نماز سلمان در روز اول رجب

نمازهای مستحبی ثواب زیادی برای نمازگزار دارند، از جمله آنها نماز سلمان است. در ادامه به نحوه خواندن نماز سلمان در روز اول رجب و فضائل آن اشاره می‌کنیم.

نماز سلمان چگونه خوانده میشود؟

رجب یکی از پرفضیلترین ماه‌های قمری است. فواید این ماه باشکوه و سرنوشت ساز بسیار زیاد است و درک همه آنها ممکن نیست. اما کارهایی هستند که با صرف وقت و تلاش اندک به سرانجام می رسند و اجر و ثواب زیادی دارند.

از جمله این اعمال نماز سلمان است که در مفاتیح الجنان آمده است که در روز اول رجب 10 رکعت و در نیمه ماه 10 رکعت دیگر و در پایان ماه 10 نیز، پس مجموع آن سی رکعت می شود.


نماز سلمان در اول رجب چیست؟

نماز سلمان در اول رجب از نمازهای مستحبی است که حضرت محمد (ص) آن را به سلمان که یکی از نزدیکترین یاران ایشان بود، آموختند. خواندن این نماز فضائل زیادی دارد که دور ماندن از آتش جهنم و برآورده شدن حاجات از اصلی‌تری آنهاست.


طریقه خواندن نماز سلمان

نماز سلمان سی رکعت دارد و به خواندن آن اول رجب، نیمه رجب و آخر رجب سفارش شده است.

ده رکعت اول جب به این ترتیب خوانده می‌شود: در اول رجب ده رکعت نماز به جا آورده شود. در هر رکعت یک مرتبه سوره حمد، سه مرتبه سوره توحید و سه مرتبه سوره کافرون قرائت شود. بعد از نماز، نمازگزار دست‌های خود را بلند کرده و ذکر زیر را می‌خواند:

“لاَ إِلَهَ إِلاَّ اللَّهُ وَحْدَهُ لاَ شَرِيكَ لَهُ لَهُ الْمُلْكُ وَ لَهُ الْحَمْدُ يُحْيِي وَ يُمِيتُ وَ هُوَ حَيٌّ لاَ يَمُوتُ بِيَدِهِ الْخَيْرُ وَ هُوَ عَلَى كُلِّ شَيْ‏ءٍ قَدِيرٌ اللَّهُمَّ لاَ مَانِعَ لِمَا أَعْطَيْتَ وَ لاَ مُعْطِيَ لِمَا مَنَعْتَ وَ لاَ يَنْفَعُ ذَا الْجَدِّ مِنْكَ الْجَدُّ”

و در پایان دست‌ها را به صورت می‌کشد.


نماز سلمان چند رکعت است؟

نماز سلمان سی رکعت می‌باشد. ده رکعت در اولین روز رجب خوانده می‌شود. ده رکعت دوم در نیمه رجب و رکعت سوم در پایان ماه رجب باید خوانده شود.

همچنین بخوانید: نماز حرز امام جواد

نماز سلمان در مفاتیح الجنان


نماز سلمان در مفاتیح الجنان

نماز سلمان در مفاتیح الجنان و دیگر منابع از جمله اقبال الاعمال، المراقبات، بلدالامین، مصباح المتهجد و زاد العماد آمده است. طریقه خواندن نماز سلمان روز اول رجب در سطور بالایی ارائه شد.

نماز سلمان در روز نیمه رجب از مفاتیح الجنان به این ترتیب است: این نماز نیز ده رکعت دارد که پس از هر دو رکعت از نماز باید سلام داد. در هر رکعت از این نماز نیز سه مرتبه سوره حمد، سه مرتبه سوره توحیده و سه مرتبه سوره کافرون قرائت می‌شود و درپایان باید ذکر زیر خوانده شود:

لا إِلَهَ إِلا اللَّهُ وَحْدَهُ لا شَرِيكَ لَهُ لَهُ الْمُلْكُ وَ لَهُ الْحَمْدُ يُحْيِي وَ يُمِيتُ وَ هُوَ حَيٌّ لا يَمُوتُ بِيَدِهِ الْخَيْرُ وَ هُوَ عَلَى كُلِّ شَيْ‏ءٍ قَدِيرٌ إِلَها وَاحِدا أَحَدا فَرْدا صَمَدا لَمْ يَتَّخِذْ صَاحِبَةً وَ لا وَلَدا

سپس دست‌ها را بلند کرده و حاجت خود را بطلبید.

