چه خواب هایی تعبیر دارند؟

آیا خواب‌های ما ریشه روان‌شناختی دارند؟!

تعبیر خواب dreams

آیا به تعبیر خواب اعتقاد دارید؟ بله شاید بسیاری از خواب‌های ما تعبیر خاصی نداشته باشند اما عکس این قضیه هم امکانپذر است.

در این مقاله سعی میکنیم برخی از رایج ترین خواب هایی که دیده میشود و دیگران به دنبال یافتن تعبیر آن هستند را معرفی کنیم.


خواب هایی که تعبیر دارند؟

همان دنیایی است که نمی‌دانیم، کجاست؟ نه مجازی است و نه حقیقی؛ ترکیبی مبهم از واقعیت و تخیل است. بعضی وقت‌ها انسان می‌شوید، بعضی وقت‌ها هم بی اختیار و بی هویت. آن جا همه چیز عجیب و غریب است. شگفت و پر معناست. عالمِ خواب حقیقتا عالم گنگ و پنهانی است.


تجربه‌ی جهنمی یا بهشتی

از قتل تا سرگرمی، از آشفتگی و کسالت تا اوج لذت، همگی در خواب اتفاق می‌افتاد. بعضی وقت‌ها آنقدر عذاب آور است که یادآوریش ناراحتت می‌کند و گاهی اوقات آنقدر لذتبخش است که آن را به دنیا ترجیح می‌دهی و میل نداری بیدار شوی.

حضرت محمد درباره‌ی خواب دیدن فرمودند: «خواب و رویا گاهی بشارتی از ناحیه خداوند است، گاه وسیله غم و اندوه از سوی شیطان، و گاه مسائلی است که انسان در فکر خود می‌پروراند آن را در خواب می‌بیند.»

رسول اکرم (ص) در جایی دیگر فرمودند: «خواب و رویا گاهی بشارتی از ناحیه خداوند است، گاه وسیله غم و اندوه از سوی شیطان، و گاه مسایلی است که انسان در فکر خود می‌پروراند آن را در خواب می‌بیند.»


همیشه عجیب و مبهم

دنیای پر رمزِ خواب، ویژگی عجیب بودن را در خود جای داده است. در خواب، اتفاقات از فضای معمول زندگی روز مره دور است و چارچوب قوائد دنیایی شکسته می‌شود. حتما شده، شما هم در این فضا قرار بگیرید و اتفاقاتی را شاهد باشید، که معانیش برایتان نامشخص باشد. شاید سراغ تعبیرش رفتید و آن را برای کسانی که به آن‌ها نزدیک بودید، تعریف کردید.


تعبیر شدن خواب به صاحب خواب بستگی دارد

حجت الاسلام و المسلمین محمد رضا میلانی نژاد کارشناس مذهبی و سخنران در خصوص خواب‌هایی که تعبیر می‌شوند، به خبرنگار حوزه قرآن و عترت  گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان، گفت: تعبیر شدن خواب، به صاحب خواب بستگی دارد.

انسان هر چه روحش پاک باشد، خوابش تعبیر دقیق تری دارد و از آن طرف هر چه انسان روح آلوده‌ای داشته باشد، خواب هایش تعبیر نمی‌شود. انسان آلوده‌ای که خواب جهنم و عذاب می‌بیند، متوجه وعده‌ی خدا می‌شوند. این خواب عذاب آور برای تلنگر زدن نیست. خداوند تلنگر را به انسان‌های پاک می‌زند.


چه زمانی خواب تعبیر ندارد؟

وی با اشاره به زمان خوابیدن و خواب دیدن، اظهار کرد: زمان و ساعت خوابیدن در تعبیر خواب اهمیت دارد. در احادیث و روایات ساعاتی در شبانه روز مناسب خوابیدن نیست؛ مثلا خوابیدن هنگام غروب آفتاب، یا زمان طلوع آفتاب مکروه است. از طرف دیگر در روایات داریم خواب پیش از اذان صبح بسیار مفید است و ظاهرا خواب‌هایی که در آن لحظه مشاهده می‌شود، تعبیر هم دارد.


خوابیدن با شکم پُر، تعبیر ندارد

این کارشناس مذهبی در ادامه به آداب خواب اشاره کرد و گفت: علاوه بر زمان خوابیدن، آداب خوابیدن نیز اهمیت فراوانی دارد، مثلا خوابیدن با شکم پر مکروه است. خوابی که انسان با شکم پر می‌بیند، قطعا تعبیر ندارد. وقتی انسان غذا می‌خورد و می‌خوابد، تمامی حواس بدن معطوف به حجم غذاست. به همین دلیل عمدتا خواب‌های با شکم پر آشفته و پر استرس هستند و معنای خاصی هم ندارند.


خواب‌ها رموزی دارند که بر همه آشکار نیست

حجت الاسلام و المسلمین میلانی نژاد، در ادامه به تشریح برخی خواب‌ها پرداخت و اظهار کرد: برخی کتاب‌هایی درباره‌ی تعبیر خواب نوشته اند. آنچه که در علم تعبیر خواب وجود دارد، یکسری کد‌هایی است که معانی خواب‌ها از طریق آن مشخص می‌شود.

