نماز حاجت روز پنجشنبه را کی بخوانیم؟ چند رکعت است + طریقه خواندن نماز

نماز حاجت روز پنجشنبه

اگر می‌خواهید بدانید نماز حاجت روز پنجشنبه را کی بخوانیم و اینکه چند رکعت است و طریقه خواندن آن به چه صورت است، ادامه مطلب را از دست ندهید.


نماز حاجت روز پنجشنبه را کی بخوانیم؟

ائمه معصوم و بزرگان دینی ما برای برآورده شدن حاجت نماز و ادعیه مختلفی توصیه کرده‌اند، از جمله نماز حاجت روز پنجشنبه. در ادامه این پست شرح می‌دهیم که نماز حاجت روز پنجشنبه را کی بخوانیم؟ چند رکعت است و طریقه خواندن نماز را ذکر می‌کنیم.


طریقه خواندن نماز حاجت روز پنجشنبه بهجت و تعداد رکعت

خواندن نماز حاجت روز پنجشنبه بهجت به عنوان یکی از نمازهای مستحبی که فضیلت فراوانی دارد سفارش شده است. این نماز را می‌توان روز پنجشنبه از صبح تا غروب به جا آورد.

نماز حاجت روز پنجشنبه توسط پیامبر اکرم (ص) هم بسیار توصیه شدند و ایشان در فضیلت این نماز فرمودند:

” اگر از خدا بخواهد که کوهی را نابود کند کوه نابود می‌شود؛ نزول باران را بخواهد به‌یقین باران نازل می‌شود؛ همانا هیچ‌چیز مانع میان او و خداوند نیست؛ خداوند متعال بر کسی که این نماز را بخواند و حاجتش را از خدا نخواهد غضب می‌کند”.

همچنین آیت الله بهجت با تاکید بر شاگردان و اطرافیان خود برای خواندن نماز روز پنجشنبه، فرمودند: ” هر زمان که آیت الله سید مرتضی کشمیری این نماز را می‌خواند، هدیه‌ای دریافت می‌کرد”.

نحوه خواندن نماز روز پنجشنبه بهجت آنطور که در جمال الاسبوع  آمده، به شرح زیر است:

1. در رکعت اول نماز اول یک مرتبه سوره حمد و 11 مرتبه سوره توحید

2. در رکعت دوم یک مرتبه سوره حمد و 21 مرتبه سوره توحید

3. سپس از قنوت ادامه نماز را خوانده و با قرائت تشهد و سلام آن را تمام کنید.

4. در رکعت اول نماز دوم یک مرتبه سوره حمد و 31 مرتبه سوره توحید

5. در رکعت دوم یک مرتبه سوره حمد و 41 مرتبه سوره توحید

6. پس از سلام نماز دوم، 51 مرتبه سوره توحید

7. 51 مرتبه ذکر صلوات (اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّد)

8. سپس به سجده رفته و 100 مرتبه بگویید “یا الله یا الله” و هر چه حاجت داری از خداوند درخواست کن.

همچنین بخوانید: نماز امام زمان و چگونه خواندن آن برای حاجت و ازدواج در مفاتیح

نماز حاجت روز پنجشنبه امام جواد

یکی دیگر از نمازهای مجرب برای طلب حاجت، نماز حاجت روز پنجشنبه امام جواد (ع) است. علاوه بر گرفتن حاجت این نماز برای رفع گرفتاری، شفای مریض، آسان شدن ازدواج و افزایش رزق و روزی نیز سفارش شده است. خواندن نماز حاجت روز پنجشنبه امام جواد روش‌های مختلفی دارد که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم:

1. روش اول- این نماز دو رکعت دارد و هر رکعت شامل یک مرتبه سوره حمد و 70 مرتبه سوره توحید است. در پایان نماز آنطور که سید بن طاووس در جمال الاسبوع آورده است باید این دعا قرائت شود:

