متن و خواص ختم سوره انشراح

سوره انشراح یکی از موثرین راه‌های برای رفع افسردگی است. در ادامه متن و خواص ختم سوره انشراح برای حاجت و رزق، وضع حمل آسان و … را ارائه می‌کنیم.

سوره انشراح

سوره انشراح نود و چهارمین سوره از قرآن است و شامل 8 آیه است. این سوره از سوره‌های مکی بوده و در جزء 30 از قرآن واقع شده است. هدف از نزول این سوره آرامش به پیامبر اکرم (ص) و دعوت ایشان به پایداریست. به این علت پروردگار نعمات خود را به آن حضرت یادآوری کرده و ایشان را به پیروزی بر مشکلات بشارت داده و به امر به عبادت و دعا می‌دهد.

در خصوص فضیلت خواندن و ختم انشراح امام باقر علیه السلام فرمودند: هر که سوره انشراح را در شب و روز بخواند، شهید از دنیا رفته و شهید برانگیخته شده و شهید زنده خواهد شد و او نیز مانند کسی است که با شمشیر در کنار پیامبر اکرم (ص) مبارزه کرده است. در ادامه به متن و خواص سوره انشراح و خواص و برکات آن می‌پردازیم.

همچنین بخوانید: ختم سوره واقعه برای حاجت

متن سوره انشراح با معنی

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَٰنِ الرَّحِيمِ

به نام خدا که رحمتش بی‌اندازه است و مهربانی‌اش همیشگی

أَلَمْ نَشْرَحْ لَكَ صَدْرَكَ ﴿١﴾

آیا سینه ات را [به نوری از سوی خود] گشاده نکردیم؟ (۱)

وَوَضَعْنَا عَنْكَ وِزْرَكَ ﴿٢﴾

و بار گرانت را فرو ننهادیم؟ (۲)

الَّذِي أَنْقَضَ ظَهْرَكَ ﴿٣﴾

همان بار گرانی که پشتت را شکست. (۳)

وَرَفَعْنَا لَكَ ذِكْرَكَ ﴿٤﴾

و آوازه ات را برایت بلند نکردیم؟ (۴)

فَإِنَّ مَعَ الْعُسْرِ يُسْرًا ﴿٥﴾

پس بی تردید با دشواری آسانی است. (۵)

إِنَّ مَعَ الْعُسْرِ يُسْرًا ﴿٦﴾

[آری] بی تردید با دشواری آسانی است. (۶)

فَإِذَا فَرَغْتَ فَانْصَبْ ﴿٧﴾

پس هنگامی که [از کار بسیار مهم تبلیغ] فراغت می یابی، به عبادت و دعا بکوش (۷)

وَإِلَىٰ رَبِّكَ فَارْغَبْ ﴿٨﴾

و مشتاقانه به سوی پروردگارت رو آور. (۸)


سوره انشراح صوتی


سوره انشراح برای چی خوبه؟

سوره انشراح برای آثار و برکات آن شناخته شده است. از جمله این برکات عبارتند از:

1. سوره انشراح برای درمان درد سینه و قلب

از پیامبر اکرم (ص) روایت شده است که هر که سوره انشراح را بخواند خداوند بقیت و عافیت بر او عطا نمایند و هر ه آن را به جهت درد سینه تلاوت کند، خدا او را شفا دهد.

2. سوره انشراح برای رفع دلتنگی

از طبرسی نقل شده است: برای رفع دلتنگی سوره الم نشرح را 17 بار بخوانید، بهتر است روزی دو مرتبه باشد، یک مرتبه صبح و یک مرتبه عصر.

3. سوره انشراح برای حفاظت از مسافران در دریا

اگر کسی که مسافر سفر دریایی است سوره انشراح را بخواند، نگرانی و بیماری‌های دریایی در امان باشد.

4. سوره انشراح برای دفع سنگ مثانه و کلیه

نوشتن این سوره و شستن آن با آب و نوشیدن آن، راهی برای دفع سنگ کلیه و مثانه است و برای درمان سردی مفید است.

