متن و خواص سوره طلاق

سوره طلاق

سوره طلاق شصت و پنجمین سوره از قرآن کریم است که شامل 12 آیه می باشد. این سوره از سوره های مدنی محسوب می شود. محتوای سوره طلاق به مسائل و امور طلاق و از بین رفتن پیوند زناشویی اشاره دارد و برخی از احکام پیش از طلاق را عرضه می کند. سوره طلاق همچنین به نام سوره نساء نیز شناخته می شود. در ادامه مطلب به متن و خواص سوره طلاق برای برای زن و شوهر، ختم سوره طلاق برای ثروت و افزایش روزی، ختم سوره طلاق برای خانه دار شدن و خواص سوره طلاق برای جلب محبت می پردازیم.

همچنین بخوانید: دعای رزق و روزی قوی

متن سوره طلاق با معنی

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

به نام خداوند رحمتگر مهربان

یَا أَیُّهَا النَّبِیُّ إِذَا طَلَّقْتُمُ النِّسَاءَ فَطَلِّقُوهُنَّ لِعِدَّتِهِنَّ وَأَحْصُوا الْعِدَّهَ وَاتَّقُوا اللَّهَ رَبَّکُمْ لَا تُخْرِجُوهُنَّ مِنْ بُیُوتِهِنَّ وَلَا یَخْرُجْنَ إِلَّا أَنْ یَأْتِینَ بِفَاحِشَهٍ مُبَیِّنَهٍ وَتِلْکَ حُدُودُ اللَّهِ وَمَنْ یَتَعَدَّ حُدُودَ اللَّهِ فَقَدْ ظَلَمَ نَفْسَهُ لَا تَدْرِی لَعَلَّ اللَّهَ یُحْدِثُ بَعْدَ ذَلِکَ أَمْرًا ﴿۱﴾

اى پیامبر چون زنان را طلاق گویید در [زمان‏بندى] عده آنان طلاقشان گویید و حساب آن عده را نگه دارید و از خدا پروردگارتان بترسید آنان را از خانه ‏هایشان بیرون مکنید و بیرون نروند مگر آنکه مرتکب کار زشت آشکارى شده باشند این است احکام الهى و هر کس از مقررات خدا [پاى] فراتر نهد قطعا به خودش ستم کرده است نمى‏ دانى شاید خدا پس از این پیشامدى پدید آورد (۱)

فَإِذَا بَلَغْنَ أَجَلَهُنَّ فَأَمْسِکُوهُنَّ بِمَعْرُوفٍ أَوْ فَارِقُوهُنَّ بِمَعْرُوفٍ وَأَشْهِدُوا ذَوَیْ عَدْلٍ مِنْکُمْ وَأَقِیمُوا الشَّهَادَهَ لِلَّهِ ذَلِکُمْ یُوعَظُ بِهِ مَنْ کَانَ یُؤْمِنُ بِاللَّهِ وَالْیَوْمِ الْآخِرِ وَمَنْ یَتَّقِ اللَّهَ یَجْعَلْ لَهُ مَخْرَجًا ﴿۲﴾

پس چون عده آنان به سر رسید [یا] به شایستگى نگاهشان دارید یا به شایستگى از آنان جدا شوید و دو تن [مرد] عادل را از میان خود گواه گیرید و گواهى را براى خدا به پا دارید این است اندرزى که به آن کس که به خدا و روز بازپسین ایمان دارد داده مى ‏شود و هر کس از خدا پروا کند [خدا] براى او راه بیرون‏شدنى قرار مى‏ دهد (۲)

وَیَرْزُقْهُ مِنْ حَیْثُ لَا یَحْتَسِبُ وَمَنْ یَتَوَکَّلْ عَلَى اللَّهِ فَهُوَ حَسْبُهُ إِنَّ اللَّهَ بَالِغُ أَمْرِهِ قَدْ جَعَلَ اللَّهُ لِکُلِّ شَیْءٍ قَدْرًا ﴿۳﴾

و از جایى که حسابش را نمى ‏کند به او روزى مى ‏رساند و هر کس بر خدا اعتماد کند او براى وى بس است‏ خدا فرمانش را به انجام‏رساننده است به راستى خدا براى هر چیزى اندازه‏ اى مقرر کرده است (۳)

