خواص سوره جمعه برای اموات، حاجت، ازدواج و برای محبت

خواص سوره جمعه

سوره جمعه از سوره‌های کوتاه قرآن است که قرائت آن توسط پیامبر اکرم (ص) سفارش شده است. در این پست به خواص سوره جمعه برای اموات، حاجت، برای محبت و ازدواج می‌پردازیم و به خواص خواندن آن در شب جمعه اشاره می‌کنیم.


خواص سوره جمعه چیست و چه فضیلت هایی دارد؟

سوره جمعه شصت و دومین سوره از قرآن کریم است که جزو سوره‌های مدنی محسوب می‌شود و شامل 11 آیه است. از جمله برکاتی که برای خواندن این سوره ذکر شده است عبارتست از حسنه دنیا و آخرت، ایمنی از بلایا، دور ماندن از وسوسه شیطان. همچنین از خواص سوره جمعه برای اموات، حاجت، ازدواج و برای محبت نیز از علل سفارش به خواندن آن است.

سوره جمعه مانند بقیه سوره‌های مدنی به تشریع می‌پردازد و آیات سوره جمعه به بیان احکام نماز جمعه که از جانب خداوند متعال بر مؤمنان لازم است و نیز به تکلیف رسول پرداخته است.

سوره جمعه نیز مانند سایر سوره های قرآنی دارای شایستگی تلاوت قرآن است، زیرا کلام راستین خداوند است که بر پیامبرش محمد بن عبدالله نازل شده است. در فضیلت این سوره از پیامبر اکرم (ص) نقل شده است که خواندن آن ده برابر کسانی که در نماز جمعه شرکت می‌کنند و همچنین افرادی که در شهرهای مسلمان نشین به نماز جمعه نمی‌روند ثواب دارد.


خواص سوره جمعه برای اموات

آیات سوره جمعه هر مسلمانی را به یاد مرگ و لزوم یادآوری می‌کند که هر لحظه ممکن است مرگ فرا رسد. این مستلزم آن است که مسلمان رضایت خدا را در اولویت قرار دهد و همیشه آماده مرگ باشد. البته این نافی ترک کار دنیوی و تلاش برای رزق نیست.

آیات سوره جمعه مسلمان را در تطهیر نفس از دغدغه های دنیا و دلبستگی به آن دور می‌کند. روح از گناهان پاک می‌شود، زیرا مسلمان را به اطاعت خدا می‌رساند. از آنجایی که هدف همه خلقت پرستش خدا و ایمان به اوست. آیات نیز تصریح می کند که عبادت منحصر به نشستن در مساجد نیست، بلکه پایبندی به دین در جاهای مختلف است.

همچنین بخوانید: متن کامل دعای شش قفل برای حاجت گرفتن

خواص سوره جمعه برای حاجت

در مورد خواص سوره جمعه آمده است که خواندن آن باعث رسیدن به خواسته‌های می‌شود. اگر توفیق حاصل نشد، سه مرتبه خواندن سوره جمعه بعد از نماز شب در روز جمعه، توفیق حاصل می شود.

موفقیت در رسیدن به حاجت می تواند از هر نوعی باشد، مانند موفقیت دانش آموز در کسب نمرات خوب در امتحان، همچنین پیشرفت در کار، کسب سود در تجارت و غیره. در چنین شرایطی اگر می خواهید به حاجت خود برسید باید بعد از نماز شب روز جمعه، سوره جمعه را بخوانید.

همچنین اگر حاجت و خواسته شما سود مادی و بهبود وضعیت مالی است، تلاوت سوره جمعه به شما سود می رساند و خداوند به کسانی که این سوره را می خوانند، هر چه سزاوار است عنایت می‌فرماید. پس باید در روز جمعه سوره جمعه را بخوانید و برای روزی خود دعا کنید انشاالله که دعایتان قبول است.


خواص سوره جمعه برای ازدواج

خواص سوره جمعه برای ازدواج با قرائت، تلاوت و تکرار سوره جمعه توسط زن و مرد مسلمان تأثیر مثبت دارد و امکان تسریع در ازدواج برای آنها وجود دارد.

آیه 4 سوره جمعه بیان می کند که فضل از جانب خداوند است. فقط به خواست و اراده خداوند هر کس را که بخواهد روزی می دهد زیرا او بزرگ است. این سخنان چیزی جز امیدی برای هر مرد و زن مسلمان برای برآورده شدن خواسته ها و برآوردن نیازها نیست.

همچنین آیه 11 تأیید می کند که خداوند بهترین روزی دهندگان است. او قادر است هر آنچه را که مسلمانان نیاز دارند فراهم کند. فقط باید خدا را عبادت کنند و واجبات را انجام دهند و برای روزی دعا کنند.

