نحوه خواندن نماز شب قدر

نماز شب قدر

با رسیدن ماه مبارک رمضان و این شب های پر ارزش، بسیاری از مومنان روزه دار با آگاهی از اهمیت نیایش و راز و نیاز به درگاه خداوند، همچنین فضیلت و ثواب عبادت در این شب ها، به راز و نیاز و نیایش با پروردگار مشغول می شوند. نماز شب قدر از اعمال مخصوص این شب است که با کیفیتی متفاوت از دیگر نمازهای مستحبی اقامه می شود. ما در این مطلب از آلامتو می گوییم که نماز شب قدر چگونه است؟ چند رکعت دارد و چه ساعتی خوانده میشود؟ تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

همچنین بخوانید: روش خواندن نماز حرز امام جواد

نماز شب قدر چگونه است؟

نماز شب قدر از مهمترین اعمال توصیه شده از طرف ائمه معصوم و علمای دینی ما است. این نماز به “نماز هفت قل هو الله” نیز شناخته می شود.

شیخ عباس قمی در مفاتیح این نماز را به نقل از علامه مجلسی نقل کرده است. در کتاب زادالعماد نیز علامه مجلسی حدیثی را به بدون ذکر سند آن از پیامبر اکرم (ص) آورده است که به بر اساس آن حدیث اگر هر که نماز شب را به جا آورد و 70 مرتبه ذکر استغفار را تکرار کند، پیش از آنکه از جای خود بلند شود خداوند او و والدینش را مورد عفو قرار داده و گروهی از ملائکه را مامور نوشتن حسنه برای او می کند و فرشته ای را مامور ساخت قصر و کاشت درخت در بهشت برای او می کند.


نماز شب قدر چگونه خوانده می شود؟

مشهورترین نماز شب قدر، نمازی است شامل دو رکعت که در هر رکعت از آن پس از قرائت سوره حمد، باید 7 مرتبه سوره توحید خوانده شود و در پایان نماز نیز 70 مرتبه ذکر “اَسْتَغْفِرُ اللّهَ وَاَتُوبُ اِلَیْهِ” تکرار شود. این طریقه خواندن نماز شب قدر در مفاتیح الجنان ارائه شده است و به خواندن آن در هر سه شب قدر نیز سفارش شده است.


نماز شب قدر چه ساعتی خوانده می شود؟

نماز شب قدر را می توان در همه ساعات شب قدر خواند و طی آنچه در روایات آمده است، شب قدر از زمانی که نماز مغرب و عشاء خوانده می شود به حساب می آید تا طلوع فجر اول اذان صبح، که در تمامی این ساعات نماز شب قدر خوانده می شود.


نماز شب قدر چند رکعت است؟

نماز شب قدر به صورت نماز دو رکعتی و نماز صد رکعتی خوانده می شود.


نماز شب قدر قنوت دارد؟

نماز شب قدر نیز مانند سایر نمازهای واجب و مستحبی دارای قنوت است. در دومین رکعت از این نماز پس از قرائت سوره حمد و هفت توحید، قنوت خوانده می شود.

همچنین بخوانید: نماز شب ساده

نماز دو رکعتی شب قدر


ثواب نماز شب قدر

در خصوص ثواب نماز شب قدر اینطور آمده است که هر تسبیح گفتن برای خدا در این شب پرنده و طائری برای گوینده آن در بهشت خواهد شد و این شب، شبی است که به مشیت پروردگار، تقدیر سال آینده رقم می خورد.

ثواب نماز شب قدر و حتی ثواب هر سجده در آن این نتیجه را دارد که درختی در بهشت برای به جا آورنده آن کاشته می شود. ثواب نماز شب قدر خانه ای از یاقوت و زبرجد برای خواننده آن حاصل می کند و به ازای هر آیه ای که خوانده می شود، تاجی از جواهرات بهشتی به قرائت کننده آن عطا می شود.

در خصوص فضیلت و ثواب نماز شب قدر از پیامبر اکرم (ص) روایت شده است که: «ذِکْرُ اللهِ فِی رَمَضَانَ مَغْفُورٌ لَهُ وَ سَائِلُ اللهِ فِیهِ لَایَخِیبُ». به یادآورنده خدا در این ماه آمرزیده است و سؤال کننده در این ماه، محروم نمی شود.


نماز دو رکعتی شب قدر

برای نماز شب قدر به جز نماز دو رکعتی ارائه شده در سطور بالاتر، نمازهای دو رکعتی دیگری نیز سفارش شده اند، از جمله:

  • دو رکعت نماز به جهت سلامتی امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) و تعجیل در ظهور ایشان.
  • دو رکعت نماز برای شادی روح همه اموات و درگذشتگان و 25 مرتبه تکرار ذکر “اللهم اغفرلی لجمیع المومنین و المومنات و المسلمین و المسلمات”
  • دو رکعت نماز هدیه به اهل بیت رسول اکرم (ص) و خواندن دعای توسل.
  • دو رکعت نماز حضرت فاطمه (ص) به این ترتیب که در اولین رکعت پس از قرائت سوره حمد صد مرتبه سوره قدر را خوانده و در دومین رکعت پس از سوره حمد صد مرتبه سوره توحید قرائت شود.

نماز صد رکعتی شب قدر

یکی دیگر از نمازهای مشهور این شب، نماز صد رکعتی شب قدر است که به خواندن صد رکعت نماز در هر یک از شب های قدر توصیه شده است. این نماز به صورت 50 نماز دو رکعتی و به نیت نماز شب قدر به جا آورده می شود. در این نماز هم پس از سوره حمد، باید سوره توحید خوانده شود. بهتر است که در هر رکعت از این نماز پس از قرائت حمد، دوه مرتبه سوره توحید خوانده شود.

همچنین نمازگزار می تواند به جای این نماز، شش روز از نمازهای قضای خود را بخواند. به این ترتیب که از ظهر روز اول شروع کرده و در عشاء ششمین روز پایان دهد که در طول سه شب جمعا سیصد رکعت نماز خوانده است.

همچنین بخوانید: نماز امام زمان چگونه خوانده می شود

سخن آخر

امیدواریم این مطلب از آلامتو درباره اینکه نماز شب قدر چگونه و چه ساعتی خوانده می شود و چند رکعت است، مورد پسند شما واقع شده باشد و بتوانید از برکات معنوی این شب بهره کافی ببرید.