خراب شدن دندان پر شده

خراب شدن دندان پر شده

پوسیدگی دندان آسیب به سطح دندان یا مینای دندان است و زمانی اتفاق می‌افتد که باکتری‌ها در دهان اسیدهایی بسازند که به مینای دندان حمله می‌کنند. پوسیدگی دندان می تواند منجر به ایجاد حفره (پوسیدگی دندان) شود که سوراخ هایی در دندان شما هستند. اگر پوسیدگی دندان درمان نشود، می تواند باعث درد، عفونت و حتی از دست دادن دندان شود. پرکردن دندان به صورت تکی یا ترکیبی از فلزات، پلاستیک، شیشه یا مواد دیگری است که برای ترمیم یا ترمیم دندان استفاده می شود. یکی از محبوب ترین کاربردهای پر کردن، پر کردن ناحیه ای از دندان است که دندانپزشک شما به دلیل پوسیدگی برداشته است. پرکردن ها همچنین برای ترمیم دندان های ترک خورده یا شکسته و دندان هایی که در اثر استفاده نادرست فرسوده شده اند (مانند جویدن ناخن یا دندان قروچه) استفاده می شود. در ادامه این مقاله به توضیح خراب شدن دندان پر شده خواهیم پرداخت.

علت خراب شدن دندان پر شده

مواد پرکننده ممکن است به دلایل مختلفی آسیب دیده یا شل شوند. قرار نیست پر کردن برای همیشه باقی بماند. پیوندی که فلز یا رزین کامپوزیت را در جای خود نگه می دارد، در نهایت با گذشت زمان ضعیف می شود. اگر بیماران در شب دندان قروچه کنند، این فرآیند ممکن است سریعتر رخ دهد. پرکردگی ها اغلب در دندان های آسیاب قرار می گیرند که دندان قروچه می تواند آسیب قابل توجهی ایجاد کند.حوادث و تروما یکی دیگر از علل شایع شلی پر کردن است. اگر عادت دارید از دندان های خود به عنوان ابزار استفاده کنید، ممکن است در خطر پرکردگی آسیب دیده باشید. به بیماران خود توصیه می شود که هرگز از دندان های خود برای باز کردن بطری های پلاستیکی یا بیرون زدن اشیاء باز از هر نوع استفاده نکنند.

همچنین بخوانید: درمان خانگی دندان درد شدید و فوری با زردچوبه، سیر، دارچین و آبغوره

علت خراب شدن دندان پر شده

علت سیاه شدن دندان پر شده

دندان سیاه می تواند نشانه ای از بیماری زمینه ای دندان باشد که نباید نادیده گرفته شود. رنگ دندان ها معمولاً از سفید تا زرد مایل به سفید و خاکستری متمایل به سفید متغیر است. دندان ها به دلیل میزان کلسیم موجود در مینای دندان رنگ سفید به خود می گیرند. مینا پوشش سخت و بیرونی دندان ها است. کلسیم یک ماده طبیعی سفید رنگ است. دندان ها بیشتر رنگ خود را از کلسیم می گیرند. با این حال، می توانید ترکیبی از مواد دیگر را در دندان ها داشته باشید که می تواند سایه های خاکستری و زرد را اضافه کند. مینای دندان شما با گذشت زمان شروع به نازک شدن می کند و باعث می شود لایه زیرینی که به نام عاج شناخته می شود نمایان شود. این می تواند دندان ها را تیره تر نشان دهد.دندان هایی که سیاه می شوند معمولاً به دلیل یکی از دو نوع علت رایج هستند: بیرونی یا درونی.

بیرونی: آسیب بیرونی از بیرون دندان ها می آید. این شامل لکه، تارتار یا سایر آسیب هایی است که مینای خارجی دندان را تحت تأثیر قرار می دهد.

درونی: آسیب درونی از درون شروع می شود و به سمت بیرون پیشرفت می کند. این زمانی اتفاق می‌افتد که یک وضعیت درون دندان باعث پوسیدگی و آسیب شود.

به طور معمول، دندان یک شبه سیاه نمی شود. در عوض، به مرور زمان اتفاق خواهد افتاد. در حالت ایده آل، فرد می تواند قبل از اینکه آسیب خیلی زیاد شود، به دندانپزشک مراجعه کند.