نماز سلمان روز آخر رجب از مفاتیح الجنان به این ترتیب است: روش به جا آوردن این نماز نیز درست مانند نماز سلمان در اول و نیمه رجب است. به این تفاوت که در پایان نماز باید ذکر زیر خوانده شود:

لا إِلَهَ إِلا اللَّهُ وَحْدَهُ لا شَرِيكَ لَهُ لَهُ الْمُلْكُ وَ لَهُ الْحَمْدُ يُحْيِي وَ يُمِيتُ وَ هُوَ حَيٌّ لا يَمُوتُ بِيَدِهِ الْخَيْرُ وَ هُوَ عَلَى كُلِّ شَيْ‏ءٍ قَدِيرٌ وَ صَلَّى اللَّهُ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ الطَّاهِرِينَ وَ لا حَوْلَ وَ لا قُوَّةَ إِلا بِاللَّهِ الْعَلِيِّ الْعَظِيمِ.

در پایان نیز دست‌های خود را به صورت کشیده و از درگاه خداوند حاجت خود را طلب کنید.

همچنین بخوانید: نماز وتر چیست و چگونه خوانده می شود؟

زمان خواندن نماز سلمان

همانطور که گفتیم زمان خواندن نماز سلمان در ماه رجب و روز اول، نیمه ماه و روز آخر است. در خصوص وقت نماز سلمان در طول روز، هیچ محدودیتی ذکر نشده و در هر زمانی از روز می‌توان آن را به جا آورد.


نیت نماز سلمان چگونه است؟

نیت نماز سلمان نیز مانند دیگر نمازهای مستحبی است. با این حال لزومی ندارد کلامی به زبان بیاورید، همینکه در دل نیت به خواندن نماز مستحبی جناب سلمان دارید کفایت می‌کند.


فضیلت نماز سلمان

نماز سلمان توسط پیامبر اکرم (ص) به ایشان آموخته شده است. درباره فضیلت نماز سلمان در کتاب اقبال اینطور آمده است. آخرین روز از ماه جمادی الاخری سلمان به دیدار پیامبر (ص) رفت. پیامبر به ایشان فرمودند: هیچ مرد یا زن مومن در ماه رجب سی رکعت نماز به جا نمی‌آورد که در هر رکعت از آن یک بار سوره حمد، یک بار سوره توحید و یکبار سوره کافرون را بخواند، مگر آنکه خداوند او را از هر معصیت و گناه که از خردسالی تا بزرگسالی مرتکب شده از اعمال او پاک کند و همچون پاداش کسیکه همه طول این ماه را به روزه گذرانده به او عطا کند، و در محضر خدا تا سال بعد از نمازگزاران محسوب شود، در برابر هر یک روزی روزه گرفته باشد عبادت یک سال نوشته شود و اگر همه ماه رجب را روزه دار باشد، خدا آتش جهنم نجات داده و بهشت بر او واجب می‌شود.

همچنین حاجات نمازگزار برآورده شده و بین او و جهنم هفت خندق به وسعت فاصله بین زمین و آسمان ایجاد می‌شود و برای هر رکعت، چند هزار رکعت نماز حساب می‌شود و گذر از صراط برایش نگاشته خواهد شد.

همچنین بخوانید: نماز استغاثه به حضرت زهرا

سخن آخر

امیدواریم این مطلب با عنوان نماز سلمان در روز اول رجب و شرح فضیلت این نماز برای شما مفید بوده باشد. به یاد داشته باشیم تنهای ادای کلمات و خواندن نمازهای مستحب نیست که فضائل آن را برای نمازگزار به همراه می‌آورد، بلکه باید به معنا و مفهوم آنها نیز پی برد و از آن در اصلاح مسیر زندگی کمک گرفت.