وَاللَّائِی یَئِسْنَ مِنَ الْمَحِیضِ مِنْ نِسَائِکُمْ إِنِ ارْتَبْتُمْ فَعِدَّتُهُنَّ ثَلَاثَهُ أَشْهُرٍ وَاللَّائِی لَمْ یَحِضْنَ وَأُولَاتُ الْأَحْمَالِ أَجَلُهُنَّ أَنْ یَضَعْنَ حَمْلَهُنَّ وَمَنْ یَتَّقِ اللَّهَ یَجْعَلْ لَهُ مِنْ أَمْرِهِ یُسْرًا ﴿۴﴾

و آن زنان شما که از خون‏دیدن [ماهانه] نومیدند اگر شک دارید [که خون مى ‏بینند یا نه] عده آنان سه ماه است و [دخترانى] که [هنوز] خون ندیده‏ اند [نیز عده‏ شان سه ماه است] و زنان آبستن مدتشان این است که وضع حمل کنند و هر کس از خدا پروا دارد [خدا] براى او در کارش تسهیلى فراهم سازد (۴)

ذَلِکَ أَمْرُ اللَّهِ أَنْزَلَهُ إِلَیْکُمْ وَمَنْ یَتَّقِ اللَّهَ یُکَفِّرْ عَنْهُ سَیِّئَاتِهِ وَیُعْظِمْ لَهُ أَجْرًا ﴿۵﴾

این است فرمان خدا که آن را به سوى شما فرستاده است و هر کس از خدا پروا کند بدیهایش را از او بزداید و پاداشش را بزرگ گرداند (۵)

أَسْکِنُوهُنَّ مِنْ حَیْثُ سَکَنْتُمْ مِنْ وُجْدِکُمْ وَلَا تُضَارُّوهُنَّ لِتُضَیِّقُوا عَلَیْهِنَّ وَإِنْ کُنَّ أُولَاتِ حَمْلٍ فَأَنْفِقُوا عَلَیْهِنَّ حَتَّى یَضَعْنَ حَمْلَهُنَّ فَإِنْ أَرْضَعْنَ لَکُمْ فَآتُوهُنَّ أُجُورَهُنَّ وَأْتَمِرُوا بَیْنَکُمْ بِمَعْرُوفٍ وَإِنْ تَعَاسَرْتُمْ فَسَتُرْضِعُ لَهُ أُخْرَى ﴿۶﴾

همانجا که [خود] سکونت دارید به قدر استطاعت‏ خویش آنان را جاى دهید و به آنها آسیب [و زیان] مرسانید تا عرصه را بر آنان تنگ کنید و اگر باردارند خرجشان را بدهید تا وضع حمل کنند و اگر براى شما [بچه] شیر مى‏ دهند مزدشان را به ایشان بدهید و به شایستگى میان خود به مشورت پردازید و اگر کارتان [در این مورد] با هم به دشوارى کشید [زن] دیگرى [بچه را] شیر دهد (۶)

لِیُنْفِقْ ذُو سَعَهٍ مِنْ سَعَتِهِ وَمَنْ قُدِرَ عَلَیْهِ رِزْقُهُ فَلْیُنْفِقْ مِمَّا آتَاهُ اللَّهُ لَا یُکَلِّفُ اللَّهُ نَفْسًا إِلَّا مَا آتَاهَا سَیَجْعَلُ اللَّهُ بَعْدَ عُسْرٍ یُسْرًا ﴿۷﴾

بر توانگر است که از دارایى خود هزینه کند و هر که روزى او تنگ باشد باید از آنچه خدا به او داده خرج کند خدا هیچ کس را جز [به قدر] آنچه به او داده است تکلیف نمى ‏کند خدا به زودى پس از دشوارى آسانى فراهم مى ‏کند (۷)

وَکَأَیِّنْ مِنْ قَرْیَهٍ عَتَتْ عَنْ أَمْرِ رَبِّهَا وَرُسُلِهِ فَحَاسَبْنَاهَا حِسَابًا شَدِیدًا وَعَذَّبْنَاهَا عَذَابًا نُکْرًا ﴿۸﴾

