بهترین پماد خارش واژن

بهترین پماد خارش واژن

خارش واژن بسیار ناخوشایند بوده و دلایل مختلفی برای این عارضه وجود خواهد داشت. واژن این قابلیت را دارد که با تولید باکتری‌ های مفید از بروز عفونت‌ های مرتبط با واژینال جلوگیری نماید. ولیکن گاهی خارش واژن دلایل متفاوتی از جمله روابط جنسی مشکوک و آلوده، عدم رعایت کامل بهداشت، شستشوی واژن با مواد بهداشتی محرک خواهد داشت. برای برطرف نمودن این عارضه و رفع خارش می‌ توانید از یک پزشک متخصص مشورت گرفته و یا از پمادهای ضد خارش واژن استفاده کنید.

پماد ضد خارش واژن انواع مختلفی از جمله پماد کلوتریمازول، پماد هیدروکورتیزون و  و پماد تریامسینولون دارد که بسیار موثر واقع شده است. در این مطلب از سایت آلامتو با ما همراه باشید چرا که تیم سلامت سایت آلامتو به معرفی بهترین پماد خارش واژن داخلی و بیرونی برای دختران و زنان پرداخته و در اختیار شما عزیزان قرار داده است. امیدواریم این مطلب نیز مورد توجه قرار گرفته و موثر واقع گردد.

همچنین بخوانید: درمان خانگی خارش واژن با سرکه سفید، جوش شیرین و بتادین

علت خارش واژن

علت خارش واژن می تواند دلایل گسترده ای داشته باشد. به طور کلی خارش واژن یک عارضه ناراحت‌ کننده و گاهی بسیار دردناک است که اغلب به دلیل تماس با مواد تحریک‌ کننده، یائسگی یا عفونت بروز می دهد. ولیکن عواملی از جمله بیماری های مقاربتی یا اختلالات پوستی در بروز خارش واژن دخیل بوده و در برخی‌ موارد، خارش واژن می تواند به دلیل استرس یا سرطان رحم نیز رخ دهد. البته جای نگرانی نیست؛ در اکثر مواقع خارش‌ واژن چندان جدی نبوده و استعمال یک پماد به طور مقطعی بسیار پاسخ دهنده خواهد بود.

پماد خارش واژن بیرونی

برای خارش بیرونی واژن پماد هیدروکورتیزون پیشنهاد می گردد که یک پماد ضد التهاب و مرطوب‌ کننده است این پماد در رفع التهابات پوستی از جمله درماتیت، اگزما، نیش حشرات، جوش، خارش اندام تناسلی بیرونی واژن و همچنین خارش مقعد مورد استعمال قرار می‌گیرد.
عموما پماد ضد خارش واژن هیدروکورتیزون یک تا دو مرتبه در روز استعمال می شود. بهتر است برای استفاده از این پماد به عنوان تسکین خارش بیرون واژن، ابتدا دست‌ هایتان را به خوبی شسته و خشک نموده و همینطور ناحیه آسیب دیده را نیز تمیز و خشک نمایید و سپس مقداری از پماد ضد خارش بیرون واژن را با نوک انگشتتان بردارید و به ناحیه آسیب‌ دیده استعمال کرده و به آرامی پخش نمایید. چنانچه پس از چند روز با استفاده از این دارو علائم التهابی کاهش نیافت، حتماً به پزشک متخصص مراجعه قرمایید.

پماد خارش واژن داخلی

خارش داخلی واژن که در اغلب موارد عفونت های قارچی مسبب آن بوده و خارش در این ناحیه حساس از بدن زنان را بروز می دهند؛ نیازمند درمان توسط پمادهایی است که مخصوص این ناحیه از بدن می باشد. در حال حاضر بهترین پماد برای تسکین و درمان خارش داخلی واژن پماد کلوتریمازول معرفی شده است که برای مقابله با عفونت های قارچی مورد استفاده قرار گرفته و بسیار موثر واقع شده است. ولیکن هیچگاه بودن تجویز پزشک اقدام به استعمال این موارد ننمایید زیرا تشخیص عفونت های قارچی داخلی تنها توسط پزشک متخصص صورت گرفته و هر یک از انواع عفونت تنها با پماد یا قرصی که مختص همان عفونت است از بین خواهد رفت.

همچنین بخوانید: خارش واژن در پریودی نشانه چیست و روش های درمان

معرفی بهترین پماد خارش واژن داخلی و بیرونی برای دختران و زنان

پماد خارش واژن قارچی

معمولا برای تسکین و درمان عفونت قارچی واژن، یکی از پمادهای زیر تجویز می‌شود:

  • کرم واژینال کلوتریمازول یا قرص واژینال کلوتریمازول
  • کرم میکونازول واژینال
  • قرص واژینال نیستاتین
  • کپسول فلوکونازول ۱۵۰ میلی‌گرم

استفاده صحیح از محصولات دارویی ضد قارچی به منظور پیشگیری و درمان عفونت قارچی واژن بسیار موثر خواهد بود.

کسانی که تمایل به استفاده از کرم ندارند، می‌توانند از قرص‌های واژینال استفاده کنند. کلوتریمازول و میکونازول در درمان اثر یکسانی دارند، ولی احتمال ایجاد حساسیت میکونازول بیشتر از کلوتریمازول است و به همین خاطر بیشتر پزشکان کلوتریمازول را تجویز می‌کنند. اثر نیستاتین از کلوتریمازول و میکونازول ضعیف‌تر است.

