متن دعای هفتم صحیفه سجادیه برای حاجت

دعای هفتم صحیفه سجادیه

دعای هفتم صحیفه سجادیه از دعاهایی است که هنگام سختی و بلایا خوانده می‌شود و به آسان شدن دشواری ها به دست خدا اشاره دارد. در این دعا امام سجاد علیه السلام باز شدن گره های زندگی را از پروردگار درخواست می کند. با این حال خواندن برای رفع گرفتاری ها دارای آداب و شرایط ویژه ای است. در ادامه این پست از آلامتو متن دعای هفتم صحیفه سجادیه برای حاجت و شفای مریض را ارائه می‌کنیم.

همچنین بخوانید: دعای سریع الاجابه برای شفای مریض

متن دعای هفتم صحیفه سجادیه با معنی

یا مَنْ تُحَلُّ بِهِ عُقَدُ الْمَکارِهِ، وَ یا مَنْ یُفْثَأُ بِهِ حَدُّ الشَّدائِدِ، وَ یا مَنْ یُلْتَمَسُ مِنْهُ الْمَخْرَجُ إلَى رَوْحِ الْفَرَجِ.

ای آنکه گرهِ کارهای فرو بسته به سر انگشت تو گشوده می‌شود، و ای آن که سختی دشواری‌ها با تو آسان می‌گردد، و ای آن که راه گریز به سوی رهایی و آسودگی را از تو باید خواست.

ذَلَّتْ لِقُدْرَتِکَ الصِّعابُ، وَ تَسَبَّبَتْ بِلُطْفِکَ الْأسْبابُ، وَ جَرَى بِقُدرَتِکَ الْقَضاءُ، وَ مَضَتْ عَلَى إرادَتِکَ الْأشْیاءُ.

سختی‌ها به قدرت تو به نرمی گرایند و به لطف تو اسباب کارها فراهم آیند. فرمانِ الاهی به نیروی تو به انجام رسد، و چیزها، به اراده‌ی تو موجود شوند،

فَهِیَ بِمَشِیَّتِکَ دُونَ قَوْلِکَ مُؤْتَمِرَةٌ، وَ بِإرادَتِکَ دُونَ نَهْیِکَ مُنْزَجِرَةٌ.

و خواستِ تو را، بی آن که بگویی، فرمان برند، و از آنچه خواستِ تو نیست، بی آن که بگویی، رو بگردانند.

أنْتَ الْمَدْعُوُّ لِلْمُهِمّاتِ، وَ أنْتَ الْمَفْزَعُ فِی الْمُلِمّاتِ، لا یَنْدَفِعُ مِنْها إلّا ما دَفَعْتَ، وَ لا یَنْکَشِفُ مِنْها إلّا ما کَشَفْتَ.

تویی آن که در کارهای مهم بخوانندش، و در ناگواری‌ها بدو پناه برند. هیچ بلایی از ما برنگردد مگر تو آن بلا را بگردانی، و هیچ اندوهی بر طرف نشود مگر تو آن را از دل برانی.

وَ قَدْ نَزَلَ بِی یا رَبِّ ما قَدْ تَکَأَّدَنِی ثِقْلُهُ، وَ ألَمَّ بِی ما قَدْ بَهَظَنِی حَمْلُهُ.

ای پروردگار من، اینک بلایی بر سرم فرود آمده که سنگینی‌اش مرا به زانو درآورده است، و به دردی گرفتار آمده‌ام که با آن مدارا نتوانم کرد.

وَ بِقُدْرَتِکَ أوْرَدْتَهُ عَلَیَّ وَ بِسُلْطانِکَ وَجَّهْتَهُ إلَیَّ.

این همه را تو به نیروی خویش بر من وارد آورده‌ای و به سوی من روان کرده‌ای.

فَلا مُصْدِرَ لِما أوْرَدْتَ، وَ لا صارِفَ لِما وَجَّهْتَ، وَ لا فاتِحَ لِما أغْلَقْتَ، وَ لا مُغْلِقَ لِما فَتَحْتَ، وَ لا مُیَسِّرَ لِما عَسَّرْتَ، وَ لا ناصِرَ لِمَنْ خَذَلْتَ.

آنچه تو بر من وارد آورده‌ای، هیچ کس باز نَبَرد، و آنچه تو به سوی من روان کرده‌ای، هیچ کس برنگرداند. دری را که تو بسته باشی. کَس نگشاید، و دری را که تو گشوده باشی، کَس نتواند بست. آن کار را که تو دشوار کنی، هیچ کس آسان نکند، و آن کس را که تو خوار گردانی، کسی مدد نرساند.

فَصَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ، وَ افْتَحْ لِی یا رَبِّ بابَ الْفَرَجِ بِطَوْلِکَ، وَ اکْسِرْ عَنِّی سُلْطانَ الْهَمِّ بِحَوْلِکَ، وَ أنِلْنِی حُسْنَ النَّظَرِ فِیما شَکَوْتُ، وَ أذِقْنِی حَلاوَةَ الصُّنْعِ فِیما سَألْتُ، وَ هَبْ لِی مِنْ لَدُنْکَ رَحْمَةً وَ فَرَجاً هَنِیئاً، وَ اجْعَلْ لِی مِنْ عِنْدِکَ مَخْرَجاً وَحِیّاً.

پس بر محمد و خاندانش درود فرست. ای پروردگار من، به احسانِ خویش دَرِ آسایش به روی من بگشا، و به نیروی خود، سختی اندوهم را درهم شکن، و در آنچه زبان شکایت بدان گشوده‌ام، به نیکی بنگر، و مرا در آنچه از تو خواسته‌ام، شیرینی استجابت بچشان، و از پیشِ خود، رحمت و گشایشی دلخواه به من ده، و راه بیرون شدن از این گرفتاری را پیش پایم نِه.

وَ لا تَشْغَلْنِی بِالْاِهتِمامِ عَنْ تَعاهُدِ فُرُوضِکَ، وَ اسْتِعْمالِ سُنَّتِکَ.

و مرا به سبب گرفتاری، از انجام دادنِ واجبات و پیروی آیین خود بازمدار.

فَقَدْ ضِقْتُ لِما نَزَلَ بِی یا رَبِّ ذَرْعاً، وَ امْتَلَأْتُ بِحَمْلِ ما حَدَثَ عَلَیَّ هَمّاً، وَ أنْتَ الْقادِرُ عَلَى کَشْفِ ما مُنِیتُ بِهِ، وَ دَفْعِ ما وَقَعْتُ فِیهِ، فَافْعَلْ بِی ذَلِکَ وَ إنْ لَمْ أسْتَوْجِبْهُ مِنْکَ، یا ذَا الْعَرْشِ الْعَظیمِ.

ای پروردگارِ من، از آنچه بر سرم آمده، دلتنگ و بی‌طاقتم، و جانم از آن اندوه که نصیب من گردیده، آکنده است؛ و این در حالی است که تنها تو می‌توانی آن اندوه را از میان برداری و آنچه را بدان گرفتار آمده‌ام دور کنی. پس با من چنین کن، اگر چه شایسته‌ی آن نباشم، ای صاحب عرش بزرگ.

همچنین بخوانید: دعای معجزه اسا برای رواشدن حاجت در همان ساعت

متن دعای هفتم صحیفه سجادیه برای حاجت


دعای هفتم صحیفه سجادیه صوتی علی فانی


خواص دعای هفتم صحیفه سجادیه برای حاجت

فضای کلی دعای هفتم صحیفه سجادیه به تضرع امام سجاد علیه السلام در روزهای سخت به محضر پروردگار اشاره دارد. به همین علت از ایشان روایت شده است که مداومت بر خواندن آن موجب گره گشایی از مشکلات و برآورده شدن حاجات می شود.


دعای هفتم صحیفه سجادیه برای شفای مریض

از جمله خواص دعای هفتم صحیفه سجادیه برای شفای مریض است. بهتر است این دعا پس از نماز صبح و هنگام بین الطلوعین خوانده شود.

همچنین بخوانید: دعای نور کامل

دعای هفتم صحیفه سجادیه برای ازدواج

دعای هفتم صحیفه سجادیه برای ازدواج ختم این دعا توصیه می شود که به شرح زیر است:

پیش از شروع به خواندن دعا ده بار ذکر صلوات بفرستید و بعد از صلوات و قبل و بعد از دعا، 40 مرتبه ذکر “یا الله” را تکرار کنید. بهتر است ختم دعا را از روز یکشنبه آغاز کنید و روزی ده مرتبه دعا را بخوانید و به مدت سی روز ادامه دهید. در پایان دعا یک نفس ذکر ” یا رب” را تکرار کرده تا هنگامی که نفس قطع شود، سپس به حالت سجده رفته و حاجت خود برای ازدواج را از خداوند درخواست کنید.


سخن آخر

امیدواریم این مطلب از آلامتو با موضوع متن دعای هفتم صحیفه سجادیه برای حاجت و شفای مریض و فایل صوتی آن مورد پسند شما همراهان قرار گرفته باشد و بتوانید از برکات معنوی این دعا بهره مند شوید.