همچنین بخوانید: سفید شدن دندان به روش خانگی با زنجبیل، جوش شیرین، زردچوبه و گوجه

علت سیاه شدن دندان پر شده

ترمیم دندان پر شده

احتمال این وجود دارد که در طول زندگی شما، پرکردگی ممکن است ترک خورده یا فرسوده شود تا جایی که دیگر از دندان در برابر پوسیدگی بیشتر محافظت نکند. و گاهی اوقات، یک پر کردن فقط می افتد و نیاز به تعویض دارد. ممکن است متوجه نشوید که اولین بار چه زمانی پرکردگی با مشکل مواجه می شود، اما دندانپزشک شما باید بتواند در مراحل اولیه معاینه معمول مشکل را تشخیص دهد.یک دندان دردناک یا حساس نیز ممکن است نشان دهد که زمان تعویض پرکردگی فرا رسیده است. ترمیم ها روش های مختلفی هستند که دندانپزشک شما می تواند دندان های از دست رفته یا قسمت های از دست رفته ساختار دندان شما را جایگزین یا ترمیم کند، یا ساختارهایی که باید برای جلوگیری از پوسیدگی که ممکن است در آینده باعث درد شما شود، برداشته شوند.مراحل قبل از ترمیم دندان بستگی به نوع ترمیم شما دارد. قبل از هر اقدامی، حتما دندان های خود را تا حد امکان با مسواک زدن و دهان شویه تمیز نگه دارید. دندانپزشک شما دندان پر شده شمارا پیدا میکند و در صورتی که آن دندان آسیب دیده باشد آن را ترمیم می کند. برای پروتزها، در طی یک ویزیت اولیه، دهان شما را اندازه می گیرند و مدل هایی از فک شما می سازند.گاز زدن آب نبات سفت، آجیل، یخ و سایر غذاهای سفت می تواند سایش و شکستگی  مواد پرکننده و دندان های شما را افزایش دهد.همچنین، اگر پرکننده های کامپوزیت دارید، نوشیدنی هایی مانند چای و قهوه می توانند مانند دندان های طبیعی را لکه دار کنند.

دندان پر شده چقدر دوام دارد؟

به طور معمول، پر کردن حدود 10 سال طول می کشد. بسیاری از ترمیم ها (اصطلاح بالینی برای پرکردن دندان) بسیار طولانی تر است. علاوه بر مواد مورد استفاده، سایر عوامل موثر بر طول عمر پرکننده عبارتند از:

 • عادات غذایی شما
 • بهداشت دندان
 • ضربه به دندان شما
 • پوسیدگی در اطراف دندان
 • پر کردند دندان
 • قروچه هنگام خواب

اگرچه عوامل متعددی بر دوام پرکننده ها تأثیر می گذارد.مواد مورد استفاده در پر کردن دندان نیز یکی از عواملی است که می تواند بسیار تاثیر گذار باشد.

همچنین بخوانید: گل میخک برای دندان درد بخصوص در زنان باردار خوب است؟

دندان پر شده چقدر دوام دارد؟

چگونه از دندان پر شده مراقبت کنیم؟

مراقبت های لازم برای جلوگیری از تخریب پرکدگی دندان روش هایی است که هر فردی با یا بدون پر کردن در دهان خود باید انجام دهد:

 •  حداقل دو بار در روز با خمیر دندان حاوی فلوراید کاملا مسواک بزنید و روزانه از نخ دندان استفاده کنید
 • میان وعده های شیرین و چسبناک را محدود کنید و گزینه های سالم تری را انتخاب کنید
 • برای کاهش باکتری های دهان با دهانشویه بدون الکل و درمانی بشویید
 • غذاهای لکه دار (مانند قهوه و چای) را محدود کنید. هنگام خوردن این غذاها دهان خود را با آب بشویید
 • آب را به جای نوشیدنی های اسیدی مانند نوشابه ها و آب میوه ها انتخاب کنید
 • از گاز زدن غذاهای سفت و جویدن یخ خودداری کنید
 • حداقل سالیانه برای معاینات و تمیز کردن و در صورت توصیه دندانپزشک به دندانپزشک مراجعه کنید

نظر خود را بیان کنید