اعمال و دعاهای مخصوص ایام فاطمیه

خواندن ذکرها و ادعیه در ایام فاطمیه ثواب بسیاری دارد. برای آگاهی بیشتر درباره اعمال و دعاهای مخصوص ایام فاطمیه برای گرفتن حاجت، ادامه مطلب را از دست ندهید.

اعمال و دعاهای مخصوص ایام فاطمیه

تاریخ دقیق شهادت حضرت فاطمه (س) مشخص نیست و دو روایت در خصوص آن موجود است. فاصله این دو تاریخ یعنی 13 جمادی الاول تا 3 جمادی الثانی ایام فاطمیه نامیده شده است. توسل به ایشان و انجام اعمال و دعاهای مخصوص ایام فاطمیه برای حاجت سفارش شده است. خواندن این دعاها به منظور فضیلت بردن از این ایام مستحب نیز است.

سفارش علما برای توسل به حضرت فاطمه (س)، به علت جایگاه بلندی است که ایشان از آن برخوردار هستند. از جمله افرادی که حاجت خواستن از ایشان را توصیه کرده‌اند آیت الله بهجت هستند که فرمودند: “هر که گرفتاری و مشکلی دارد، چاره آن توسل به زهرای مرضیه است.” از جمله اعمال و دعاهای این ایام می‌توان به نماز استغاثه حضرت زهرا، نماز حاجت، ختم سوره حشر، قسم دادن حضرت زهرا و … اشاره کرد.


حاجت گرفتن در ایام فاطمیه با نماز استغاثه به حضرت زهرا

خواندن این نماز برای حاجت روایی به سفارش امام صادق (ع) بوده است. طریقه خواندن آن به این ترتیب است که دو رکعت نماز خوانده و پس از آن سه مرتبه تکبیر بگوید، بعد از تکبیر تسبیحات حضرت فاطمه (س) را گفته و به سجده برود. در سجده صد مرتبه این ذکر را تکرار کند:

«یا مَوْلاتى فاطِمَهُ اَغیثینى»

سپس سمت راست صورت را روی زمین گذاشته و 100 مرتبه این ذکر را تکرار کنید، بعد از آن سمت چپ صورت را روی زمین گذاشته و این ذکر را 110 مرتبه تکرار کنید. ( در مجموع 310 مرتبه تکرار شود)

در پایان نیز حاجت خود را از محضر ایشان بطلبید.

همچنین بخوانید: دعای نور برای تب

حاجت گرفتن در ایام فاطمیه با نماز حضرت زهرا (س)

یکی دیگر از اعمال مخصوص ایام فاطمیه برای حاجت روایی، خواندن نماز دو رکعتی به ترتیب زیر است:

در رکعت اول سوره حمد و 100 مرتبه سوره قدر خوانده شود و در رکعت دوم پس از خواندن سوره حمد، صد مرتبه سوره توحید قرائت شود. پس از آن حاجت را از محضر ایشان طلب کرده و در سجده ذکر زیر را بخوانید:

« یا من لیس غیره رب یدعی، یا من لیس فوقه اله یخشی، یا من لیس دونه ملک یتقی، یا من لیس له وزیر یؤتی، یا من لیس له حاجب یرشی، یا من لیس له بواب یغشی، یا من لا یزداد علی کثره السئوال الا کرما و جودا، و علی کثره الذنوب الا عفوا و صفحا صل علی محمد و آل محمد وافعل بی کذا و کذا»

در جمله آخر به جای عبارت ” کذا و کذا”، حاجت خود را طلب کنید.


حاجت روایی در ایام فاطمیه با چله سوره کوثر

خواندن سوره مبارکه کوثر به نیت حاجت برای چهل روز، از دیگر اعمال توصیه شده در ایام فاطمیه است. برای اینکه به حاجت خود برسید باید آن را با طهارت و خلوص قلبی قرائت کنید.

بِسْمِ اللَّـهِ الرَّ‌حْمَـٰنِ الرَّ‌حِيمِ

إِنَّا أَعْطَيْنَاكَ الْكَوْثَرَ ﴿١﴾ فَصَلِّ لِرَبِّكَ وَانْحَرْ ﴿٢﴾ إِنَّ شَانِئَكَ هُوَ الْأَبْتَرُ ﴿٣﴾

(به نام خداوند رحمتگر مهربان

ما تو را [چشمه‌] كوثر داديم، (۱) پس براى پروردگارت نماز گزار و قربانى كن. (۲) دشمنت خود بى‌تبار خواهد بود.)

همچنین بخوانید: دعای زبان بند قوی

حاجت روایی در ایام فاطمیه


حاجت روایی در ایام فاطمیه با ختم سوره حشر

به خواندن سوره حشر در ایام فاطمیه سفارش زیادی شده است. روایت شده است که اگر کسی مشکل یا حاجتی دارد، 41 روز و هر روز یک بار سوره حشر را بخواند. البته باید بین آن وقفه ای ایجاد نشود و در صورت فراموشی باید آن را از ابتدا شروع کرد.

روش های دیگر این است که در روز اول یک مرتبه سوره حشر را بخوانید، در روز دوم دو مرتبه و همینطور به تعداد آن اضافه کنید تا در روز چهل یکم، 41 مرتبه سوره حشر را خوانده باشید. یا به طور بلعکس در روز اول 41 مرتبه خوانده، روز دوم 40 مرتبه و به همین ترتیب از تعداد آن کم کنید.


حاجت روایی در ایام فاطمیه با دستور العمل آیت الله همدانی

آیت الله همدانی توصیه کرده اند برای گرفتن حاجت از حضرت فاطمه، ذکر زیر را 530 مرتبه تکرار کنید:

اَللّهُمَّ صَلِّ عَلى فاطِمَهَ و أَبیها و بَعلِها و بَنیها بِعَدَدِ ما أَحاطَ بِهِ عِلمُکَ

(خدایا! به تعداد آنچه دانش تو بر آن احاطه دارد، بر فاطمه و پدر و همسر و فرزندانش درود فرست.)

همچنین می‌توان این ذکر را 530 مرتبه تکرار کرد:

«إِلهى بِحَقِّ فاطِمَهَ و أَبیها و بَعلِها و بَنیها والسِّرِّ الْمُسْتَودَعِ فیها

(خداى من! به حق فاطمه و پدر و همسر و فرزندانش و آن راز به ودیعه نهاده شده در وجود او، (حاجاتم را برآورده کن)

عدد 530 به این علت انتخاب شده است که بر اساس جروف ابجد نام “فاطم”، معادل عدد 530 است.

همچنین بخوانید: دعای چهل کلید

سخن آخر

در این مطلب از آلامتو به مهمترین اعمال سفارش شده مخصوص ایام فاطمیه برای حاجت روایی اشاره کردیم. به جز موارد گفته شده خواندن دعای عهد و دعای فرج نیز در ایام فاطمیه برکات زیادی برای مومن دارد. امیدواریم این مطلب مورد پسند شما واقع شده باشد و بتوانید از فضائل این ایام بهره کافی را ببرید.