نماز اول ماه صفر چگونه است؟

ماه صفر ماهی است که در آن به مسلمانان توصیه می شود کار ها و اعمالی را مانند ازدواج، بچه دار شدن، سفر رفتن را انجام ندهند. به این دلیل که ماه صفر به یکی از ماه های منحوس شناخته شده است. دلیل منحوس بودن این ماه مبنی بر آن است که در این ماه رحلت پیامبر اکرم(ص)، شهادت امام حسن(ع) و امام رضا(ع)  اتفاق افتاده است. همچنین در مقابل اعمالی وجود دارند که در اسلام توصیه شده است که آن ها را انجام دهند برای مثال در در اول ماه صفر خواندن نمازه اول صفر یکی از اعمال توصیه شده است. همچنین در بسیاری از روایات توصیه شده است که در ماه صفر و برای دفع آفات و بلایای این ماه بسیار صدقه دهند. به همین دلیل مسلمانان از این ماه به عنوان ماهی نحس و بد یمن یاد می کنند، چرا که در این ماه وحی قطع می شود. حضرت علی(ع) در این مورد فرموده است: با رحلت پیامبر(ص) چیزی قطع شد که با فوت هیچ احدی قطع نشد. در ادامه این مطلب از آلامتو نحوه خواندن نماز اول ماه صفر و ثواب و فواید آن را بخوانید.

همچنین بخوانید: نماز حرز امام جواد برای ازدواج و دفع سحر و چشم زخم + طریقه خواندن آن

طریقه خواندن نماز اول ماه صفر و تعداد رکعت آن

نحوه خواندن نماز اول ماه که دو رکعت است، در رکعت اول بعد از حمد سی مرتبه سوره توحید و در رکعت دوم بعد از حمد سی مرتبه سوره قدر بخواند و بعد از نماز صدقه ای در راه خدا بدهد، هر کس چنین کند، سلامت خود را در آن ماه از خداوند متعال گرفته است. همچنین پس از این نماز، به گفتن ذکر ۱۰۰ مرتبه صلوات بر محمد و آل محمد و ۱۰۰ مرتبه لعن بر آل ابی سفیان و صد مرتبه استغفرالله ربی و اتوب الیه، که ثواب بسیار زیادی دارد سفارش شده است.

دیگر اعمال توصیه شده در اول ماه ضفر شامل موارد زیر است :

خواندن قرآن 

توصیه شده است که در ماه اول صفر هفت مرتبه سوره حمد خوانده شود.

خواندن دعا 

در زمان دیدن هلال خواندن دعای هلال توصیه شده است. حداقل آن است که سه مرتبه بگوید: اللّهُ اَکْبَر و سه مرتبه لا إلهَ الَّا الْلّه و سپس بگوید: اَلْحَمْدُ لِلّهِ الَّذی أذْهَبَ شَهْرَ کَذا وَ جاءَ بِشَهْرِ کَذا.
بهترین دعای زمان رؤیت هلال، دعای چهل و سوم صحیفه سجادیه است.

 روزه گرفتن 

توصیه شده است که در اول ماه صفر روزه گرفته شود. مرحوم علامه مجلسی در زادالمعاد می گوید: مطابق مشهور، این سه روز، پنجشنبه اول ماه و پنجشنبه آخر ماه و چهارشنبه اول از دهه وسط ماه است.

همچنین بخوانید: نماز نفل حاجت چیست و طرز خواندن آن چگونه است؟ چند رکعت دارد؟

ثواب نماز اول ماه صفر


ثواب نماز اول ماه صفر

در روز اول ماه صفر توصیه شده است که سوره واقعه خوانده شود و خواندن سوره واقعه در این روز ثوابی دارد که در زیر به آن ها اشاره کرده ایم:

  • پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم فرمودند: اگر سوره واقعه را بنویسند و در خانه بگذارند، موجب افزایش خیر و برکت می شود و هر کس به قرائت آن مداومت ورزد، فقر از او برطرف می شود و در آن افزایش حفظ و توفیقات و وسعت در مال وجود دارد.
  • از امام جعفر صادق(ع) نقل شده است که هرکه سوره واقعه بخواند در هر شب پیش از آنکه بخوابد ملاقات کند خداوند را در حالتی که روی آن چون ماه باشد.
  • از امام جعفر صادق(ع) نقل شده است که هرکه مشتاق بهشت است سوره واقعه بخواند.
  • امام صادق(ع) در روایتی می فرمایند:سوره واقعه دارای منافع و بهره های زیادی است که قابل شمارش نیست. از جمله فواید این سوره آن است که اگر برای مرده ای خوانده شود، خداوند او را می آمرزد و اگر برای کسی که در حال احتضار و مرگ است بخوانند، مرگ و خروج روحش به اذن خدا آسان می شود.
  • نیرومندترین اسباب جلب روزی نماز خواندن با تعظیم و خشوع و خواندن سوره واقعه است به ویژه در شب و وقت عشاء و هم سوره یس و تَبارَکَ الَّذِی بِیَدِهِ الْمُلْکُ در صبح.
همچنین بخوانید: نماز شب چطور خوانده میشود و چند رکعت است؟ چه ساعتی خوانده میشود؟

فواید نماز اول ماه صفر 


فواید نماز اول ماه صفر

خواندن نماز اول ماه صفر توسط بزرگان دین بسیار توصیه شده است و این نماز دو رکعتی است، که در رکعت اول بعد از «حمد» سی مرتبه سوره «توحید» و در رکعت دوم بعد از «حمد» سی مرتبه سوره «قدر» بخواند و بعد از نماز صدقه ای در راه خدا بدهد، هر کس چنین کند، سلامت خود را در ماه صفر از خداوند متعال گرفته است. امام صادق علیه السلام بارها تاکید داشته اند هر کسی که در شب اول ماه صفر دو رکعت نماز به جای آورد و در هر دو رکعت آن بعد از قرائت سوره حمد، سوره انعام را قرائت نموده و از خداوند بخواهد که او را از هر ترس و دردی نگاه دارد، خدای متعال در آن ماه، او را از هر آنچه نگرانش است، ایمن می‌گرداند.