و چه بسیار شهرها که از فرمان پروردگار خود و پیامبرانش سر پیچیدند و از آنها حسابى سخت کشیدیم و آنان را به عذابى [بس] زشت عذاب کردیم (۸)

فَذَاقَتْ وَبَالَ أَمْرِهَا وَکَانَ عَاقِبَهُ أَمْرِهَا خُسْرًا ﴿۹﴾

تا کیفر زشت عمل خود را چشیدند و پایان کارشان زیان بود (۹)

أَعَدَّ اللَّهُ لَهُمْ عَذَابًا شَدِیدًا فَاتَّقُوا اللَّهَ یَا أُولِی الْأَلْبَابِ الَّذِینَ آمَنُوا قَدْ أَنْزَلَ اللَّهُ إِلَیْکُمْ ذِکْرًا ﴿۱۰﴾

خدا براى آنان عذابى سخت آماده کرده است پس اى خردمندانى که ایمان آورده‏ اید از خدا بترسید راستى که خدا سوى شما تذکارى فرو فرستاده است (۱۰)

رَسُولًا یَتْلُو عَلَیْکُمْ آیَاتِ اللَّهِ مُبَیِّنَاتٍ لِیُخْرِجَ الَّذِینَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ مِنَ الظُّلُمَاتِ إِلَى النُّورِ وَمَنْ یُؤْمِنْ بِاللَّهِ وَیَعْمَلْ صَالِحًا یُدْخِلْهُ جَنَّاتٍ تَجْرِی مِنْ تَحْتِهَا الْأَنْهَارُ خَالِدِینَ فِیهَا أَبَدًا قَدْ أَحْسَنَ اللَّهُ لَهُ رِزْقًا﴿۱۱﴾

پیامبرى که آیات روشنگر خدا را بر شما تلاوت مى ‏کند تا کسانى را که ایمان آورده و کارهاى شایسته کرده‏ اند از تاریکیها به سوى روشنایى بیرون برد و هر کس به خدا بگرود و کار شایسته کند او را در باغهایى که از زیر [درختان] آن جویبارها روان است درمى ‏آورد جاودانه در آن مى‏ مانند قطعا خدا روزى را براى او خوش کرده است (۱۱)

اللَّهُ الَّذِی خَلَقَ سَبْعَ سَمَاوَاتٍ وَمِنَ الْأَرْضِ مِثْلَهُنَّ یَتَنَزَّلُ الْأَمْرُ بَیْنَهُنَّ لِتَعْلَمُوا أَنَّ اللَّهَ عَلَى کُلِّ شَیْءٍ قَدِیرٌ وَأَنَّ اللَّهَ قَدْ أَحَاطَ بِکُلِّ شَیْءٍ عِلْمًا﴿۱۲﴾

خدا همان کسى است که هفت آسمان و همانند آنها هفت زمین آفرید فرمان [خدا] در میان آنها فرود مى ‏آید تا بدانید که خدا بر هر چیزى تواناست و به راستى دانش وى هر چیزى را در بر گرفته است (۱۲)

همچنین بخوانید: سوره یاسین صوتی

سوره طلاق صوتی


سوره طلاق برای چی خوبه

سوره طلاق برای مومن ثواب بسیاری به همراه دارد. در سخنی از امام صادق (ع) آمده است که هر که سوره طلاق و تحریم را در نمازهای یومیه خود بخواند، خداوند در روز قیامت او را از ترس و اندوه حفظ کند و از آتش در امان دارد و آن مومن را به خاطر ثواب تلاوت این دو سوره وارد بهشت کند، زیرا این دو سوره به رسول اکر (ص) تعلق دارند.

دیگر آثار و برکات خواندن سوره طلاق عبارتست از:

  • سوره طلاق برای بهبود بیماری
  • سوره طلاق برای ادای قرض و بدهکاری
  • سوره طلاق برای جلب محبت
  • برای وسعت رزق و روزی
  • برای گشایش کارها
  • برای رفع گرفتاری

طریقه ختم سوره طلاق

طریقه ختم سوره طلاق برای رزق و روزی، گشایش در امور و کارها و رفع گرفتاری متفاوت است که در ادامه متن به آنها اشاره می کنیم.

