تسبیحات اربعه در نماز چیست و چند بار است

تسبیحات اربعه در نماز چیست؟

تسبیحات اربعه ذکری است راز مانند که در نماز خوانده می‌شود. در ادامه می‌گوییم تسبیحات اربعه در نماز چیست و چند بار گفته می شود و چه خواصی دارد.


تسبیحات اربعه در نماز چند بار واجب است؟

منظور از تسبیحات اربعه چهار ذکر است که در نمازهای روزانه سه و چهار رکعتی و همچنین در برخی ذکرها گفته می‌شود. این اذکار عبارتند از: “سُبْحانَ اللهِ، وَ الْحَمْدُ لِلهِ، وَ لا إلهَ إلاّ اللهُ، وَ اللهُ أکْبَرُ”.

در مورد تعداد تکرار تسبیحات اربعه در نماز، برخی از مراجع دینی معتقدند که تسبیحات اربعه در هر رکعت نماز باید سه مرتبه تکرار شود و بعضی دیگر اعتقاد دارند که یک مرتبه کافیست. اما به طور کلی سه مرتبه تکرار تسبیح، احتیاط مستحب آن است. همچنین به جای آن به جای آن خواندن سوره فاتحه جایز است.


خواص تسبیحات اربعه

از خواص تسبیحات اربعه و فضیلت خواندن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • نزدیکی به خدا
  • دفع بلا و دور شدن از گرفتاری‌های دنیوی
  • مستجاب شدن دعاها
  • متمم نماز شکسته
  • زیر بنای اسلام

در خصوص خواص تسبیحات اربعه از امام صادق (ع) روایت داریم که: اگر پس از نماز وقت پیدا کردید 30 مرتبه ذکر ” سُبْحانَ اللهِ وَ الْحَمْدُ لِلهِ وَ لا إلهَ إلاّ اللهُ وَ اللهُ أکْبَرُ” را تکرار کنید، زیرا این ذکرها شما را از ویرانی، سقوط در چاه، غرق شدن، سوختن، خوراک درندگان شدن، سخت جان داد و هر گونه گرفتاری و بلای دیگر حفظ می‌کند.

همچنین در جای دیگر از ایشان نقل شده است: اگر کسی در تعقیب نمازهای یومیه 40 مرتبه ذکر ” سُبْحانَ اللهِ وَ الْحَمْدُ لِلهِ وَ لا إلهَ إلاّ اللهُ وَ اللهُ أکْبَرُ” را تکرار کند سپس حاجت خود را از خدا بخواهد، خداوند خواسته او را مستجاب کند.

به نقل از امام صادق (ع) آمده است است که زمانیکه حضرت محمد (ص) هنگام معراج قدم به بهشت گذاشتند، مشاهده کردند فرشتگان در حال ساخت بنایی هستند و گاهی دست از آن می‌کشیدند. پیامبر (ص) سوال کردند چرا توقف می‌کنید؟ ملائکه بیان داشتند: تا آنکه مخارج ما برسد. ایشان سوال کردند مخارج شما چه می‌باشد؟ ملائکه عرض کردند: مخارج ما ذکر مومن در دنیاست ” سُبْحانَ اللهِ وَ الْحَمْدُ لِلهِ وَ لا إلهَ إلاّ اللهُ وَ اللهُ أکْبَرُ”. تا زمانیکه ذکر گوید مشغولیم و اگر نگوید ما متوقف می‌شویم.

همچنین بخوانید: نماز استغفار چگونه خوانده میشود و چند رکعت است؟ معجزات نماز استغفار

تسبیحات اربعه با معنی


تلفظ صحیح تسبیحات اربعه + فایل صوتی

در این بخش تلفظ صحیح تسبیحات اربعه ارائه می‌کنیم. نکته مهم در قرائت این ذکر طمانینه و آرامش کافی در ادای اذکار است تا معنا و مفهوم آن درک شود.


تسبیحات اربعه با معنی

سُبْحانَ اللهِ وَ الْحَمْدُ لِلهِ وَ لا إلهَ إلاّ اللهُ وَ اللهُ أکْبَرُ

پاک و منزه است خداوند و ستایش مخصوص خداست و معبودی جز خدا نیست و خداوند بزرگتر است

این چهار ذکر تسبیحات اربعه نامیده می‌شود “سبحان الله” به تسبیح خداوند می‌پردازد و سایر قسمتها شامل تحمید (الحمدالله)، تهلیل (لا اله الا الله) و تکبیر (الله اکبر) است. در توضیح مفهوم تسبیحات اربعه اینطور آمده است که “الحمدلله” به توحید افعالی و “لااله الا الله” به توحید صفاتی و “الله اکبر” به توحید ذاتی اشاره دارد و “سبحان الله” به تنزیه خدا از همه این مراتب دارد.

  • در این تسبیحات می‌گوییم سبحان الله و خداوند را از نسبتهایی که بندگان به او می‌دهند منزه می‌شماریم
  • ذکر بعد الحمدالله است اقرار می‌کنیم که عبادت ما در حد ذات مقدس او نیست، اما از آنجاییکه خداوند به بندگان امر فرموده پس این عبادتهای هر چند ناقص را انجام می‌دهیم و خداوند را شکر کرده و حمد او را بر لب می‌آوریم.
  • سپس می‌گوییم لا اله الا الله و هر گونه عبادت و پرستش را مخصوص خدا اعلام می‌کنیم.
  • در پایان ذکر الله اکبر می‌گوییم و باز به خود یادآوری می‌کنیم که اینها هرگز لایق مقام پروردگار نبوده و خداوند متعال بزرگتر از وصف آدمی است.

اما رازی که در چهارگانه بودن تسبیحات اربعه نهفته است، اشاره به چهار ضلعی بودن کعبه و بیت العمور و عرش دارد؛ به بیان دیگر حقیقتی عینی و خارجی که تسبیحات اربعه به آن اشاره می‌کند.

همچنین بخوانید: نماز وتر چیست و چگونه خوانده میشود؟ چند رکعت است؟ چه فضیلت هایی دارد؟

سخن آخر

در این پست از آلامتو گفتیم تسبیحات اربعه در نماز چیست و چند بار است، همچنین به خواص آن اشاره کردیم، و در ادامه معنی و فایل صوتی تلفظ صحیح آن خوانده شد. این ذکر شامل تمامی ابعاد توحید است و برای این ذکر فضیلت‌های زیادی ذکر شده است که با درک مفهوم آن حاصل می‌شود. به این خاطر است که در موارد متعدد از جمله طواف خانه خدا نیز این ذکر سفارش شده است. امیدواریم این مطلب مورد پسند شما واقع شده باشد.