متن و خواص سوره قریش برای ازدواج، محبت، حاجت و کودکان

سوره قریش

سوره قریش از سوره‌هایی است که پیامبر اکرم (ص) فضائل زیادی در قرائت آن می‌دانستند. در ادامه متن و خواص سوره قریش برای ازدواج، محبت، حاجت و کودکان همراه با معنی و صوتی را ارائه می‌کنیم.


سوره قریش چیست؟

سوره قریش یکی از سوره های مکی است که بر قلب پیامبر ما محمد صلی الله علیه و آله و سلم در مکه نازل شده است. سوره قریش که به ایلاف نیز شناخته می‌شود یکی از سوره های معنوی قرآن کریم است که فواید زیادی برای قلب و روح دارد. سوره قریش برخی از نعمت های فراوان خداوند متعال بر خلقتش را برای ما توضیح می دهد.


متن سوره قریش با معنی

بِسْمِ اللَّـهِ الرَّ‌حْمَـٰنِ الرَّ‌حِيمِ

به نام خداوند رحمتگر مهربان

لِإِيلَافِ قُرَيْشٍ ﴿١﴾

براى الفت‌دادن قريش،

إِيلَافِهِمْ رِحْلَةَ الشِّتَاءِ وَالصَّيْفِ ﴿٢﴾

الفتشان هنگام كوچ زمستان و تابستان، [خدا پيلداران را نابود كرد.]

فَلْيَعْبُدُوا رَبَّ هَـٰذَا الْبَيْتِ ﴿٣﴾

پس بايد خداوندِ اين خانه را بپرستند؛

الَّذِي أَطْعَمَهُم مِّن جُوعٍ وَآمَنَهُم مِّنْ خَوْفٍ ﴿٤﴾

همان [خدايى‌] كه در گرسنگى غذايشان داد، و از بيم [دشمن‌] آسوده‌خاطرشان كرد.

همچنین بخوانید: متن آیت الکرسی

سوره قریش صوتی


خواص سوره قریش

موارد بسیاری از خواص سوره قریش گفته شده است از جمله مهمترین آن عبارتند:

  1. وسعت رزق

برای وسعت رزق باید دو رکعت نماز بخوانید و در هر رکعت از آن بعد قرائت سوره حمد، 15 مرتبه سوره قریش را بخوانید. سپس 10 ذکر صلوات بفرستید و بعد از صلوات سجده کرده و این ذکر را بگویید: «اللهم أغنِنی بِفَضلِکَ عَن خَلقِک»

  1. دفع مسمومیت غذایی

از پیامبر اکرم (ص) روایت شده است که اگر سوره قریش را بر غذایی که از آسیب آن می‌ترسند بخوانند، در آن غذا شفا وارد شده و خوردن آن هیچ ضرری نخواهد داشت.

  1. درمان بیماری قلبی

به روایت از امام صادق (ع) آمده است که اگر سوره قریش را بر آب بخوانند و آن را بر کسی که بیماری قلبی به دلیل ناشناخته دارد بریزند، خداوند بیماری را از او دور کند.

  1. رفع گرسنگی

در روایات آمده است که اگر شخص گرسنه سوره قریش را قبل از طلوع آفتاب بخواند، خداوند وسیله‌ی روزی رسیدن به او را فراهم می‌کند.

  1. دوری از بلا

برای دوری از بلا و ایمنی سوره قریش را هفت بخوانید.

  1. ثواب طواف کعبه

حضرت محمد (ص) فرموده‌اند: کسی که این سوره تلاوت کند به تعداد هر یک از افرادی که در اطراف خانه کعبه طواف کرده یا معتکفند، ده حسنه پاداش در نظر گرفته می‌شود.

  1. آسان شدن روز قیامت

از امام صادق (ع) روایت شده است کسی که سوره قریش را مکرراً تلاوت کند، در روز قیامت سوار بر مرکب بهشتی مبعوث می‌شود تا بر خوان‌هایی از نور استقرار یابد.

همچنین بخوانید: متن زیارت اربعین

 سوره قریش برای حاجت


 خواص سوره قریش برای حاجت

برای بهره مند شدن از سوره قریش برای حاجت، روشی توصیه شده است که لازمه مقبول شدن آن تداوم آن است. روایات فراوانی وجود دارد که پیامبر از فضیلت خواندن سوره قریش در نماز فجر به ما گفته است. زمان قرائت سوره قریش برای حاجت روایی بعد از نماز وتر و یا بعد از نماز صبح می‌باشد و روش عمل به این صورت است که سوره مبارکه قریش را هفت مرتبه پشت سر هم و بدون سربرگرداندن از قبله قرائت کنید و در پایان هر مرتبه حاجت خود را بیان کنید.


 خواص سوره قریش برای ازدواج

خواندن سوره قریش برای ازدواج پسران و دختران بسیار مجرب بوده و با خواندن آن بر فلفل به ترتیب گفته شده می‌توان محبت شخص مورد نظر را به حدی به دست آورد که به زودی به ازدواج بینجامد.


خواص سوره قریش برای محبت

یکی از خواص سوره قریش برای محبت است. اگر می‌خواهی کسی را به خود علاقمند کنی ابتدا دو رکعت نماز به نیت نماز حاجت بخوان و 41 دانه فلفل سیاه بشمار و سپس در چهار نوبت بر هر دانه یک بار سوره قریش را بخوان و در آتش بینداز که فرد مورد نظر از شدت علاقه دیوانه گردد.


 خواص سوره قریش برای کودکان

به جهت آگاهی و درک سوره قریش برای کودکان که قصد حفظ کردن این سوره را دارند شعری به زبان ساده تهیه شده است که به شرح زیر است:

یه سوره‌ای از کتاب

هست به نام اعراب

قبیله‌ای از ایشان

قریش بود نامشان

بودند سرمایه دار

اهل تجارت و کار

خداوند مهربان

در بین قلب ایشان

افکند هر زمانی

الفت و مهربانی

باید به شکر نعمت

خدا شود عبادت

همچنین بخوانید: متن دعای علقمه

سخن آخر

همانطور که گفتیم سوره قریش از سوره‌های کوتاه در قرآن است که داستان قبیله قریش پس از نابودی سپاه ابرهه را بیان می‌کند. در این سوره کوتاه نکات بسیار زیادی گنجانده شده است که از مهمترین آن به همبستگی می‌توان اشاره کرد. در این پست از آلامتو متن و خواص سوره قریش برای ازدواج، محبت، حاجت و کودکان برای علاقمندان تهیه گردید. امیدواریم این مطلب مورد پسند شما واقع شده باشد.