روز دندانپزشک 1402 [امسال] چه روزی است؟ چندم و چند شنبه است؟

روز دندانپزشک امسال

روز دندانپزشک در سال 1401

به اواخر فروردین و روز بزرگداشت دندانپزشک نزدیک می‌شویم. اگر می‌خواهید بدانید تاریخ روز دندانپزشک 1402 کی و چه روزی است، به ادامه مطلب مراجعه کنید.

تاریخ روز دندانپزشک ۱۴۰۲ کی و چه روزی است؟

دندانپزشکان یکی از مهم ترین متخصصانی هستند که می‌توانید در صنعت سلامت پیدا کنید. بسیاری از ما همیشه مشتاق معاینه دندان‌های خود نیستیم و از صندلی دندانپزشکی فراری هستیم. با این وجود ترمیم آسیب دندان‌ها و جلوگیری از پوسیدگی آنها، کلید زندگی طولانی و سالم است. پس بسیار مهم است که این حرفه و متخصصین فعال در این حوزه مورد اکرام و بزرگداشت قرار گیرند. به همین مناسب در تقویم ایران روزی را به این گردامیداشت این حرفه اختصاص داده‌اند.

تاریخ روز دندانپزشک در تقویم شمسی:

تاریخ روز دندانپزشک سال 1402 در تقویم شمسی مصادف است با:

چهارشنبه، ۲۳ فروردین ۱۴۰۲

۱۴۰۲/۰۱/۲۳


تاریخ روز دندانپزشک در تقویم میلادی:

تاریخ روز دندانپزشک سال 2023 در تقویم میلادی مصادف است با:

Wednesday, April 12, 2023

2023-04-12


تاریخ روز دندانپزشک در تقویم قمری:

تاریخ روز دندانپزشک 1444 در تقویم قمری مصادف است با:

الأربعاء‬، ٢١ رمضان ١٤٤٤

۱۴۴۴/۰۹/۲۱

همچنین بخوانید: درمان خانگی عفونت لثه با زردچوبه، عسل، سرکه سیب، سماق و رب انار

روز دندانپزشک ۱۴۰۱ چه روزی است؟

علت نامگذاری روز دندانپزشک در 23 فروردین چیست؟

قریب به 70 سال از رشته و شغل دندانپزشکی به ایران وارد شده است. پیش از انقلاب اسلامی 24 دی ماه به عنوان روز دندانپزشک نامگذاری شده بود. علت این انتخاب تاسیس جامعه دندانپزشکی ایران در آن تاریخ بود. اما آن روزها تنها سه دندانپزشک در ایران وجود داشت که هیچکدام ایرانی نبودند. یکی از آنها دندانپزشک مخصوص شاه ایران یعنی رضا شاه بود که اصالت لهستانی داشت. دو دندانپزشک دیگر دیگر سوئیسی و ترکیه‌ای بودند که در ایران طبابت می‌کردند.

اندرو جوکس و جوگن مک‌نیل اولین بریتانیایی‌ها بودند و احتمالاً اولین پزشکانی بودند که به دلیل کار در شرکت هندی بریتانیایی به دندان‌پزشکی در ایران پرداختند. این دو دندانپزشک خارجی برای درمان بیماران و آموزش دندانپزشکان ایرانی در سال 1921 وارد ایران شدند..

پس از انقلاب اسلامی ایران، مجلس طرحی به تصویب رساند تا به مسئله تربیت بهداشتکاران دهان و دندان توجه جدی‌تری شود. طی آن افراد داوطلب مورد آموزش قرار گرفته و با دریافت مدرک فوق دیپلم به قسمت‌های مختلف کشور، به خصوص نقاط محروم اعزام می‌شدند. به این ترتیب به پیشگیری و درمان بیماری‌های دهان و دندان در نقاط مختلف کمک شایانی می‌شد.

این طرح در سال 1360 شمسی به تصویب رسید. به همین مناسبت از آن تاریخ به بعد 23 فروردین به عنوان روز دندانپزشک نامگذاری گردید. هفته آخر فروردین نیز به نام هفته سلامت دهان و دندان انتخاب شد.

همچنین بخوانید: درمان التهاب لثه در خانه بعد از کامپوزیت، ارتودنسی و در بارداری و برای کودکان

روز دندانپزشک ۱۴۰۱ کی است؟

سابقه دندانپزشکی در ایران

سابقه دندانپزشکی سنتی به پیش از اینها باز می‌گردد. در سال‌های دور برخی از سلمانی‌ها، عطارها و حتی شاگرد زرگرها از اولین افرادی بودند که به انجام اموری مثل کشیدن دندان، ساخت روکش و دندان مصنوعی مشغول بودند. در واقع آنها با وسایل ابتدایی به تسکین دردها و ورم دهانی می‌پرداختند. تمامی این روش‌ها تجربی و فاقد پیش زمینه علمی بوده است.

آموزش طب دندانپزشکی اولین بار در ایران توسط دکتر میلچارسکی و دکتر سیاح در مدرسه دارلفنون پایه گذاری شد. این دوره آموزشی پس از چند ماه به مدرسه طب تبدیل شد. دکتر سیاح بعد از تکمیل تحصیلات خود در اروپا در سال 1310، با همکاری دکتر میلچارسکی اقدام راه اندازی مدرسه دندانسازی کردند.

با وجود اینکه هنوز عمر دانش دندانپزشکی در ایران به یک صد سال هم نمی‌رسد، پیشرفت‌های قابل توجهی در این شاخه صورت گرفته و متخصصین بسیاری آموزش دیده‌اند. برای وارد شدن به این رشته باید ابتدا در آزمون سراسری شرکت کرده و با کسب نمره مناسب اقدام به انتخاب رشته نمایید. طول دوره آموزشی دندانپزشکی 6 سال است. دانشجویان در 2 سال اول دروس عمومی و علوم پایه را می‌گذرانند، سپس دروس دندانپزشکی و دندانسازی را برای 4 سال باقی مانده ادامه می‌دهند.

همچنین بخوانید: علت خراب شدن دندان پر شده چیست و ترمیم دندان پر شده چگونه است؟

روز جهانی دندانپزشکی چه روزی است؟

روز جهانی دندانپزشکی چه روزی است؟

دندانپزشکی سابقه دیرینه‌ای در جهان دارد. در واقع، برخی از قدیمی ترین شواهدی که ما از دندانپزشکی داریم، بین 13800 تا 14100 سال قدمت دارند! از 7000 سال قبل از میلاد مسیح، دندانپزشکان برای کمک به افرادی که از دندان درد و پوسیدگی رنج می بردند، موظف بودند.

انجمن دندانپزشکی آمریکا و فدراسیون بین المللی دندانپزشکی 12 سپتامبر را به عنوان روز جهانی بهداشت دهان و دندان تعیین کرده‌است. علت انتخاب این روز برای این مناسبت مشخص نیست. روز جهانی دندانپزشک هر سال در 12 سپتامبر در بسیاری از کشورهای جهان گرامی داشته می‌شود. این اقدام به عنوان راهی برای نشان دادن قدردانی و تشکر از دندانپزشکان تأسیس شد. همچنین راهی برای آگاهی بخشی به دندانپزشکی است تا مردم در مورد نحوه مراقبت از دندان های خود بیشتر بدانند. همچنین افرادی را که ممکن است از مراجعه به دندانپزشک اجتناب کرده باشند تشویق می کند تا برای معاینه مراجعه کنند.


☀ فال روزانه بر اساس ماه تولد