تسبیحات حضرت زهرا

تسبیحات حضرت زهرا یکی از بهترین ذکرهای توصیه شده به مومنان است. در ادامه این مطلب به شرح فواید آن برای حاجت روایی، ازدواج و … می پردازیم.

تسبیحات حضرت زهرا

تسبیحات حضرت زهرا توسط پیامبر اکرم (ص) به ایشان آموخته شده است تا در هنگام غلبه مشکلات به آسان شدن آن کمک کند و حضرت فاطمه الزهرا در تمام طول عمر خود این ذکر را ترک نکردند. در ادامه این پست از آلامتو به معرفی بیشتر تسبیحات حضرت زهرا و فواید آن برای حاجت و ازدواج اشاره می کنیم.

همچنین بخوانید: تسبیحات اربعه

تسبیحات حضرت زهرا چگونه است؟

تسبیحات حضرت زهرا بسیار ساده است و با این حال از ذکرهای قدرتمند و موثر برای باز شدن درهای رحمت و جاری شدن برکت می باشد. این ذکر جزو مشهورترین تعقیبات نماز می باشد و درباره اهمیت آن روایات بسیاری موجود است. امام باقر علیه السلام نیز بر توجه به این ذکر تاکید کرده اند و آن را مصداق یا خداوند و ذکر کثیر (اذكروا الله ذكراً كثیراً) توصیه نمودند.

تسبیحات حضرت زهرا به این ترتیب است: (34) مرتبه «اللَّه أکبر»، بعد (33) مرتبه «الحمد للَّه» و پس از آن (33) مرتبه «سبحان اللَّه».


ثواب تسبیحات حضرت زهرا به ترتیب بعد از نماز

در خصوص ثواب تسبیحات حضرت زهرا به ترتیب بعد از نماز چندین روایت وجود دارد:

امام باقر علیه السلام می فرماید: اگر کسی تسبیحات حضرت زهرا را بگوید و سپس طلب بخشش کند مورد آمرزش خداوند قرار می گیرد. این تسبیح اگرچه به زبان 100 مرتبه ولی در عمل معادل هزار تسبیح شمرده می شود و شیطان را از وی دور می کند و خداوند را خشنود می کند.

همچنین در خصوص ثواب تسبیحات حضرت زهرا از امام صادق علیه السلام روایت شده است: اگر کسی بعد از نمازهای واجب، تسبیحات حضرت زهرا (س) را بگوید و پس از آن یک مرتبه تکرار کند ” لا اِلهَ اِلَّا اللَّه”، آمرزیده خواهد شد.

در حدیث دیگر از ایشان آمده است: گفتن تسبیحات حضرت زهرا (س) در هر روز پس از هر نماز واجب، از به جا آوردن هرزار رکعت نماز در روز، نزد پروردگار محبوب‌تر می باشد.


تسبیحات حضرت زهرا برای حاجت

در خصوص تاثیر تسبیحات حضرت زهرا برای حاجت از امام صادق به یکی ز اصحاب توصیه شده است: ای اباهارون! ما همانطور که فرزندان خود را به خواندن نماز توصیه می کنیم، به گفتن تسبیحات حضرت زهرا نیز توصیه می کنیم، تو هم به آن مداومت ورز، زیرا باعث بنده ای که بر آن مداومت نماید هرگز به شقاوت نمی افتد.

همچنین در جای دیگر به روایت از ایشان آمده است: اگر کسی تسبیحات حضرت زهرا (س) را در نمازهای واجب و پیش از اینکه از حالت نشسته تشهد و سلام خارج شود بگوید، خداوند بهشت را برای او واجب می کند.