شایان ذکر است که برخی از علمای دین به خواندن قرآن بر روی آب پاک توصیه می کنند. و این آب را بعد از اتمام قرائت به قصد رزق و شفا از سحر بنوشید. در صورتی که تأخیر در ازدواج نتیجه سحر و جادو باشد.


خواص سوره جمعه برای محبت

در خواص سوره جمعه برای محبت اینطور گفته شده است: اگر بین زن و شوهر نزاع پیش آمد و از این موضوع عصبانی شدند، با خواندن سوره جمعه در هر وقت روز جمعه، فاصله زن و شوهر تمام می شود.

همچنین در بسیاری از کتب اسلامی آمده است که با خواندن مداوم سوره جمعه در هفت جماعت، دعوای زن و شوهر پایان می یابد و بین آنها محبت ایجاد می شود.

همچنین بخوانید: خواص سوره جن برای حاجت روایی و ازدواج

خواص سوره جمعه برای ازدواج


متن سوره جمعه با معنی

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَٰنِ الرَّحِيمِ

يُسَبِّـحُ لِلَّهِ مَا فِي السَّمَاوَاتِ وَمَا فِي الْأَرْضِ الْمَلِكِ الْقُدُّوسِ الْعَزِيزِ الْحَكِيمِ﴿١﴾

به نام خدا که رحمتش بی‌اندازه است و مهربانی‌اش همیشگی

آنچه در آسمان ها و آنچه در زمین است، خدا را [به پاک بودن از هر عیب و نقصی] می ستایند، خدایی که فرمانروای هستی و بی نهایت پاکیزه و توانای شکست ناپذیر و حکیم است. (۱)

هُوَ الَّذِي بَعَثَ فِي الْأُمِّيِّينَ رَسُولًا مِنْهُمْ يَتْلُو عَلَيْهِمْ آيَاتِهِ وَيُزَكِّيهِمْ وَيُعَلِّمُهُمُ الْكِتَابَ وَالْحِكْمَةَ وَإِنْ كَانُوا مِنْ قَبْلُ لَفِي ضَلَالٍ مُبِينٍ ﴿٢﴾

اوست که در میان مردم بی سواد، پیامبری از خودشان برانگیخت تا آیات او را بر آنان بخواند و آنان را [از آلودگی های فکری و روحی] پاکشان کند و به آنان کتاب و حکمت بیاموزد، و آنان به یقین پیش از این در گمراهی آشکاری بودند. (۲)

وَآخَرِينَ مِنْهُمْ لَمَّا يَلْحَقُوا بِهِمْ ۚ وَهُوَ الْعَزِيزُ الْحَكِيمُ ﴿٣﴾

و [نیز پیامبر را] بر مردمی دیگر [از عرب و غیر عرب] که هنوز به آنان نپیوسته اند [برانگیخت]. و او توانای شکست ناپذیر و حکیم است. (۳)

ذَٰلِكَ فَضْلُ اللَّهِ يُؤْتِيهِ مَنْ يَشَاءُ ۚ وَاللَّهُ ذُو الْفَضْلِ الْعَظِيمِ ﴿٤﴾

این [برانگیختن به پیامبری و مسؤولیت عظیم تعلیم و تربیت،] فضل خداست که آن را به هر کس بخواهد عطا می کند، و خدا صاحب فضل بزرگ است. (۴)

مَثَلُ الَّذِينَ حُمِّلُوا التَّوْرَاةَ ثُمَّ لَمْ يَحْمِلُوهَا كَمَثَلِ الْحِمَارِ يَحْمِلُ أَسْفَارًا ۚ بِئْسَ مَثَلُ الْقَوْمِ الَّذِينَ كَذَّبُوا بِآيَاتِ اللَّهِ ۚ وَاللَّهُ لَا يَهْدِي الْقَوْمَ الظَّالِمِينَ ﴿٥﴾

وصف کسانی که عمل کردن به تورات به آنان تکلیف شده است، آن گاه به آن عمل نکردند، مانند درازگوشی است که کتاب هایی را [که هیچ آگاهی به محتویات آنها ندارد] حمل می کند. چه بد است سرگذشت مردمی که آیات خدا را تکذیب کردند. و خدا مردم ستمکار را هدایت نمی کند. (۵)

قُلْ يَا أَيُّهَا الَّذِينَ هَادُوا إِنْ زَعَمْتُمْ أَنَّكُمْ أَوْلِيَاءُ لِلَّهِ مِنْ دُونِ النَّاسِ فَتَمَنَّوُا الْمَوْتَ إِنْ كُنْتُمْ صَادِقِينَ ﴿٦﴾

بگو: ای یهودیان! اگر گمان می کنید که فقط شما دوستان خدایید نه مردم دیگر، پس آرزوی مرگ کنید اگر راستگویید [چون دوستان خدا برای رسیدن به لقاء او مشتاق مرگ هستند.] (۶)

