درمان خانگی خارش واژن

عوامل متعددی در بروز سوزش و خارش واژن نقش دارند. برای یادگیری روش‌های درمان خانگی خارش واژن که می توانند این بیماری را برطرف کنند، ادامه مطلب را بخوانید.

 درمان خانگی خارش واژن

خارش واژن یک تجربه ناخوشایند است که می‌تواند به دلایل متعددی ایجاد شود. خارش می‌تواند به دلیل خشکی یا مواد محرک موجود در صابون یا لباس ایجاد شود. همچنین می‌تواند ناشی از واژینیتT عفونت مقاربتی (STI)، واژینوز باکتریایی یا عفونت قارچی  باشد.

چندین درمان خانگی خارش واژن وجود دارد، اما انتخاب یک درمان موثر بستگی به علت ناراحتی شما دارد. ناراحتی داخلی ممکن است به عفونت قارچی اشاره داشته باشد، اما ناراحتی بیرونی نشان دهنده یک بیماری پوستی است.

بسیار مهم است که در نظر بگیرید چه زمانی باید به دنبال مراقبت پزشکی باشید و هرگونه تغییر یا بدتر شدن علائم خود را کنترل کنید. با این حال، درمان های خانگی وجود دارد که ممکن است به شما در یافتن تسکین کمک کند.

همچنین بخوانید: درمان خانگی حساسیت پوستی خارش و قرمزی، کهیر، صورت و واژن

درمان خانگی خارش واژن با سرکه سفید

درمان خانگی خارش واژن با سرکه سفید یکی از رایج‌ترین روش‌های درمان عفونت اندام تناسلی زنان است. به این منظور باید به ازای هر سه لیوان آب به میزان یک قاشق غذاخوری سرکه سفید به وان یا تشت اضافه کنید. باید برای 20 دقیقه در این محلول بنشینید تا با ایجاد تعادل در pH به از بین بردن باکتری‌های مسبب خارش کمک کند.

درمان خانگی خارش واژن با بتادین

درمان خانگی خارش واژن با بتادین به از بین بردن باکتری‌ها و در نتیجه عفونت کمک می‌کند. با این وجود در برخی از افراد با عوارضی مثل سوزش واژن یا مشاهده ترشحات غیرعادی همراه است. در مواردی که خارش در نتیجه قارچ باشد بتادین کمک زیادی نمی‌کند.

درمان خانگی خارش واژن با جوش شیرین

جوش شیرین که به نام بی کربنات سدیم نیز شناخته می‌شود، هنگامی که در آب حل می‌شود یک محلول قلیایی تشکیل می‌دهد. این ترکیب محیطی غیر مساعد برای تکثیر قارچ ایجاد می‌کند. این باعث می‌شود که یک داروی عالی برای تسکین خارش واژن، سوزش و تورم آن باشد.

برای درمان خانگی خارش واژن با جوش شیرین باید  ¼ فنجان جوش شیرین را به تشت اضافه کنید و اجازه دهید تا حل شود. حدود 15-20 دقیقه خود را در آب خیس کنید.

همچنین بخوانید: درد واژن در بارداری نشانه چیست و آیا خطرناک است و چه درمانی دارد؟

درمان خانگی خارش واژن با سرکه سیب

درمان خانگی خارش واژن با سرکه سیب سابقه طولانی دارد. تقریباً چیزی وجود ندارد که سرکه سیب نتواند آن را درمان کند. سرکه سیب دارای خواص ضد باکتریایی و ضد قارچی قوی است که در تسکین خارش و سوزش واژن مفید است. به متعادل کردن PH واژن و پوست کمک می کند، بنابراین به راحتی می‌تواند تعادل را در فلور واژن بازگرداند.

برای درمان خارش واژن با سرکه سیب می‌توانید یک قاشق سرکه سیب را با یک لیوان آب ولرم بنوشید یا نصف فنجان از آن را به آب وان یا تشت اضافه کنید و سپس ناحیه واژن خود را به طور مرتب با آن بشویید تا عفونت درمان شود.

درمان خانگی خارش واژن با سیر

برخی افراد معتقدند که مصرف کپسول سیر یا حتی قرار دادن سیر در داخل واژن می‌تواند به پیشگیری یا درمان عفونت های باکتریایی یا قارچی مسبب خارش واژن کمک کند. با این حال، یک منبع معتبر در سال 2015، هشدار می‌دهد که شواهدی مبنی بر اثرات نامطلوبی از جمله سوختگی و واکنش‌های آلرژیک در استعمال واژن داشته باشد.

اگر قصد درمان خانگی خارش واژن با سیر را دارید، بهتر است آن را به رژیم غذایی خود اضافه کنید تا از سوختگی احتمالی واژن پیشگیری کنید.

همچنین بخوانید: فواید و خواص سیر خام برای عفونت و تنگی داخل واژن همراه با روش استفاده

درمان خانگی خارش واژن در بارداری

درمان خانگی خارش واژن در بارداری در عفونت‌های واژینوز باکتریایی قابل انجام است. با این حال، درمان سریع آن با آنتی بیوتیک ضروری است زیرا خطر پیامدهای منفی بارداری را افزایش می‌دهد. بسیاری از آنتی بیوتیک ها در دوران بارداری بی خطر هستند.

روش‌های درمان خارش واژن در بارداری بسته به علت زمینه‌ای متفاوت است. برخی از درمان های خانگی عبارتند از:

 • استفاده از تشت جوش شیرین
 • یا از جوش شیرین و آب خمیر درست کنید و خمیر را روی ناحیه‌ای که خارش دارد بمالید
 • استفاده موضعی از روغن نارگیل در ناحیه مورد نظر
 • پوشیدن لباس زیر نخی و تعویض لباس زیر هنگام عرق کردن
 • استفاده از کمپرس سرد برای کمک به تسکین خارش

درمان خانگی خارش واژن در پریودی

اگر خارش واژن در طول قاعدگی شما شروع می‌شود، می تواند به دلیل تغییرات هورمونی یا حساسیت به محصولات بهداشتی قاعدگی باشد که استفاده می‌کنید. برای درمان خانگی خارش واژن در پریودی می‌توانید تعویض محصولات بهداشتی مورد استفاده را امتحان کنید یا به جایی استفاده از تامپون و پد از کاپ قاعدگی استفاده کنید. ممکن است شما محصولات جاذب موجود در این اقلام بهداشتی حساسیت داشته باشید.

درمان خانگی خارش واژن در پریودی عبارتند از:

 • کمپرس خنک
 • محصولات معطر قاعدگی را حذف کنید
 • از صابون ها و مواد شوینده مخصوص پوست‌های حساس استفاده کنید
 • لباس زیر پنبه ای و تنفس پذیر بپوشید
 • از آلوئه ورا استفاده کنید
 • روغن نارگیل نیز برای درمان علائم خارش واژن استفاده می شود.

این محصولات را نباید در واژن یا روی مخاط واژن قرار داد.

همچنین بخوانید: خارش واژن در پریودی نشانه چیست و روش های درمان آن به چه صورت است؟

سخن آخر

بیشتر علل خارش واژن نیاز به نوعی درمان دارویی دارد. در این بین، فرد می‌تواند از راه های درمان خانگی خارش واژن نیز کمک بگیرد، از جمله روش‌های ارائه شده در این مقاله. چنانچه بهبودی در وضعیت خود احساس نکردید لازم است سریعا به پزشک مراجعه کنید. این موضوع در مورد زنان بارداری جدی تر بوده زیرا قارچ و باکتری واژن می‌تواند سلامت جنین را تحت تاثیر قرار دهد.


نظر خود را بیان کنید