همچنین بخوانید: سوره آیت الکرسی

ختم سوره انشراح برای حاجت


ختم سوره انشراح برای حاجت

ختم سوره انشراح برای حاجت یکی از مجربترین  ختم‌ها است. اگر حاجت مهمی دارید به مدت 3 روز، در هر روز هفت مرتبه سوره حمد را بخوانید و پس از آن 800 مرتبه ذکر صلوات را بگویید، سپس هشتاد مرتبه سوره انشراح را بخوانید. بعد از آن 1001 مرتبه سوره توحید را بخوانید. سپس هفت مرتبه دیگر سوره حمد را تلاوت کنید. در پایان نیز 100 صلوات بفرستید، پس از سه روز به حاجت خود می‌رسید.


خواص سوره انشراح برای ازدواج

به منظور بهره بردن از خواص سوره انشراح برای ازدواج ختم آن توصیه شده است. 7 مرتبه سوره حمد را بخوانید و 100 ذکر صلوات بفرستید. سپس سوره انشراح را 70 مرتبه بخوانید و 100 صلوات دیگر بفرستید. انشاالله به زودی مقدمات ازدواج شما حاصل می‌گردد.


خواص سوره انشراح برای رزق و ثروت

  • در ختم سوره انشراح برای رزق و ثروت، 41 مرتبه قرائت این سوره سفارش شده است.
  • ختم دیگر سوره انشراح برای ثروتمند شدن به این ترتیب است که در چهارشنبه آخر صفر هر یک از سوره های الم نشرح، تین، النصر و توحید را هفت مرتبه بخوانید.

خواص سوره انشراح برای جلب محبت

خواص سوره انشراح برای جلب محبت و بی قرار کردن کسی نسبت به خود به این ترتیب است که هفت مرتبه انشراح و هفت مرتبه نیز آیه 26 سوره ابراهیم “وَمَثَلُ كَلِمَةٍ خَبِيثَةٍ كَشَجَرَةٍ خَبِيثَةٍ اجْتُثَّتْ مِنْ فَوْقِ الْأَرْضِ مَا لَهَا مِنْ قَرَارٍ ﴿۲۶﴾” را بر کارد خوانده، سپس کارد را بر زمین فرو کنید و بگویید:

فلان بنت فلان فی مُحَبَّةِ فلان بن فلان لا نَومَ لَها وَ لا قَرارَ لَهُ مُقَلقِلَ بِاللیلِ وَ النَّهارِ وَ مُقَلقِلَ القَلبَ.


خواص سوره انشراح برای زایمان

از خواص سوره انشراح برای زایمان و آسان شدن وضع حمل است. گفته شده است که برای این منظور سوره الم نشرح را بر کاغذی بنویسید و با آب بشویید و آن را بر زن حامله بنوشانید تا به راحتی زایمان کند.

همچنین بخوانید: سوره یس صوتی

خواص سوره انشراح برای افسردگی

  • در مورد خواص سوره انشراح برای افسردگی در روایات آمده است که این سوره را زیاد بخوانید و هنگام خواندن دست خود را بر روی قلب خود بگذارید تا خداوند شرح صدر عطا کند و افسردگی را از او دور کند و قلبش را گشاده کند.
  • در کتاب مکارم الاخلاق نیز سفارش شده است که به جهت رفع افسردگی و دلتنگی سوره الم نشرح را روزی دو مرتبه قرائت کنید؛ بهتر است یک بار در هنگام صبح و یک بار پیش از غروب آفتاب، این سوره را تلاوت کنید.

سخن آخر

در این مطلب از آلامتو به متن و خواص ختم سوره انشراح برای حاجت و رزق، سوره انشراح برای افسردگی، سوره انشراح برای ازدواج و ثروت اشاره کردیم. امیدواریم آگاهی از برکات این سوره شریف موجبات بهره مندی هر چه بیشتر شما را فراهم کنید.