِکَ الَّذِي بِهِ خَلَقْتُ آدَمَ وَأَتْمَمْتُ خَلْقَهُ أَنْ تُصَلِّيَ عَلَى مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ وَأَنْ تَشْفِيَ فُلاَنَ بْنَ فُلاَنَةَ

تو را سوگند مى‌دهم به نامت که عرشت به وسیله آن بر روى آب استوار یافته که بر محمّد (صلی الله علیه وآله) و آلش: درود بفرستى و سر درد فلانى فرزند فلانى را شفا بدهى. و چند سالى در آن غار خوابشان کردیم. تو را به نامى سوگند مى‌دهم که با آن آدم را آفریدى و خلقتش را کامل گردانیدى که بر محمّد (صلی الله علیه وآله) و آل محمّد (صلی الله علیه وآله) درود بفرستى و فلانى فرزند فلانى را شفا بدهى

همچنین بخوانید: دعای رفع تب و لرز [دعای نور]

دعای قوی و موثر برای رفع سردرد شدید


دعای رفع سردرد شدید و میگرنی از امام صادق (ع)

در کتاب مکارم الاخلاق برای رفع سردرد شدید از امام صادق (ع) اینطور روایت شده است: هر زمان به سردرد دچار بودید دست خود را در محل درد قرار داده، آیت الکرسی و سوره فاتحه را بخوانید و سپس بگویید:

اللهُ اَکبرُ اللهُ اکبرُ لا اِلهَ اِلا اللهُ و اللهُ اَکبرُ اَجلَ و اکبرَ مِما اَخافُ و احذَر اعوذُ باللهِ

مِن عَرَقِ نِعارٍ و اعُوذُ باللهِ مِن حَرَ النارِ

خدا بزرگ‌ تر است خدا بزرگ‌ تر است. خدایى جز خداى یگانه نیست و خدا بزرگتر است خدا با عظمت‌ تر و بزرگ‌ تر است از آن چه مى‌ ترسم و دورى مى‌ کنم از رگى گریزان به خدا پناه مى‌ برم و از گرماى دوزخ به خدا پناه مى‌ برم.


دعای قوی و موثر برای رفع سردرد شدید

در بحارالانوار روایت شده است که مامون در طول جنگ با رومیان به سردرد شدید مبتلا شد تا جاییکه دست از جنگ کشید. در این هنگام یکی از لشکریان او دستمالی بر سر مامون بست و سردرد شدید فوراً بهبود یافت. اینطور گفته شده که دعای زیر در آن دستمال بوده است:

“سُبْحَانَ‏ يَا مَنْ‏ لَا يَنْسَى‏ مَنْ‏ نَسِيَهُ‏ وَ لَا يَنْسَى مَنْ ذَكَرَهُ كَمْ مِنْ نِعْمَةٍ لِلَّهِ عَلَى عَبْدٍ شَاكِرٍ وَ غَيْرِ شَاكِرٍ فِي عِرْقٍ سَاكِنٍ وَ غَيْرِ سَاكِنٍ‏ حم عسق”

همچنین بخوانید: متن دعای یستشیر برای ازدواج، روزی و حاجت روایی + صوتی

دعای رفع سردرد به صورت سریع الاجابه

دعای رفع سردر به صورت سریع الاجابه در کتب ادعیه به شرح زیر آمده است:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيمِ‏ بِسْمِ‏ اللَّهِ‏ الْحَقِ‏ الْمُبِينِ‏ شَهِدَ اللَّهُ‏ الْآيَةَ لِلَّهِ نُورٌ وَ حِكْمَةٌ وَ عِزَّةٌ وَ قُوَّةٌ وَ بُرْهَانٌ وَ قُدْرَةٌ

وَ سُلْطَانٌ وَ رَحْمَةٌ يَا مَنْ لَا يَنَامُ لَا إِلَهَ إِلَّا اللَّهُ إِبْرَاهِيمُ خَلِيلُ اللَّهِ لَا إِلَهَ إِلَّا اللَّهُ مُوسَى كَلِيمُ اللَّهِ لَا إِلَهَ إِلَّا اللَّهُ


بهترین دعای رفع سردرد از پیامبر اکرم (ص)

حضرت محمد (ص) فرموده‌اند: هرگاه دچار سردرد یا درد در قسمت دیگری شدید، دستان خود را بگشایید، سوره‌های “حمد”، “توحید”، “ناس” و “فلق” را بخوانید و پس از آن دو دست خود به صورت بکشید، دردها برطرف می‌شود.