اللَّهُمَّ رَبَّ الْأَرْوَاحِ الْفَانِیَةِ وَ الْأَجْسَادِ الْبَالِیَةِ، أَسْأَلُكَ بِطَاعَةِ الْأَرْوَاحِ الرَّاجِعَةِ إِلَى أَجْسَادِهَا ( أَحِبَّائِهَا)، وَ بِطَاعَةِ الْأَجْسَادِ الْمُلْتَئِمَةِ بِعُرُوقِهَا وَ بِكَلِمَتِكَ النَّافِذَةِ بَیْنَهُمْ‏، وَ أَخْذِكَ الْحَقَّ مِنْهُمْ وَ الْخَلاَئِقُ بَیْنَ یَدَیْكَ یَنْتَظِرُونَ فَصْلَ قَضَائِكَ‏، وَ یَرْجُونَ رَحْمَتَكَ وَ یَخَافُونَ عِقَابَكَ‏، صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ، وَ اجْعَلِ النُّورَ فِی بَصَرِی وَ الْیَقِینَ فِی قَلْبِی‏، وَ ذِكْرَكَ بِاللَّیْلِ وَ النَّهَارِ عَلَى لِسَانِی وَ عَمَلاً صَالِحاً فَارْزُقْنِی‏

(اى خداى آفریننده روحهایى كه از جهان فانى رفته و بدنهاى كهنه پوسیده شده، درخواست مى‏ كنم به طاعت روحهایى كه به امر تو به بدن باز مى ‏گردند، و به طاعت بدنهایى كه پس از تفرق با عروق و اعضاء همه ملتئم و مجموع مى‏گردند و به امر نافذ تو میان آن ها، و به آن حقى كه تو از همه باز خواهى گرفت در حالى كه خلایق در پیشگاه حضور تو منتظر حكم تو، و امیدوار رحمت تو و ترسان از عقاب تواند، درود فرست بر محمد و آل محمد، و نور در چشم من و یقین و ایمان در قلب من، و ذكر دائم خود را به شب و روز بر زبان من جارى كن و عمل صالح روزى من گردان)

2. روش دوم- در این روش نیز دو رکعت نماز با توسل بر امام جواد (ع) خوانده می‌شود. در رکعت اول آن یک مرتبه سوره حمد و یک مرتبه سوره قدر خوانده می‌شود و در رکعت دوم سوره حمد و سوره کوثر را باید خواند.

سپس دست به قنوت برده و ذکر زیر را سه مرتبه تکرار کرده:

” أَمَّنْ یُجِیبُ الْمُضْطَرَّ إِذا دَعاهُ وَ یَكْشِفُ السُّوءَ”

بعد از آن تشهد و سلام را به جا آورده و به سجده رفته و با تضرع 9 مرتبه می‌خوانیم:

” یا جواد الائمه ادرکنی”


نماز حاجت روز پنجشنبه پیامبر

نماز حاجت روز پنجشنبه پیامبر یکی دیگر از نمازهای توصیه شده برای این روز است. این نماز شش رکعت دارد و در هر رکعت بعد از سوره حمد، باید یک مرتبه آیت الکرسی، یک مرتبه سوره کافرون و سه مرتبه سوره توحید خوانده شود. سپس سلام داده شود و مجدداً سه مرتبه آیت الکرسی قرائت شود.

پس خداوند فرشته‌ای را بر خواننده نماز می‌فرستند که برای او سعادت آورده و شقاوت را می‌برد.


نماز حاجت روز پنجشنبه کشمیری

نماز حاجت روز پنجشنبه کشمیری در واقع اشاره به نماز توصیه شده توسط آیت الله بهجت که در در سطرهای بالاتر ارائه شد. نوه سید مرتضی کشمیری (ره) به نقل از پدر خود سید محمد (ره) درباره خواندن این نماز اینطور نقل می‌کند:

این نماز به جهت ادای دِین و دیگر امور مجرب است و پدرم (سید مرتضی (ره)) سفارش زیادی به خواندن آن می‌کردند. ایشان هر پنجشنبه دختران خود را به خواندن آن توصیه می‌کردند.

همسر آیت الله کشمیری نیز در تایید این صحبت‌ها نقل کرده است: هر زمان که زرق تازه‌ای به ما می‌رسید سید معتقد بود که از برکات نماز پنجشنبه است.