  • یکی از مجربترین ختم ها، طریقه ختم سوره طلاق برای گشایش در کارها است. به این ترتیب که اگر هر کس هر روز آیه مبارکه “من یتق الله …” (آیات 2-3) سوره طلاق را بخواند، گشایش در امور مهم زندگی او رخ خواهد داد.
  • ختم مجرب دیگر برای رفع گرفتاری است و توصیه شده است که به مدت یک هفته هر شب بعد از نماز عشاء دو رکعت نماز خوانده که رکعت اول آن شامل حمد و آیه (2-3) سوره طلاق به تعداد 25 مرتبه باشد.

خواص سوره طلاق برای زن و شوهر

در مورد خواص سوره طلاق برای زن و شوهر آمده است که هر کس هر روز آیات زیر از سوره طلاق را سه مرتبه بخواند و سه صلوات قبل از قرائت آیه بفرستد و سه صلوات پس از قرائت سوره بفرستد، خداوند مشکلات و گرفتاری بین آن زن و شوهر را رفع می کند.

«وَ مَنْ يَتَّقِ اللَّهَ يَجْعَل لَهُ مَخْرَجاً وَ يَرْزُقْهُ مِنْ حَيْثُ لا يَحْتَسِبُ وَ مَنْ يَتَوَكـَّلْ عَلَى اللَّهِ فَهُوَ حَسْبُهُ إِنَّ اللَّهَ بَالِغُ أمْرِهِ قَدْ جَعَلَ اللَّهُ لِكُلِّ شَىْ‏ءٍقَدْراً»


خواص سوره طلاق برای جلب محبت

برای بهره بردن از خواص سوره طلاق برای جلب محبت باید سوره طلاق را به همین نیت 21 مرتبه بخوانید.


خواص سوره طلاق برای جدایی

خواص سوره طلاق برای جدایی و یا بهتر بگوییم برای پیشگیری از جدایی باعث شده است که خواندن آن به زوجی که قصد جدا شدن از هم را دارند، توصیه شود. از آنجاییکه بسیاری از مواقع علت اصلی جدایی مشکلات مالی مطرح می شود، خواندن این سوره با وسعت دادن به رزق و روزی انشاء الله می تواند موجب پیشگیری از طلاق می شود.

همچنین بخوانید: ختم سوره واقعه برای ازدواج

خواص سوره طلاق برای جدایی


خواص سوره طلاق برای آشتی

در مورد خواص سوره طلاق برای آشتی، از پیامبر اکرم (ص) روایت شده است هر که سوره طلاق را بخواند و بر معنای آن آگاه شود خداوند متعال او را از تفرقه و پریشانی در امان نگه می دارد.


ختم سوره طلاق برای ثروت و افزایش روزی

ختم سوره طلاق برای ثروت و افزایش روزی اینطور آمده است که آیات 2 و 3 سوره طلاق را به این ترتیب ختم نمایید: باید این ختم را از جمعه، پنجشنبه یا دوشنبه شروع کنید، بهتر است از جمعه شروع شود. در ابتدای ختم نیت کرده، غسل حاجت کنید و دو رکعت نماز بخوانید و 100 مرتبه صلوات بفرستید. به مدت 40 روز هر روز 159 مرتبه این آیه را بخواند. اگر بعد از نماز صبح خوانده شود بهتر است. در روز آخر یا روز چهلم، باید آیات 179 مرتبه خوانده شود. در پایان نیز 100 صلوات بفرستید.


ختم سوره طلاق برای خانه دار شدن

ختم سوره طلاق برای خانه شدن به طور مشخص به عنوان خواص خواندن این سوره نیامده است، اما آنطور که در روایت شده است که 3 مرتبه خواندن سوره طلاق موجب وسعت روزی خواهد شد و انشاء الله به خانه دار شدن ختم گردد.

همچنین بخوانید: دعای زبان بند قوی برای شوهر

سخن آخر

امیدواریم این ختم مجرب سوره طلاق برای جلب محبت، آشتی زن و شوهر، ختم سوره طلاق برای رزق و روزی و … برای شما مفید بوده باشد. اگر ختم های دیگر سوره طلاق را می شناسید که نتیجه معجزه آسای آن را در زندگی تجربه کرده اید، می توانید آن را در بخش نظرات با دیگر همراهان سایت به اشتراک بگذارید.