متن دعای مخصوص ماه رجب

ماه رجب از پرفضیلت‌ترین ماه‌هاست، که رحمت زیادی بر بندگان جاری می‌شود. در ادامه متن دعای ماه رجب را به همراه فایل صوتی آن ارائه می‌کنیم.

دعای ماه رجب

ماه رجب از عزیزترین ماه‌ها نزد خداوند است. فضیلت این ماه آنقدر زیاد است که امام صادق علیه السلام در مورد آن فرمودند: آنگاه که قیامت برپا شود، منادی الهی فریاد زند: “أین الرجبیون؟” کجایند آنانکه ماه رجب را گرامی داشتند و از آن بهره‌ها بردند؟

ائمه معصوم (ع) ادعیه متعددی برای بهره بردن از ماه رجب به مومنین آموختند، از جمله دعای مخصوص هر روز ماه رجب و دیگر ادعیه که به خواندن آنها نیز در روزهای ماه رجب سفارش شده است. در ادامه سه نمونه از این معروفترین و پر فضیلت‌ترین این دعاهای ماه رجب را معرفی می‌کنیم.

همچنین بخوانید: متن دعای معراج با معنی و خواص آن برای حاجت

متن دعای مخصوص هر روز ماه رجب با معنی

دعای معروف به دعای “یا من ارجوه لکل خیر” یکی دیگر از دعاهای هر روزه ماه رجب است که مشهورترین بین سایر اعمال این ماه است. در مورد منبع این دعا آمده است که سید ابن طاووس از شخصی به نام محمدبن ذکران (معروف به سجاد) روایت کرده است: روزی به دیدار امام صادق (ع) رفتن و از ایشان خواستم برای ماه رجب دعایی به من بیاموزد که خداوند مرا سود بخشد. حضرت فرمودند: بنویس “بسم الله الرحمن الرحیم” و هر روز از ماه رجب پس از نمازهای صبح و شام این دعا را بخوان:

بِسْمِ اللّهِ الرَّحْمنِ الرَّحیمِ

یا مَنْ اَرْجُوهُ لِکُلِّ خَیْرٍ وَ آمَنُ سَخَطَهُ

عِنْدَ کُلِّ شَرٍّ یا مَنْ یُعْطِى الْکَثیرَ بِالْقَلیلِ یا مَنْ یُعْطى مَنْ سَئَلَهُ یا

مَنْ یُعْطى مَنْ لَمْ یَسْئَلْهُ وَمَنْ لَمْ یَعْرِفْهُ تَحَنُّناً مِنْهُ وَرَحْمَهً اَعْطِنى

بِمَسْئَلَتى اِیّاکَ جَمیعَ خَیْرِ الدُّنْیا وَجَمیعَ خَیْرِ الاْخِرَهِ وَاصْرِفْ عَنّى

بِمَسْئَلَتى اِیّاکَ جَمیعَ شَرِّ الدُّنْیا وَشَرِّ الاْخِرَهِ فَاِنَّهُ غَیْرُ مَنْقُوصٍ ما اَعْطَیْتَ

وَ زِِدْنى مِنْ فَضْلِکَ یا کَریمُ

یا ذَاالْجَلالِ وَالاِْکْرامِ یا ذَاالنَّعْماَّءِ

وَالْجُودِ یا ذَاالْمَنِّ وَالطَّوْلِ حَرِّمْ شَیْبَتى عَلَى النّار.

به نام خداى بخشاینده مهربان

اى که براى هر خیرى به او امید دارم و از خشمش

در هر شرى ایمنى جویم، اى که مى دهد (عطاى) بسیار، در برابر (طاعت) اندک، اى که عطا کنى به هرکه از تو خواهد اى

که عطا کنى به هر که از تو نخواهد و نه تو را بشناسد از روى نعمت بخشى و مهرورزى، عطا کن به من

به خاطر درخواستى که از تو کردم همه خوبى دنیا و همه خوبى و خیر آخرت را و بگردان از من

به خاطر همان درخواستى که از تو کردم همه شر دنیا و شر آخرت را، زیرا آنچه تو دهى چیزى کم ندارد و

بیفزا بر من از فضلت اى بزرگوار

اى صاحب جلالت و بزرگوارى اى صاحب نعمت

و جود، اى صاحب بخشش و عطا، حرام کن محاسنم را بر آتش دوزخ.

همچنین بخوانید: متن دعای نور کامل با معنی و فایل صوتی برای حاجت و شفای مریض

متن دعای مخصوص هر روز ماه رجب با معنی


دعای ماه رجب صوتی فرهمند

دعای ماه رجب صوتی سماواتی


دعای امام جعفر صادق (ع) در هر روز ماه رجب

خابَ الْوافِدُونَ عَلَىٰ غَیْرِكَ، وَخَسِرَ الْمُتَعَرِّضُونَ إِلّا لَكَ، وَضاعَ الْمُلِمُّونَ إِلّا بِكَ، وَأَجْدَبَ الْمُنْتَجِعُونَ إِلّا مَنِ انْتَجَعَ فَضْلَكَ، بَابُكَ مَفْتُوحٌ لِلرَّاغِبِینَ، وَخَیْرُكَ مَبْذُولٌ لِلطَّالِبِینَ، وَفَضْلُكَ مُباحٌ لِلسَّائِلِینَ، وَنَیْلُكَ مُتَاحٌ لِلْآمِلِینَ، وَرِزْقُكَ مَبْسُوطٌ لِمَنْ عَصَاكَ، وَحِلْمُكَ مُعْتَرِضٌ لِمَنْ نَاوَاكَ، عَادَتُكَ الْإِحْسانُ إِلَى الْمُسِیئِینَ، وَسَبِیلُكَ الْإِبْقاءُ عَلَى الْمُعْتَدِینَ . اللّٰهُمَّ فَاهْدِنِى هُدَى الْمُهْتَدِینَ، وَارْزُقْنِى اجْتِهادَ الْمُجْتَهِدِینَ، وَلَا تَجْعَلْنِى مِنَ الْغَافِلِینَ الْمُبْعَدِینَ، وَاغْفِرْ لِى یَوْمَ الدِّینِ.

