درمان خانگی حساسیت پوستی خارش و قرمزی، کهیر، صورت و واژن

درمان خانگی حساسیت پوستی به رنگ مو و مواد شوینده

درمان خانگی حساسیت پوستی

درمان خانگی حساسیت پوستی

حساسیت پوستی معمولا زمانی رخ می دهد که سیستم ایمنی بدن شما به عوامل محیطی بی ضرر حساسیت نشان بدهد. یعنی سیستم ایمنی شما به عوامل محیطی یا ماده ای واکنش نشان بدهد که هیچ آسیبی به شما نمی رساند و برای شما و پوستتان بی خطر است. حساسیت پوستی علامت های گوناگونی دارد اما علائم شایع آن شامل خارش، سرخی، ورم، برآمدگی های برجسته، پوسته پوست شدن و یا ترک های پوستی است.

موثرترین درمان حساسیت پوستی استفاده از داروهای ضد حساسیت به همراه دوری از عوامل حساسیت زا به منظور حذف این عوامل آلرژیک یا کاهش تماس با آن هاست. روش های درمان خانگی حساسیت پوستی نیز ترفند های مناسبی برای رفع حساسیت های پوستی هستند.

در زمان بروز حساسیت تا زمان مراجعه به پزشک و به عنوان یک درمان فوری، آسان، ارزان و بی خطر می توانید از روش های درمان خانگی استفاده کنید. این بار در آلامتو به معرفی چند روش درمان خانگی حساسیت پوستی مرسوم که تا حدودی توسط علم پشتیبانی می شوند بپردازیم. پس لطفا با ما همراه شوید.

همچنین بخوانید: روتین پوستی پوست چرب و جوش دار و دهیدراته چگونه است؟

درمان خانگی حساسیت پوستی

درمان خانگی حساسیت پوستی در کودکان

اگر عوامل آلرژیک موجب خشکی پوست کودکتان شده اند، از کرم های مرطوب کننده و بدون رایحه استفاده کنید. بهتر است کرم های مرطوب کننده کودکان را انتخاب کنید. کودکان اغلب در اثر واکنش های حساسیتی به کهیر مبتلا می شوند. اگر این عارضه رخ داد از کرم ها یا ژل های مخصوص کهیر استفاده کنید.

حتی می توانید چند بار در روز با یک پارچه که با آب خنک مرطوب شده این نواحی را بصورت دورانی بمالید. البته بهترین درمان برای کهیر استفاده از قرص های درمان آن نظیر نئوتادین است. اما تا زمان بهبودی این روش های خانگی درد و حس خارش را تسکین می دهند. همچنین برای افرادی که به هر دلیلی نمی توانند از قرص ها برای کهیر استفاده کنند این روش ها عالی خواهد بود.

در سایر حساسیت های پوستی نیز سه نکته اساسی را برای کودکتان رعایت کنید:

1- از ماده ی محرک و آنچه که موجب حساسیت شده کودکتان را دور نگه دارید. یا حداقل تماس با آن را کم کنید.

2- از کرم های استروئیدی برای کاهش علائم و تسکین درد و خارش استفاده کنید.

3- در صورت شدت زیاد حساسیت سریعا کودک را به پزشک برده تا درمان دارویی را شروع کند.

همچنین بخوانید: علت قارچ ناخن دست و پا و علائم آن + روش های درمان قارچ ناخن

درمان خانگی حساسیت پوستی در کودکان

درمان خانگی حساسیت پوستی صورت

صورت ناحیه حساسی است  و عوامل مختلفی می تواند موجب بروز حساسیت در آن شود. از تماس با یک کرم که با آن ناسازگار باشد گرفته تا تماس با یک جسم آلوده و حتی گرده های گل می توانند یک واکنش آلرژیک در ناحیه صورت را ایجاد کنند.

علائم واکنش آلرژیک روی صورت می تواند شامل موارد زیر باشد: راش یا کهیر، نواحی پف کرده و برجسته پوست، لکه های کوچک و قرمز روی پوست، احساس خارش، سوزش کل صورت یا سوزش لب ها، چشم های متورم، زبان متورم، چشم های قرمز و خارش دار، اشک چشم، پوست خشک یا ترک خورده.

این علائم می تواند در عرض چند ثانیه یا چند دقیقه و یا به تدریج در طی چند ساعت ایجاد شود. اصولا علائم آلرژیک صورت خفیف هستند، اما در موارد نادر می توانند باعث آنافیلاکسی شوند. این مورد یک زنگ هشداردهنده بسیار خطرناک است. البته علت هر آن چه که باشد بهتر است با دقت بیشتری با این ناحیه برخورد کنید. شما می توانید از روش های درمان خانگی حساسیت پوستی صورت که در همین قسمت به شما می گوییم  استفاده کرده و این علائم آلرژیک را از بین ببرید.