وَلَا يَتَمَنَّوْنَهُ أَبَدًا بِمَا قَدَّمَتْ أَيْدِيهِمْ ۚ وَاللَّهُ عَلِيمٌ بِالظَّالِمِينَ ﴿٧﴾

ولی آنان به سبب گناهانی که مرتکب شده اند هرگز آروزی مرگ نمی کنند، و خدا به ستمکاران داناست. (۷)

قُلْ إِنَّ الْمَوْتَ الَّذِي تَفِرُّونَ مِنْهُ فَإِنَّهُ مُلَاقِيكُمْ ۖ ثُمَّ تُرَدُّونَ إِلَىٰ عَالِمِ الْغَيْبِ وَالشَّهَادَةِ فَيُنَبِّئُكُمْ بِمَا كُنْتُمْ تَعْمَلُونَ ﴿٨﴾

بگو: بی تردید مرگی را که از آن می گریزید با شما دیدار خواهد کرد، سپس به سوی دانای نهان و آشکار بازگردانده می شوید، پس شما را به اعمالی که همواره انجام می دادید، آگاه خواهد کرد. (۸)

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا إِذَا نُودِيَ لِلصَّلَاةِ مِنْ يَوْمِ الْجُمُعَةِ فَاسْعَوْا إِلَىٰ ذِكْرِ اللَّهِ وَذَرُوا الْبَيْعَ ۚ ذَٰلِكُمْ خَيْرٌ لَكُمْ إِنْ كُنْتُمْ تَعْلَمُونَ ﴿٩﴾

ای مؤمنان! چون برای نماز روز جمعه ندا دهند، به سوی ذکر خدا بشتابید، و خرید و فروش را رها کنید. که این [اقامه نماز جمعه و ترک خرید و فروش] برای شما بهتر است اگر [به پاداشش] معرفت و آگاهی داشتید. (۹)

فَإِذَا قُضِيَتِ الصَّلَاةُ فَانْتَشِرُوا فِي الْأَرْضِ وَابْتَغُوا مِنْ فَضْلِ اللَّهِ وَاذْكُرُوا اللَّهَ كَثِيرًا لَعَلَّكُمْ تُفْلِحُونَ ﴿١٠﴾

و چون نماز پایان گیرد، در زمین پراکنده شوید و از فضل و رزق خدا جویا شوید و خدا را بسیار یاد کنید تا رستگار شوید. (۱۰)

وَإِذَا رَأَوْا تِجَارَةً أَوْ لَهْوًا انْفَضُّوا إِلَيْهَا وَتَرَكُوكَ قَائِمًا ۚ قُلْ مَا عِنْدَ اللَّهِ خَيْرٌ مِنَ اللَّهْوِ وَمِنَ التِّجَارَةِ ۚ وَاللَّهُ خَيْرُ الرَّازِقِينَ ﴿١١﴾

و [برخی از مردم] چون تجارت یا مایه سرگرمی ببینند [از صف یک پارچه نماز] به سوی آن پراکنده شوند و تو را در حالی که [بر خطبه نماز] ایستاده ای، رها کنند. بگو: پاداش و ثوابی که نزد خداست از سرگرمی و تجارت بهتر است، و خدا بهترین روزی دهندگان است. (۱۱)

همچنین بخوانید: متن دعای سلامتی امام زمان و فواید آن

خواص سوره جمعه در شب جمعه

  1. در روایت از خواص سوره جمعه در شب جمعه و قرائت آن در این شب آمده است که کفاره کارهای قرائت کننده از این جمعه تا جمعه بعد خواهد بود.
  2. قرائت سوره جمعه در شب و روز جمعه باعث دور شدن اتفاقات خوفناک می‌شود و ایمنی فرد می‌شود.
  3. امام صادق (ع) در توصیه برای خواندن سوره جمعه در شب جمعه فرموده‌اند: خواندن این سوره انسنان را از وسوسه شیطان دور می‌کند و بخشش خداوند را شامل حال او می‌گرداند.
  4. در روایات آمده است که اگر ترس خرابی محصول کشاورزی خود را دارید و می‌خواهید برکت آن زیاد شود، آیه 4 سوره جمعه را بر صدفی بنویسید و آن را در زمین کشاورزی خود بیندازید.

سخن آخر

در این پست از آلامتو به خواص سوره جمعه برای اموات، حاجت و ازدواج اشاره کردیم. سوره جمعه سوره بسیار مهمی است که به نکات مهمی از امور دینی اشاره کرده است. پس شایسته است این سوره را در روز جمعه بخوانید و ثواب آن را بگیرید. اگر این پست را دوست داشته اید و مطالب تازه‌ای از آن آموخته‌اید می‌توانید آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.