اعمال و نماز شب اول شعبان

برای آشنایی با اعمال و نماز شب اول شعبان و دعای شب اول شعبان این متن را تا انتها دنبال کنید.

اعمال و نماز شب اول شعبان

برای شب اول ماه شعبان اعمال، نماز و دعاهای زیادی ذکر شده است که در این مطلب به آن می پردازیم. در خصوص اعمال و نماز شب اول شعبان از پیامبر اکرم (ص) روایت شده است: آن زمان که روز اول شعبان فرا رسد، شیطان سپاهیان خود را در نواحی و آفاق زمین گسترانده و به آنها می گوید: در این روز تلاش کنید تا عده ای از بندگان خدا را به سوی خود جذب کنید و خداوند عزیز و بزرگوار، فرشتگان خود را در نواحی و آفاق زمین می گستراند و به آنها می گوید: بندگانم را هدایت کنید. در این روز است که پروردگار در این شب درهای آسمان خود را گشوده است و قصرها و نعمتهایش را به ارزانترین و آسانترین چیزها به بندگان عرضه می دارد.

همچنین بخوانید: اعمال و دعای هر روز ماه شعبان برای گرفتن حاجت

اعمال شب اول شعبان چیست؟

دعای ورود به ماه شعبان

پیامبر اکرم (ص) یکی از اعمال شب اول شعبان را خواندن دعای ورود به ماه شعبان معرفی کرده و مومنان را به خواندن آن سفارش کرده اند.

اللَّهُمَّ إِنَّ هَذَا هِلَالُ شَهْرِ [شَعْبَانَ‏] وَ قَدْ وَرَدَ وَ أَنْتَ أَعْلَمُ بِمَا فِيهِ مِنَ الْإِحْسَانِ

خدايا، اين هلال ماه شعبان است كه وارد گرديد و تو به نيكى‌هايى كه در آن نهفته است از ما آگاه‌ترى.

فَاجْعَلْهُ اللَّهُمَّ هِلَالَ بَرَكَاتٍ وَ سَعَادَاتٍ كَامِلَةَ الْأَمَانِ وَ الْغُفْرَانِ وَ الرِّضْوَانِ

پس اى خدا، هلال اين ماه را براى ما، همراه با بركات و نيكبختى‌ها و ايمنى، آمرزش و خشنودى كامل

وَ مَاحِيَةَ الْأَخْطَارِ فِي الْأَحْيَانِ وَ الْأَزْمَانِ وَ حَامِيَةً مِنْ أَذَى أَهْلِ الْعِصْيَانِ وَ الْبُهْتَانِ

و زداينده‌ى خطرها در لحظات و اوقات اين ماه و حمايت‌گر از آزار و اذيت آنان كه اهل گناه و بهتان هستند، قرار ده

وَ شَرِّفْنَا بِامْتِثَالِ مَرَاسِمِهِ وَ إِحْيَاءِ مَوَاسِمِهِ وَ أَلْحِقْنَا بِشُمُولِ مَرَاحِمِهِ وَ مَكَارِمِهِ

و به واسطه‌ى به جا آوردن آيين‌ها [و احياى موسم‌ها]ى آن ما را گرامى بدار و ما را مشمول رحمت‌ها و بزرگمنشى‌هايت در آن بگردان

وَ طَهِّرْنَا فِيهِ تَطْهِيراً نَصْلُحُ بِهِ لِلدُّخُولِ عَلَى شَهْرِ رَمَضَانَ مُظَفَّرِينَ بِأَفْضَلِ مَا ظَفِرَ بِهِ أَحَدٌ مِنْ أَهْلِ الْإِسْلَامِ وَ الْإِيمَانِ بِرَحْمَتِكَ يَا أَرْحَمَ الرَّاحِمِينَ‏.

و چنان ما را در آن پاكيزه كن كه شايستگى ورود به ماه رمضان را بيابيم و به برترين عطاهايى كه مسلمانان و مؤمنان بدان دست مى‌يابند، نايل گرديم. به رحمتت اى مهربان‌ترين مهربانان.

همچنین بخوانید: نماز شب ساده

اعمال شب اول شعبان


نماز شب اول شعبان چگونه و چند رکعت است؟

اعمال شب اول شعبان: نماز دوازده رکعتی شب اول ماه شعبان

از پیامبر صلی الله علیه و آله روایت شده است: هرکس در شب اول شعبان دوازده رکعت نماز بخواند در هر رکعت یک مرتبه سوره حمد و پانزده مرتبه سوره توحید را بخواند، خداوند متعال اجر دوازده هزار شهید را به او می دهد و ثواب دوازده سال عبادت را برایش مقدر می کند و از گناهانش بیرون می آید مانند روزی که مادرش او را به دنیا آورد و خداوند با هر آیه ای در قرآن، قصری در بهشت به او عطا کند.

اعمال شب اول شعبان: نماز مستحبی دو رکعتی شب اول ماه شعبان

رسول خدا صلی الله علیه و آله می فرماید: هر کس در شب اول شعبان دو رکعت نماز بخواند در هر رکعت سی مرتبه سوره حمد را بخواند و چون سلام می کند بگوید: اللَّهُمَّ هَذَا عَهْدِی عِنْدَکَ إِلَی یَوْمِ الْقِیَامَهِ؛ خدایا این عهد و پیمان من با تو تا روز قیامت است”، او از شر شیطان و سپاهیانش نجات یابد و خداوند پاداش نیکوکاران را به او دهد.

اعمال شب اول شعبان: نماز صد رکعتی شب اول ماه شعبان

رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمود: هر کس در شب اول شعبان صد رکعت نماز به صورت دو رکعتی به جا آورد، در هر رکعت یک مرتبه سوره حمد و سوره توحید (قُلْ هُوَ اللَّهُ احد) را یک بار بخواند و هنگامیکه نمازش تمام شد پنجاه مرتبه سوره حمد را می خواند. کسی که این نماز را بخواند و در این روز روزه بگیرد، خدای متعال شر اهل زمین و شر شیاطین را از او دفع کند، و هفتاد هزار گناه او را می آمرزد و عذاب قبر را از او برطرف می کند و او را در روز قیامت از قبر بیرون می آورد با چهره ای مانند ماه در شب ماه کامل و در حالیکه نامه اعمال او را را به دست راست می دهد.

اعمال شب اول شعبان: روزه گرفتن

و از پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم می فرماید: هر کس در روز اول از ماه شعبان روزه بگیرد، بهشت بر او واجب شود. هر که دو روز اول شعبان را روزه بگیرد خداوند در دنیا به او نظر کند و در آخرت بهشت را نصیب او کند. اگر کسی سه روز اول شعبان را روزه بگیرد و شب های آن را به مناجات بگذراند و دو رکعت نماز بخواند که در هر رکعتی یک مرتبه سوره حمد یک بار و یازده مرتبه سوره توحید بخواند، خداوند او را از شر اهل آسمانها و زمین و شر شیطان و جنودش و شر هر حاکم ظالم حفظ می کند.

همچنین بخوانید: نماز استغاثه به امام زمان در شب جمعه

سخن آخر

امیدواریم این مطلب از آلامتو با عنوان اعمال و نماز شب اول شعبان، نماز دوازده رکعتی شب اول شعبان، نماز دو رکعتی شب اول شعبان و … مورد پسند شما واقع شده باشد و بتوانید از برکات معنوی این شب بهره مند گردید.