درمان ترش کردن معده در خانه

درمان ترش کردن معده

ترش کردن معده یا رفلاکس بسیار شایع بوده و از جمله اختلالات گوارشی است که از علائم آن می توان به احساس سوزش در سر دل اشاره داشت. امروزه ترش کردن معده افراد بسیاری را به دنبال یافتن راهی برای درمان آن کشانده است ولی هنوز هستند افرادی که این موضوع را یک اتفاق ساده و گذرا پنداشته که با تاخیر در بهبود و درمان آن با اتفاقات جبران ناپذیری روبرو خواهند شد. در این مطلب از سایت آلامتو به بررسی درمان ترش کردن معده در خانه و دلایل بروز آن پرداخته ایم. امیدواریم این مطلب که حاصل تلاش تیم سلامت سایت آلامتو است مورد توجه شما عزیزان قرار گرفته و مفید و موثر واقع گردد.

همچنین بخوانید: درمان فوری سردی معده در خانه با عسل، اسپند، سیاه دانه و بارهنگ

علت ترش کردن معده

دلایل ترش کردن معده می تواند سبک غلط غذایی، عدم تحرک، مصرف برخی از داروهای خاص از جمله ایبوپروفن، آسپرین و یا داروهای مرتبط با فشار خون، اضافه‌ وزن، خوردن غذاهای تند و پر ادویه، مصرف بیش از حد فست فود و غذاهای چرب، نوشیدن مستمر نوشابه های گازدار، بارداری و… باشد. البته برای یافتن درمان هر بیماری بهتر است ابتدا به دنبال علت بروز آن باشیم تا با حذف موارد خاص و اصلاح سبک زندگی در درمان و بهبود آن عملکرد بهتری داشته باشیم. ژنتیک و وراثت نیز یکی از عوامل مهم این اختلال در برخی از افراد است که با درمان به موقع می توانند از عوارض احتمالی آن پیشگیری نمایند. 

درمان ترش کردن معده در خانه

برای درمان خانگی ترش کردن معده بایستی از یکسری قوانین در سبک زندگی خود پیروی نموده و شاهد بهبود در اختلال ایجاد شده باشید. توصیه می گردد ابتدا مصرف مواد غذایی فیبر دار را در رژیم غذایی خود قرار داده و عملکرد دستگاه گوارش را بهبود ببخشید. همواره در هر وعده غذایی از لقمه های کوچک استفاده نموده و از حجم غذای خود بکاهید. بلافاصله پس از خوردن غذا نخوابید و حداقل نیم ساعت پیاده روی پس از صرف غذا را در دستور برنامه روزانه خود بگنجانید. از مصرف غذاهای چرب و پر ادویه بپرهیزید و همچنین از نوشیدن نوشابه های گازدار و آب میوه های اسیدی مانند آناناس، گوجه فرنگی و پرتقال و گریب فروت اجتناب ورزید. به طور کلی با تغییر سبک رژیم غذایی، ترش کردن معده در خانه درمان خواهد شد.

درمان گیاهی ترش کردن معده

برای درمان گیاهی ترش کردن معده توصیه های بسیاری از سوی متخصصین طب سنتی ارائه گردیده است. چرا که با مصرف چند داروی گیاهی می توان به بهبود و عملکرد این عارضه کمک نمود و گاهی لازم نیست استفاده از داروهای شیمیایی را در دستور کار خود قرار دهید. از گذشته ها تا به امروز از زنجبیل برای درمان ترش کردن معده استفاده می شده است همچنین استفاده از دمنوش بابونه، نعنا و جای سبز نیز بسیار مورد تاکید است.

همچنین بخوانید: خواص عرق نعناع برای معده

درمان ترش کردن معده در طب سنتی

درمان ترش کردن معده در طب سنتی بسیار مورد توجه بوده و راهکارهای موثری همانطور که در بالا گفته شد از سوی متخصصین این حوزه ارائه شده است. چرا که رفع مشکلات گوارشی یکی از مواردی است که این حوزه بسیار به آن پرداخته است. طب سنتی استفاده یک قاشق مرباخوری عسل طبیعی بلافاصله بعد از صرف وعده غذایی را موثر دانسته و مطرح کرده است. همچنین نوشیدن عرق نعنا و دمنوش ترنجبین و خاکشیر را نیز توصیه نموده است. مصرف دمنوش رازیانه و بادرنجویه نیز از درمان هایی است که در بهبود و درمان نرش کردن معده نقش بسیار موثری داشته است.

وقتی معده ترش میکند چه بخوریم؟

برای درمان ترش کردن معده در خانه بهتر است مصرف برخی از گیاهان را به صورت دمنوش یا خام در دستور غذایی روزانه خود قرار داده و موجبات کاهش علائم و بهبود و درمان کامل این بیماری را فراهم آورید. گیاهانی که در ذیل آمده است؛ در هر عطاری یافت شده و بسیار دم دستی و موثر هستند از جمله: زنجبیل، زردچوبه، نارون لغزنده، آب آلوئه ورا، سرکه سیب، ریشه شیرین بیان، موز، عسل ارگانیک، روغن لیمونن و گل ختمی که مصرف منظم آنها در درمان قطعی ترش کردن معده بسیار موثر بوده و تقش بسزایی داشته است.

درمان ترش کردن معده در خانه

همچنین بخوانید: برای رفع باد شکم چه بخوریم؟ روش های درمان خانگی باد شکم زیاد

براي ترش كردن معده چه قرصی بخوریم؟

البته برخی از افراد برای درمان ترش کردن معده داروهای شیمیایی را ترجیح داده و به دنبال قرصی هستند که در کاهش علائم این بیماری ناراحت کننده موثر واقع گردد. ولیکن بهتر است بدانید هر دارو بسته به سابقه پزشکی و همچنین میزان علائم بیماری در افراد مختلف متفاوت بوده و مقدار دوز تجویزی نیز در همه افراد یکسان نخواهد بود. به هر حال دارو هایی در جامعه پزشکی موجود بوده و معرفی شده اند که در محار این بیماری موثر خواهند بود؛ در ذیل اشاره ای کوتاه به آنها خواهیم داشت:

قرص فاموتیدین که جزء قرص های محدود کننده هیدروژن است؛ قرص امپرازول که از دسته قرص های محار کننده پمپ پروتون است؛ قرص راینیتیدین، پنتوپرازول، منیزیم هیدورکساید، سیزاپراید، بیسموت ساب‌ سیترات، موتیدون، سیزاپراید، دومپریدون و نعنا.

همچنین برای افرادی که گاهی دچار ترش کردن معده می شوند درمان OTC تشخیص داده می شود که در کاهش حالت اسیدیته معده بسیار موثر خواهد بود.


نظر خود را بیان کنید