نماز شکر چگونه است و چند رکعت دارد + طریقه خواندن و نیت نماز

نماز شکر چگونه است؟

نماز شکر از نمازهای مستحبی با فضیلت است. در این می‌گوییم پست نماز شکر چگونه است و چند رکعت دارد و طریقه خواندن و نیت آن را توضیح می‌دهیم.


طریقه خواندن نماز شکر و نیت آن همراه با تعداد رکعت

نماز شکر یکی از نمازهای مستحبی است که برای سپاسگزاری از نعمات خداوند و دور کردن بلایا خوانده می‌شود. این نماز را می‌تواند در هر زمانی خواند و شرایط ویژه‌ای برای به جا آوردن آن وجود ندارد.

نماز شکر یک نماز دو رکعتی است که مانند دیگر نمازهای مستحبی می‌توان آن را در حالت ایستاده و نشسته خواند، هر چند بهتر است در حالت ایستاده به جا آورده شود. نحوه صحیح خواندن نماز شکر ترتیبی است که توسط امام صادق (ع) بیان شده است و به شرح زیر است:

  • نمازگزار پس از گرفتن وضو برای خواندن دو رکعت نماز شکر نیت ‌کن: دو رکعت نماز شکر می‌خوانم قربه الی الله.
  • در رکعت اول سوره حمد و سپس توحید قرائت ‌شود
  • در رکعت دوم نیز سوره حمد و سوره کافرون قرائت شود
  • در رکوع و سجده رکعت اول بخوان: ” اَلْحَمْدُ لِلهِ شُکْراً شُکْراً وَ حَمْداً”
  • در رکوع و سجده رکعت دوم بخوان: “اَلْحَمْدُ لِلهِ الَّذِی اسْتَجَابَ دُعَائِی وَ أَعْطَانِی مَسْأَلَتِی” (یعنی: سپاس خدایی را که دعای مرا مستجاب و حاجتم را بر آورده کرد).

در برخی از منابع گفته شده است که ذکر ” اَلحَمدُ لِلهِ شُکراً شُکراً لله وَ حَمداً” در رکوع و سجده هر دو رکعت خوانده شود و دعای ” اَلحمدُ للهِ الَّذی قَضا حَاجَتی وَ أعطانی مَسأَلَتی” در پایان نماز خوانده شود.


نکاتی در نحوه خواندن نماز شکر

  • نماز شکر از نمازهای مستحبی است که خواندن آن در حالت راه رفتن و سوار بر وسائل نقلیه نیز ممکن است.
  • در برخی منابع سفارش شده است که در پایان نماز شکر دعای سی و هفتم از صحیفه سجادیه خوانده شود.
همچنین بخوانید: نماز حاجت روز پنجشنبه را کی بخوانیم؟ تعداد رکعت و طریقه خواندن نماز

نماز شکر قنوت دارد؟


معجزه نماز شکر

خواندن نماز شکر یکی از راه های شکرگزاری است. به معنای عامه شکرگزاری مخصوصاً از خداوند است. وقتی همه چیز فوق العاده است، شکرگزاری برای ما آسان است، اما آزمون واقعی زمانی است که آزمایش‌هایی در زندگی ما رخ می دهد. با این حال، وقتی انتخاب می‌کنیم که در وحشتناک‌ترین موقعیت‌ها شکرگزار باشیم، این دعوتی است برای خدای معجزات که ظاهر شود و از طرف ما حرکت کند.

معجزه نماز شکر در ایجاد فراوانی است. زمانیکه ما برای نعمتی شکرگزاری می‌کنیم معجزه تکثیر اتفاق می‌افتد و به طور معجزه آسایی نعمات را بیش از اندازه می‌کند. از طرف دیگر خواندن نماز شکر و قدردانی تسکین دهنده قلب است. چشمان ما را معطوف خدا نگه می دارد، منبع همه هدایای خوب است. قلب ما را باز نگه می‌دارد، و با قلب‌های باز، ثمره روح – عشق، شادی، صلح، صبر، مهربانی، خوبی، ملایمت و خویشتن‌داری – فضای زیادی برای رشد دارد.

خدا کسانی را می جوید که او را در روح و حقیقت می پرستند. کسانی که نمی‌توانند فکر کنند نمی توانند تشکر کنند. کسانی که نمی توانند تشکر کنند، نمی‌توانند ستایش کنند. و کسانی که نمی توانند ستایش کنند نمی توانند عبادت کنند. و این اهمیت شکرگزاری و معجزه نماز شکر است.


نماز شکر تشهد و سلام دارد؟

نماز شکر مانند هر نماز مستحبی دیگری دارای تشهد و سلام است.


نماز شکر قنوت دارد؟

همانطور که گفته شد نماز شکر درست مانند نماز صبح خوانده می‌شود. در این نماز مستحب خواندن قنوت الزامی ندارد و می‌توان بدون آن نماز شکر را به جا آورد.

همچنین بخوانید: نماز آیات چگونه است و چه موقع خوانده میشود؟ چند رکعت و قنوت دارد؟

نماز شکر صوتی


سخن آخر

بسیاری از ما موقعیت های مختلفی را تجربه کرده ایم که در پایان آن بخواهیم به خاطر آن از خداوند تشکر کنیم. این شکر گذاری می‌تواند برای اتفاقاتی که باشد که رخ داده اند یا حتی رخ نداده اند و خطراتی که از سر گذرانده ایم. خواندن نماز شکر در این موارد انتخاب خوبی است که باعث آرامش قلبی و بهره مند شدن از فضیلت آن می‌شود. امیدواریم این مطلب برای شما مفید بوده باشد.