اعمال، نماز و دعای روز سوم شعبان در مفاتیح

برای بهره بردن از فضیلت سوم شعبان ما در این مطلب اعمال، نماز و دعای روز سوم شعبان از کتاب مفاتیح الجنان را در این مطلب ارائه می کنیم.

اعمال، نماز و دعای روز سوم شعبان در مفاتیح

سوم شعبان یکی از مبارکترین روزهای ماه شعبان است. این ماه مناسبت های مهمی را شامل می شود به همین خاطر اعمال ویژه ای برای این ماه سفارش شده است. این مناسبت ها شامل ولادت امام حسین (ع) در روز سوم شعبان، حضرت ابوالفضل (ع)، امام زین العابدین (ع)، حضرت علی‌اکبر (ع)، حضرت مهدی (عج). برای سوم شعبان اعمال، نماز و دعای مخصوص در مفاتیح الجنان عرضه شده است که در ادامه به آن می پردازیم.

همچنین بخوانید: دعا و اعمال نیمه شعبان برای حاجت و طول عمر

روز سوم شعبان چه روزی است؟

سوم شعبان یکی از مهمترین رویدادهای مذهبی بین شیعیان است و می توان آن را آغاز نهضت حسینی دانست. روز سوم شعبان روزی است که امام حسین (ع) در آن روز چشم به جهان گشودند. ایشان فرزند دوم امام علی (ع) و زنده نگه دارنده اسلام ناب محمدی بودند که بدون رشادت های توصیف ناپذیرشان در کربلا، بقای اسلام در خطر بود.


اعمال روز سوم شعبان در مفاتیح

مهمترین اعمال روز سوم شعبان در مفاتیح شامل نماز روز سوم شعبان، دعای روز سوم شعبان و روزه در روز سوم شعبان است.

  • از دیگر اعمال مستحبی این روز استغفار است. پس در این روز هفتاد مرتبه استغفار کرده و ذکر زیر را تکرار کنید:

اَسْتَغْفِرُاللّهَ الَّذی لا اِلهَ اِلاّ هُوَ الرَّحْمنُ الرَّحیمُ الْحَیُّ الْقَیّوُمُ وَ اَتُوبُ اِلَیْهِ

آمرزش می خواهم از خدا که معبودی جز او نیست، بخشنده ی مهربان، زنده به خود، پاینده و به سوی او باز می گردم.

  • صلوات فرستادن نیز از اعمال سفارش شده در روز سوم شعبان است. از آنجاییکه این ماه به حضرت محمد (ص) منسوب است، پس صلوات در ماه شعبان و به خصوص روز میلاد امام حسین (ع) که از خاندان ایشان است، ثواب و فضیلت بسیاری دارد.
همچنین بخوانید: بهترین عکس استوری برای ولادت امام حسین

اعمال، نماز و دعای روز سوم شعبان در مفاتیح


نماز روز سوم شعبان

نماز روز سوم شعبان یکی از پرفصیلت ترین نمازهای مستحبی است. درباره نماز سوم شعبان ابراهمیم بین کفعمی در کتاب مصباح به روایت از حضرت محمد (ص) آورده است:

«وَ مَنْ صَلَّی فِی اللَّیْلَةِ الثَّالِثَةِ مِنْ شَعْبَانَ رَکْعَتَیْنِ یَقْرَأُ فِی کُلِّ رَکْعَةٍ فَاتِحَةَ الْکِتَابِ مَرَّةً وَ خَمْساً وَ عِشْرِینَ مَرَّةً قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ فَتَحَ اللَّهُ لَهُ یَوْمَ الْقِیَامَةِ ثَمَانِیَةَ أَبْوَابِ الْجَنَّةِ- وَ أَغْلَقَ عَنْهُ سَبْعَةَ أَبْوَابِ النَّارِ وَ کَسَاهُ اللَّهُ أَلْفَ حُلَّةٍ وَ أَلْفَ تَاج‌»؛

 هر که در روز سوم شعبان دو رکعت نماز به جا آورد و در هر رکعت آن یک مرتبه سوره حمد و 25 مرتبه سوره توحید را بخواند، در روز قیامت پروردگار درهای هشتگانه بهشت را به روی او باز کرده و درهای هفتگانه جهتم به رویش بسته می شوند و هزار دست لباس بر تن او پوشانیده و هزاران تاج بر سر او گذاشته می شود.


