نماز توسل به حضرت ابوالفضل عباس [کن فیکون]

در این مطلب از آلامتو طریقه خواندن نماز توسل به حضرت ابوالفضل عباس (کن فیکون) برای حاجت، ازدواج و شفای بیماری را شرح می دهیم.

نماز توسل به حضرت ابوالفضل عباس [نماز کن فیکون]

نماز توسل به حضرت ابوالفضل عباس (کن فیکون) یکی از نمازهای سفارش شده برای حاجت روایی، ازدواج و شفای بیمار است که در توسط بسیاری از بزرگان دینی توصیه شده است. این نماز در کتب و ادعیه موجود است و به عنوان نماز حضرت ابوالفضل مشهور است.

حضرت ابوالفضل در سخاوت و شجاعت و مهربانی شهرت داشتند. آنطور که در روایات آمده است، فداکاری های ایشان در حمایت از برادر بزرگوارشان امام حسین (ع)، نشان دهنده شخصیت والای حضرت ابوالفضل است. ایشان فرزند کسی است که آیه 207 سوره بقره (و من الناس یشری نفسه ابتغاء مرضات الله) درباره او آمده است و از خاندانی است که اسوه ایثار بودند. به خاطر صفت بخشدگی و رافت ایشان توسل بر این حضرت از طریق نماز، دعا و ذکر رایج است و نماز کن فیکون یکی از این روش ها است.

همچنین بخوانید: نماز استغاثه به حضرت زهرا برای ازدواج

روش خواندن نماز توسل به حضرت ابوالفضل العباس (نماز کن فیکون) برای حاجت

نماز کن فیکون حضرت عباس شامل سه نماز دو رکعتی است. برای خواندن نماز کن فیکون حضرت ابوالفضل عباس باید نیت کرده و ایشان توسل کنید.

 • در هر رکعت از این نماز پس از سوره های حمد و توحید باید ذکر “یا حیُّ یا قیُّوم” 100 مرتبه تکرار شود.
 • در انتهای نماز و بعد از سلام نماز، ذکر تسبیحات حضرت فاطمه (س) را تکرار کرده و سپس 100 ذکر صلوات برای حضرت ابوالفضل بفرستید.
 • در پایان انگشت سبابه دست راست را به طرف قبله گرفته و عبارت “السلام علیک یا ابوالفضل العباس” را 100 مرتبه تکرار کنید.
 • سپس به سجده بروید و دست‌ها را بالا ببرید و 25 مرتبه بگویید: “الهی به دو دست بریده ابوالفضل العباس” و حاجت خود را بطلبید.
 • دو نماز دو رکعتی را پیش از برآورده شدن حاجت خود به جا آورید و نماز سوم را گره نگه داشته و پس از برآورده شدن حاجت بخوانید.

نماز توسل به حضرت ابوالفضل عباس (کن فیکون) برای ازدواج

این نماز توسل به حضرت عباس (نماز کن فیکون) برای حاجت روایی از جمله ازدواج در منابع مذهبی سفارش شده است. در این روش نماز کن فیکون به طور چهار رکعتی خوانده می شود و به ترتیب زیر است:

 • در رکعت اول نماز کن فیکون حضرت عباس پس از قرائت سوره حمد 100 مرتبه ذکر “وَ اُفَوِّضُ اَمْری اِلَی اللّهِ” را تکرار کنید.
 • در رکعت دوم نماز کن فیکون پس از قرائت سوره حمد 100 مرتبه ذکر “نَصْرَ مِنَ اللّهِ وَ فَتْحٌ قَریبُ” را تکرار کنید.
 • در رکعت سوم نماز پس از قرائت سوره حمد 100 مرتبه ذکر “اَلا اِلَی اللّهِ تُصیرُ الْإمُور” را تکرار کنید.
 • در رکعت چهارم پس از قرائت سوره حمد 100 مرتبه ذکر “اِنّا فَتَحْنا لَکَ فَتْحاً مُبیِنا” را تکرار کنید.
 • پس از به جا آوردن نماز و پیش از صحبت با دیگران 100 مرتبه ذکر “اَسْتَغْفِرُ اللّهَ رَبّی وَ اَتُوبُ اِلَیْهِ” را تکرار کنید.
 • سپس به سجده کرده و حاجت خود برای ازدواج را طلب کنید.
همچنین بخوانید: نماز حرز امام جواد برای ازدواج و دفع سحر

نماز کن فیکون برای شفای بیمار


نماز کن فیکون یا نماز توسل به حضرت ابوالفضل عباس برای شفای بیمار

در کتابی به نام راهنمای گرفتاران که به قلم نصر بروجردی گردآوری شده است روش دیگری برای نماز کن فیکون، نماز توسل به حضرت ابوالفضل عباس برای شفای بیمار آمده است که به ترتیب زیر است:

 • در شب جمعه پس از نماز عشاء در مکانی خلوت دو رکعت نماز به جا آورید. درباره زمان خواندن این نماز در برخی منابع گفته شده است که نماز صبح و در هنگام طلوع آفتاب در روز جمعه خوانده شود.
 • در اولین رکعت از نماز قرائت سوره حمد، سوره انعام را تا پایان آیه 93 (و کنتم عن آیاته تستکبرون) بخوانید.
 • در رکعت دوم پس از خواندن سوره حمد، سوره انعام را از آغاز آیه 94 (ولقد جئتمونا فرادی) تا پایان سوره بخوانید.
 • پس از پایان نماز و ذکر 1000 مرتبه صلوات، به سجده رفته و برای شفای بیمار طلب حاجت کنید.
همچنین بخوانید: نماز شب چگونه است

سخن آخر

در این مطلب طریقه خواندن نماز توسل به حضرت ابوالفضل العباس یا نماز کن فیکون برای حاجت، ازدواج و شفای بیمار بیان شد. این نماز باید با امید به وساطت ایشان به درگاه خداوند برای حاجت روایی خوانده شود. امیدواریم با خواندن این نماز حاجت روا شده و با توسل به مقام پاک حضرت عباس گره از مشکلات شما باز شود.