روتین پوستی پوست چرب

پوست چرب یکی از شایع ترین انواع پوست است. برخی از مشکلات پوستی مانند براق بودن و جوش و آکنه اغلب به یک چالش برای افراد دارای پوست چرب تبدیل می شود. امروز در آلامتو قصد داریم به شما راه حل های مناسبی برای رفع مشکلات پوستی یک پوست چرب ارائه دهیم. در واقع داشتن یک روتین پوستی پوست چرب با استفاده از محصولات مراقبتی با کیفیت باعث می شود این چالش ها کمتر مشکل ساز باشند. پس با ما همراه شوید تا از معجزه روتین های پوستی بر سلامت و بهبودی پوست خود آگاه شوید.

روتین پوستی پوست چرب

یکی از سریع ترین و بهترین راه ها در ترمیم و درمان مشکلات پوستی خفیف تا متوسط روتین مراقبتی پوستی روزانه است. اگر پوست شما آکنه دارد، دهیدراته شده، یا منافذ آن باز است و دیگر جوانی و شادابی قبل را ندارد. یا حتی می خواهید از پوست خود در برابر مشکلات پوستی این چنینی محافظت کنید قطعا راه کاری سالم تر و بهتر از یک روتین پوستی روزانه نخواهید یافت.

برای انتخاب روتین روزانه خود باید ابتدا نوع پوست خود را مشخص کنید. بهتر است با مراجعه به متخصص علاوه بر شناخت نوع پوستتان، اطمینان یابید که به دارو یا محصولات خاصی حساسیت ندارید. البته تشخیص حساسیت آسان نیست. زیرا انواعی از محصولات مراقبتی وجود دارد و این تنوع کار را سخت می کند. اگر چه به طور کلی با تست حساسیت یک محصول می توانید از عدم مشکل ساز بودن آن برای خود اطمینان حاصل کرد.

برای ارائه مناسب ترین نحوه مراقبت از پوست چرب، از چند متخصص پوست خواستیم تا برترین مراحل را برای ایجاد یک روال روزانه مراقبت از پوست برای پوست های چرب با ما به اشتراک بگذارند. بنابراین یک روال ساده چهار مرحله ای که در ادامه معرفی خواهیم کرد نتیجه ی گزارش های ما از متخصصان است. شما می توانید صبح و عصر از آن استفاده کنید تا پوست خود را سالم، شفاف و بدون چربی اضافه باشد نگه دارید.

همچنین بخوانید: روش های خانگی سفید شدن پوست صورت و دست با طب سنتی

روتین پوستی پوست چرب دهیدراته

مرحله 1: دو بار در روز پوست خود را تمیز کنید.

ابتدا اگر آرایش دارید آن را از روی سطح پوستتان به کمک میسلار واتر یا یک دستمال پاک کننده آرایش پاک کنید. سپس با شوینده مناسب صورت خود را بشویید. به طور کلی پوست شما نیاز دارد تا دو بار در شبانه روز شسته شود. بنابراین یکبار در صبح و بار دیگر در بعد از ظهر با استفاده از ژل های شوینده مناسب پوستتان را تمیز کنید.

مهمترین گام در هر روتین پوستی پوست چرب، پاکسازی پوست است. دکتر ساندرا لی بنیانگذار مراقبت های پوستی SLMD در این مورد توصیه می کند که اگر درصد چربی پوست شما زیاد است و پوست بسیار چربی دارید، پاکسازی بیشتری را روی پوست خود انجام دهید.

مرحله 2: از تونر استفاده کنید.

هنگامی که پوست شما تمیز و عاری از هرگونه آرایش، کثیفی و چربی شد، از یک تونر لایه بردار استفاده کنید تا به طور عمیق پوستتان را پاکسازی کند. در واقع حتی پس از استفاده از میسلار و شوینده ها باز هم آلودگی هایی بر روی سطح پوست وجو دارند که پاک نشده اند و تونر می تواند آن ها را رفع کند.

مرحله 3: محصولات درمانی و مراقبتی روتین خود را استفاده کنید.

برخی افراد این مرحله را در روتین پوستی خود ندارند. برخی هم تنها از محلول های درمانی که پزشک تجویز کرده استفاده می کنند. به هر حال این مرحله به مشکلات خاص پوست شما بستگی دارد. اما شما می توانید از محصولات مراقبتی گوناگون بسته به نیاز پوست خود در این مرحله استفاده کنید.

مرحله 4: در هر روتین پوستی پوست چرب، پوستتان را مرطوب کنید.

اگر پوست چربی دارید، مرطوب کردن یک مرحله بسیار مهم است. زیرا با توجه به آن که هر پوستی به مرطوب کننده نیاز داد نمی توان از مصرف آن صرف نظر کرد. از طرفی پوست های چرب به چربی محصولات حساس هستند و وجود چربی بیش از حد استاندارد می تواند پوستتان را با مشکل روبرو کند. بنابراین از یک مرطوب کننده مناسب با پوست خود استفاده کنید.