متن دعای روز سوم شعبان با ترجمه

در کتاب مفاتیح الجنان به اهمیت و مبارک بودن روز سوم شعبان اشاره شده است. آنطور که شیخ طوسی در کتاب مصباح آورده است در این روز امام حسین (ع) به دنیا آمدند و در در این روز دست نوشتی به قاسم بن علاء همدانی وکیل امام حسن عسکری رسید که: آقایمان امام حسین (ع) در سوم شعبان متولد شد پس این روز را به روزه داری بگذرانید و دعای مخصوص این روز را بخوانید. متن دعای روز سوم شعبان با ترجمه آن به شرح زیر است:

اللَّهُمَّ إِنِّی أَسْأَلُکَ بِحَقِّ الْمَوْلُودِ فِی هَذَا الْیَوْمِ الْمَوْعُودِ بِشَهَادَتِهِ قَبْلَ اسْتِهْلالِهِ وَ وِلادَتِهِ بَکَتْهُ السَّمَاءُ وَ مَنْ فِیهَا وَ الْأَرْضُ وَ مَنْ عَلَیْهَا وَ لَمَّا یَطَأْ [یُطَأْ] لابَتَیْهَا قَتِیلِ الْعَبْرَةِ وَ سَیِّدِ الْأُسْرَةِ الْمَمْدُودِ بِالنُّصْرَةِ یَوْمَ الْکَرَّةِ الْمُعَوَّضِ مِنْ قَتْلِهِ أَنَّ الْأَئِمَّةَ مِنْ نَسْلِهِ وَ الشِّفَاءَ فِی تُرْبَتِهِ وَ الْفَوْزَ مَعَهُ فِی أَوْبَتِهِ وَ الْأَوْصِیَاءَ مِنْ عِتْرَتِهِ بَعْدَ قَائِمِهِمْ وَ غَیْبَتِهِ حَتَّی یُدْرِکُوا الْأَوْتَارَ وَ یَثْأَرُوا الثَّارَ وَ یُرْضُوا الْجَبَّارَ وَ یَکُونُوا خَیْرَ أَنْصَارٍ صَلَّی اللَّهُ عَلَیْهِمْ مَعَ اخْتِلافِ اللَّیْلِ وَ النَّهَارِ اللَّهُمَّ فَبِحَقِّهِمْ إِلَیْکَ أَتَوَسَّلُ وَ أَسْأَلُ سُؤَالَ مُقْتَرِفٍ مُعْتَرِفٍ مُسِی ءٍ إِلَی نَفْسِهِ مِمَّا فَرَّطَ فِی یَوْمِهِ وَ أَمْسِهِ یَسْأَلُکَ الْعِصْمَةَ إِلَی مَحَلِّ رَمْسِهِ،

خدایا از تو می‌خواهم به حق مولود این روز، که به شهادتش وعده داده شد پیش از برخاستن صدایش و قبل از ولادتش، آسمان و هرکه در آن است، زمین و هرکه بر آن است بر او گریست درحالی که هنوز قدم در جهان نگذاشته بود، کشته اشک، سرور خاندان، مدد یافته به یاری، روز بازگشت، پاداش شهادتش اینکه امامان از نسل اویند، و شفا در کام اوست، و پیروزی با اوست درگاه بازگشتش، و جانشینان از خاندانش پس از قیام کننده شان و غیبت او تا انتقام گیرند و خون‌خواهی کنند و حضرت جبّار را خشنود کنند و بهترین یاران دین حق شوند، درود خدا بر ایشان همگام با رفت وآمد شب و روز. خدایا! به حق آنان به تو توسّل می‌جویم و از تو درخواست می‌کنم درخواست گنهکار معترف به گناه و بد کرده به خود با اموری که در امروز دیروزش کوتاهی کرده، از تو تا هنگام رفتن در گورش پناه می‌خواهد،

