پایین آوردن قند خون در بارداری

در اصطلاح پزشکی، زنانی که قبلاً هرگز دیابت نداشته‌اند اما سطح گلوکز خونشان در دوران بارداری بالاست ممکن است به دیابت بارداری مبتلا شوند. اگر باردار هستید و مبتلا به دیابت بارداری هستید، پایبندی به برنامه درمانی به شما کمک می کند بارداری خوبی داشته باشید و از سلامت کودکتان محافظت می کند. در این مقاله از سلام دنیا به موضوع روش‌های پایین آوردن قند خون در بارداری و سطح نرمال آن می‌پردازیم.

پایین آوردن سریع قند خون در بارداری

  1. مراقب آنچه می خورید باشید

غذایی که می خورید نقش مهمی در ثابت نگه داشتن سطح قند خون شما دارد. در حالی که برخی از غذاها می توانند به تثبیت و کاهش قند خون در دوران بارداری کمک کنند، برخی دیگر می توانند باعث افزایش سطح گلوکز خون شوند.

بنابراین، بسیار مهم است که مراقب هر لقمه غذایی که در دهان خود می گذارید باشید. با پزشک خود برای ارائه یک رژیم غذایی سالم مشورت کنید. سعی کنید میزان کربوهیدرات را کاهش دهید، وعده‌های غذایی کوچکتر و مکرر داشته باشید و مصرف فیبر خود را افزایش دهید.

  1. فعالیت بدنی داشته باشید

تمرین بدنی منظم و متوسط ​​در دوران بارداری مهم و مفید است. در حالی که تمرین می‌تواند تعدادی از ناراحتی های بارداری شما را کاهش دهد، بلکه یک راه موثر برای پایین آوردن قند خون در دوران بارداری شما است. سعی کنید پیاده روی، شنا، ایروبیک قبل از زایمان یا دویدن سبک را در برنامه روزانه خود بگنجانید.

با این حال، هیچ گونه فعالیت بدنی را بدون مشورت با پزشک خود شروع نکنید. وضعیت پزشکی شما مانند ابتلا به آسم و بیماری قلبی ورزش در دوران بارداری را ناامن کرده و می تواند منجر به عوارض شود.

3.روند افزایش وزن سالم را حفظ کنید

از زمانی که متوجه شدید باردار هستید، مراقب وزنی باشید که در حال افزایش هستید. افزایش بیش از حد وزن، کاهش وزن یا افزایش سریع وزن می تواند نشانه‌ای از یک مشکل باشد که یک مثال از آن دیابت بارداری است.

ایده خوبی است که در مورد دامنه سالم افزایش وزن با پزشک خود صحبت کنید. اگر نتوانید افزایش وزن خود را مدیریت کنید، وضعیت شما می تواند به سرعت از کنترل خارج شود.

همچنین بخوانید: تاثیر و عوارض دیابت بارداری بر جنین و قلب و حرکات آن

پایین آوردن قند خون در بارداری

  1. سطح قند خون خود را روزانه ثبت کنید

اگر می خواهید سطح قند خون خود را در دوران بارداری کنترل کنید، احتمالاً باید با آزمایش منظم سطح گلوکز خود شروع کنید. یک رکورد سیستماتیک از نتایج خود همراه با اطلاعاتی در مورد رژیم غذایی و ورزش خود نگه دارید.

این به شما کمک می کند تا تعیین کنید که آیا برنامه درمانی شما موثر است یا نیاز به اصلاح دارد. علاوه بر این، ممکن است شروع به دریافت تصویر واضح تری از چگونگی تأثیر برخی غذاها و فعالیت ها بر سطح قند خون خود کنید.

  1. خواب کافی داشته باشید

یک مقاله اخیر توسط دانشکده پزشکی دانشگاه واشنگتن نشان می دهد که خواب ناکافی یا کم خوابی می تواند منجر به دیابت بارداری شود.

برای کنترل سطح قند در دوران بارداری، باید خواب کافی داشته باشید. با به حداقل رساندن زمان تماشای صفحه، ورزش و اتخاذ عادات غذایی سالم، خواب را در اولویت قرار دهید.

