بهترین درمان خارش گوش در خانه با عسل، سیر و پیاز، روغن زیتون و سرکه

درمان خارش گوش در خانه

خارش گوش یک حس بسیار آزار دهنده است که می تواند برای همه افراد در سنین متفاوت رخ دهد. ولیکن گاهی خارش گوش به قدری شدید است که غیر قابل تحمل شده و فرد را برای رهایی از این وضعیت مجبور به خاراندن گوش با اشیا می نماید که این کار به نوبه خود خطرناک تر بوده و موجب ایجاد جراحات و زخم در قسمت داخلی گوش می گردد. در این مطلب از سایت آلامتو به بررسی علت و علائم خارش گوش پرداخته و بررسی می نماییم که بهترین درمان خارش گوش در خانه با عسل، سیر و پیاز، روغن زیتون و سرکه چگونه خواهد بود. امیدواریم مورد توجه شما عزیزان قرار گرفته و مفید و موثر واقع گردد.

همچنین بخوانید: درمان زخم دهانه رحم در طب سنتی با عسل، سیر و عنبر نسارا

علت و علائم خارش گوش چیست؟

از علائم خارش گوش تحریک فیبرهای عصبی گوش است که بسیار آزار دهنده خواهد بود. اگر چه گوش ها عضو کوچکی از بدن هستند ولیکن دارای فیبرهای عصبی بسیار زیادی بوده و با کوچکترین محرک تحریک خواهند شد. وجود لایه ای از فیبرهای عصبی اختلالاتی مانند خارش گوش را به همراه داشته و فرد را در پی یافتن دلایل بروز آن خواهد کشاند. خارش گوش می تواند دلایل متفاوتی از جمله خشکی گوش، عفونت گوش خارجی، استفاده مداوم از سمعک و هندزفری، درماتیت مجرای گوش، انسداد مجرا با مخاط گوش و حساسیت های غذایی داشته باشد که در ادامه به بررسی انواع درمان خانگی خارش گوش خواهیم پرداخت.

درمان خارش گوش در خانه با عسل

درمان خارش گوش با عسل از جانب متخصصین طب سنتی توصیه شده و بسیار مورد تاکید است. برای درمان خارش گوش روزانه 3 قطره عسل مرغوب را در گوش چکانده و اجازه دهید به قسمت داخلی گوش راه یابد. پس از آن که اجرام زائد قسمت داخلی گوش در عسل حل شد؛ سر را به گونه ای نگه دارید که ترکیب عسل و مخاط حل شده در آن، به قسمت خارجی گوش هدایت شوند. اینگونه عفونت گوش از بین رفته و خارش گوش نیز بهبود می یابد.

درمان خارش گوش با سیر

درمان خارش گوش با سیر یکی از بهترین و موثرترین روش های درمان خارش گوش است؛ چرا که سیر دارای طبیعت ضد باکتری و ضد التهابی بوده و به عنوان یک تسکین دهنده برای مجرای داخلی گوش به شمار می رود. برای این منظور یک عدد سیر را به دو نیم کرده و در قسمت جلویی گوش قرار دهید. توجه داشته باشید که سیر را داخل گوش فرو نکرده و خصوصا در استفاده از سیر برای گوش اطفال دقت بیشتری داشته باشید. پس از انکه سیر را در جلوی گوش قرار دادید یک پارچه نخی تمیز را به آرامی روی گوش قرار داده و با دست نگه دارید. گرمای دست به پارچه و سپس به سیر خواهد رسید. گرمای حاصله عفونت گوش را از بین برده و در نتیجه از خارش آن رهایی خواهید یافت.

همچنین بخوانید: درمان عفونت گوش با سیر، عسل، پیاز، روغن زیتون و عنبر نسارا

درمان خارش گوش با سیر

درمان خارش گوش با پیاز

درمان خارش گوش با پیاز نیز مانند استفاده از سیر برای این منظور است. به این ترتیب که یک عدد پیاز را خرد کرده و در مایکروفر قرار دهید تا گرم شود. سپس پیاز را از مایکرو فر خارج نموده و در پارچه تمیزی از جنس نخ بپیچید. اجازه دهید کمی از حرارت پیاز کم شده بطوریکه سوزاننده نباشد. در این هنگام پیاز گرم را روی گوش قرار داده و با دست نگه دارید. حرارت حاصل از پیاز نیز مانند سیر عمل نموده و باعث تسکین التهابات گوش می گردد؛ اینگونه است که پیاز خارش گوش را التیام بخشیده روند درمان خارش گوش را تسریع می نماید.

درمان خارش گوش با روغن بنفشه

درمان خارش گوش با روغن بنفشه نیز مانند درمان آن با روغن زیتون است. روغن بنفشه به عنوان یک نرم کننده برای قسمت داخلی گوش موثر بوده و خشکی گوش را از بین می برد در نتیجه قسمت داخلی گوش نرم شده و مخاط آن نیز به راحتی از گوش خارج می گردد. اینگونه است که روغن بنفشه برای تسکین خارش گوش موثر واقع می گردد.

درمان خارش گوش با سرکه

خارش گوش با سرکه نیز تسکین یافته و روند درمان آن تسریع خواهد یافت. زیرا سرکه دارای خاصیت ضد قارچی و ضد میکروبی بوده و گوش را از شر عفونت ها رها می سازد. برای این منظور بهتر است مقداری سرکه سیب را با الکل طبی ترکیب نموده و با قطره چکان دو تا سه قطره از این محلول را در گوش بچکانید. سپس محلول را به داخل گوش هدایت نموده و شاهد تسکین فوری خارش گوش باشید. چنانچه احساس می کنید خارش تا قسمت انتهایی گلو نیز گسترش یافته؛ مقداری از از ترکیب سرکه و الکل را غرغره نموده و خارش گوش و گلو را به روش خانگی درمان نمایید.

همچنین بخوانید: برای رفع باد شکم چه بخوریم؟ روش های درمان خانگی باد شکم زیاد

درمان خارش گوش با سرکه

درمان خارش گوش با روغن زیتون

روغن زیتون برای درمان خارش گوش که در نتیجه خشکی گوش باشد بسیار موثر بوده و چکاندن چند قطره از آن مورد تاکیذ بسیاری از متخصصین طب سنتی بوده است. روغن زیتون دارای خواص بسیاری است که از جمله آنها نرم و مرطوب نمودن گوش است. برای این منظور چند قطره از روغن زیتون مرغوب را به کمک یک قطره چکان در گوش چکانده و آن را به قسمت داخلی گوش هدایت نمایید. البته می توانید از یک تکه پنبه تمیز آغشته به روغن زیتون استفاده کرده و روغن آن را در گوش بچکانید. روغن زیتون خشکی گوش را از بین برده و خارش گوش را تسکین خواهد داد.

همچنین بخوانید: درمان سرفه خشک در خانه با سیب، زنجبیل، نشاسته و عسل

بهترین درمان خارش گوش در خانه با عسل، سیر و پیاز، روغن زیتون و سرکه

درمان خارش گوش با الکل

درمان خارش گوش با الکل یکی از موثرترین راههای درمان به شمار می رود. چنانچه خارش گوش در نتیجه انباشت جرم های زائد گوش باشد؛ در ترکیب با الکل نرم شده و به راحتی از گوش خارج می گردد. بنابراین چند قطره الکل را به کمک قطره چکان در گوش چکانده و به داخل گوش هدایت نمایید اینگونه مخاط اضافی گوش تخلیه شده و خارش گوش تسکین می یابد.


نظر خود را بیان کنید