   اللَّهُمَّ فَصَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَ عِتْرَتِهِ وَ احْشُرْنَا فِی زُمْرَتِهِ وَ بَوِّئْنَا مَعَهُ دَارَ الْکَرَامَةِ وَ مَحَلَّ الْإِقَامَةِ اللَّهُمَّ وَ کَمَا أَکْرَمْتَنَا بِمَعْرِفَتِهِ فَأَکْرِمْنَا بِزُلْفَتِهِ وَ ارْزُقْنَا مُرَافَقَتَهُ وَ سَابِقَتَهُ وَ اجْعَلْنَا مِمَّنْ یُسَلِّمُ لِأَمْرِهِ وَ یُکْثِرُ الصَّلاةَ عَلَیْهِ عِنْدَ ذِکْرِهِ وَ عَلَی جَمِیعِ أَوْصِیَائِهِ وَ أَهْلِ أَصْفِیَائِهِ الْمَمْدُودِینَ مِنْکَ بِالْعَدَدِ الاثْنَیْ عَشَرَ النُّجُومِ الزُّهَرِ وَ الْحُجَجِ عَلَی جَمِیعِ الْبَشَرِ اللَّهُمَّ وَ هَبْ لَنَا فِی هَذَا الْیَوْمِ خَیْرَ مَوْهِبَةٍ وَ أَنْجِحْ لَنَا فِیهِ کُلَّ طَلِبَةٍ کَمَا وَهَبْتَ الْحُسَیْنَ لِمُحَمَّدٍ جَدِّهِ وَ عَاذَ فُطْرُسُ بِمَهْدِهِ فَنَحْنُ عَائِذُونَ بِقَبْرِهِ مِنْ بَعْدِهِ نَشْهَدُ تُرْبَتَهُ وَ نَنْتَظِرُ أَوْبَتَهُ آمِینَ رَبَّ الْعَالَمِینَ.

خدایا! بر محمّد و خاندانش درود فرست، و ما را در جمع او محشور کن، و همراه وی در بهشت و جایگاه ابدی جای ده. خدایا! همچنان که ما را به شناسایی‌اش گرامی داشتی پس ما را به تقرّب به آن حضرت گرامی دار و رفاقت و سابقه محبّت با او را روزی ما فرما، و ما را از کسانی قرار ده که فرمانش را تسلیم می‌شوند، و به هنگام بردن نامش صلوات زیاد بر او می‌فرستند، و هم بر همه جانشینان و خاندان برگزیده‌اش، آن یاری شدگان از سوی تو به عدد دوازده، آن ستارگان درخشانند، و حجّت‌های الهی بر تمام بشر، خدایا! ببخش بر ما در این روز بهترین بخشش را، و برآور برای ما هر خواسته‌ای را، چنان که حسین را به محمّد بخشیدی، و فطرس به گهواره اش پناهنده شد، و ما پناهنده به مزار اوییم پس از شهادتش، بر تربتش حاضر می‌شویم و بازگشتش را انتظار می‌کشیم، آمین ای پروردگار جهانیان.

پس از این دعا، دعای امام حسین را بخوان و این آخرین دعای ایشان است در آن هنگام که دشمنان زیاد شدند، یعنی همان روز عاشورا.