همچنین بخوانید: صلوات حضرت زهرا

تسبیحات حضرت زهرا برای ازدواج

در خصوص تاثیر تسبیحات حضرت زهرا برای ازدواج در منابع مختلف اطلاعاتی موجود نیست. با این حال نماز حضرت زهرا یکی از مجربترین نمازهای برای ازدواج است که به شرح زیر می باشد:

  • نیت کرده و دو رکعت نماز به جا آورید.
  • در رکعت اول پس از قرائت سوره حمد صد مرتبه سوره قدر خوانده شود.
  • در رکعت دوم پس از سوره حمد، صد مرتبه سوره توحید قرائت شود.
  • و پس از سلام دعای زیر خوانده شود:

سُبْحَانَ ذِی الْعِزِّ الشَّامِخِ الْمُنِیفِ‏

سُبْحَانَ ذِی الْجَلاَلِ الْبَاذِخِ الْعَظِیمِ‏

سُبْحَانَ ذِی الْمُلْکِ الْفَاخِرِ الْقَدِیمِ‏

سُبْحَانَ مَنْ لَبِسَ الْبَهْجَهَ وَ الْجَمَالَ‏

سُبْحَانَ مَنْ تَرَدَّی بِالنُّورِ وَ الْوَقَارِ

سُبْحَانَ مَنْ یَرَی أَثَرَ النَّمْلِ فِی الصَّفَا

سُبْحَانَ مَنْ یَرَی وَقْعَ الطَّیْرِ فِی الْهَوَاءِ

سُبْحَانَ مَنْ هُوَ هَکَذَا لاَ هَکَذَا غَیْرُهُ‏

به علاوه در برخی در روایات آمده است که پس از دعای مذکور ۱۰۰ مرتبه صلوات فرستاده و پس از آن تسبیحات حضرت زهرا را بگویید.

ثواب تسبیحات حضرت زهرا قبل از خواب


ثواب تسبیحات حضرت زهرا قبل از خواب

در مورد ثواب تسبیحات حضرت زهرا قبل از خواب روایت آمده است که می گوید: «وَ عند إرادة النوم لدفع الرویا السیِّئة؛ و هنگام خواب برای دفع خواب های بد مفید است.»


چرا تسبیحات حضرت زهرا ۳۴ الله اکبر دارد

در اسلام برای ذکرهایی که گفتن آن به مومنان توصیه می شود تعداد مشخصی در نظر گرفته شده است. تشبیحات حضرت زهرا 34 الله اکبر دارد و قطعاً انتخاب این تعداد بی دلیل نبوده اما به صورت راز است و هنوز کشف نشده است که علت آن چیست.


آیا ترتیب تسبیحات حضرت زهرا مهم است؟

ترتیب تسبیحات حضرت زهرا در احادیث شیعی با ذکر “الله اکبر” شروع می شود، اما بر اساس احادیث اهل سنت این ذکر در پایان گفته می شود.

در مورد ترتیب ذکرهای “الحمدالله” و “سبحان الله” نیز در احادیث شیعه اختلاف نظر دارید، در اغلب احادیث شیعه “الحمدلله” را به “سبحان الله” مقدم شمرده اند و تنها در تعدادی از آنها جا به جا بیان شده است.

مهم این است که تسبیحات حضرت زهرا با ذکر الله اکبر شروع شود و از آنجایی که امام علیه السلام نیز به ترتیب حمد و تسبیح تاکید نکرده است، پس ترتیب آنها مهم نیستند.

همچنین بخوانید: صلوات ضراب اصفهانی

خواص برعکس گفتن تسبیحات حضرت زهرا

برعکس گفتن تسبیحات حضرت زهرا در واقع تسبیحات اربعه می شود. در واقع برعکس گفتن تسبیحات حضرت زهرا با تسبیح خداوند شروع می شود. از خواص آن به نزدیکی به خدا، استجابت دعا و رفع حوادث ناگوار می توان نام برد.


سخن آخر

امیدواریم این مطلب از آلامتو با موضوع تسبیحات حضرت زهرا به ترتیب و فواید آن برای حاجت و ازدواج مورد توجه شما همراهان قرار گرفته باشد. اگر شما هم تاثیر تسبیحات حضرت زهرا برای حاجت و تسبیحات حضرت زهرا برای ازدواج را تجربه کرده اید، می‌توانید آن را در بخش نظرات با دیگران به اشتراک بگذارید.