بهترین و مجرب ترین ذکر برای اموات چیست و چه ثوابی دارد؟

ذکر برای اموات

در فرهنگ ما مسلمانان یادآوری اموات و انجام امور خیر به نیت شادی روح آنان بسیار متداول بوده و همواره بازماندگان در پی آن هستند که بدانند بهترین ذکر برای اموات چیست و چه ثوابی دارد چرا که دست اموات از این دنیا کوتاه بوده و قادر به تغییر سرنوشت خود نیستند بنابراین چشم انتظار بازماندگان هستند تا ثواب امور خیری که انجام می دهند یا نماز و قرآن و فاتحه ای که می خوانند در سرنوشت آنان تغییری ایجاد کند.

امور نیکوی بسیاری برای این منظور وجود دارد اما از بهترین و مهم ترین های آن اعمال معنوی مانند روزه، نماز و یا خواندن دعاها و زیارتنامه ها همچنین ذکر صلوات و فاتحه می باشد. شایان ذکر است زمان و مکان خواندن این موارد نیز می تواند نقش موثری در ثواب آن داشته باشد. در این مطلب از سایت آلامتو همراه ما باشید تا به پاسخ این سوال مستدل بپردازیم.

همچنین بخوانید: خواص ذکر یا لطیف برای ازدواج و گشایش بخت و حاجت

بهترین ذکر برای اموات

ذکر “اللَّهُمَ اغْفِرْ لِلْمُؤْمِنِینَ وَ الْمُؤْمِنَاتِ” یکی از بهترین ادعیه ها برای اموات می باشد. در روایتی از حضرت محمد (ص) نقل شده است: “هیچ مرد و زن مومن از اول روزگار تا روز قیامت نیست جز آنکه شفیع آن کسی است که در میان دعایش چنین بگوید: اللَّهُمَ اغْفِرْ لِلْمُؤْمِنِینَ وَ الْمُؤْمِنَاتِ”. علاوه بر آن در حدیث دیگری از امام صادق (ع) آمده است: “هر کس هر روز 25 مرتبه بگوید: اَللّهُمَّ اغْفِرْ لِلْمُؤْمِنینِ وَ الْمُؤْمِناتِ وَ الْمُسْلِمینَ وَ الْمُسْلِماتِ” پروردگار به عدد هر مومنی که گذشته بوده و هر مومنی که در آینده بیاید تا روز قیامت در نامه اعمال او حسنه نویسد و به اندازه همان عدد گناه از وی محو سازد.


بهترین ذکر برای اموات صوتی


ذکر استغفار برای اموات

در کتب مذهبی بسیاری آمده است که ذکر استغفار به نیت اموات دارای ثواب فراوانی برای ایشان خواهد بود. از پیامبرنبی نقل است که ذکر “اللَّهُمَ اغْفِرْ لِلْمُؤْمِنِینَ وَ الْمُؤْمِنَاتِ” برای زنان و مردان مؤمن تا روز قیامت شفیع خواهد بود. در قرآن کریم نیز به طلب آمرزش برای خود و والدین در آیه “رَبَّنَا اغْفِرْ لی‏ وَ لِوالِدَیَّ وَ لِلْمُؤْمِنینَ یَوْمَ یَقُومُ الْحِساب” اشاره شده است.

ذکر ” لا إله إلّا اللّه” نیز در بسیاری از کتب ادعیه به عنوان بهترین ذکر برای شادی اموات عنوان شده است.

در روایات بسیاری به گفتن ذکر “لا إله إلّا اللّه”  سفارش شده است چرا که موجب آمرزش گناهان می شود. نقل است از امام باقر (ع) که این ذکر را کلمه طیبه نامیده اند که سبب انهدام گناهان می شود و در زندگی بعد از مرگ باعث انس است.

البته هر گونه عمل نیکویی به نیت اموات برای تغییر در احوالات ایشان ثاثیرگذار خواهد بود. اما بر اساس بسیاری از روایات می توان گفت بهترین پاداش برای اموات ذکر “ اللَّهُمَ اغْفِرْ لِلْمُؤْمِنِینَ وَ الْمُؤْمِنَاتِ“،  و یا قرائت سوره هایی چون الرحمن، یس، واقعه، صافات، تبارک، احزاب و … خواهد بود.