همچنین بخوانید: نماز شب کوتاه و آسان چگونه است و چطور خوانده میشود؟

نماز حاجت روز پنجشنبه برای ازدواج


نماز حاجت روز پنجشنبه برای ازدواج

نماز حاجت روز پنجشنبه برای ازدواج در منابع مختلف متفاوت است. خواندن نماز حاجت آیت الله بهجت در روز پنجشنبه یکی از این نمازهای است که به شرح آن پرداختیم.

نماز دیگری نیز به عنوان نماز حاجت روز پنجشنبه برای ازدواج وجود دارد که به ترتیب زیر است:

1. دو رکعت نماز بخوانید و در هر رکعت بعد از سوره حمد، سوره یس قرائت شود.

2. سپس 100 مرتبه ذکر “الحمدالله” تکرار شود.

3. اگر مرد به نیت ازدواج این نماز را می‌خواند در ادامه باید این دعا قرائت شود:

اَلّلهُمَّ اَرزُقنی زَوجَةً صالِحَةً وَدوداً وَلوداً شَکُوراً قَنوعاً غَیوراً اِن اَحسَنتُ شَکَرَت وَاِن اَسَاتُ غَفَرَت وَاِن ذ َکَرتُ اَللهَ تَعالی اَعانَت وَاِن نَسیتُ ذَکَّرَت وَاِن خَرَجتُ مِن عِندِها حَفِظَت وَاِن دَخَلتُ عَلَیها سَرَّتنی وَ اِن امَرتُها اَطاعَتی وَاِن اَقسَمتُ عَلَیها اَبَرَّت قَسَمِی وَاِن غَضَبتُ عَلَیها اَرضَتنی یا ذَالجَلالِ وَالاِکرامِ هَب لی ذلِکَ فَاِنَّمااَسئَلَهَ وَلااَجِدُ اِلّا مامَنَنتَ وَاَعطَیتَ.

اگر خانم به نیت ازدواج این نماز را می‌خواند در ادامه باید این دعا قرائت شود:

اَلّلهُمَّ اَرزُقنی زَوجَاً صالِحَةً وَدوداً وَلوداً شَکُوراً قَنوعاً غَیوراً اِن اَحسَنتُ شَکَرَ وَاِن اَسَاتُ غَفَرَ وَاِن ذ َکَرتُ اَللهَ تَعالی اَعانَه وَاِن نَسیتُ ذَکَّرَ وَاِن خَرَجتُ مِن عِندِ حَفِظَ وَاِن دَخَلت عَلَیه سَرَّنی وَ اِن امَرتُه اَطاعَنی وَاِن اَقسَمتُ عَلَیه اَبَرَّ قَسَمِی وَاِن غَضَبتُ عَلَیه اَرضَنی یا ذَالجَلالِ وَالاِکرامِ هَب لی ذلِکَ فَاِنَّمااَسئَلَهَ وَلااَجِدُ اِلّا مامَنَنتَ وَاَعطَیتَ


نیت نماز حاجت روز پنجشنبه

همانطور که گفتیم نماز حاجت روز پنجشنبه از دو رکعت تشکیل شده است. برای رسیدن نتیجه مطلوب باید نماز به شکل صحیح قرائت شود. پس در ابتدا برای نیت نماز حاجت روز پنجشنبه باید بگویید: نماز حاجت روز پنجشنبه قربةً الی الله. توجه شود که بین دو نماز اول و دوم فاصله‌ای نیفتند و از صحبت کردن و انجام اعمال اضافی پرهیز شود.

همچنین بخوانید: نماز حرز امام جواد برای ازدواج و دفع سحر و چشم زخم + طریقه خواندن آن

سخن آخر

در این پست از آلامتو به زمان و نحوه خواندن نماز حاجت روز پنجشنبه که از طرف پیامبر اکرم (ص) و علمای دینی از جمله آیت الله بهجت توصیه شده‌است، پرداختیم. امیداریم این مطلب برای شما مفید بوده باشد.