البته در موارد خاصی که واژینیت قارچی در شرایط بسیار حاد بوده و التهابات و خارش واژن بسیار اذیت کننده باشد، ممکن است پزشک استفاده از کورتون‌های موضعی مانند تریامسینولون یا فلوسینولون جهت کاهش التهاب و خارش توصیه نماید. مجددا تاکید می‌ شود کلیه این داروها باید زیر نظر پزشک متخصص زنان مورد استفاده قرار گیرند تا عوارض جانبی خاصی برای فرد ایجاد نگردد. چنانچه مبتلا به واژینیت قارچی بوده و از آن رنج می برید می بایست به نکات ذکر شده در ذیل توجه نمایید:

  • در واژینیت قارچی همسر به درمان نیاز ندارد.
  • استفاده از فلوکونازول برای خانم‌ های باردار ممنوع است؛ زیرا احتمال دارد موجب سقط جنین یا نقص هنگام تولد شود.

پماد خارش واژن برای دختران

به طور طبیعی ترشحات واژن همواره وجود داشته و البته رنگ و بوی خاصی ندارد؛ ولیکن در مواقعی رنگ و بوی آن تغییر کرده و گاهی به حالت پنیری یا مقداری آبکی و شل می شود. در این حالت فرد دچار سوزش و خارش شده و شرایط ناگواری را تجربه می نماید. مرحله اولیه در درمان دختران باکره که از خارش و سوزش ناحیه فرج شکایت داشته و دچار واژینیت هستند، رعایت صحیح بهداشت و اقدامات اصوای نظافتی است. احتمالا در مراحل بعدی تجویز آنتی بیوتیک توسط متخصص زنان ضروری به نظر می رسد.

در دختران علائم عفونت ادراری و عفونت واژینال کاملا شبیه به هم و تشخیص آن می بایست توسط پزشک صورت گرفته تا از نظر UTI و  کلامیدیا مورد آزمایش قرار گیرند. ترشح مخاطی، یکی از شایع ترین علائم عفونت واژینال می باشد که عوامل بروز ترشح بیش از حد واژینال در دختران عبارتند از: سرویسیت کلامیدیایی، کاندیدیاز واژینال و واژینوز باکتریال.

پماد خارش واژن در بارداری

یکی از عارضه‌ های ناگوار شایع در زمان بارداری عفونت واژن است. البته چنین مشکلاتی در دوران بارداری با درمان اصولی و به‌ موقع خطر چندانی برای مادر و جنین ایجاد نخواهد کرد. در اغلب موارد عفونت‌ ها با درمان‌ های اولیه قابل درمان خواهند بود. ولیکن هیچگاه در زمان بارداری از روش‌ های خانگی یا داروهای بدون تجویز پزشک برای تسکن و درمان عفونت واژن استفاده ننمایید. علاوه بر آن تشخیص نوع عفونت نظیر باکتریایی، قارچی و کامیدیا اشتباه گرفته شده و عوارض جبران ناپذیری را در پی داشته باشد. برای همین است که همواره توصیه می گردد در چنین مواقعی به پزشک زنان و زایمان مراجعه کرده تا درمان‌ های مناسب باوضعیت موجود راتجویز نماید.

همچنین بخوانید: خواص سیر خام برای عفونت و تنگی داخل واژن

پماد تتراسایکلین برای خارش واژن

آیا پماد تتراسایکلین برای تسکین و درمان خارش واژن خوب است؟

معمولا از پمادها برای تسکین و درمان التهابات واژن و اندام های تناسلی خارجی استفاده می شود. ولیکن مصرف پماد تتراسایکلین می تواند موجب خارش بیشتر واژن شود. توصیه می گردد برای تسکین و بهبود خارش واژن از پماد کلوتریمازول و یا پماد هیدروکورتیزون استفاده نمایید.

پماد ان ان برای خارش واژن

تریامسینولون ان ان (Triamcinolone NN) یک کورتیکواستروئید موضعی بسیار قوی است که عموما برای درمان بثورات جلدی ایجاد شده با عفونت های باکتریایی یا قارچی تجویز می‌ گردد؛ پماد تریامسینولون ان ان التهابات، خارش و سوزش را تسکین داده و علائم عفونت را کاهش می دهد. مصرف ایـن پماد برای درمان کوتاه مدت مثلا کمتر از دو هفته به منظور درمان عفونت باکتریایی و توصیه می‌شود.

موارد مصرف پماد ان ان
– درمان کاندیدیاز پوستی
– درمان التهابات پوستی همراه با عفونت کاندیدائی و باکتریایی به ویژه در عفونت کاندیدایی واژن زنان
– درمان خارش واژن

معرفی بهترین پماد خارش واژن داخلی و بیرونی برای دختران و زنان

پماد کلوتریمازول برای خارش واژن

کرم کلوتریمازول که با عنوان پماد کلوتریمازول 1% شناخته شده است؛ یک پماد ضدقارچ قوی شبیه به داروهای آنتی‌بیوتیکی است که برای درمان و بهبود عفونت‌ های پوستی قارچی، درمان عفونت های واژن، خارش شدید کشاله ران، دهان، عفونت باکتریایی و عفونت قارچی حلقوی و برفک دهان مورد استفاده دارد. عملکرد موثر این پماد به این صورت است که فعالیت و تکثیر قارچ‌ها را ابتدا ضعیف و سپس متوقف نموده و در نهایت از بین خواهد برد. به طور کلی کلوتریمازول پماد خارجی است که با مقابله با قارچ‌ های عفونت‌ زا، علائم عفونت‌ ها را کاهش داده و از بین خواهد برد.


نظر خود را بیان کنید