آنان که بر غیر تو بار یافتند ناامید و آنان که به کاری جز توجه به تو پرداختند زیانکار شدند و آنان که به درگاه غیر تو وارد شدند به تباهی رسیدند و سودجویان دچار قحطی شدند، مگر آنان که از فضل تو سود جستند، درِ رحمتت به روی مشتاقان باز است، خیرت به خواهندگان عطا شده، احسانت برای نیازمندان گوارا است و عطایت برای آرزومندان آماده است و روزی‌ات حتی برای روی‌گردانان از فرمانت گسترده است و بردباری‌ات کسانی را که به دشمنی‌ات برخاسته‌اند نیز شامل است، شیوه‌ات به بدکاران احسان و روشت زندگی بخشیدن به متجاوزان است. خدایا مرا به راه ره‌یافتگان بدار و تلاش تلاش‌گران را روزی‌ام کن و مرا از بی‌خبران دورشده قرار نده و روز جزا آمرزشت را نصیبم کن.


دعای امام زین العابدین برای هر روز رجب

دعای امام زین العابدین برای ماه رجب از دیگر ادعیه سفارش شده برای روزهای ماه رجب است. ایشان این دعا را در اول رجب در حجر اسماعیل می‌خواند:

یَا مَنْ یَمْلِكُ حَوائِجَ السَّائِلِینَ، وَیَعْلَمُ ضَمِیرَ الصَّامِتِینَ، لِكُلِّ مَسْأَلَةٍ مِنْكَ سَمْعٌ حَاضِرٌ، وَجَوَابٌ عَتِیدٌ . اللّٰهُمَّ وَمَواعِیدُكَ الصَّادِقَةُ، وَأَیادِیكَ الْفَاضِلَةُ، وَرَحْمَتُكَ الْوَاسِعَةُ، فَأَسْأَلُكَ أَنْ تُصَلِّىَ عَلَىٰ مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ، وَأَنْ تَقْضِىَ حَوائِجِى لِلدُّنْیا وَالْآخِرَةِ، إِنَّكَ عَلَىٰ كُلِّ شَىْءٍ قَدِیرٌ.

ای که مالک حاجات‌خواهندگانی و از باطن لب فروبستگان خبر داری، از سوی تو برای هر خواهشی، گوشی شنوا و پاسخی آماده است، خدایا به حق وعده‌های صادقانه‌ات و نعمت‌های فراوانت و رحمت گسترده‌ات، از تو می‌خواهم که بر محمّد و خاندان محمّد درود فرستی و حاجات دنیا و آخرتم را برآوری، چه همانا تو بر هر کاری توانایی.

همچنین بخوانید: متن کامل دعای نادعلی کبیر و صغیر و خواص خواندن آن

فضیلت و خواص خواندن دعای ماه رجب

فضیلت و خواص خواندن دعای ماه رجب و دیگر اعمال این ماه بسیار زیاد است. به همین خاطر است که به مومنان سفارش شده تا از آنها غافل نشوند و سعادت دنیا و آخرت را در این ماه نصیب خود کنند. از جمله خواص خواندن دعای ماه رجب عبارتست از:

  • رسول اکرم (ص) از ماه رجب به عنوان “شهرالله الاصم” یاد می‌کردند و این ماه را در حرمت و بزرگی بالاتر از هر ماه می‌دانستند. حضرت محمد (ص) در این خصوص فرمودند: رجب ماه خداست، شعبان ماه من و رمضان ماه امتم است و هر کس روزی از روزهای رجب را به روزه داری بگذراند، خداوند او را لایق بهشت کرده و درهای جهنم بر رویش بسته می‌شود. روزه گرفتن در این ماه بیشتر از بخشش تمامی طلاهای روزی زمین ارزشمند است.
  • امام کاظم (ع) در خصوص فضیلت دعا رجب و اعمال این ماه می‌فرمایند: در بهشت نهری به نام رجب جاری است که از عسل شیرین‌تر و از شیر سفید‌تر است، هر که دعای ماه رجب و دیگر اعمال رجب علی الخصوص روزه را بگیرد، خداوند او را لایق نوشیدن از آن نهر می‌کند.
  • روایت دیگری در خصوص دعای ماه رجب و خواص اعمال این ماه آمده است که ثواب کارهای خوب را چند برابر کرده و گناهان را از بین می‌برد. یک روز روزه در این ماه شخص را یک سال از دوزخ دور و سه روز روزه بهشت را بر او واجب می‌کند.

سخن آخر

در این مطلب از آلامتو به معرفی دعای مخصوص هر روز ماه رجب و معنی آن به علاوه فضائل اعمال این ماه پرداختیم. امیدواریم بتوانید از برکات معنوی این ماه ارزشمند بهره مند گردید.