روتین پوستی پوست چرب دهیدراته

اولین مرحله پاکسازی پوست است. در این مرحله ابتدا پوست خود را از آرایش پاک کنید. و در ادامه ی این مرحله صورت خود را با یک ژل، فوم، صابون و یا هر شوینده ی مناسب پوست چرب بشویید. این شوینده ها تا حدودی خاصیت لایه برداری هم دارند.در مرحله دوم با استفاده از یک تونر پوست خود را به طور عمیق تر پاکسازی کنید. برای مرحله سوم باید یک اسپری یا ژل آبرسان قوی تهیه کنید. پیشنهاد ما اسپری آبرسان است.

همچنین بخوانید: درمان خشکی پوست دست در زمستان به روش خانگی و در طب سنتی

بهترین محصولات روتین پوست چرب

اما با توجه به کمبود اسپری آبرسان با کیفیت و قیمت بالای آن می توانید از ژل یا کرم آبرسان هم بجای اسپری استفاده کنید. در صورت انتخاب کرم دقت کنید که بدون روغن و با پایه آب باشد. یک ربع بعد از این مرحله، از کرم دور چشم استفاده کنید. چشم ها نقاط حساسی هستند که بهتر است با  توجه بالا از آن ها مراقبت کنید.

در انتها می توانید از سرم های مخصوصی که دارید و همچنین مرطوب کننده های روتین خود استفاده کنید. در انتهای این مراحل از یک ضد آفتاب با اس پی اف مناسب و مشخصات لازمه ((مثلا بدون روغن بوده و خیلی سنگین نباشد)) را داشته باشد استفاده کنید.

روتین پوستی پوست چرب و جوش دار

در پوست های چرب ، چربی اضافه وارد منافذ پوست می شود و آن ها را می بندد. در نتیجه ی این اتفاق آکنه و جوش ایجاد می شود. بنابراین برای درمان جوش و آکنه در این نوع از پوست باید چربی های اضافه ی پوست حذف شده و منافذ پوست باز شوند.

برای این منظور روتین پوست چربی که در بالا گفته شده را دو بار در روز انجام دهید. به عنوان کارهای مراقبتی دیگر هرگز اجازه ندهید به مدت طولانی آرایش روی صورت شما بماند. شما در هر زمانی از روز که احساس کردید پوستتان کمی چرب یا آلوده شده با تونر مخصوص پوست چرب آن را رفع کنید. همچنین می توانید از ژل ، صابون، محلول یا کرم های ضد آکنه یک یا دو بار در روز استفاده کنید.

همچنین بخوانید: خواص حنا برای پوست خشک و مو و روش استفاده از حنا برای پوست

روتین پوستی پوست چرب و جوش دار

مصرف محصولات لایه بردار نیز بسیار کمک کننده است. شما میتوانید از لایه بردار ها بصورت جدا گانه استفاده کنید و یا شوینده یا ژل های با خاصیت لایه برداری برای روتین خود انتخاب کنید. استفاده از ماسک های صورت نیز می تواند در بهبودی مشکلات پوستی موثر باشد.

بهترین محصولات روتین پوست چرب

در مورد شوینده ها بهتر است از ژل ها و یا حتی از فوم های شستشو بجای دیگر انواع شوینده ها ((صابون)) و … استفاده کنید. همچنین شوینده های با خاصیت لایه برداری و مخصوص پوست چرب را انتخاب کنید. برای شستن صورتتان می توانید مقداری از شوینده را روی کف دست خود ریخته و صورتتان را به مدت 3 دقیقه ماساژ داده و بعد بشویید. یا با فیس واش ها این کار را انجام دهید و مقداری از شوینده خود را بر روی آن بریزید. سپس با استفاده از فیس واش به حالتی شبیه ماساژ صورتتان را بشویید.

حتما تونر را در گزینه های اصلی برای خرید خود بگذارید. تونر های مخصوص پوست چرب و با کیفیت به پاکسازی منافذ پوستتان کمک می کند. استفاده از ژل ها، یا محلول های ضد آکنه و همچنین کرم ها و ژل های لایه بردار بهتر است یک گزینه ی مورد توجه برای خرید باشد. ماسک های لایه بردار هم کمک کننده خواهند بود. این ماسک ها با مواد مختلفی تهیه می شوند و علاوه بر پاکسازی و لایه برداری فواید دیگری چون روشن کنندگی، تامین مواد مغذی و … برای پوست دارند.

گاهی محصولات تخصصی تر کمک بیشتری به درمان می کنند. در بین محصولات تقریبا تخصصی و بدون نسخه برخی مناسب روتین پوستی پوست چرب هستند. پیشنهاد ما به شما محصولاتی چون لوسیون های ضد آکنه، لوسیون گوگرد، کرم شب، سرم تقویت کننده و لیفتینگ رتینول 1%، سرم ضد پیری رتینول هستند. این محصولات یک ترکیب کامل برای سلامت پوست و پیشگیری و رفع انواع مشکلات پوستی می باشند.

همچنین بخوانید: فواید صابون گوگرد برای درمان جوش صورت، موی سر و سفیدی پوست

افرادی که پوست چربی دارند بهتر است از روغن های گیاهی در روتین پوستی خود استفاده نکنند. و بر خلاف آن استفاده از ضد آفتاب های سبک و بدون روغن یک محصول ضروری است.


نظر خود را بیان کنید