خواص سوره جن

فضیلت و خواص سوره جن

به دلیل وجود واژه جن در نخستین آیه و وجود مطالبی درباره جن، این سوره به سوره جن نام گرفته است. سوره جن هفتاد و دومین سوره و از سوره‌های مکی است که در جزء ۲۹ قرآن جای دارد. سوره جن در سال دهم هجرت نازل شده و در ترتیب نزول چهلمین سوره از قرآن کریم است. برخی نیز با توجه به سرآغاز نخستین آیه آن، این سوره را به نام «قل اوحی» نام‌گذاری کرده‌اند. جن نیز یک موجود اسرار آمیز است که به گفته برخی از آتش ساخته شده است و یا قسمتی از آن از آتش است. جن نیز مانند انسان مکلف است عبادت و بندگی خداوند را پیشه کند. بنابراین در برخی از آیات و روایت از جن نیز مطرح شده است. در ادامه این مطلب می توانید خواص سوره جن را بخوانید.


خواص سوره جن برای بازگشت معشوق

پیامبر (ص) فرموده اند: هر که سوره جن را قرائت کند خداوند به شمار همه جنیان و شیاطینی که رسول خدا (ص) را تصدیق یا تکذیب کرده اند، ثواب آزادی بنده به او عطا خواهد کرد. همچنین امام صادق (ع) فرموده اند: هر کس سوره جن را زیاد قرائت کند در دنیا آزاری از جنیان به وی نمی رسد و نه چشم زخمی و نه سحر و نه مکری. این سوره از توحید و یگانگی خدا و بندگی خالصانه و نفی پرستش غیر خداست می‌گوید. سوره جن با وجود کم بودن آیات آن شامل حقایق و موضوعات گسترده‌ای است که در شکل گیری و تحکیم بنیاد بینش اسلامی بر محور توحید و نبوت و معاد نقش اساسی دارد. از خواص سوره جن این است که چنانچه فردی شش آیه ابتدایی سوره جن را با اخلاص قرائت کند سبب بازگشت معشوق می شود.

همچنین بخوانید: دعای آیت الکرسی همراه با معنی و فایل صوتی

سوره جن برای بازگشت معشوق


خواص سوره جن برای پیدا شدن گمشده

رسول خدا صلی الله علیه و سلم در خصوص خواص جن فرموده اند: هر که به طور مداوم سوره جن را تلاوت کند، سبب پیداشدن گمشده  او می شود و هر حاجتی داشته باشد به او داده خواهد شد. بنابراین طبق گفته رسول خدا شما می توانید برای پیدا کردن گمشده خود سوره جن را به طور مرتب بخوانید تا او را بیابید.


خواص سوره جن برای رفع سنگینی

وجود دعا و طلسم سبب سنگینی اطراف می شود. از امام صادق (ع) روایت شده است که قرائت سوره جن موجب دور شدن شیطان از آن محل شده و اگر دعا و طلسمی در آن اطراف وجود داشته باشد نیز با خواندن سوره جن ازبین خواهد رفت. اگر کسی سرگردان است، با قرائت این سوره خداوند راه را بر او عیان می‌کند. همچنین مداومت بر خواندن آن باعث می‌شود در روزهای تنگی و سختی پروردگار درهای رحمت را به روی او باز کند.

همچنین بخوانید: متن دعای مخصوص امام رضا علیه السلام با صوت و معنی

خواص سوره جن برای کودکان

یکی از خواص سوره جن این است که هر کس این سوره را بخواند و بشوید و بنوشد هر چه بشنود یاد بگیرد و با هر کس مناظره کند غالب گردد. بنابراین می توان گفت سوره جن باعث می شود که درک و فهم کودک شما اضافه شود. چنانچه می خواهید فرزند شما در هر مناظره ای پیروز باشد و چنانچه می خواهید کودک شما درک و فهم بالایی داشته باشد به طور مداوم بر او سوره جن را بخوانید.


خواص سوره جن برای چشم زخم

در آیات قرآن نیز به امکان و حقانیت چشم زخم اشاره شده است وچشم زخم امری پذیرفته شده در بینش و نگرش قرآنی است.
امام علی (ع ) می فرماید : چشم زخم یا چشم کردن حق است و واقعیت دارد. (نهج البلاغه ، ترجمه فیض الاسلام ، کلمات قصار ، ش 400) هر گاه کسی از شما انسان یا چیز زیبایی را دید و از آن خوشش آمد بگوید: آمنت بالله و صلی الله علی محمد و آله، در این صورت چشم او تأثیر منفی نخواهد داشت. امام صادق (ع ) می فرماید : «تاثیر چشم زدن حق است، پس اگر از تاثیر چشم می ترسی سه مرتبه بگو: ماشاء الله لا قوة الا بالله العلی العظیم. اگر یکی از شما زینتی بکند و خوش آیند باشد چون از منزل خود بیرون رود سوره فلق و ناس بخواند تا از چشم به او ضرر نرسد» همچنین خواندن سوره جن برای جلوگیری از چشم زخم بسیار موثر است. برای آنکه از چشم زخم دور بمانید سوره جن را به طور مداوم بخوانید.


خواص سوره جن برای حافظه

خوان مداوم سوره جن می تواند سبب تقویت حافظه گردد. خواندن و شنیدن و شستن خود با گلاب همراه با سوره جن می تواند باعث تقویت حافظه گردد.

همچنین بخوانید: دعای باطل کردن سحر،جادو و طلسم قوی و فوری از قرآن و امامان

سوره جن برای حافظه


خواص سوره جن برای دفع طلسم

خواندن سوره جن می تواند سبب برطرف کردن و باطل کردن طلسم شود. بنابراین در صورتی که احساس می کنید در اطراف شما دعا و طلسم وجود دارد به طور مکرر در آن مکان سوره جن را بخوانید. سوره جن می تواند سبب دفع طلسم و جادو و دعا شود.


خواص سوره جن برای ازدواج

در بسیاری از آیات قرآن برای افراد مجرد توصیه هایی شده است و برای افراد مجرد در انتخاب فرد مناسب برای ازدواج آموزش هایی در قرآن کریم نوشته شده است. دختران و پسران مجرد می توانند با مراجعه به آیات قرآن کریم برای ازدواج خود معیار هایی را در نظر بگیرند تا سریعتر و راحت تر ازدواج آنها میسر شود. همچنین خواندن برخی از آیات و سوره های قرآن کریم از جمله سوره جن می تواند سبب تسریع در ازدواج دختر و پسر شود.