درد واژن در بارداری

درد واژن در بارداری

در حالی که کودک در داخل رحم رشد می کند و وزن اضافه می کند، فشار روی عضلات کف لگن را نیز افزایش می دهد. این عضلات از رحم و واژن حمایت می کنند. این فشار می تواند باعث ناراحتی یا درد واژن در بارداری شود که در سه ماهه سوم بارداری شایع تر است.

درد واژن در بارداری نشانه چیست؟

در دوران بارداری، بسیاری از زنان احساس فشار یا سنگینی در اطراف واژن می کنند اما اغلب این موضوع طبیعی است. رحم یک زن باردار از اندازه یک پرتقال به اندازه یک هندوانه یا بزرگتر تبدیل می شود. بدن او نیاز به فراهم کردن فضا و مواد مغذی برای رشد یک فرد جدید دارد.

با تغییرات زیادی که اتفاق می افتد، تعجب آور نیست که بسیاری از زنان متوجه تغییرات ناگهانی و غیرعادی در بدن خود شوند. فشار واژن و لگن یا فشار پایین شکم در هر سه دوره ی سه ماهه بارداری شایع است. فشار واژن یک تجربه رایج در بارداری است. زنان در دوران بارداری تجربیات متفاوتی از فشار واژن خواهند داشت.

برخی ممکن است فشار شدیدی را در واژن احساس کنند، در حالی که برخی دیگر درد مبهمی در سرتاسر لگن خواهند داشت، یا احساس می‌کنند که وزنی بر روی تمام قسمت پایین بدنشان وارد می‌شود. در اواخر بارداری، این فشار اغلب به دلیل فشار حاصل از وزن کودک به کف لگن است، اما بسیاری از عوامل دیگر می توانند باعث فشار لگن در دوران بارداری شوند.

همچنین بخوانید: فواید و مضرات شیره انگور در بارداری و تأثیر آن در وزن گیری و زیبایی جنین

درد واژن در بارداری نشانه چیست؟

درد واژن در بارداری از کی شروع می شه؟

درد واژن در بارداری می تواند در سه ماهه اول، دوم یا سوم رخ دهد. ما علت های طبیعی درد واژن در بارداری را در هر کدام از این سه دوره به طور جداگانه اینجا برای شما بیان می کنیم.

سه ماهه اول یا اوایل بارداری

برای اکثر زنان، در سه ماهه اول بارداری افزایش وزن کودک یا خودشان نمی تواند علت درد واژن شود. بلکه ترشح هورمون ریلکسین ممکن است موجب درد واژن شود. این هورمون به شل شدن ماهیچه ها کمک می کند و عبور نوزاد از ناحیه لگن را در هنگام تولد آسان تر می کند.

با این حال، سطح ریلکسین در اوایل بارداری در بالاترین حد خود است.برای برخی از زنان، ریلکسین می تواند باعث درد یا تنش عضلانی، از جمله در داخل یا اطراف واژن شود. طبق مطالعات انجام شده در مدل های حیوانی، ریلکسین ممکن است رباط هایی را که از لگن حمایت می کنند نیز ضعیف کند. این می تواند منجر به احساس فشار شود، گویی چیزی به واژن فشار می آورد.

همچنین بخوانید: رفع سوزش ادرار در بارداری و درمان خانگی عفونت ادراری چگونه است؟

درد واژن در بارداری از کی شروع می شه؟

سه ماهه دوم و سوم بارداری

در سه ماهه دوم و سوم بارداری، ترکیبی از ضعیف شدن کف لگن و افزایش فشار وزن بر روی لگن می تواند باعث فشار واژن شود. کف لگن شبیه یک زنجیر ساخته شده از ماهیچه است. این ماهیچه ها از اندام های لگن، از جمله رحم، واژن، مجرای ادرار و مثانه حمایت می کند. بارداری می تواند کف لگن را ضعیف کند.

همچین زنانی که قبلا زایمان کرده‌اند ضعف بیشتری را احساس می کنند. وزن اضافی در دوران بارداری اغلب در سه ماهه دوم بیشتر امکان اذیت و ایجاد درد دارد. زیرا با پیشرفت بارداری، رحم فشار بیشتری به قسمت پایین بدن وارد می کند. و با ضعیف شدن کف لگن، این فشار می تواند باعث احساس پری واژن یا درد و فشار عمومی در لگن و لگن شود.

برای برخی از زنان در مراحل آخر بارداری، فشار در لگن ممکن است نشانه اولیه زایمان باشد. اگر گرفتگی در معده نیز رخ دهد یا احساس کنند چیزی روی رحم فشار می‌آورد، می‌تواند به این معنی باشد که در شرف زایمان هستند.

همچنین بخوانید: درمان یبوست در بارداری با شیاف، روغن زیتون، انجیر و خاکشیر

درد واژن در بارداری خطرناک است؟

درد واژن در بارداری خطرناک است؟

درد واژن در بارداری می تواند علل طبیعی داشته باشد که در بالا گفتیم. اما گاهی علت درد واژن چیزهای دیگری است که می تواند بی خطر یا خطرناک باشد. برخی از این عوامل می توانند باعث احساس فشار واژن یا لگن در تمام مراحل بارداری شوند.