قطعا ماسک موز و شیر می تواند بسیار اثر گذار باشد. همچنین آنتی هیستامین ها، داروهای حاوی کوتیکوسترون، لوسیون ها و نرم کننده ها، کمپرسور سرد و گیاهان با خواص ضد الرژی مانند آلوئه ورا تعدادی از درمان های خانگی حساسیت صورت هستند.

درمان حساسیت پوستی خارش و قرمزی

کمپرسور سرد بهترین گزینه برای درمان خارش و قرمزی پوست است. اگر کمپرسور در دسترس شما نبود یک پارچه سرد و مرطوب یا کیسه یخ یک جایگزین خوبی برای آن است. این موارد را روی ناحیه مورد نظر بمالید. این کار را حدود پنج تا 10 دقیقه و یا حتی تا زمانی که خارش فروکش کند، انجام دهید. همچنین پوست خود را مرطوب کنید. اگر خارش شدت یافت و یا آزاردهنده شد از بی حس کننده های موضعی حاوی پراموکسین استفاده کنید. از عوامل خنک کننده مانند منتول یا کالامین نیز می توانید استفاده کنید.

همچنین بخوانید: آیا آنزیم پودرهای لباسشویی موجب حساسیت پوستی می‌شود؟

درمان حساسیت پوستی خارش و قرمزی

همچنین اگر که قرمزی ناشی از حساسیت آزاردهنده شد. در کنار کمپرسور سرد می توانید دوش گرفتن با آب ولرم را امتحان کنید و اگر جواب داد در بازه های زمانی کوتاه دوش بگیرید. لباسی گشاد و با الیاف نخی بپوشید. لباس های نخی و یا لباس هایی با الیاف طبیعی توانایی عبور هوا و تبادل آن را از بین تارو پود خود دارند و از تحریک پوست حساس خود داری می کنند. در نتیجه حساسیت پوستی خارش و قرمزی را کمتر می کنند.

درمان خانگی پوستی کهیر

کمپرسور سرد یا جایگزین های آن همچون یک پارچه خیس می تواند کمک کننده باشد. نشستن در وانی از ترکیب آب و محلول ضد کهیر، جوش شیرین و آلوئه ورا در کنار قرص ها و پمدهای ضد کهیر می توانند موجب تسکین کهیر شوند.

همچنین بخوانید: حساسیت به بدلیجات و راه های درمان آن

درمان خانگی پوستی کهیر

درمان خانگی حساسیت پوستی به رنگ مو

بهترین گزینه درمانی برای حساسیت پوستی به رنگ مو هیدورژن پراکسید است. هیدورزن پراکسید یا همان آب اکسیژنه یک ضدعفونی کننده ی ملایم است که می تواند به آرام کردن پوست و کاهش تحریک آن کمک کند. در نتیجه احتمال بروز علائمی چون قرمزی و تاول نیز کاهش می یابد. اما اگر بیشتر نگران هستید یا تا حدودی حساسیت شدید است از یک آنتی هیستامین خوراکی مانند بنادریل مصرف کنید تا به کاهش التهاب و خارش پوست کمک کند.

درمان خانگی حساسیت پوستی به مواد شوینده

برای کاهش علائم خودو رفع حساسیت پوستی ایجاد شده از شوینده ها میتوانید چند تا اقدام درمانی انجام دهید. مثلا در ناحیه آسیب دیده و حساس شده یک کرم استروئیدی بزنید.

یک کرم استروئیدی بدون نسخه با حداقل 1 درصد هیدروکورتیزون می تواند به تسکین واکنش آلرژیک کمک کند. لوسیون ضد خارش را هم امتحان کنید. در صورت ادامه یافتن و یا شدید بود حساسیت یک آنتی هیستامین مصرف کنید. کمپرس سرد در درمان این مورداز حساسیت هم جواب میدهد.

همچنین بخوانید: بیماری لوپوس چیست و چگونه درمان می شود | لوپوس در بارداری

درمان خانگی حساسیت پوستی به مواد شوینده

درمان خانگی حساسیت پوستی واژن

حمام جوش شیرین یک روش معجزه آسا برای درمان خانگی حساسیت پوستی، خارش و حتی عفونت های قارچی واژن را درمان کند. حمام سرکه سیب نیز در درمان این عارضه بسیار موفق خواهد بود. لباس های زیر نخی هم موجب پیشگیری از واکنش های آلرژیک می شود.استفاده از بلغور جو دو سر خیس شده در آب، لیمو، ماست های یونانی، مکمل های پروبیوتیک، روغن نارگیل، روغن زیتون، عسل، کرم ضد قارچ و کرم کورتیزون نیز موثر است.


نظر خود را بیان کنید