این کد‌ها همچون رمزی است که فقط کسانی که با علم تعبیر خواب آشنا هستند، آن را درک می‌کنند. مثلا شخصی در خواب درگذشته‌ای را می‌بیند که گرسنه است، این نشان می‌دهد که متوفی نیاز به اعمال حسنه مانند نماز و روزه دارد؛ یا دیدن مادر از دنیا رفته با لباس پاره، نشان از این دارد که آن مادر خطایی داشته که نیاز به استغفار دارد.


نباید خواب را برای هر کسی تعریف کرد

این واعظ، در خصوص بیان کردن خواب، نزد دیگران، تاکید کرد: طبق روایات، نباید خواب را برای هر کسی تعریف کرد، بلکه باید آن را به اهلش گفت؛ چراکه نوع تعبیر روی انسان اثر می‌گذارد. اینکه می‌گویند اولین تعبیر، همان تعبیری است که اتفاق می‌افتد، برای این است که روح انسان، از آنچه به عنوان تعبیر گفته می‌شود، تاثیر می‌گیرد. باید کسی که خواب برایش تعریف می‌شود، بگوید خیر است ان شا الله که در باطن صاحب خواب آرامش و تاثیر مثبت ایجاد شود.


آیا خواب‌های ما ریشه روانشناختی دارند؟!

در ادامه به بررسی تعبیر 10 خواب رایج بین همه انسان ها و تعبیر آنها خواهیم پرداخت؛ جهت مشاهده تعبیر کامل هر خواب بر روی آن کلیک کنید.

 1. تعبیر خواب بچه

دیدن بچه در خواب ، غالباً خوب است و معبران اکثرا، تعبیرهای نیکی برای دیدن بچه در خواب آورده‌اند.

 1. تعبیر خواب لباس

اگر در خواب ببینید لخت هستید و لباس بر تن ندارید دچار وحشت و هراس می شوید و موردی پیش می آید که احساس ضعف و ناتوانی می کنید.

اگر از کسی در خواب لباس هدیه بگیرید یا از فروشگاهی لباس شیک و آبرومندی بخرید نشان آن است که حرمت شما زیاد می شود و امنیت حاصل می نمائید ولی اگر کسی به شما لباس فقیرانه ای بدهد به قدر نفرت و کراهتی که در شما پدید می آید زیان می کنید و آسیب می بینید.

 1. تعبیر خواب مرده

در نفايس الفنون تصريح شده که دیدن جنازه و مرده در خواب مال حرام است. مرحوم مجلسي نوشته اگر کسي در خواب جنازه يا مرده ببيند از غائب به او خبر مي رسد و …

 1. تعبیر خواب سگ

سگ اگر آشنا باشد حمايتگر و دوست است و چنان چه نا آشنا و بيگانه باشد خطرناک و مزاحم. در خواب نيز عينا همين حالت پيش مي آيد.چنانچه در روياي خود سگي ديديد که مطيع و رام است و…

 1. تعبیر خواب عشق

عشق در خواب ديدني نيست مگر اين که خودتان يا ديگريرا عاشق بيابيد. عشق در هر غالبي که باشد در خواب هاي ما حرص و آز و ولع است و حتي طمع زياد و مضر …

 1. تعبیر خواب آب

ديدن آب در خواب خوب است و نشان روشنايي و صفاست اما بايد ديد آب چه وضعي دارد و داراي چه کيفيتي و کميتي است . بهترين نوع آب در خواب آب روشن و صاف و کم عمق است که در جوي روان باشد…

 1. تعبیر خواب بوسیدن

برخي از معبران نوشته اند بوسه خيانت است و سو نيت و بد دلي چه بوسه بدهيم و چه بگيريم. اگر ما ديگران را ببوسيم ما عامل خيانت خواهيم بود اگر ديگري ما را ببوسد نسبت به ما خيانت مي شود…

 1. تعبیر خواب دندان

در جائی دیگر نوشته ام که دندان ها افراد خانواده ما هستند. معبران سنتی اعتقاد داشتند که دندان های فک بالا مردان خانواده هستند و دندان های فک زیرین زنان.اما …

 1. تعبیر خواب دعوا

ابراز خشم و بگو مگو باشد تعبير ديگري دارد. اگر در خواب ببينيد که با کسي دعوا مي کنيد که او را نمي شناسيد از خويشاوند و عضوي از فاميل تکدر و آزردگي پيدا مي کنيد که بعد به صلح و دوستي مي انجامد ولي اگر آن که با او دعوا مي کنيد آشنا بود دو حال دارد.

 1. تعبیر خواب ازدواج

ازدواج کردن در خواب به معنای احساس فرد درباره ازدواج کردن یا خود ازدواج است.


1 دیدگاه

 1. راضیه

  سلام من چند روز پیش خواب یکی بچه یکی از اقواممون رو دیدم که پارسال فوت شده(بچه)
  دیدم دور یه سفره تو خونه مامان بزرگم نشستیم و انگار یه مهمونیه ولی زیاد شلوغ نبود اون بچه ای که مرده هم نشسته بود سر سفره میگفتن مومیاییش کردن و ..از اون دنیا فرصت گرفته که بیاد اینجا همه اول که میومدن با اون دست میدادن و اونم داشت با چند نفر بازی میکرد دستش سیب هم داشت مامانشم نشسته بود و حالت افسرده داشت و تو خواب با بی مهری بهش نگاه میکرد و براش مهم نبود که پسرش اومده
  تعبیر این خوابم چی میشه؟
  ترو خدا بگید ذهنمو درگیر کرده

نظر خود را بیان کنید