  1. درمان دارویی

زنان با درجات اولیه هیپرگلیسمی (قند خون بالا) ممکن است نیاز به شروع زودهنگام درمان دارویی داشته باشند. در چنین مواردی ممکن است پزشک با بررسی وضعیت مادر و جنین برای پایین آوردن قند خون در دوران بارداری داروهایی مانند سولفونیل اوره ها، متفورمین و انسولین را تجویز کند.

  1. آب بنوشید

آب به خودی خود باعث پایین آوردن قند خون بارداری نمی‌شود اما از عارضه کم آبی بدن جلوگیری می‌کند و در نتیجه حال شما بهتر می‌شود. پس اگر احساس کردی در نتیجه بالا رفتن قند حال شما نامساعد شده است، دو لیوان آب بنوشید. نوشیدنی‌های ورزشی و آب می‌تواند میزان الکترولیت‌ها را به تعادل برساند و در نتیجه قند خون کاهش یابد. آب هم می‌تواند به از بین بردن کتون ها کمک کند. (سنجش میزان کتون توسط نوار تست کتون در منزل امکان پذیر است، در این آزمایش باید ادرار خود را مورد آزمایش قرار دهید).

قند بارداری چند باشه خطرناکه

همه زنان باردار در پایان سه ماهه دوم بارداری (24 تا 26 هفتگی) از نظر ابتلا به دیابت تحت معاینه و آزمایش قرار می‌گیرند. اگر هر یک از مقادیر قند خون زیر را داشته باشید، احتمالاً دیابت بارداری را برای شما تشخیص خواهند داد: سطح قند خون ناشتا بیش از یا مساوی 92 میلی گرم در دسی لیتر (میلی گرم در دسی لیتر) سطح قند خون 1 ساعته بیشتر یا مساوی 180 mg/dL سطح قند خون 2 ساعته بیشتر یا مساوی 153 میلی گرم در دسی لیتر.

برای مادرانی که قند آشکار تشخیص داده شد، یک هفته پس از آزمایش اولیه مجدداً تست قند خون گرفته می‌شود، اگر باز هم نتیجه قبل به دست آمد دیابت فرد قطعی است و او باید جهت شروع درمان دیابت بارداری تحت نظر متخصص باشد.

همچنین بخوانید: کم‌ کاری‌ تیروئید در بارداری خطر دارد و چه تاثیریی بر روی جنین دارد؟

پایین آوردن قند خون در بارداری

دمنوش برای پایین آوردن قند خون

بهترین دمنوش‌های گیاهی برای پایین آوردن قند خون بارداری عبارتند از:

دمنوش دارچین برای پایین آوردن قند خون. دارچین دارای ترکیباتی است که در کنار بالا بردن متابولیسم بدن، نقش مثبتی در نوسان سطح لیپوپروتئین و تری گلیسرید دارد. نوشیدن یک فنجان دمنوش دارچین می‌تواند برای کنترل دیابت بارداری مفید باشد.

دمنوش زنجیبل برای پایین آوردن قند خون در بارداری. نوشیدن دمنوش زنجبیل تاثیر مفیدی در کاهش قند خون و کلسترول دارد.

دمنوش چای سبز. مصرف چای سبز به جای چای سیاه می‌تواند قند خون را به طور قابل توجهی پایین بیاورد و آن را تنظیم کند.

جدول قند خون در بارداری

میزان قند خون پیش دیابتی

  • ناشتا پیش از صبحانه: 99- 60
  • 1 الی 2 ساعت بعد از غذا: 129- 100

دیابت بارداری

  • ناشتا و پیش از صبحانه: کمتر از 96
  • دو ساعت بعد از غذا: کمتر از 120

سخن آخر

اگر شما یک زن مبتلا به دیابت بارداری هستید، ممکن است گاهی اوقات بارداری شما کار سختی باشد! با این حال، دلیلی وجود ندارد که شما احساس نگرانی کنید. زمانی که دیابت بارداری به خوبی مدیریت شود، می توان آن را کنترل کرد و می توان بارداری کاملا سالمی داشت. تعدادی روش‌های کنترل دیابت بارداری در این مقاله ارائه شد، اگر شما هم تجربه‌ای در این زمینه دارید می‌توانید آن را در بخش نظرات با خوانندگان ما در میان بگذارید.


نظر خود را بیان کنید