1- یبوست: بسیاری از زنان در طول بارداری خود با یبوست دست و پنجه نرم می کنند. یبوست می تواند باعث احساس پری یا فشار در واژن شود، به خصوص زمانی که مدفوع سفت باشد یا چند روز از اجابت مزاج گذشته باشد. نوشیدن آب زیاد و خوردن میوه و سایر غذاهای پر فیبر ممکن است به یبوست کمک کند.

2- عفونت های مثانه: زنان در دوران بارداری بیشتر در معرض ابتلا به عفونت مثانه هستند. اگر فشار واژن یا لگن همراه با مشکل رفتن به دستشویی، درد هنگام ادرار کردن یا تب رخ دهد، مراجعه به پزشک ضروری است. درمان عفونت مثانه آسان است، اما بدون درمان، می تواند بدتر شود و خطر ابتلا به مشکلات سلامتی را در دوران بارداری افزایش دهد.

3- افتادگی اندام لگن: هنگامی که فشار واژن شدید است، می تواند نشانه افتادگی لگن باشد. این مشکل زمانی اتفاق می افتد که اندام های داخلی یا نزدیک لگن به سمت پایین حرکت می کنند. زنانی که به طور ناگهانی فشار شدیدی را احساس کرده، در کنترل روده یا مثانه خود مشکل دارند یا احساس می کنند که چیزی به واژن آنها فشار وارد می‌کند، باید با پزشک مشورت کنند.

4- دهانه رحم ضعیف: برخی از زنان مبتلا به این عارضه ممکن است سقط جنین یا زایمان زودرس داشته باشند. زیرا دهانه رحم به اندازه کافی قوی نیست که بتواند از رحم حمایت کند.

در بیشتر موارد، دهانه رحم ضعیف با مداخله زودهنگام قابل درمان است. زنانی که فشار ناخواسته واژن را احساس می کنند، به خصوص در اوایل بارداری، می توانند از پزشک بخواهند تا دهانه رحم آنها را بررسی کند.

درمان درد واژن در بارداری

اگر هر گونه دردی احساس کردید به پزشک زنان مراجعه کنید و این مطالب تنها برای افزایش آگاهی است و نمی تواند جایگزین تخصص های پزشکتان شود.

همچنین بخوانید: برای پایین آوردن قند خون در بارداری چکار کنیم و چه بخوریم؟

درمان درد واژن در بارداری

از آنجایی که فشار واژن اغلب به دلیل ضعف عضلات و فشار روی لگن است، کشش های ملایم ممکن است کمک کننده باشد. برای تسکین درد و فشار، کمر و باسن را کشش دهید. یک کلاس یوگای بارداری یا حرکات کششی ملایم می تواند به یافتن حرکات کششی راحت و ایمن کمک کند.

استفاده از فوم رولر می تواند به شل شدن عضلات منقبض کمک کند. اگر درد شدید است، قرار دادن یک پد گرم کننده روی ناحیه درد ممکن است کمک کند. حرارت را کم نگه دارید و حداکثر بعد از 10 دقیقه پد را بردارید.

روش های دیگر ممکن است تسکین فوری برای درد نباشند. در هر حال ما آن ها را معرفی می کنیم:

انجام تمرینات کف لگن: ماهیچه های کف لگن را منقبض کنید، انگار سعی می کنید از ادرار کردن جلوگیری کنید، 10 ثانیه نگه دارید، سپس رها کنید. حداقل دو بار در روز 10 بار تکرار کنید. این همچنین می تواند ماهیچه هایی را که بدن برای بیرون راندن کودک استفاده می کند، تقویت کند.

همچنین بخوانید: کم‌ کاری‌ تیروئید در بارداری خطر دارد و چه تاثیریی بر روی جنین دارد؟

درد واژن در بارداری و جنسیت

فعال ماندن در دوران بارداری: حتی ورزش های کم شدت مانند پیاده روی می تواند به تقویت ماهیچه ها و بهبود وضعیت بدن کمک کند. این کار  ممکن است درد و فشار را کاهش داده و عضلات لگن را قوی نگه دارد. همچنین نوشیدن آب فراوان می تواند کمک کننده باشد.

درد واژن در بارداری دو قلو

احتمالا درد واژن در بارداری دوقلو بیشتر است. زیرا وزن، میزان مواد مغذی و هر آنچه که مورد نیاز جنین است حالا دو برابر شده. در نتیجه تغییرات بیشتری در بدن مادر رخ می دهد.

درد واژن در بارداری و جنسیت

جنسیت جنین در عوارض بارداری می تواند موثر باشد. مثلا مطالعات نشان داده در زنان با جنین پسر، احتمال ابتلا به دیابت بارداری 4 درصد بیشتر از زنان با جنین دختران است. همچنین این مطالعات نشان داده که، زنان با جنین دختر، حدود 22 درصد بیشتر  از زنان با جنین پسر در خطر ابتلا به مسمومیت بارداری در اوایل حاملگی هستند.

با این حال هیچ تحقیق و مطالعات معتبری به ارتباط جنسیت جنین و درد واژن در بارداری اشاره نکرده. این موضوع را هیچ منبع معتبر علمی ای تایید نمی کند. چرا که درد واژن در بارداری علل علمی خود را دارد و جنسیت ارتباط موثری با آن ندارد.


نظر خود را بیان کنید