همچنین بخوانید: خواص ختم ذکر استغفرالله برای حاجت، رزق و روزی، توبه و پاکسازی

ذکر صلوات برای اموات

هرگاه کسی یک صلوات را به نیت اموات زمزمه کند؛ هر گونه که نیت کند، پروردگار به هر کدام از اموات همانگونه که نیت شده است سهم رسانده و ثواب آن را هدیه می نماید. مثلاً اگر شخص نیت کرده باشد که ثواب یک صلوات به همه اموات ذکر شده به طور برابر برسد؛ به همان صورتی که نیت شده به آنها می‌ رسد و چنانچه نیت کرده باشد به صورت متفاوت و به هر یک از اموات مقدار مشخصی از ثواب صلوات برسد؛ دقیقا به همان‌ گونه به آنها خواهد رسید؛ چون فرشتگان مأمور هستند که پاداش اعمال نیکویی که به نیت اموات ارسال می‌ شود هر طور که هدیه شده به همان صورت نیز به اموات مورد نظر برسانند.


ذکر فاتحه برای اموات

همواره نخستین ذکری که به نیت شادی اموات به ذهن انسان خطور می کند؛ قرائت سوره ای از قرآن کریم است که بدون شک اولین سوره ای که بر لب جاری می شود سوره شریف فاتحه می باشد.

امام رضا (ع) فرموده اند: کسی که بر قبرستان وارد شده و دست خود را بر قبری بگذارد و  هفت مرتبه سوره انا انزلناه را بخواند در روز قیامت، در آرامش خواهد بود و همچنین سفارش شده است که هنگامی در قبرستان وارد شدید یازده بار سوره توحید را خوانده و برای اهل قبور ارسال نمایید.


ذکر برای شادی روح اموات

بی تردید ذکر انواع استغفار بهترین ذکر برای اموات خواهد بود. زیرا  بخشش گناهان باعث شادیاموات می شود. در روایتی از امام صادق (ع) آمده است: “اموات به خاطر طلب آمرزشی که برای ایشان می شود؛ شادمان می گردد، همانطور که زندگان بواسطه هدیه خوشحال می گردند.” شایان ذکر است؛ ذکر استغفار دارای انواع متفاوتی است مثلا “أَسْتَغْفِرُاللهَ الَّذى لا إِلهَ إِلاّ هُو الْحَىُّ الْقَیُّومُ”، “أَسْتَغْفِرُاللهَ الَّذى لا إِلهَ إِلاّ هُو الْحَىُّ الْقَیُّومُ وَ أَتُوبُ إِلَیْهِ”، “أَسْتَغْفِرُاللهَ الَّذى لا إِلهَ إِلاّ هُو الْحَىُّ الْقَیُّومُ وَ أَتُوبُ إِلَیْهِ، اَللّهُمَّ اغْفِرْلى ذُنُوبى، إِنَّهُ لا یَغْفِرُ الذُّنُوبَ إِلاّ أَنْتَ” یا “أَسْتَغْفِرُاللهَ الَّذی لا إِلهَ إِلاّ هُو، عالمُ الْغَیْبِ والشَّهادَة، العَزیزُ الحَکیمُ، الغَفُورُ الرَّحیمُ، ذُوالجَلالِ وَ الإِکْرامِ وَ أَتُوبُ إِلَیْهِ”.

همچنین بخوانید: خواص ختم ذکر لا حول ولا قوة الا بالله برای حاجت، ازدواج و چشم زخم

بهترین و مجرب ترین ذکر برای اموات چیست و چه ثوابی دارد؟


ثواب ذکر صلوات برای اموات

در روایات بسیاری آمده است؛ هنگامی کسی ثواب یک صلوات را به نیت اموات خود می فرستد؛ فرشتگان آن هدیه را در ظرفی پر از نور گذاشته و نزد آن میت یا امواتی که نیت شده؛ می‌برند و به اموات می‌ گویند که فلان کس این هدیه‌ را برای شما ارسال کرده است.