دعای برای رفع سردرد شدید سریع از امام باقر (ع)

امام باقر علیه السلام برای رفع سردرد شدید سریع توصیه کرده‌اند دست بر سر بمالید و 7 مرتبه ذکر زیر را تکرار کنید:

” اَعُوذُ باللهِ الذی سَکنَ لهُ ما فی البَرَ و البحرِ و ما فی السمواتِ و الارضِ و هُوَ السمیعُ العلیمُ”

همچنین در روایات دیگر امام باقر (ع) شیعیان را به خواندن ذکر زیر در هنگام سردرد سفارش کرده‌اند:

“یا طَاهِی یا ذَرُّ یا طَمِنَه یا طنابُ”

همچنین بخوانید: بهترین دعا برای پیدا شدن گمشده

دعای سردرد طب اسلامی


دعای سردرد طب اسلامی از امام صادق (ع)

در روایات آورده اند روزی شخصی از شدت سردرد نزد امام صادق رفت، ایشان به وی فرمودند: برای درمان سریع سردرد بعد از خواندن نماز واجب، انگشت سبابه دست راست خود را بین چشمانت بگذار و در حال کشیدن انگشت روی ابروی راست خود این ذکر را بگو:

يَا حَنَّانُ اشْفِنِي

اى خداى مهربان! مرا شفا ده».

بعد روی ابروى چپ بکش و بگو:

يَا مَنَّانُ اشْفِنِي

اى خداى مهربان مرا شفا ده

سپس کف دست راست را روی پیشانی بگذار و بگو:

يَا مَنْ لَهُ ما سَكَنَ فِي اللَّيْلِ وَالنَّهارِ وَما فِي السَّماواتِ وَالاَْرْضِ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَأَهْلِ بَيْتِهِ وَسَكِّنْ مَا بِي

اى خدایى که آن چه در شب و روز و آن چه در آسمان‌ها و زمین ساکن هستند براى اوست بر محمّد (صلی الله علیه وآله) و اهل بیتش: درود فرست و دردم را آرام گردان.


دعا برای سر درد اهل سنت

دعا برای سر درد اهل بیت دعایی است که در روایات از طرف پیامبر اکرم (ص) به نجاشی پادشاه حبشه برای درمان سردرد توصیه شده و به عنوان حرز و دعای رفع سردرد شناخته می‌شود. زمانیکه نجاشی برای سردرد خود از پیامبر (ص) کمک خواست ایشان این دعا را به او دادند تا در کلاه خود بگذارد:

“بِسْمِ اللهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ. لاَ إِلَهَ إِلّاَ الْمَلِكُ الْحَقُّ الْمُبِينُ شَهِدَ اللهُ الاْيَةَ لِلَّهِ نُورٌ وَحِكْمَةٌ وَعِزٌّ وَقُوَّةٌ وَبُرْهَانٌ وَقُدْرَةٌ وَسُلْطَانٌ وَرَحْمَةٌ. يَا مَنْ لاَ يَنَامُ لاَ إِلَهَ إِلّاَ اللهُ إِبْرَاهِيمُ خَلِيلُ اللهِ لاَ إِلَهَ إِلّاَ اللهُ مُوسَى كَلِيمُ اللهِ لاَ إِلَهَ إِلّاَ اللهُ عِيسَى رُوحُ اللهِ وَكَلِمَتُهُ لاَ إِلَهَ إِلّاَ اللهُ مُحَمَّدٌ رَسُولُ اللهِ وَصَفِيُّهُ وَصَفْوَتُهُ (صلی الله علیه وآله). اسْكُنْ سَكَّنْتُکَ بِمَنْ يَسْكُنُ لَهُ مَا فِي السَّمَاوَاتِ وَالاَْرْضِ وَبِمَنْ سَكَنَ لَهُ مَا فِي اللَّيْلِ وَالنَّهارِ وَهُوَ السَّمِيعُ الْعَلِيمُ فَسَخَّرْنا لَهُ الرِّيحَ تَجْرِي بِأَمْرِهِ رُخاءً حَيْثُ أَصابَ وَالشَّياطِينَ كُلَّ بَنَّاءٍ وَغَوَّاصٍ أَلا إِلَى اللهِ تَصِيرُ الاُْمُور”.

همچنین بخوانید: متن دعای فرج امام زمان [الهی عظم البلا]

سخن آخر

در کتاب های ادعیه و طب اسلامی ما روش‌های درمانی و دعاهای مجربی از طرف ائمه معصوم ارائه شده است که بسیاری اوقات نتیجه بخش هستند. در این پست از آلامتو ما بهترین دعا برای رفع سردرد شدید و میگرنی به صورت فوری و سریع الاجابه گردآوری کردیم. امیدواریم این مطلب برای شما مفید بوده باشد.