اللَّهُمَّ أَنْتَ مُتَعَالِی الْمَکَانِ عَظِیمُ الْجَبَرُوتِ شَدِیدُ الْمِحَالِ غَنِیٌّ عَنِ الْخَلائِقِ عَرِیضُ الْکِبْرِیَاءِ قَادِرٌ عَلَی مَا تَشَاءُ قَرِیبُ الرَّحْمَةِ صَادِقُ الْوَعْدِ سَابِغُ النِّعْمَةِ حَسَنُ الْبَلاءِ قَرِیبٌ إِذَا دُعِیتَ مُحِیطٌ بِمَا خَلَقْتَ قَابِلُ التَّوْبَةِ لِمَنْ تَابَ إِلَیْکَ قَادِرٌ عَلَی مَا أَرَدْتَ وَ مُدْرِکٌ مَا طَلَبْتَ وَ شَکُورٌ إِذَا شُکِرْتَ وَ ذَکُورٌ إِذَا ذُکِرْتَ أَدْعُوکَ مُحْتَاجا وَ أَرْغَبُ إِلَیْکَ فَقِیرا وَ أَفْزَعُ إِلَیْکَ خَائِفا وَ أَبْکِی إِلَیْکَ مَکْرُوبا وَ أَسْتَعِینُ بِکَ ضَعِیفا وَ أَتَوَکَّلُ عَلَیْکَ کَافِیا احْکُمْ بَیْنَنَا وَ بَیْنَ قَوْمِنَا [بِالْحَقِ ] فَإِنَّهُمْ غَرُّونَا وَ خَدَعُونَا وَ خَذَلُونَا وَ غَدَرُوا بِنَا وَ قَتَلُونَا وَ نَحْنُ عِتْرَةُ نَبِیِّکَ وَ وَلَدُ [وُلْدُ] حَبِیبِکَ مُحَمَّدِ بْنِ عَبْدِ اللَّهِ الَّذِی اصْطَفَیْتَهُ بِالرِّسَالَةِ وَ ائْتَمَنْتَهُ عَلَی وَحْیِکَ فَاجْعَلْ لَنَا مِنْ أَمْرِنَا فَرَجا وَ مَخْرَجا بِرَحْمَتِکَ یَا أَرْحَمَ الرَّاحِمِینَ .

خدایا تو بلندمرتبه و بزرگ جبروتی و در عذاب بس سخت گیری، از آفریدگان بی نیازی، کبریایی ات فراگیر است، بر هرچه می‌خواهی توانایی، رحمتت به بندگان نزدیک است، وعده ات راست، نعمتت کامل، و آزمونت نیکوست، هنگامی که خوانده شوی بسیار نزدیکی، به آنچه آفریدی احاطه داری، برای آن که توبه کند پذیرای توبه‌ای، بر هرچه اراده کنی توانایی، و آنچه را بجویی به دست آوری، هرگاه سپاس شوی، سپاس پذیری، و هرگاه یاد شوی یاد کنی، از سر نیاز تو را می‌خوانم، و با احتیاج به سوی تو میل می‌کنم و بیمناک به جانب تو پناه می‌آورم و غمگین به درگاهت گریه می‌کنم، و در کمال ناتوانی از تو کمک می‌خواهم، و برای کفایت امورم بر تو توکّل می‌کنم، بین ما و بین قوم ما [به حق] داوری کن که آنان ما را فریفتند، و به ما نیرنگ زدند و از یاری ما دست کشیدند، و با ما بی وفایی کردند و ما را کشتند، و حال آنکه ما عترت پیامبر تو، و فرزند محبوب تو محمّد بن عبداللّه هستیم، آن که او را به رسالت برگزیدی و بر وحی خود امین قرار دادی، در کار ما گشایش و راه رهایی از مشکل قرار ده، به مهرت ای مهربان ترین مهربانان.

همچنین بخوانید: دعای مخصوص شعبان

سخن آخر

امیدواریم این مطلب با عنوان دعای روز سوم شعبان، نماز روز سوم شعبان و اعمال روز سوم شعبان برای شما مفید بوده باشد.